«Εγώ είμαι προσφυγάκι»

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Υπάρχει ένα (παραδοσιακό...ίσως..δε γνωρίζω...) τραγουδι ''εγώ είμαι προσφυγάκι''...ή..''το καφέ αμαν'' δεν είναι τόσο παλιό.... και κατάγεται...μάλλον απο Σμύρνη (και είναι και χιτζαζ..αν δεν απατώμαι..)...
όποιος έχει ηχητικό ντοκουμέντο θα ήμουν υπόχρεος αν θα τα ανέβαζε..(στίχους τους έχω...)
Θα ήμουν δυο φορές υπόχρεος αν είχε κάποιος και απόσπασμα απο ένα ντοκιματερ της ΕΡΤ ..(για τα καραβομαραγκάδικα της Ιερισσού...νομίζω...)όπου εκει ο Κ.Κλαιτζίδης (των ''Εν χορδές'') κάνει μια πολύ ωραία εισαγωγη στο συγκεκριμένο άσμα....
...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
παναγιωτης;57031 said:
Αγαπητέ Δανιήλ...(...εχεις και ωραίο όνομα...)..σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...:)

...για την εκτέλεση από τον Κλαιτζίδη......ξέρουμε τίποτα;;

...αλλά και αυτό δε παει πίσω....

http://www.youtube.com/watch?v=XBruFa9pFmU

..το είδα αφου μου έδειξε το δρόμο ο Δανιήλ
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το «εγώ είμαι προσφυγάκι» είναι τραγούδι του Βαγγέλη του Παπάζογλου. Η πρώτη του εκτέλεση έγινε στην Αμερική με τίχους κατάτι χασικλίδικους. Όμως αυτό έγινε καθαρά για εμπορικούς σκοπούς. Πρώτη του παρουσίαση με τους γνησιους στίχους από τα χειρόγραφα του ΠΑπάζογλου έγινε στις μέρες μας από την εκπομπή της ΕΤ3 «Ρεμπέτικη Ιστορία» του Πάνου Σαββόπουλου και Νίκου Βολωνάκη, στην τριάδα των αφιερωμάτων στη Σμύρνη (νομίζω στο β' ή στο γ' μέρος). Θα προσπαθήσω να το κόψω και να το ανεβάσω στο youtube.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Το «εγώ είμαι προσφυγάκι» είναι τραγούδι του Βαγγέλη του Παπάζογλου. Η πρώτη του εκτέλεση έγινε στην Αμερική με τίχους κατάτι χασικλίδικους. Όμως αυτό έγινε καθαρά για εμπορικούς σκοπούς. Πρώτη του παρουσίαση με τους γνησιους στίχους από τα χειρόγραφα του ΠΑπάζογλου έγινε στις μέρες μας από την εκπομπή της ΕΤ3 «Ρεμπέτικη Ιστορία» του Πάνου Σαββόπουλου και Νίκου Βολωνάκη, στην τριάδα των αφιερωμάτων στη Σμύρνη (νομίζω στο β' ή στο γ' μέρος). Θα προσπαθήσω να το κόψω και να το ανεβάσω στο youtube.

.....Σωστα...δεν είναι παραδοσιακό....είναι του Παπαζογλου΄....
νομίζω η πρώτη ηχογραφιση έγινε στην Αμερικη απο τον ουτίστα marko melkon...

:)...ρωτόντας πας στην Πόλη....λέει η παροιμία......αμ ...πως...:D
 
Top