1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Παλιότερα κουβαλούσα πάντα στο πορτοφόλι μου ένα διαπασών-διχάλα. Τώρα τελευταία όμως μου δημιουργούσε προβλήματα στα επαγγελματικά ταξίδια, καθώς παραξένευε τους άμουσους ασφαλίτες στον έλεγχο χειραποσκευών των αεροδρομίων και έπρεπε να δικαιολογούμαι ότι είμαι μουσικός κλπ. Και για να πείσεις τον καχύποπτο ασφαλίτη, ο μόνος τρόπος είναι να πάρεις τόνο και να αρχίσεις να μουρμουρίζεις μια μελωδία (αφού ελέγξεις με τρόπο ότι δεν είναι κοντά κανένας συνάδελφος)!!! Κατάργησα λοιπόν πλέον το διαπασών και ανακάλυψα το bluetooth του κινητού, το οποίο όταν το ανάβω παίζει μια μελωδία που καταλήγει στο Sol. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι για να ανοίξει πρέπει να το κρατάς πατημένο 5 δεπτερόλεπτα, και ο κόσμος από κάτω περιμένει να αρχίσεις... :)
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Την τακτική της αυτοσχέδιας συναυλίας για χάρη ασφαλίτη (που περιέγραψα και στο προηγούμενο σχόλιο), την είχα εφεύρει(!) πριν 10 χρόνια περίπου σε αντίστοιχη ανάγκη (θα την κατοχυρώσω :) ). Είχαμε τότε μαζευτεί να βοηθήσουμε τον Τάσο Βασιλόπουλο στο πανηγύρι του Αγίου Αντωνίου Περιστερίου. Βγαίνοντας έξω μετά τον εσπερινό σταθήκαμε πίσω από ένα περιπολικό για να αποφασίσουμε που θα πάμε να φάμε. Βγήκε τότε ο αστυνόμος από το περιπολικό με βαρύ ύφος και μας ζήτησε ταυτότητες. Εγώ ταυτότητα δεν είχα μαζί, οπότε πετάγομαι και λέω: "Ψάλτες είμαστε, ψάλλαμε στο πανηγύρι. Πάμε παιδιά ένα Κύριε Εκέκραξα. Ααααα-να-νες". Και ξεκινήσαμε όλοι μαζί το Κύριε εκέκραξα. Ο αστυνόμος χαμογέλασε, ψιθύρισε "Καλά, καλά..." και ξαναμπήκε στο αμάξι.
 
  • Like
Reactions: BSP

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ο ναός που ψέλνω είχε πριν λίγα χρόνια ένα ηλικιωμένο τρίτο ψάλτη που σύχναζε στο καφενείο λίγο πιο κάτω από την εκκλησία, έπινε πολύ και έπαιζε χαρτιά. Μουσική δεν ήξερε και όλα τα έλεγε σε κάποιας μορφής κλιτόν, αλλά συχνά περηφανευόταν ότι ξέρει περισσότερα από τον Περιστέρη καθώς είναι στην εκκλησία από μικρό παιδί. Μια παραμονή πρωτοχρονιάς έκανε έφοδο η αστυνομία εκεί που παίζαν χαρτιά και τους μάζεψε όλους. Στο κρατητήριο αυτός φώναζε μισομεθυσμένος ότι είναι ψάλτης και πρέπει να πάει το πρωί στην εκκλησία. Φτάνοντας στην εκκλησία ο ιερέας το πρωί, χτυπάει το τηλέφωνο. Κάποιος αστυνομικός ενημέρωσε τον ιερέα ότι έχουν συλλάβει κάποιον μεθυσμένο κύριο ονόματι ... και ότι αυτός επιμένει ότι πρέπει να πάει στην εκκλησία να ψάλλει. Ο ιερέας για να του δώσει ένα μάθημα, είπε στον αστυνομικό ότι τον ένα ψάλτη το λένε Στέφανο τον άλλο Αποστόλη και είναι και οι δυο στη θέση τους!

