«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

polykarpos

Νέο μέλος
Μία πρόχειρη σκέψη: Οι ετικέτες είναι στα Ελληνικά (εννοώ στον κώδικα); Αν ναι, μπορείτε να δοκιμάσετε να τις μετατρέψετε σε greeklish.

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το έλυσα το πρόβλημα, κακώς το άνοιξα εξ' αρχής. Ηθελε απλώς εγκατάσταση κάποιων fonts στο wine.

Δημήτρη, εάν το κρίνεις σκόπιμο, για λόγους δημοσιότητας μπορείς να αναφέρεις στη σελίδα σου ότι η εφαρμογή τρέχει σε wine 5.0 + ubuntu 18.04 + MSOffice 2007. Δεν δοκίμασα τα πάντα, ούτε συνέκρινα τις επιδόσεις της εφαρμογής με αυτές στα windows, πάντως ανοίγει και δείχνει να δουλεύει.
Αν χρειαστείς κάποια τεχνική αναφορά πες μου. Όσο τεχνική μπορώ να την κάνω...δεν είμαι ειδικός στους υπολογιστές.

papline

Παλαιό Μέλος
Το έλυσα το πρόβλημα, κακώς το άνοιξα εξ' αρχής. Ηθελε απλώς εγκατάσταση κάποιων fonts στο wine.

Δημήτρη, εάν το κρίνεις σκόπιμο, για λόγους δημοσιότητας μπορείς να αναφέρεις στη σελίδα σου ότι η εφαρμογή τρέχει σε wine 5.0 + ubuntu 18.04 + MSOffice 2007. Δεν δοκίμασα τα πάντα, ούτε συνέκρινα τις επιδόσεις της εφαρμογής με αυτές στα windows, πάντως ανοίγει και δείχνει να δουλεύει.
Αν χρειαστείς κάποια τεχνική αναφορά πες μου. Όσο τεχνική μπορώ να την κάνω...δεν είμαι ειδικός στους υπολογιστές.
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, νομίζω ότι θα βοηθήσει αρκετούς χρήστες. Επειδή δεν έχω εγκατεστημένη κάποια έκδοση linux, αν δε σου κάνει κόπο και μπορείς, δοκίμασε το wps αντί του word για να υπάρχει ένα δοκιμασμένο πακέτο δωρεάν προγραμμάτων και λειτουργικού συστήματος.

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ήταν η πρώτη μου σκέψη (WPS), απλώς έχω δυσκολίες στην εγκατάσταση του win-wps στο ubuntu, καθώς υπάρχει διαθέσιμη η έκδοση linux-wps, οπότε για ποιο λόγο κάποιος να βάλει στο ubuntu το win-wps??
Αν τα καταφέρω θα ενημερώσω. Δε μπορεί να είναι και πολύ δύσκολο...

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το win-wps δουλεύει λίγο προβληματικά στο wine. Και στη κοινότητα (wine-hq) δεν μπορώ να βρω ενθαρρυντικά αποτελέσματα. Με τα πολλά έτρεξε το MK, αλλά μου βγάζει σφάλμα (επισυνάπτω εικόνα). Το πρόγραμμα είναι κάπως λειτουργικό, αλλά το συγκεκριμένο μήνυμα σφάλματος εμφανίζεται κάθε φορά που πατιέται κάποιο πλήκτρο.

Η ουσία είναι ότι στο linux το ΜΚ τρέχει (βλ. μήνυμά μου #322).

Attachments