Να σου ζήσει ο γιος Domesticus!!!

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Αν αναρωτιέστε πού χάθηκε το πολυγραφότατο και αξιολογότατο (αν και νέο) μέλος της συντροφιάς μας, ο Domesticus, σας έχω πολύ ευχάριστη απάντηση!!!

Έγινε μπαμπάς την Πᾳρασκευή! Έφερε στον κόσμο (εντάξει η σύζυγός του) τον πρωτότοκο! Φυσικά πού χρόνος (και μυαλό) για ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟ :wink::p:D

Domesticus, σου ευχόμαστε από καρδιάς, ο γιός σου να είναι πολύχρονος, πάντα γερός, καλότυχος και ο Θεός να τον βοηθά στο δρόμο του.

Συγχαρητήρια!!!

Χαραλάμπης
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Να σου ζήσει Δομέστικε, να μεγλώσει με υγεία και όλοι να του λένε να ένας σοφός!!! :)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συγχαρητήρια, φίλε, να σου ζήσει!

ΥΓ Προβλέπω κι άλλο avatar με βρεφική φωτογραφία...:wink:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δέν θά πιστέψετε, ὅτι πρίν δῶ αὐτό τό μήνυμα, καί ἐπειδή εἶχα ἀποσυρθεῖ λίγο γιά ξεκούραση (ἀπό τούς Χαιρετισμούς τῆς Παρασκευῆς μέχρι σήμερα τό μεσημέρι ἕνα φούλ πρόγραμμα -καί ἐπιπλέον μιά ὥρα νωρίτερα ξύπνημα σήμερα), ἐγειρόμενος καί μέ σκοπό νά δῶ τά μηνύματα στό φόρουμ, σκεπτόμουν ἀκριβῶς τόν Domesticus, πού πράγματι εἶχε χαθεῖ τίς τελευταῖες μέρες. Γιατί πράγματι, ὅπως ἐξ ἀρχῆς τοῦ εἶχα γράψει -καί γνωρίζει- εἶναι ἀξιόλογο πρόσωπο, μοῦ τό ἔλεγε δέ καί ἔξωθεν (ὄχι τυχαῖος) ἀναγνώστης τοῦ φόρουμ πρίν δύο-τρεῖς μέρες. Τοῦ ἔλεγα μάλιστα πόσο καλῶς κατέχει τήν λατινική, ἀφοῦ μᾶς ἔχει μεταφράσει κομμάτι τοῦ Ὁδοιπορικοῦ τῆς Αἰθερίας, πού φάνηκε πῶς δέν ἔχει τήν μετάφραση αὐτοῦ, πού κυκλοφορεῖ. Ὄχι ὅτι δέν μετέφρασε σωστά, ἁπλά φάνηκε πῶς δέν ἔκανε ἀντιγραφή.

Domesticus καί ἀπό μένα τίς θερμότερες ἐγκάρδιες εὐχές μου γιά τό ἀποκτηθέν τέκνον. Νά διαβιβάσεις τά δέοντα καί ἀπ᾿ ὅλους μας στήν σύζυγό σου.
Νά σᾶς ζήσει!!!


«Ὁ φυλάσσων τὰ νήπια, Κύριε, εὐλόγησον τὸ βρέφος τοῦτο, ἅμα τοῖς γονεῦσι αὐτοῦ· καὶ καταξίωσον αὐτὸ ἐν καιρῷ εὐθέτῳ καὶ τῆς δι᾿ ὕδατος καὶ πνεύματος ἀναγεννήσεως· συγκαταρίθμησον αὐτὸ τῇ ἁγίᾳ σου ποίμνῃ τῶν λογικῶν προβάτων, τῶν ἐπικεκλημένων τῷ ὀνόματι τοῦ Χριστοῦ σου».

