«Άστρον ήδη ανατέταλκεν» Μπαλασίου ιερέως

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ψάχνω τον Καλοφωνικό ειρμό μετά κρατήματος τεριρέμ
"Αστρον ήδη ανατέταλκεν". Βαλασίου ιερέως ήχος πλ. Α'.
Άν κάποιος τον έχει καλλιγραφήσει....
Θα του ήμουν υπόχρεος!!!

Γιώργος Μ.

Παλαιόν μέλος
Μήπως έχει κάποιος ερμηνεία του μέλους αυτού (εκτός από Αγγελόπουλο), ίσως από Φιρφιρή ή κάποιον αγιορείτη; Ευχαριστώ

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μήπως έχει κάποιος ερμηνεία του μέλους αυτού (εκτός από Αγγελόπουλο), ίσως από Φιρφιρή ή κάποιον αγιορείτη; Ευχαριστώ
Ζητήσατε και το επισυνάπτω.

Attachments

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Για όποιον ενδιαφέρεται και για χορωδιακή εκτέλεση του ύμνου αυτού, η επισύναψη είναι από την Χορωδία της Σχολής Βυζαντινής Εκκλ. Μουσικής της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης από μία συναυλία που έδωσε στις 22-12-2004 στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Μηνά Ηρακλείου. Διευθύνει ο νυν καλλιτεχνικός διευθυντής της σχολής κ. Αντώνιος Πλαΐτης Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Κοιμήσεως Θεοτόκου Μασταμπά και αγαπημένος μου δάσκαλος :eek:. Το κράτημα που ακολουθεί είναι του Παγκρατίου Ιβηρίτου.

Υ.Γ. κ. Βασίλη, μας έχετε αφήσει άναυδους... Τι θα γίνει με το αρχείο σας πια :D

Attachments

Last edited:

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Γνωρίζει κάποιος να μου πει που μπορώ τον καλοφωνικό ειρμό "Άστρον ήδη ανατέταλκεν" σε α΄ ήχο? Η αν το χει κάποιος και μπορεί να το ανεβάσει θα με βοηθούσε περισότερο.:)

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Γνωρίζει κάποιος να μου πει που μπορώ τον καλοφωνικό ειρμό "Άστρον ήδη ανατέταλκεν" σε α΄ ήχο? Η αν το χει κάποιος και μπορεί να το ανεβάσει θα με βοηθούσε περισότερο.:)
Ορίστε ο ειρμός μελοποιημένος από τον Ιερέα Μπαλάσιο από το Καλοφωνικό Ειρμολόγιο του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου (Κωνσταντινούπολη 1835). Η ψηφιοποίηση έγινε από το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Attachments

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ηχογραφήσεις και κείμενο επίσης εδώ.

Last edited by a moderator:

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Ευχαριστώ πολύ για όλα ο Θεός να σας έχει καλά. Αυτό το κομμάτι το έχω ακούσει με το κράτημα Τεριρέμ του Π. Λαμπαδαρίου το ξέρετε? Ειναι φοβερό νομιζω...:)

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πολύ για όλα ο Θεός να σας έχει καλά. Αυτό το κομμάτι το έχω ακούσει με το κράτημα Τεριρέμ του Π. Λαμπαδαρίου το ξέρετε? Ειναι φοβερό νομιζω...:)
Υπάρχει μήπως κάπου σε κείμενο μαζί με το κράτημα;

parianos

Νίκος Γαβαλάς

Attachments

Last edited by a moderator: