1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.
Γι' αυτό άλλοι το έχουν αγοράσει το καλπάκι από μόνοι τους και έχουν το κεφάλι τους ήσυχο (και ζεστό) :D Χώρια ότι γλίτωσαν και τα ναύλα για την Πόλη... :D

Aααα !! έγινε και αυτό ; αυτό αν δεν είναι ευτράπελο!!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μπορεί να το έχουν πάρει για το... κρύο!

Πάσο !!! :D Πάντως σε κάθε περίπτωση καλό είναι να μην έχει τρυπίτσα από πάνω, για να μην παίρνουν τα μυαλά αέρα :D:D:D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μήπως ο ιερέας είναι ... Κρητικός; Τση Κρήτης καύσημα;

Α, κε Νικο δεν ξερω,δεν ρωτησα...αλλα απ'οτι τον κοψαμε,με τον πατερα μου....πολυ στην κοσμαρα του η γενικη συμπεριφορα του!...Οποτε...μπορει να ειχε ρουφιξει και κανενα....καυσημοο παπουλης!!....:D:D
 
Όταν ήμουν γύρω στα 7 με 8, στην εκκλησία του χωριού μου ο ψάλτης έβαζε εμένα και τον ξάδερφό μου να λέμε το "Πιστεύω" και το "Πάτερ ημών". Φυσικά εμείς ενθουσιαζόμασταν με την ιδέα, και παίρναμε πολύ σοβαρά το ρόλο μας. Οπότε μετά το "Εξαιρέτως" ξεκινούσαμε να κάνουμε χαμηλόφωνα πρόβα το "Πάτερ ημών" ώστε να συγχρονιστούμε. Έλα όμως που η πρόβα δεν ήταν τόσο χαμηλόφωνη όσο νομίζαμε. Εκεί λοιπόν που ο παπάς διάβαζε την εγκύκλιο μετά το Εξαιρέτως, σε κάποια φάση, λόγω της έντασης της φωνής μας, σταματάει να διαβάζει, γυρνάει σε μας και λέει: "Θα σταματήσουμε τώρα εμείς για να ακούμε εσάς;" Αντί να φοβηθούμε εμείς όμως από την παρατήρησή του, κυριολεκτικά λυθήκαμε στα γέλια. Το αποτέλεσμα ήταν το "Πάτερ ημών" να βγει με χίλια ζόρια, κάτι που αποτέλεσε και το τέλος της σύντομης "καριέρας" μας ως "αναγνώστες".
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Λοιπον....χθεσινο αυτο:
Ημουν χθες το βραδυ σε Ι. Ναο των Αθηνων,οπου παντρεψαμε την 1η μου ξαδελφη.
Πολυ φιλοξενοι οι οικειοι ιερεις,αφου αφησαν τον πατερα μου,να κανει σχεδον,ολο το μυστηριο μονος του,εκτος του αρραβωνα.
Ο ενας λοιπον απο τους ιερεις,την ωρα του Ησα'ι'α,λεγοντας το τελευταιο,απο τα τρια τροπαρια,''Δοξα σοι Χριστε ο Θεος...'' μολις φτανει στο σημειο ''...Αποστολων καυχημα,κλπ'' ακουω το εξης ωραιο: ''...Αποστολων καυσημα(!!),κλπ'' (Ακουστηκε μαζι το σιγμα και το χι επειτα, γι'αυτο και περασε απαρατηρητο το σαρδαμ,απο τους υπολοιπους παρισταμενους)
Και μου περναει η σκεψη εκεινη τη στιγμη....: ''Της ΒP αραγε να εννοει ο ''ποιητης'',ή της Motor oil;...'':D:D

.....δε καταλάβατε ....κανενας σε ποια καυσημα αναφέρεται...:confused:

....βρε ευλογημένοι.....:)
.....είστε ψαλτάδες εσείς;;;;;:rolleyes:
.....και το μυαλό σας δεν πήγε......στα ...ευρούααα;;;; :cool::cool::eek:
γι αυτά τα κάυσημα λέει ο άνθρωπος....προετοίμαζε ...ψυχολογικά τον κουμπάρο για να ''στάξει....'' :wink::wink:
 