 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πανοσιολογιώτατε πάτερ καὶ ἀγαπητοὶ ἐν Ψαλτολογίῳ συνάδελφοι,

Εὐχαριστῶ θερμότατα πρῶτα γιὰ τὴν λευιτικὴ εὐλογία τοῦ π. Μαξἰμου στὴν νεοσύστατη οἰκογένειά μου καὶ σὲ μένα τὸν ἴδιο προσωπικά, καὶ κατὰ δεύτερον γιὰ τὶς εὐχὲς τῶν μελῶν.
Ὅταν εἶδα τὸ μήνυμα τοῦ Χάρη καὶ τὶς ἀπαντήσεις τῶν ὑπολοίπων, πολὺ συγκινήθηκα γιὰ τὸ ἀμέριστο ἐνδιαφέρον. Μόλις σήμερα τό βράδυ ἐπέστρεψα ἀπὸ τὴν κλινικὴ καὶ εἶχα χρόνο νὰ μπῶ στὸ forum, διότι κάποια προβλήματα ὑπῆρξαν, καὶ ἡ κούρασή μου ἦταν μεγάλη. Ἀφῆστε ποὺ ἀπὸ τὴν συγκίνηση γιὰ τὸ γιό μου δὲν βλέπω μπροστά μου.
Πολὺ φοβερό πράγμα ἡ γέννηση ἑνὸς παιδιοῦ, φίλτατοι! Ἄντρας 35 χρονῶν καὶ μὲ πῆραν τὰ κλάματα ὅταν τὸν πρωτοκράτησα στὴν ἀγκαλιὰ μου μετὰ τὴν γέννα. Ἀπὸ ὅ,τι κάνει, λίγα πράγματα καταλαβαίνω –εὐτυχῶς ἡ μάνα του εἶναι ἐξυπνότερη ἀπὸ μένα- ἀλλὰ τὶ νὰ σᾶς λέω, ἔχω μείνει ἐνεός!
Τέλος πάντων, ἐλπίζω, γιὰ τὸ καλό μου, νὰ ἀνοίξουμε στὸ forum θέμα μὲ συμβουλὲς γιὰ μωρὰ, καθώς ἂν κρίνω ἀπὸ τὰ avatar, ἡ πείρα περισσεύει ...

Υ.Γ. 1: Χάρη, εὐχαριστῶ ποὺ μὲ σκέφτηκες, εἶσαι ἄρχοντας.
Υ.Γ. 2: Εὐχαριστῶ γενικότερα ποὺ ἡ ἀνωνυμία μου δὲν στάθηκε ἐμπόδιο ἐπικοινωνίας καὶ συμπαράστασης.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Να σου ζήσει domesticus, καλός ψάλτης να γίνει εύχομαι :wink:
 
Υ.Γ. 2: Εὐχαριστῶ γενικότερα ποὺ ἡ ἀνωνυμία μου δὲν στάθηκε ἐμπόδιο ἐπικοινωνίας καὶ συμπαράστασης.

'Aγαπητέ domesticus,

Ἡ γέννησις ἑνός παιδιοῦ, μιᾶς ἀκόμα εἰκόνος τοῦ Θεοῦ, δέν ἀφήνει χῶρο γιά τέτοιες λεπτομέρειες. Καί οἱ ἀξιόλογοι συνάδελφοί σου καί οἱ πατέρες τοῦ forum τό γνωρίζουμε αὐτό.

Δέν ὑπάρχει μεγαλύτερη εὐτυχία ἀπό τήν γέννησι ἑνός παιδιοῦ, ἐκτός ἀπό τήν γέννησι ἑνός δεύτερου (καί τρίτου καί τέταρτου...).

Νά σοῦ ζήσῃ ὁ υἱός καί στή ζωή του νά γνωρίζῃ μόνο χαρές.

ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ Ο ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητε domesticus
Στον νεογεννητο πρωτοτοκο υιο και αντι αλλων ευχων , αφιερωνω δυο κρητικες μαντιναδες :

Χρόνια πολλά δεν θα του πω , γιατί τα λένε όλοι , μα θα του πω χαρές πολλές , να ‘ναι η ζωή του όλη .

Όσα τ' αγριολούλουδα , την άνοιξη στη φύση ,
τόσα το νεογέννητο , χρόνια καλά να ζήσει .


Και μην ξεχνας : ''Οι αντρες κλαινε'' .
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Και μην ξεχνας : ''Οι αντρες κλαινε'' .
Πολλά μπράβο. κ. Βαγγέλη.
Και να προσθέσω: μην κλαις από φόβο, θυμό και εγωισμό
από κατάνυξη, μετάνοια και συγκίνηση...να κλαις
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Να σου ζήσει ο γιός και να τον καμαρώσεις όπως εσύ επιθυμείς και όπως ο Θεός θελήσει!!!!

