Αναστασιματάριον Θρασύβουλου Στανίτσα – Τόμος Β΄ Όρθρος

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αναστασιματάριον κατά διδασκαλίαν και παράδοσιν
του άρχοντος πρωτοψάλτου της ΜΤΧΕ Θρασύβουλου Στανίτσα
προς τον μαθητήν αυτού Αθανάσιο Παϊβανά

 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από τον κ. Αθανάσιο Παϊβανά
"Δοξάζω τὸν Θεὸ ποὺ μὲ ἀξίωσε νὰ ἐκδώσω τὸ Ἀναστασιματάριο τοῦ Ὄρθρου, στὸ ὁποῖο περιλαμβάνεται ἡ μουσικὴ καταγραφὴ τῶν Ἀναστασίμων Ἀκολουθιῶν τῶν Κυριακῶν τῶν ὀκτὼ ἤχων, ὅπως μοῦ τὶς δίδαξε (δεκαετία '70) καὶ μεταλαμπάδευσε ὁ ἀείμνηστος Δάσκαλός μου, Ἄρχων Πρωτοψάλτης τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας (Οἰκουμενικὸν Πατριαρχεῖον), Θρασύβουλος Στανίτσας.
Τὸ ἔργο - ἐκτὸς τῶν ἄλλων – παρουσιάζει δύο πολὺ σημαντικὲς ἰδιαιτερότητες. Ἡ πρώτη, ἀφορᾶ στὸ γεγονὸς ὅτι τὰ μέλη ἔχουν καταγραφεῖ ὅπως διὰ ζώσης καὶ ἀπὸ στήθους τὰ διδάχθηκα καὶ δὲν προέρχονται ἀπὸ ἀντιγραφὴ τῶν χειρογράφων τοῦ Δασκάλου. Ἡ δεύτερη, ἀφορᾶ στὸ γεγονὸς ὅτι γιὰ πρώτη φορὰ καταγράφονται τὰ μέλη τοῦ Β΄ Χοροῦ ὄχι κατ’ ἐκτίμηση, ἀλλὰ μὲ βάση τὰ μαθήματα ποὺ μοῦ παρέδωσε ὁ Δάσκαλος.
Θέλω ἰδιαιτέρως νὰ εὐχαριστήσω τὸν Ἄρχοντα Μουσικοδιδάσκαλο τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας κύριο Δημοσθένη Παϊκόπουλο, γιὰ τὴν μεγάλη τιμὴ ποὺ μοῦ ἔκανε νὰ προλογίσει τὸ ἐν λόγῳ ἔργο. Πολλές ευχαριστίες ἐπίσης στὰ παιδιὰ τῆς χορωδίας μας, τοῦ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΨΑΛΤΙΚΗΣ, γιὰ τὴν ὑποστήριξή τους κατὰ τὴν διάρκεια τῆς δημιουργίας τοῦ ἔργου.
Εὐχαριστῶ ἐπίσης τὸν Ἐκδοτικὸ Οἶκο «ΕΑΡ» γιὰ τὴν ἀγαστὴ συνεργασία μας καὶ τὴν ἐξαιρετικὴ ποιότητα τῆς ἐργασίας του."
 

alex7305

Well-known member
Λογικά....ο εσπερινός!

Καλή επιτυχία, καλοτάξιδο.
Ασαφές το μήνυμά μου. Υπάρχουν πληροφορίες για τον α' τόμο; Με πρόχειρη αναζήτηση δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Καλοτάξιδο.
Καλὸ εἶναι στοὺς ἐπόμενους τόμους νὰ γίνει μία προσεκτικότερη μέριμνα στὴν ὀρθογραφία, ἂν ἰσχύει ὡς λογικὴ αὐτὸ ποὺ ἀνέβασε ὡς δεῖγμα ὁ Νεοκλῆς καὶ δὲν πρόκειται γιὰ ἐξαιρέσεις.
 