Την ώρα της κοινωνίας μία γιαγιά <<έκλεψε>> τη σειρά μίας άλλης. Επομένως, λέει η δεύτερη στην πρώτη, με άγριο ύφος: Κάτσε να κοινωνήσω και τα λέμε.:eek::D Πάντα στο πνεύμα...:rolleyes: της αγάπης.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Την ώρα της κοινωνίας μία γιαγιά <<έκλεψε>> τη σειρά μίας άλλης. Επομένως, λέει η δεύτερη στην πρώτη, με άγριο ύφος: Κάτσε να κοινωνήσω και τα λέμε.:eek::D Πάντα στο πνεύμα...:rolleyes: της αγάπης.

Πολὺ γέλιο :p
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Α, κε Νικο δεν ξερω,δεν ρωτησα...αλλα απ'οτι τον κοψαμε,με τον πατερα μου....πολυ στην κοσμαρα του η γενικη συμπεριφορα του!...Οποτε...μπορει να ειχε ρουφιξει και κανενα....καυσημοο παπουλης!!....:D:D

Παρεπιπτωντως παιδια,εμαθα εχθες απο τον θειο μου, οτι ο εν λογω παπουλης τα ειχε κανονικα κοπανησει!!!....:D:D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
.....δε καταλάβατε ....κανενας σε ποια καυσημα αναφέρεται...:confused:

....βρε ευλογημένοι.....:)
.....είστε ψαλτάδες εσείς;;;;;:rolleyes:
.....και το μυαλό σας δεν πήγε......στα ...ευρούααα;;;; :cool::cool::eek:
γι αυτά τα κάυσημα λέει ο άνθρωπος....προετοίμαζε ...ψυχολογικά τον κουμπάρο για να ''στάξει....'' :wink::wink:

Σωστο και αυτο!!...:)
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Την ώρα της κοινωνίας μία γιαγιά <<έκλεψε>> τη σειρά μίας άλλης. Επομένως, λέει η δεύτερη στην πρώτη, με άγριο ύφος: Κάτσε να κοινωνήσω και τα λέμε.:eek::D Πάντα στο πνεύμα...:rolleyes: της αγάπης.
..

....το ίδιο έχω ..ακούσει....(...με τα αυτιά μου....).. να λέγετε από τα χείλη της πεθεράς προς την νυμφη...και μάλιστα η μία στο μπαλκόνι και η αλλη στο ισόγειο....

....''έχε χάρη που θέλω να μεταλαβω την Κυριακή.....περίμενε και θα δείς μετά τι θα σου κάνω .....ανεπρόκοπη.....και άλλα ....γαλλικά.....
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Για να μη γελάμε μ'ευτράπελα "άλλων",ας γελάσουμε και μ'αυτά που κάνουμε εμείς,π.χ.ο υποφαινόμενος στην πρώτη του χρονιά που είχε αναλόγιο(αριστερό)το 99.
Ήρθε με το καλό ο Δεκέμβρης και ήμουν ετοιμότατος για να απαγγείλω το "Σήμερον γεννάται εκ Παρθένου...".Αντί αυτού άκουγεται το άλλο θαυμάσιο άκουσμα "Σήμερον κρεμάται.."!!!!???
Μόλις το είπα κοκκίνησα,ίδρωσα δεν ήξερα που να κρυφτώ.
Αφού συνήλθα απ'το σόκ το διόρθωσα αλλά το κακό είχε γίνει!
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ένας ιερέας ...από το χωριό του πατέρα μου ..έχω αναφερθεί πάλι σε αυτόν....
έκανε πολλές πλάκες....(για να μην μακρυγορώ....)...περαν το γεγονός οτι τάτσουζε και λιγάκι.....
....μια φορά λοιπόν...έκανε μια πλάκα στην πρεσβυτέρα....
τι κάνει ....πιάνει και μαδάει ενα κόκορα...μέχρι που φάνηκε το πετσί του δεν του άφησε πούπουλο.....
πιάνει και τον κρύβει κάτω από τον τέτζερη(κατσαρόλα)στο ράφι .....
και πέφτει στην καρέκλα ....μισολυπόθυμος....και λέει στην πρεσβυτέρα...

