[Ψάχνω] «Υμνολόγιον Φωναίς Αισίαις» Α. Ευθυμιάδη (Α' έκδοση 1978 τρίτομη - Β΄ έκδοση τετράτομη)

paparatsi

Banned
Ψάχνω να αγοράσω απο όποιον το χει στην κατοχή του και θέλει να το παραχωρήσει , για προσωπικούς - συναισθηματικούς λόγους το τρίτομο έργο του μακαριστού διδασκάλου Αββρααμ Ευθυμιάδη Θεσ / νίκη 1978 .Υμνολόγιον Φωναίς Αισίαις
 

Nikos

Member
Ψάχνω να αγοράσω απο όποιον το χει στην κατοχή του και θέλει να το παραχωρήσει , για προσωπικούς - συναισθηματικούς λόγους το τρίτομο έργο του μακαριστού διδασκάλου Αββρααμ Ευθυμιάδη Θεσ / νίκη 1978 .Υμνολόγιον Φωναίς Αισίαις

Μα αυτό το έργο αγαπητέ κυκλοφορεί. Στην Θεσσαλονίκη πάντως σίγουρα για αλλού δεν ξέρω. Δες εδώ http://www.toperivoli.gr μπορείς σιγουρα να το προμηθευτής και μέσω τηλεφώνου.
 
Last edited by a moderator:

paparatsi

Banned
Μα αυτό το έργο αγαπητέ κυκλοφορεί. Στην Θεσσαλονίκη πάντως σίγουρα για αλλού δεν ξέρω. Δες εδώ http://www.toperivoli.gr/ μπορείς σιγουρα να το προμηθευτής και μέσω τηλεφώνου.

ευχαριστώ για την ανταπόκριση . εισαι σίγουρος όμως ; ψάχνω την πρωτη έκδοση την τρίτομη και όχι την επανέκδοση την τετράτομη που ήδη έχω
 

paparatsi

Banned
ευχαριστώ για την ανταπόκριση . εισαι σίγουρος όμως ; ψάχνω την πρωτη έκδοση την τρίτομη και όχι την επανέκδοση την τετράτομη που ήδη έχω


NEO!Aβραάμ Eυθυμιάδη
YMNOΛOΓION ΦΩNAIΣ AIΣIAIΣ (Tόμοι A'-Δ')
Tετράτομο έργο Bυζαντινής Mουσικής.
Σχήμα 17x25, δεμένο. Tιμή και των τεσσάρων τόμων 140euro.
για του λόγου το αληθές
 

Nikos

Member
ευχαριστώ για την ανταπόκριση . εισαι σίγουρος όμως ; ψάχνω την πρωτη έκδοση την τρίτομη και όχι την επανέκδοση την τετράτομη που ήδη έχω

Τρίτομη:confused::cool::eek: Μάλλον έκανα λάθος συγνώμη έγω ξέρω την τετράτομη που έχει το περιβόλι. Αυτό γράφει στην σελίδα του :

NEO!Aβραάμ Eυθυμιάδη
YMNOΛOΓION ΦΩNAIΣ AIΣIAIΣ (Tόμοι A'-Δ')
Tετράτομο έργο Bυζαντινής Mουσικής.
Σχήμα 17x25, δεμένο. Tιμή και των τεσσάρων τόμων 140euro.

Τέλως πάντων θα μπορούσες να πεις και σε μας τις διαφορές που έχει το 3τομω απο το4τομω;

Να σε καλά!!

Υ.Γ. ΟΟΟ:eek::eek::eek::eek::eek::eek: τηλεπάθεια δημοσίευση την ίδια ώρα:D:D:D:D:D:D
 
Last edited:

paparatsi

Banned
πρόκειται για την πρώτη έκδοση που εξαντλήθηκε αμέσως . ήταν ογκοδέστατη (ο όρθρος μόνο περι τις 1000 σελ ) και περιείχε τις καταβασίες και μέρος της ακολουθίας της Μ . Εβδομάδος .
κυρίως βέβαια οι λόγοι για μένα είναι συναισθηματική όπως πτοανέφερα
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
παίζετε με τον πόνο μου κ. Γιαννόπουλε . . .από θέση ισχύως !

