«Οι Δομέστικοι της Δράμας» - Γρηγόρης & Πέτρος Παπαεμμανουήλ

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀπό καιρό ἔχω πληροφορηθεῖ γιά τίς δραστηριότητες αὐτῶν τῶν ἀδελφῶν-ψαλτῶν καί γιά τή χορωδία τους.
Ἀπό τήν ἱστοσελίδα τους θά μάθετε περισσότερα, θά δεῖτε καί θά ἀκούσετε.
Ὁ Γρηγόρης (μεγαλύτερος) εἶναι στήν Θεσσαλονίκη καί ὁ Πέτρος στή Δράμα στό Ναό τῶν Δώδεκα Ἀποστόλων.
Τήν Κυριακή θά παρευρεθῶ σ᾿ ἕνα γάμο στήν Ἐκάλη, ὅπου θά ψάλλουν αὐτοί, θά τούς γνωρίσω ἀπό κοντά καί θά μάθω περισσότερα.
Ὅσοι γνωρίζετε κάτι ἄλλο ἤ ἔχετε ἀκούσματα, ἄς τά καταθέσετε.


 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ἀπό καιρό ἔχω πληροφορηθεῖ γιά τίς δραστηριότητες αὐτῶν τῶν ἀδελφῶν-ψαλτῶν καί γιά τή χορωδία τους.
Ἀπό τήν ἱστοσελίδα τους θά μάθετε περισσότερα, θά δεῖτε καί θά ἀκούσετε.
Ὁ Γρηγόρης (μεγαλύτερος) εἶναι στήν Θεσσαλονίκη καί ὁ Πέτρος στή Δράμα στό Ναό τῶν Δώδεκα Ἀποστόλων.
Τήν Κυριακή θά παρευρεθῶ σ᾿ ἕνα γάμο στήν Ἐκάλη, ὅπου θά ψάλλουν αὐτοί, θά τούς γνωρίσω ἀπό κοντά καί θά μάθω περισσότερα.
Ὅσοι γνωρίζετε κάτι ἄλλο ἤ ἔχετε ἀκούσματα, ἄς τά καταθέσετε.

Όντως τα παιδιά αυτά κάνουν πολύ καλή δουλειά. Εγώ γνωρίζω προσωπικά τον Γρηγόρη, ο οποίος ήταν στην εξεταστική επιτροπή όταν ήλθα στην Θεσσαλονίκη το 2006 για να πάρω τις τελικές εξετάσεις για το Δίπλωμα Βυζ. Μουσικής. Είναι πολύ συμπαθητικός και έχουμε κρατήσει μία επαφή από τότε.

Απόστολος
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Με το Γρηγορη ειμαστε παλιοι φιλοι, και εχουμε συμψαλλει αρκετες φορες, και στο Λονδινο αλλα και στην Πολη.
Ειναι Αρχων Πρωτοψαλτης του Πατριαρχειου Αλεξανδρειας και αντιδημαρχος Δραμας. Και ο Γρηγορης αλλα και ο Πετρος ειναι απο τους καλυτερους μαθητες του Αρχοντος κ.Ταλιαδωρου, αλλα και νεα παιδια.

Πατερ μου να τους δωσετε πολλους χαιρετισμους, και αν ηχογραφησετε, ανεβαστε και για μας.
 

ioan

Μέλος
Δομέστικοι Δράμας
 

Attachments

  • αντιφωνα Μ Πεμπτης.wma
    3.7 MB · Views: 113

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Βρῆκα στόν ὑπολογιστή μου (ἀπό παλαιά ραδιοφωνική ἐκπομπή) τά ἰδιόμελα σέ τρίτο ἦχο πού λέγονται στούς αἴνους τό βράδυ τῆς Μεγάλης Πέμπτης στήν ἀκολουθία τῶν Παθῶν.

Ψάλλουν πολύ ὄμορφα καί παραδοσιακά τά ἀδέλφια Γρηγόριος & Πέτρος Παπαεμμανουήλ.
 

Attachments

  • ιδιόμελα αίνων εσπέρας Μεγ.Πέμπτης.mp3
    4.4 MB · Views: 97
Top