-..μωρ΄παπαδιά δεν αισθάνομαι καλά...
-..τι έχεις...παπα μου;
-..να δε ξέρω...ζαλίζομαι όλα μου γυρίζουν στο δωμάτιο...
-..μπας και τά πινες πάλι...χμχμχμ..
-..όχι όχι σου λέω αυτό είναι άλλο πράμα...να βλέπω και αυτά......τα πράματα με κάτι περίεργα φτερά και πετάνε γύρω μου.....ήρθαν να με πάρουν παπαδιά...

η παπαδιά τα χρειάστηκε....
-..τι ναι αυτά που λές ...παπα μου;....ποια πράματα ποια φτερά;;...Ιησους Χριστός Νικά.....φτου..φτου..
-..Αλήθεια σου λέω ...να..να εκεί στο ράφι...
-..Που που;;;κράζει η παπαδιά

-...Να εκει...εκει στον τετζερη...να...να...

ποιάνει η παπαδιά να ανασηκώση τον τέτζερη...και νάσου πετάγεται...ο μαδημένος κόκορας ...(που και αυτός δεν είχε περάσει και λίγα εδώ που τα λέμε...)
...πετά το τέτζερη η παπαδιά και πανικόβλητη τρέχει έξω από το σπίτι φωνάζοντας;
-..ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑ......ΤΡΙΣΚΑΤΑΡΑΤΕ......ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑ...

..ο παπάς δε κόντεψε ...να μας αφήσει χρόνους σταλήθεια ....από τα γέλια....
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Διηγήσεις της μακαρίτισσας μάνας μου!
Η μάνα μου είχε παππού Κωνσταντινουπολίτη ιερέα και έχοντας ακούσματα και σωστή φωνούλα βοηθούσε τον παππού της το σαρανταλείτουργο...
Μια μέρα της ξέφυγε το ... άνοιγμα του στόματος και αντί να πει "Είδομεν το φως το αληθινόν", είπε "Είδομεν το φεσ':D το αληθινόν" και της φώναξε ο παππούς (π' δε μ'λούσι Σαμιώτ'κα): Οχι το φέσι, το φώς...
Όταν δε ήταν αθώα παιδούλα την έστειλε κάποιος στον παππού της να του γυρέψει για λογ/σμό του ... ένα ... ξυραφάκι!:D:D:D
Η Σαμιώτισσα όμως γιαγιά της μιλώντας στον πληθυντικό σε επισκέπτη τον ρώτησε: Η λό'ου σ' τσιγαρίζιτι; (=Του λόγου σας καπνίζετε;)
 
Last edited:

nektar

νεοαρχάριος

Α.

Μία σοβαροτάτη καὶ κυρίως κατ᾿ ἐπίγνωσιν πνευματικὴ δραστηριότητα προέκυψε στὴν Σχολὴ Ναυτικῶν Δοκίμων τὰ τελευταῖα ἔτη, ὅπου μία ὁμάδα Δοκίμων, ὅλων τῶν ἐτῶν, κάθε βράδυ, ψάλλουν τὸ Ἀπόδειπνο. Εὖ γε! Αὐτὸ εἰς πεῖσμα ὅσων ἐπιθυμοῦν νὰ συνδέσουν τὸ «φιλόχριστο» τοῦ Στρατοῦ μόνον μὲ τὴν κατ᾿ ἐξακολούθησι ἀναφορὰ στὸ Ὄνομα, ἀλλ᾿ ὄχι μὲ ἁρμόζον ὕφος...

Ἐν πάσῃ περιπτώσει, ὁ Δ.Χ., ἱδρυτὴς τοῦ κινήματος τῶν «Ἀποδειπνιστῶν», ἀλλὰ καὶ Νηστευτῶν τῆς Σαρακοστῆς, ἀπεφοίτησε, ἀριστοῦχος σὲ ἐπιδόσεις καὶ ἦθος. Προσεκλήθην στὴν ὁρκωμοσία καὶ μετὰ πολλὰ ἔτη, προσῆλθα, ὄχι ὡς Δόκιμος αὐτὴ τὴν φορά, ἀλλ᾿ ὡς οἰκογενειακὸς φίλος τοῦ νέου Σημαιοφόρου. Εἰσῆλθα ἐπίσης καὶ στοὺς διαδρόμους γιὰ τὴν ἀνάμνησι πῶς ἔνιωθα παλιὰ ὡς πρωτοετής... Οἱ θάλαμοι ἔχουν ἐκτὸς ἀπὸ κωδικὸ καὶ ὄνομα (νήσου), ὅπου ἀποτυπώνεται στὸν Α´ θάλαμο καὶ τὸ νέο ὕφος. Δεῖτε στὸ πρῶτο συνημμένο...

Β.

Ὀψὲς ἤντονε Κυριακή καὶ εἴχαμε μιὰ βάφτισι. Οἱ μισοὶ προσκεκλημένοι μιλοῦσαν δυνατά. Ὅσες ἐσιώπων μασοῦσαν τσίχλα προκλητικά. Ἡ θερμοκρασία ὑψηλή, ὑπεράνω τοῦ ὁρίου τήξεως τῶν καλλυντικῶν προσωπ(ει)ου. Ἐν μέσῳ δὲ πάντων, ἡ μήτηρ τοῦ πρὸς τὸ φώτισμα νηπίου, ἐρωτᾷ τῷ ἱερεῖ ἐκφώνως καὶ μετὰ φυσικῆς ἀπορίας: «Τὸ Πάbερς τὸ βγάζουμε;;»...

Μήπως εἶχε δεῖ τὸ: http://www.youtube.com/watch?v=1rxE_qRatFM
ἢ καί: http://www.youtube.com/watch?v=s4I0HnakkeA

Γ.

Τὸ ἐρώτημα τοῦ μηνός: Πῶς ὁ ἀπέναντι ψάλτης τὰ καταφέρνει καὶ κάνει ἔνφθογγο ἰσοκράτημα στὸν ἴδιο του τὸν ἑαυτό;;;

Δ.

Καὶ τὸ ἐρώτημα τῆς -κάθε- χρονιᾶς: Σὲ κἄποια ἁγιορείτικη πανηγυρικὴ τράπεζα, ὁ κόπος τῆς ἀγρυπνίας ὁδήγησε ἀναπόφευκτα στὸν ἀφανισμὸ τῶν ροφῶν. Ὁπότε στὴν μετὰ εὐχὴ «εὐλόγησον τὰ περισσεύματα τῶν κλασμάτων τῆς τραπέζης» ἀκούγεται ἀπὸ μία «κελλιώτικη» γαλαρία: «Σάμπως ἔμεινε καὶ τίποτα;;;»

Σχετικὰ πτωχοπροδρομικά: www.nektarios.gr/arts/tributes/poetry_of_romania/03.htm
 

Attachments

  • snd_aphxhma.jpg
    436.5 KB · Views: 42
  • snd_palataki.jpg
    313.9 KB · Views: 31
Last edited:

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Μιας και περι βαπτισεως ο λόγος.........

Σε μια ''χωριάτικη'' βάπτιση......
......ο παπας ρωτα ....'''και το όνομα αυτόυου;;''...
..επαναλαμβάνει .....''και το όνομα αυτούου;;;''
εεεεειιι....κουμπάρ.....ξυπν...κι το όνομα αυτού....ειπαμμμ;;;
και ο κουμπάρος αλαφιασμενος......από το ξάφνιασμα...
...''εεεεεε...χμχμχμχ...μπήχτο Λια....παπουλλλ..''

Σε άλλη περίπτωση είχε πει ο κουμπάρος ...
για να πάρει χρόνο να θυμηθει το όνομα.....''στάκα αγαλια* ...στάκα αγάλια....παπα..''
και ο παπάς δεν χάνει καιρό και λέει ψαλτά στεντωρία τη φωνη...
..''και το όνομα αυτού Στάκαγάλιαααααςς...''


*ΣΗΜ:παει να πει ''περιμενε''
 
  • Like
Reactions: BSP
Status
Not open for further replies.
Top