Αγόρι Λοιπόν! Δεν ξέρω τι κάνατε επάνω (ενδεχομένως να είστε πιο "light" τύποι σε αυτά :D, αλλά αν ήσουν Λακωνία μεριά, θα το είχαμε κάψει... Χώρια που δεν θα μπορούσες να σταθείς όρθιος από τους σκόρπιους κάλυκες μετά το γλέντι ... Στην Κρήτη μια από τα ίδια, μπορεί να το βεβαιώσει και ο "παλαιός των ημερών" μεταξύ των Κρητών-μελών του forum, κ. Λιναρδάκης! :D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄχ, καρντάση μου,

Ἄμα ἐπὶ 10 ὧρες γυρίζεις ἕνα κομπολόι στὸ χέρι σου καὶ ἀκοῦς τὴ γυναίκα νὰ σπαράζει, τὶ νὰ σοῦ λέω ... Ἄστα καὶ δόξα τῷ Θεῷ θὰ τὸ γλεντήσουμε στὰ βαφτίσια ...

Ζόρικοι οἱ Λάκωνες ...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Να σου ζήσει Δομέστικε, να μεγλώσει με υγεία και όλοι να του λένε να ένας σοφός!!! :)

Ἐλπίζω σοφὸς καὶ ὄχι δοκησίσοφος, ἀπὸ αὐτοὺς ἔχουμε χορτάσει.

Εὐχαριστῶ πολὺ καὶ στὰ δικά σου, ἄν κρίνω ἀπὸ τὰ ἐνδιαφέροντά σου στὸ βιογραφικὸ τοῦ προφίλ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συγχαρητήρια, φίλε, να σου ζήσει!

ΥΓ Προβλέπω κι άλλο avatar με βρεφική φωτογραφία...:wink:

Εὐχαριστῶ, γιὰ τὸ avatar θὰ δοῦμε ἄμα μεγαλώσει λίγο καὶ γίνει ὄμορφος ὅπως καὶ τὰ ἄλλα τέκνα τοῦ forum.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Να σου ζήσει domesticus, καλός ψάλτης να γίνει εύχομαι :wink:

κ. Διαχειριστὰ εὐχαριστῶ πολὺ.

Τὸ έλπίζω καὶ γὼ γιὰ ψάλτης. Ἄν κρίνω ἀπὸ τὸν ἄνω ΚΕ ποῦ ἔπιασε ὅταν γεννήθηκε, εἴμαστε σὲ καλὸ δρόμο ...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium


'Aγαπητέ domesticus,

Ἡ γέννησις ἑνός παιδιοῦ, μιᾶς ἀκόμα εἰκόνος τοῦ Θεοῦ, δέν ἀφήνει χῶρο γιά τέτοιες λεπτομέρειες. Καί οἱ ἀξιόλογοι συνάδελφοί σου καί οἱ πατέρες τοῦ forum τό γνωρίζουμε αὐτό.

Δέν ὑπάρχει μεγαλύτερη εὐτυχία ἀπό τήν γέννησι ἑνός παιδιοῦ, ἐκτός ἀπό τήν γέννησι ἑνός δεύτερου (καί τρίτου καί τέταρτου...).

Νά σοῦ ζήσῃ ὁ υἱός καί στή ζωή του νά γνωρίζῃ μόνο χαρές.

ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ Ο ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ!!!

π. Βασίλειε,

Εὐχαριστῶ γιὰ τὴν εὐλογία καὶ τὶς εὐχές σας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητε domesticus
Στον νεογεννητο πρωτοτοκο υιο και αντι αλλων ευχων , αφιερωνω δυο κρητικες μαντιναδες :

Χρόνια πολλά δεν θα του πω , γιατί τα λένε όλοι , μα θα του πω χαρές πολλές , να ‘ναι η ζωή του όλη .

Όσα τ' αγριολούλουδα , την άνοιξη στη φύση ,
τόσα το νεογέννητο , χρόνια καλά να ζήσει .


Και μην ξεχνας : ''Οι αντρες κλαινε'' .