Ήρθε ο ψάλτης την άλλη μέρα κλαίγοντας:
- Γιατί παπά μου το έκανες αυτό; Πέρασα την Πρωτοχρονιά στο κρατητήριο.
- Έλα, πάρε αυτά να πιεις ένα ποτηράκι και θα σου περάσει. (και του έδωσε λίγα λεφτά)
- Ευχαριστώ παπά μου. Να είσαι πάντα καλά. (το είχε ήδη ξεχάσει :) )
 
Last edited:

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
.....Συνάδελφος Ιεροψάλτης λοιπον ....(...όνομα και μη χωριό ...που λένε...)..
συνήθιζε να βάζει τα αντίδωρα...(..τα οποία ''αγαπουσε'' πολύ ο ευλογημένος....τά παιρνε ...χουφτες ...)...στην τσέπη του σακκακιού του .....για νάχει να τσιμπάει....(..σα ντορβά....ένα πράμα...)..
έλα όμως που σ΄αυτή τη τσέπη έβαλε και το διαπασόν του ...(το σφυρικτό αυτό με το κοκκοράκι που πιάνει όλη την κλιμακα...)..
γέμισε και αυτό ψίχουλα το...ρημάδι....
ήρθε η ώρα για του αίνους ....βγαζει το διαπασον να πάρει τον τόνο
φυσά.....τίποτα.......μπουκομένο.....
ξαναφυσά........τίποτα....
στο μεταξύ ο κόσμος ήταν ........όλος αυτιά .......
πάει να πάρει βαθειά ανάσα....για να δώση μια γερή....
αλλά επειδή το διαπασον ήταν κοντά στα χείλη του.....με την αναρόφηση .....φεύγει ένα μεγάλο ψίχουλο και φράζει την αναπνευστική οδό του φίλου μας ......
-και αρχίσαν οι παρενέργειες .....
-τα ...μάτια γουρλώσαν και πεταχτήκαν έξω...
-το χρώμα του δέρματος έγινε σκοτωμένο κόκκινο προς το μελιτζανί θα έλεγα...
- ο κόσμος έτοιμος να πέσει επάνω του να του κάνει Κ.Α.Ρ.Π.Α (καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση......κοινώς τεχνητή αναπνοή...)
όλοι περίμεναν με αγωνία την εξέλιξη....
αλλά ο δικός μας ....ψύχραιμος (όπως όλοι οι επαγγελματίες ψαλτάδες ...)
παίρνει μια βαθειά εισπνοή...αργά από την μύτη ....γεμίζει αργά όλες τις αποθήκες αέρα ...(τι πνευμόνια.... τι διαφράγματα..τα πάντα όλα ....μέχρι τα νεφρά του φτάσε.....)...και
ΓΚΟΥΟΥΟΥΟΧΧΧΧΧ....τα πέταξε όλα έξω ....και το κοματάκι το αντίδωρο ...κόλησε απέναντι στη ζελατίνα της παρτιτούρας ..(ευτυχώς που ήταν το αναλόγιο γιατί θα την πλήρωνε ...ο αριστερός ....θα τον έπαιρνε στο δόξα Πατρί....)...
και έτσι σώθηκε το παλικάρι......
 
Βγήκε τότε ο αστυνόμος από το περιπολικό με βαρύ ύφος και μας ζήτησε ταυτότητες. Εγώ ταυτότητα δεν είχα μαζί, οπότε πετάγομαι και λέω: "Ψάλτες είμαστε, ψάλλαμε στο πανηγύρι. Πάμε παιδιά ένα Κύριε Εκέκραξα. Ααααα-να-νες". Και ξεκινήσαμε όλοι μαζί το Κύριε εκέκραξα. Ο αστυνόμος χαμογέλασε, ψιθύρισε "Καλά, καλά..." και ξαναμπήκε στο αμάξι.

Διαβάζοντας το ωραίο αυτό ευτράπελο που παρέθεσες, οφείλω να ομολογήσω ότι η φαντασία μου προχώρησε και έδωσε ένα εναλλακτικό τέλος στην ιστορία.
Παραθέτω το διάλογο:
ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ: Έϊ εσείς, ταυτότητες να δω!
ΣΟΥΛΔΑΤΟΣ: Ψάλτες είμαστε, ψάλλαμε στο πανηγύρι. Πάμε παιδιά ένα Κύριε εκέκραξα!
ΨΑΛΤΕΣ:Ααααα-να-νεες!Κυριε εκ...
ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ:ΤΙ;ΑΝΑΝΕΣ;ΚΑΙ ΤΙ ΓΑ ΔΙΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ;ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΨΑΛΤΗΣ, ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΑΚΗ!ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΛΙΤΩΝΑΤΕ Ε;ΓΙΑ ΕΛΑΤΕ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!!
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Ας πω κι εγω λοιπον μια απο τις εξυπναδες,ων ουκ εστιν αριθμος,που εχω κανει.
ορθρος της 29ης αυγουστου (αποτομη της καρας του αγ.ιωαννου) στην αγ.ειρηνη.(αιολου).
λεω το ιδιομελο μετα τον ν' ψαλμο.στο σημειο που λεει "και παρανομιαν εξηφανισας",εκανα την γνωστη γραμμη του β' ηχου.ζω ζω ζω ζω νη ζω κε δι δι γα γα δι δι κε δι γα βου γα γα βου βου...αρχιζω ομως,να αντιλαμβανομαι οτι δε μου βγαινει σωστα η αντιστοιχια συλλαβων και φθογγων,γιατι ειχα τραβηξει το "εξηηηηηηηη",πιο πολυ απο οσο επρεπε και δεν ειχε μεινει χωρος στη μουσικη φραση για 3 συλλαβες,αλλα για 2.οποτε αυτοματως,μετετρεψα το "εξηφανισας",σε "εξυφανας"...
κοκαλο ο παπας!!!!
υ.γ.
(αφου δε μου εριξε κανεναν πολυελαιο στο κεφαλι ο αγιος,παλι καλα..)
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Διαβάζοντας το ωραίο αυτό ευτράπελο που παρέθεσες, οφείλω να ομολογήσω ότι η φαντασία μου προχώρησε και έδωσε ένα εναλλακτικό τέλος στην ιστορία.
Παραθέτω το διάλογο:
ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ: Έϊ εσείς, ταυτότητες να δω!
ΣΟΥΛΔΑΤΟΣ: Ψάλτες είμαστε, ψάλλαμε στο πανηγύρι. Πάμε παιδιά ένα Κύριε εκέκραξα!
ΨΑΛΤΕΣ:Ααααα-να-νεες!Κυριε εκ...
ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ:ΤΙ;ΑΝΑΝΕΣ;ΚΑΙ ΤΙ ΓΑ ΔΙΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ;ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΨΑΛΤΗΣ, ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΑΚΗ!ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΛΙΤΩΝΑΤΕ Ε;ΓΙΑ ΕΛΑΤΕ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!!

και μετά στο δικαστήριο, ο δικαστής κ ο εισαγγελέας τους ρίχνουν τρις ισόβια!!!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Η τους υποβάλει σε καταναγκαστική ιακωβοθεραπεία.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τους συλλαμβάνει, γιατί έκαναν.. χειρονομίες στο όργανο της τάξης! :D
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Η αλήθεια είναι ότι του μιλήσαμε με ΟΛΙΓΟΝ ΟΞΕΙΑ φωνή λες και μιλάγαμε ίσος προς ΙΣΟΝ και μάλλον ενοχλήθηκε και από την ΑΠΟΣΤΡΟΦΟ διάθεσή μας προς το πρόσωπό του, οπότε κινήθηκε για να μας ρίξει καμμιά ΠΕΤΑΣΤΗ με το γλομπ του. Αντιλήφθηκε όμως το συμβάν η ΥΨΗΛΗ συνάδελφός του που μέχρι εκείνη τη στιγμή ασχολούνταν με τα ΚΕΝΤΗΜΑΤΑ της στο περιπολικό, και αφήνοντας στη μέση ένα ΚΕΝΤΗΜΑ γεμάτο ΧΡΩΜΑ και ΠΟΙΚΙΛΜΑΤΑ, πετάχτηκε έξω με ΤΡΟΜΙΚΟ ύφος και του ψιθύρισε κάτι με ΧΑΜΗΛΗ φωνή. Με τη δική της διαμεσολάβηση, την κάναμε με ΕΛΑΦΡΟΝ πηδηματάκι...
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η αλήθεια είναι ότι του μιλήσαμε με ΟΛΙΓΟΝ ΟΞΕΙΑ φωνή λες και μιλάγαμε ίσος προς ΙΣΟΝ και μάλλον ενοχλήθηκε και από την ΑΠΟΣΤΡΟΦΟ διάθεσή μας προς το πρόσωπό του, οπότε κινήθηκε για να μας ρίξει καμμιά ΠΕΤΑΣΤΗ με το γλομπ του. Αντιλήφθηκε όμως το συμβάν η ΥΨΗΛΗ συνάδελφός του που μέχρι εκείνη τη στιγμή ασχολούνταν με τα ΚΕΝΤΗΜΑΤΑ της στο περιπολικό, και αφήνοντας στη μέση ένα ΚΕΝΤΗΜΑ γεμάτο ΧΡΩΜΑ και ΠΟΙΚΙΛΜΑΤΑ, πετάχτηκε έξω με ΤΡΟΜΙΚΟ ύφος και του ψιθύρισε κάτι με ΧΑΜΗΛΗ φωνή. Με τη δική της διαμεσολάβηση, την κάναμε με ΕΛΑΦΡΟΝ πηδηματάκι...

Βρέ, Στέφανε, μας τζάκισες στο γέλιο με τ'αστεία σου...:D
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ή τους αθωώνει γιατί από Βυζαντινή Μουσική είναι ... σκράπας!
Στο δικαστήριο ο συνήγορος των παιδιών στην στην αγόρευσή του
-..Κύριε πρόεδρε δεν θα μακρυγορίσω.....νη.νη.πα.παπαπα.βουβουπαπανηνη...
-..Μακρυγορείτε.....κύριε συνήγορε....
_...αμέσως ...βουβου.γαγαγδιδκεκεζωζωζωζω....
διακόπτει ο πρόεδρος...ερώτηση παγίδα.....
-..το ζω φυσικό ....η΄ύφεση;;;;
και ο ηρωικός συνήγορος απαντά....
-..ΥΦΕΣΗ φυσικά

ΑΘΩΟΙ ΑΘΩΟΙ....αναφωνεί ο πρόεδρος.....


......και στην κορφή βάλε μια καννέλα......
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στο δικαστήριο ο συνήγορος των παιδιών στην στην αγόρευσή του
-..Κύριε πρόεδρε δεν θα μακρυγορίσω.....νη.νη.πα.παπαπα.βουβουπαπανηνη...
-..Μακρυγορείτε.....κύριε συνήγορε....
_...αμέσως ...βουβου.γαγαγδιδκεκεζωζωζωζω....
διακόπτει ο πρόεδρος...ερώτηση παγίδα.....

......και στην κορφή βάλε μια καννέλα......

Το ΓΑ-ΓΑ σκέτο α-λα πολίτα, ή με μονόγραμμη και δίγραμμη δίεση α - λα ΚΑΡΑ;
Εδώ σε θέλω κύριε συνήγορε! Ξέρεις τί καπνό φουμάρει ο πρόεδρος;:(

ΑΘΩΟΙ! .... Είναι ... επαμφοτερίζων για να τάχει καλά και με το Σουλδάτο και με τον ... Γιάννου:D:D:D!

......και στην κορφή βάλε μια κορώωωωωωνααααααα......
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Το ΓΑ-ΓΑ σκέτο α-λα πολίτα, ή με μονόγραμμη και δίγραμμη δίεση α - λα ΚΑΡΑ;
Εδώ σε θέλω κύριε συνήγορε! Ξέρεις τί καπνό φουμάρει ο πρόεδρος;:(

ΑΘΩΟΙ! .... Είναι ... επαμφοτερίζων για να τάχει καλά και με το Σουλδάτο και με τον ... Γιάννου:D:D:D!

......και στην κορφή βάλε μια κορώωωωωωνααααααα......

....για τον πρόεδρο......χμχμχμχ....για να σκεφτώ από τον ζω ύφεση δεν μπορώ να καταλάβω.........

αλλά μάλλον για επαμφοτερίζων...τον κόβω .... με καραικολυκουργική....παιδία...
αλλά με κρυπτοκαραμανικοστανιτσοπριγγικά....ακούσματα....που άλλες φορές εντίνουν το ιλαροχορευτικό του πράγματος ....και άλλες...κολλάει στο γα δίεση η βελόνα..που σε συνδιασμό με τις όμοιες διφωνίες του δευτέρου....και με τα γκάζια που φορτώνει για να εκτελέσει την έξω της έξω πεταστής του ουρανίσματος .....στην ....''τιμιωτέρα'' ....
....τα παράτησε ο άνθρωπος ....και έγινε πρόεδος ....του τριμελούς.......

να χαρεί και η φουκαριάρα η μάνα του που ήθελε να δει το παιδί της πρόεδρο.....διότι ως γνωστόν στην Ελλάδα ....αν πετάξεις πέτρα ....ή σκύλο θα κτυπήσεις ......ή πρόεδρο.....

ευχαριστώ.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Λοιπον....χθεσινο αυτο:
Ημουν χθες το βραδυ σε Ι. Ναο των Αθηνων,οπου παντρεψαμε την 1η μου ξαδελφη.
Πολυ φιλοξενοι οι οικειοι ιερεις,αφου αφησαν τον πατερα μου,να κανει σχεδον,ολο το μυστηριο μονος του,εκτος του αρραβωνα.
Ο ενας λοιπον απο τους ιερεις,την ωρα του Ησα'ι'α,λεγοντας το τελευταιο,απο τα τρια τροπαρια,''Δοξα σοι Χριστε ο Θεος...'' μολις φτανει στο σημειο ''...Αποστολων καυχημα,κλπ'' ακουω το εξης ωραιο: ''...Αποστολων καυσημα(!!),κλπ'' (Ακουστηκε μαζι το σιγμα και το χι επειτα, γι'αυτο και περασε απαρατηρητο το σαρδαμ,απο τους υπολοιπους παρισταμενους)
Και μου περναει η σκεψη εκεινη τη στιγμη....: ''Της ΒP αραγε να εννοει ο ''ποιητης'',ή της Motor oil;...'':D:D
 
...κακές γλώσσες μου είπαν πως Πρωτοψάλτης Μητροπόλεως , σχετικά νεαρός τη ηλικία , πήγε μόνος του στον Πατριάρχη για να ζητήσει ..... "καλπάκι" (φέσι)
και τον έδιωξε "κακήν κακώς " και ακολούθως ενημέρωσε τον οικείο μητροπολίτη...... τσ ! τσ! τσ ! τι κακός που είναι ο κόσμος !
είναι μεγάλη χοντράδα για να αληθεύει ! :confused:
΄΄΄΄΄΄΄ή μήπως όχι ; :cool:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
...κακές γλώσσες μου είπαν πως Πρωτοψάλτης Μητροπόλεως , σχετικά νεαρός τη ηλικία , πήγε μόνος του στον Πατριάρχη για να ζητήσει ..... "καλπάκι" (φέσι)
και τον έδιωξε "κακήν κακώς " και ακολούθως ενημέρωσε τον οικείο μητροπολίτη...... τσ ! τσ! τσ ! τι κακός που είναι ο κόσμος !
είναι μεγάλη χοντράδα για να αληθεύει ! :confused:
΄΄΄΄΄΄΄ή μήπως όχι ; :cool:

Γι' αυτό άλλοι το έχουν αγοράσει το καλπάκι από μόνοι τους και έχουν το κεφάλι τους ήσυχο (και ζεστό) :D Χώρια ότι γλίτωσαν και τα ναύλα για την Πόλη... :D
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Γι' αυτό άλλοι το έχουν αγοράσει το καλπάκι από μόνοι τους και έχουν το κεφάλι τους ήσυχο (και ζεστό) :D Χώρια ότι γλίτωσαν και τα ναύλα για την Πόλη... :D

Μπορεί να το έχουν πάρει για το... κρύο!
 
Status
Not open for further replies.
Top