Αθανάσιος Παναγιωτίδης : Περί χρόνου

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σημαντική μαρτυρία απόψεων περί χρόνου του Αθανασίου Παναγιωτίδη μας μετέφερε ο κ. Στεφούλης (Johnsteff) σε άλλο θέμα εδώ από το οποίο μεταφέρω το ειδικού ενδιαφέροντος απόσπασμα:

Ενθυμούμαι ότι ο άλλος μεγάλος θαυμαστής του Ιακώβου, ο και «μικρός Ιάκωβος» επικληθείς αείμνηστος Αθανάσιος Παναγιωτίδης, παρά το θαυμασμό και το δέος που έτρεφε για τον Πρίγγο, όταν στο σπίτι του παρέα με φίλους μου άκουγαν ταινίες του Ιακώβου, μαζί με το παραλήρημα για τη φωνητική και εκτελεστική δεινότητα του Ναυπλιώτη έψεγε συνεχώς και ηγανάκτει μεγάλως για την ανημποριά και την έλλειψη ιακωβικού καταρτισμού τού Πρίγγου και αναπαρίστανε τι ψάλλει σε κάθε σημείο ο ένας και τι ο άλλος. Και κατέληγε, αναλύοντας στο μικροσκόπιο περίτεχνα και αδιαφανή τσακίσματα του Ιακώβου: «Ακούτε ρε, αυτός τα εκτελεί όλα αυτά χωρίς να επιβραδύνει το χρόνο, εγώ όμως για να κάνω τέτοια, επειδή δεν τα μπορούσα μέσα στο χρόνο, τον επιβράδυνα αναγκαστικά! Η αξία είναι όμως να τα λές χωρίς να χαλάς το χρόνο!»
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Σημαντική μαρτυρία απόψεων περί χρόνου του Αθανασίου Παναγιωτίδη μας μετέφερε ο κ. Στεφούλης (Johnsteff) σε άλλο θέμα εδώ από το οποίο μεταφέρω το ειδικού ενδιαφέροντος απόσπασμα:

Σε μένα στο σπίτι του πίσω απο το Αιγαίον έλεγε : Ααπλωσέ το Θοδωράκη
 
T

Tzanakos_B

Guest
Σημαντική μαρτυρία απόψεων περί χρόνου του Αθανασίου Παναγιωτίδη μας μετέφερε ο κ. Στεφούλης (Johnsteff) σε άλλο θέμα εδώ από το οποίο μεταφέρω το ειδικού ενδιαφέροντος απόσπασμα:

Κυριε Δημητρη, διαβασα , πριν λιγο τα πολυ ενδιαφεροντα που μας γραφετε σχετικα με τον χρονο και τον ρυθμο , οπως σας τα μετεφερε ο κ. Στεφουλης . πρωτα θα ελεγα , γιατι μου κανει εντυπωση , οτι εχω ηδη ακουσει οτι '' Μικρο Ιακωβο'' αποκαλουσαν τον ΣΤ. Τσολακιδη. Μαρτυρια του ιδιου. Δευτερον τον Κων. Πριγγον και Τριτον , τωρα το ακουω τον Αθ. Παναγιωτιδη. Προσωπικα πιστευω οτι [ Μαρτυρια και Τσολακιδη ] ο Ναυπλιωτης ειχε τεραστια φωνη σε ενταση και εκταση ωραιους λαρυγκιμους με ανοιχτη αρθρωση και μεγαλοπρεπεια. ολοι οι αλλοι τον πλησιασαν αρκετα .. Τσολακιδης στο υφος και το χρονο. Πριγγος στο υφος αλλα με διαφορετικη αρθρωση πιο κλειστη , και η φωνη του πιο λεπτη με λαρυγγισμους '' ψιλοβελονιας '' . Ο Παναγιωτιδης θυμιζει στις δοξες του Ιακωβο υστερουσε σε εκταση φωνης ,ιδιως στα ψηλα , και στην προφορα του εχει κατι το διαφορετικο ιδιαιτερα στις απαγγελιες και τα συντομα μελη. Στο χρονο ισως ο Παναγιωτιδης ηταν ο πληρεστερος ολων , αλλα με τη ζωη που εκανε και την προσπαθεια του να πιανει ψηλους τονους '' εσπασε '' φωνητικα και ο Καραμανης ελεγε , ακουγοντας τον... ''ντροπιαζει τον εαυτο του '' !!! Αυτα που σας γραφω τα εχω συζητησει πολυ και με τον πρωτο δασκαλο μου Ν. Κυριακοπουλο που ηταν φανατικος θαυμαστης του Παναγιωτιδη !!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
Top