κ. Λιναρδάκη,

Ποιητικότατες οἱ εὐχὲς καὶ ἀνοιξιάτικες. Εὐχαριστῶ πολὺ καὶ μὴν ἀνησυχεῖτε, δὲν τὸ ξεχνῶ, τὸ 'νιωσα στὸ πετσί μου.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
"Ο αποκτών υιόν ουδέποτε αποθνήσκει"

Ευχομαι στον γιο σου υγεια, πλουτη, και χαρα. Σε σενα ευχομαι να τον δεις να γινει μεγαλος και σοβαρος ανθρωπος, καλος χριστιανος και οικογενειαρχης και ...πρωτοψαλτης. :D

Περιμενουμε να αλλαξεις και το αβαταρ :D
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Ίσως για πρώτη φορά ένιωσα πως, ενώ δεν έχω να πω τίποτα διαφορετικό από τους προηγούμενους, δεν μπορούσα να αρκεστώ σε ένα thanks συμφωνίας και επιβεβαίωσης.
Η δυνατότερη ίσως στιγμή της ζωής μου ήταν όταν είδα τον πρωτότοκό μου να ξεπροβάλλει, του έκοψα το λώρο και άκουσα το πρώτο του κλάμα. Μεγαλείο!
Ως εμεγαλύνθη τα έργα σου, Κύριε, πάντα εν σοφία εποίησας.
Αλλάζει η ζωή σου. Γίνεσαι πραγματικά δημιουργός, συνδημιουργός του Θεού. Σε καταλαβαίνω όταν λες ότι είσαι τρελαμένος και σου εύχομαι να παραμείνεις τρελαμένος με όσα παιδιά σου χαρίσει ο Θεός για όλη σου τη ζωή.
Συμφωνώ και επαυξάνω με τον π. Βασίλειο πως τα επόμενα παιδιά πολλαπλασιάζουν τη χαρά και την ευλογία, αν και με μικρή πείρα (άλλη μια κόρη έχω).

Ο Θεός να προστατεύει το γιο σου και να ευλογεί την οικογένειά σας.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Υ.Γ. 2: Εὐχαριστῶ γενικότερα ποὺ ἡ ἀνωνυμία μου δὲν στάθηκε ἐμπόδιο ἐπικοινωνίας καὶ συμπαράστασης.
Σιγά να μην εμπόδιζε η ανωνυμία να σου ευχηθούμε... Να σου ζήσει!

Υ.Γ.
...άλλα είναι τα πράγματα που εμποδίζει η ανωνυμία. (αλλά νομίζω το καταλαβαίνεις κι ο ίδιος)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστῶ θερμότατα πρῶτα γιὰ τὴν λευιτικὴ εὐλογία τοῦ π. Μαξίμου στὴ νεοσύστατη οἰκογένειά μου...
Ἀγαπητέ «Δομέστικε»,
Ἡ οἰκογένειά σου συνεστήθη μέ τόν Γάμο σου καί ὄχι μέ τή γέννηση τοῦ πρώτου σου παιδιοῦ. Μπορεῖ καί νά μήν ἀποκτούσατε ποτέ παιδί, ὅπως συμβαίνει μέ πολλά ζευγάρια. Αὐτό δέν ἀποτελεῖ «ὀνειδισμόν» ἐν Χριστῷ καί γιά τήν Ἁγία Του Ἐκκλησία. Καί πάλι οἰκογένεια θά εἶχες. Ἡ ὁλοκλήρωση τοῦ ζευγαριοῦ ἐπιτυγχάνεται μέ τήν ἐν Χριστῷ τελείωση αὐτῶν πρωτίστως καί δευτερευόντως μέ τήν τεκνογονία, ἡ ἀποφυγή τῆς ὁποίας (ὅπως καί τοῦ Γάμου) σαφῶς συνιστᾶ ἁμάρτημα.

Αὐτά τά διευκρινιστικά πρός πολλές κατευθύνσεις καί ὄχι ἀναγκαστικά πρός ἐσένα.

Ἐσένα καί πάλι σ᾿ εὐχαριστοῦμε γιά τό μοίρασμα τῆς χαρᾶς. Ἡ χαρά σου ἔγινε καί χαρά μας καί ἡ συγκίνησή σου συγκίνησή μας.

Συμμετέχουμε ἐκ μέσης καρδίας σ᾿ αὐτό, ἀλλά καί τά ἄτεκνα ζευγάρια ὁλόκληρη οἰκογένεια ἔχουν καί καλοῦνται ἰσότιμα στήν Βασιλεία τοῦ Θεοῦ, ὅπως καί οἱ μοναχοί καί οἱ μοναχές.


 
Top