Attachments

  • Anas. Stanitsa.png
    Anas. Stanitsa.png
    725.3 KB · Views: 198
Καλοτάξιδο.
Καλὸ εἶναι στοὺς ἐπόμενους τόμους νὰ γίνει μία προσεκτικότερη μέριμνα στὴν ὀρθογραφία, ἂν ἰσχύει ὡς λογικὴ αὐτὸ ποὺ ἀνέβασε ὡς δεῖγμα ὁ Νεοκλῆς καὶ δὲν πρόκειται γιὰ ἐξαιρέσεις.
Φαίνεται ότι υπάρχουν ορθογραφικά λάθη.
 
Σε όλα τα βιβλία υπάρχουν λάθη.
Τὸ βιβλίο περιλαμβάνει καὶ ἔνθετο ψηφιακὸ δίσκο μὲ ἠχογραφήσεις τῶν μαθημάτων; Διότι γιὰ τὰ τοῦ ἀριστεροῦ πῶς μποροῦμε νὰ εἴμαστε βέβαιοι ὅτι ἔτσι τὰ ἔψαλλε (ὅλα) ὁ Στανίτσας;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τὸ βιβλίο περιλαμβάνει καὶ ἔνθετο ψηφιακὸ δίσκο μὲ ἠχογραφήσεις τῶν μαθημάτων; Διότι γιὰ τὰ τοῦ ἀριστεροῦ πῶς μποροῦμε νὰ εἴμαστε βέβαιοι ὅτι ἔτσι τὰ ἔψαλλε (ὅλα) ὁ Στανίτσας;
Το λέει σαφώς ο συγγραφέας στον Πρόλογο
τὰ μέλη ἔχουν καταγραφεῖ ὅπως διὰ ζώσης καὶ ἀπὸ στήθους τὰ διδάχθηκα
 
Last edited:
Το λέει σαφώς ο συγγραφέας στον Πρόλογο
Καὶ πάλιν ὅμως, πῶς μποροῦμε νὰ εἴμαστε βέβαιοι γιὰ τὴν ἀκριβῆ ἀπόδοση τῶν μελῶν (καὶ ὄχι στὸ περίπου). Ἐγὼ ἔχω τὶς ἀμφιβολίες μου. Ἐὰν ὑπάρχουν οἱ ἠχογραφήσεις, καλὸν θὰ εἶναι νὰ κυκλοφορήσουν, ἔστω καὶ ἐκ τῶν ὑστέρων, ἔστω καὶ ἐπὶ χρήμασι.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καὶ πάλιν ὅμως, πῶς μποροῦμε νὰ εἴμαστε βέβαιοι γιὰ τὴν ἀκριβῆ ἀπόδοση τῶν μελῶν (καὶ ὄχι στὸ περίπου). Ἐγὼ ἔχω τὶς ἀμφιβολίες μου. Ἐὰν ὑπάρχουν οἱ ἠχογραφήσεις, καλὸν θὰ εἶναι νὰ κυκλοφορήσουν, ἔστω καὶ ἐκ τῶν ὑστέρων, ἔστω καὶ ἐπὶ χρήμασι.
Νά κρατήσεις τίς ἀμφιβολίες σου καί μᾶς εἶναι ἀδιάφορο!
Τί δέν καταλαβαίνεις;
... γιὰ πρώτη φορὰ καταγράφονται τὰ μέλη τοῦ Β΄ Χοροῦ ὄχι κατ’ ἐκτίμηση, ἀλλὰ μὲ βάση τὰ μαθήματα ποὺ μοῦ παρέδωσε ὁ Δάσκαλος.
Λίγο σεβασμός ... !!!!

Τί άμφισβητεῖς; Τήν ἱκανότητα τοῦ κ. Παϊβανά νά καταγράψει μουσικῶς τά μαθήματα;
Τί προσβολή εἶναι αὐτή «ἔστω καὶ ἐπὶ χρήμασι» ; Γιά ποῖο ;

Ὅποιος ἐνδιαφέρεται προμηθεύεται τό βιβλίο !
 
Νά κρατήσεις τίς ἀμφιβολίες σου καί μᾶς εἶναι ἀδιάφορο!
Τί δέν καταλαβαίνεις;

Λίγο σεβασμός ... !!!!