Όχι μην το λέτε αυτό, δεν το κάνω. Απλά είχα καλή φιλία με τον αείμνηστο παρά την τεράστια διαρορά ηλικίας και το είχα αγοράσει παλαιά και αυτό το βιβλίο. Είναι εξαιρετικό, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο για να μην ...πονάτε.:)
 
Όχι μην το λέτε αυτό, δεν το κάνω. Απλά είχα καλή φιλία με τον αείμνηστο παρά την τεράστια διαρορά ηλικίας και το είχα αγοράσει παλαιά και αυτό το βιβλίο. Είναι εξαιρετικό, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο για να μην ...πονάτε.:)


Σκανάρισμα ίσως; Εγώ πληρώνω και γι' αυτό:wink:
 

paparatsi

Banned
να σας πω και το πιο τραγικό, μιας και εγώ άνοιξα το θέμα. Βρήκα άνθρωπο που το έχει στην κατοχή του ,χωρίς ο ίδιος να γνωρίζει μουσική ( του το έκανε δώρο οικείος μητροπολίτης που και αυτός δεν εγνώριζε την αξία του-για να το προσφέρει σε άμουσο )
αλλά αρνείται να το παραχωρήσει για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Επειδή είναι δώρο...
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Σκανάρισμα ίσως; Εγώ πληρώνω και γι' αυτό:wink:

Πέρα από τον όγκο της εργασίας που δεν μπορεί να γίνει από εμένα, πέρα από το ότι θα καταστραφούν τα ογκώδη βιβλία, πέρα από το ότι προσφορότερη θα ήταν μια καλή φωτογράφηση όπως στο παρελθόν έχει γίνει από πολλούς και από εμένα για άλλα βιβλία, η θέση μου είναι λεπτή για το θέμα αυτό και δεν μπορώ να βοηθήσω. Άλλωστε υπάρχουν και πνευματικά δικαιώματα.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Οι δυο εκδόσεις του υμνολογίου του μακαριστού Αβραάμ είναι σχεδόν δυο διαφορετικές συλλογές. Χωρίς άλλη σκέψη προτιμώ την πρώτη του 1978, επειδή έχουμε έναν πατριαρχικό συνθέτη που καταθέτει κάποιες περαιτέρω γραφές και συνθέσεις του γεμάτες από το πατριαρχικό ύφος και μια επιστημονικότητα στην οποία είχε κάποτε υποκλιθεί ο Πρίγγος. Η δεύτερη έκδοση είναι σα μια άλλη συλλογή ενός άλλου συνθέτη ενός άλλου νεοκόπου ύφους και αλλογενούς συνθετικής αποτύπωης και δε θέλω να την κριτικάρω εδώ...
Παρακαλώ όποιον έχει την πρώτη, ας την ανεβάσει κάποτε. Ας αντιπαραθέσει ενδεικτικά και μέλη τινα ή και τα περιεχόμενα της δεύτερης...
 

Stathis Nikolaos

Νέο μέλος
Ο παππούς ο Ευθυμιάδης ήταν δάσκαλός μου για 12 χρόνια σε ιδιαίτερα στο σπίτι του. Θυμάμαι να μου λέει ότι αυτή η έκδοση είχε πολλά λάθη και γι αυτό την απέσυρε από το εμπόριο. Δεν ένιωσα ότι την ενέκρινε πλέον. Ιστορικά χρειάζεται να υπάρχει αλλά προσωπικά νιώθω ότι δεν έχει ευλογία από το δασκαλο να ψάλλω κάτι από εκεί. Θεός σχωρεσ΄.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο παππούς ο Ευθυμιάδης ήταν δάσκαλός μου για 12 χρόνια σε ιδιαίτερα στο σπίτι του.

Είχατε γράψει τίποτα από αυτά (ηχητικά); Θα έχετε πολλά ενδιαφέροντα να μας πείτε είμαι σίγουρος. Ευχαριστούμε πολύ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Οι δυο εκδόσεις του υμνολογίου του μακαριστού Αβραάμ είναι σχεδόν δυο διαφορετικές συλλογές. Χωρίς άλλη σκέψη προτιμώ την πρώτη του 1978, επειδή έχουμε έναν πατριαρχικό συνθέτη που καταθέτει κάποιες περαιτέρω γραφές και συνθέσεις του γεμάτες από το πατριαρχικό ύφος και μια επιστημονικότητα στην οποία είχε κάποτε υποκλιθεί ο Πρίγγος. Η δεύτερη έκδοση είναι σα μια άλλη συλλογή ενός άλλου συνθέτη ενός άλλου νεοκόπου ύφους και αλλογενούς συνθετικής αποτύπωης και δε θέλω να την κριτικάρω εδώ...
Παρακαλώ όποιον έχει την πρώτη, ας την ανεβάσει κάποτε. Ας αντιπαραθέσει ενδεικτικά και μέλη τινα ή και τα περιεχόμενα της δεύτερης...
Θα μπορούσατε μήπως να ανεβάσετε τα περιεχόμενα των δύο συλλογών;
Είδα στο forum του Συλλόγου Χαλκιδικής καθαρογραμμένο το Χερουβικό του Ραιδεστινού σε ήχο α' και αναφέρεται σαν πηγή η έκδοση του 1978. Αναρρωτιέμαι αν υπάρχουν και άλλες τέτοιες μοναδικές δημοσιεύσεις στα έργα αυτά, όπως και αν συμπεριλαμβάνονται στην έκδοση που βρίσκεται σε κυκλοφορία.
 
Top