Τί άμφισβητεῖς; Τήν ἱκανότητα τοῦ κ. Παϊβανά νά καταγράψει μουσικῶς τά μαθήματα;
Τί προσβολή εἶναι αὐτή «ἔστω καὶ ἐπὶ χρήμασι» ; Γιά ποῖο ;

Ὅποιος ἐνδιαφέρεται προμηθεύεται τό βιβλίο !
Μὲ τὸ "ἐπὶ χρήμασι" ἐννοῶ ὅτι, ἐὰν ὑπάρχουν οἱ ἠχογραφήσεις, δὲν εἶναι κακὸ νὰ τὶς ἐμπορευθεῖ ὁ κ. Παϊβανᾶς. Ποῦ τὸ κακό. Ὅσο γιὰ τὶς ἀμφιβολίες μου, στηρίζονται στὸ ἑξῆς: Ἐὰν δὲν ἔχεις τὶς ἠχογραφήσεις, μὲ τὴ μία ἢ δύο ἢ ἔστω τρεῖς φορὲς ποὺ ἄκουσες τὸ ἴδιο μάθημα, μπορεῖς νὰ τὸ καταγράψεις ἐπακριβῶς; Ἐδῶ ὁλόκληρος Πρίγγος, ὁ ὁποῖος λέει ὅτι "Μᾶς παραδίδει διὰ γραφῆς ὅ,τι διὰ ζώσης παρέλαβε ἀπὸ τὸν διδάσκαλόν του Ἰάκωβο Ναυπλιώτη" καὶ βλέπουμε ὅτι ἔχει διαφορὲς ἀπὸ τὶς ἠχογραφήσεις τοῦ Ναυπλιώτου. Βλ. πρόχειρα τὸ δοξαστικὸν "Σήμερον προέρχεται ὁ Σταυρὸς τοῦ Κυρίου" καὶ τὸ τροπάριον "Ἐρχόμενος ὁ Κύριος" (τὸ πρῶτο μὲ περισσότερες καὶ τὸ δεύτερο μὲ λιγώτερες διαφορές). Εὐκαιρίας δοθείσης, τὸ ὅτι κάποιος συνάδελφος γράφει γιὰ λάθη ὀρθογραφίας ἢ ἐκφράζει τὶς ἀμφιβολίες του γιὰ ὁρισμένα θέματα εἶναι κάτι ποὺ ἀπαγορεύεται; Δὲν νομίζω. Ὁπότε ἂς ἀφεθεῖ ὁ καθένας νὰ γράφει τὴν κρίση του γιὰ τὸ βιβλίο καί, ἐννοεῖται, ὅποιος θέλει τὸ ἀγοράζει αὐτὸ ἢ ὁποιοδήποτε ἄλλο μουσικὸ βιβλίο.
 

ΠΜΧ

...
Λίγο σεβασμός ... !!!!

Τί άμφισβητεῖς; Τήν ἱκανότητα τοῦ κ. Παϊβανά νά καταγράψει μουσικῶς τά μαθήματα;
Είναι πάντως απορίας άξιο...

Για ποιόν λόγο έχει δεχτεί πολεμική (κυρίως στο Facebook κι ευτυχώς από ελάχιστο κόσμο) ο κ. Παϊβανάς; Αδυνατεί κανείς να καταλάβει...

Εκτός του ότι είναι υπέροχος άνθρωπος, δεν έχει δώσει ποτέ δικαιώματα. Δεν έχει μπλέξει ποτέ σε διαδικτυακές κοκορομαχίες. Είναι ο μόνος διά ζώσης (επί πολλά έτη) μαθητής του Άρχοντος. Υπήρξε ιδρυτικό στέλεχος στους Μαΐστορες. Χοραρχεί μια επαγγελματικότατη χορωδία (κατ' εμέ η καλύτερη στην Ελλάδα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Έχει βγάλει πλήθος μαθητών, με πολλούς από αυτούς να είναι πολύ καλοί ψάλτες, κοσμήματα στα σημερινά αναλόγια.

Τέλος πάντων, βγαίνω εκτός θέματος. Απλά έχω στενοχωρηθεί με αυτά που διαβάζω στα διάφορα μέσα, κι είπα να γράψω δυο λόγια.
 
Top