Ψάλτης παραιτήθηκε από μικροφώνου σε εκκλησία της Φθιώτιδας

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Για μισό λεπτό κύριοι συνάδελφοι... Για να καταλάβω και γω, ποιον αποκαλείτε "συνάδελφο"; Οποιονδήποτε ανεβαίνει στο αναλόγιο, και ας είναι τελείως άσχετος;;; Εγώ, κι ας κατηγορηθώ για ελιτισμό, κάτι τύπους πρακτικούς που δεν ξέρουν τίποτα από τυπικό, τίποτα από ήχους και δεν μπορούν ούτε ένα απλό "Χριστός Ανέστη" να ψάλλουν σωστά, ΔΕΝ τους θεωρώ συναδέλφους. Μην το παραχοντρύνω, λέγοντας ότι θα ήθελα να αντικατασταθούν από πραγματικούς ψάλτες, έστω κι αν παραιτηθούν από μικροφώνου.
Να σάς προλάβω, λέγοντας ότι δεν ξέρω προσωπικά τον παραιτηθέντα ψάλτη, ούτε τον συνάδελφο από τη Λαμία που μάς ενημέρωσε για το ποιόν του. Η εικόνα που μας περιέγραψε όμως (του ψάλτη της κακιάς ώρας), εμένα μού είναι πέρα για πέρα ρεαλιστική. 'Εχουν δει εμένα τα μάτια μου στα χωριάαααα........Άιντε, άιντεεεεε!!!!!
Αν σάς ανεβάσω ηχητικό από τον μπάρμπα που ψέλνει μαζί μου κάθε Κυριακή, θα σάς πιάσουν τα γέλια!!! Θα σάς κοπούν αμέσως, όμως, αν τον ακούσετε να μιλάει για τον εαυτό του!!! Θεωρεί εαυτόν ημίθεο της ψαλτικής. Όταν του λέει κάποιος από το εκκλησίασμα (όσο πιο ευγενικά γίνεται) ότι δεν είναι και τόσο καλός, απαντάει "γιατί, μήπως ο Καταραχιάς ξέρει να ψέλνει;;;".
Ε, κάτι τέτοιοι τύποι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΑΛΤΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ. Αν κι ο πρωταγωνιστής της ιστορίας μας είναι τέτοιος, τότε, ναι, θα αποδώσω δίκιο στον Ioannh Fraristo για αυτά που γράφει.

ΥΓ: Όσοι δεν είστε από την επαρχία, ίσως να μη με καταλάβετε. Ψάλτης είναι αυτός που μπορείς να τον εμπιστευθείς τυφλά ως αριστερό σου (ή δεξιό σου, αντίστοιχα) ή ως αντικαταστάτη σου μια μέρα απουσίας σου. ΑΥΤΟΣ είναι ΨΑΛΤΗΣ, οι υπόλοιποι είναι ... χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα βουτύρου, πασπαλισμένα με ζάχαρη άχνη!!!!

Δημήτριος Καταραχιάς
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Για μισό λεπτό κύριοι συνάδελφοι... Για να καταλάβω και γω, ποιον αποκαλείτε "συνάδελφο"; Οποιονδήποτε ανεβαίνει στο αναλόγιο, και ας είναι τελείως άσχετος;;; Εγώ, κι ας κατηγορηθώ για ελιτισμό, κάτι τύπους πρακτικούς που δεν ξέρουν τίποτα από τυπικό, τίποτα από ήχους και δεν μπορούν ούτε ένα απλό "Χριστός Ανέστη" να ψάλλουν σωστά, ΔΕΝ τους θεωρώ συναδέλφους. Μην το παραχοντρύνω, λέγοντας ότι θα ήθελα να αντικατασταθούν από πραγματικούς ψάλτες, έστω κι αν παραιτηθούν από μικροφώνου.
Να σάς προλάβω, λέγοντας ότι δεν ξέρω προσωπικά τον παραιτηθέντα ψάλτη, ούτε τον συνάδελφο από τη Λαμία που μάς ενημέρωσε για το ποιόν του. Η εικόνα που μας περιέγραψε όμως (του ψάλτη της κακιάς ώρας), εμένα μού είναι πέρα για πέρα ρεαλιστική. 'Εχουν δει εμένα τα μάτια μου στα χωριάαααα........Άιντε, άιντεεεεε!!!!!
Αν σάς ανεβάσω ηχητικό από τον μπάρμπα που ψέλνει μαζί μου κάθε Κυριακή, θα σάς πιάσουν τα γέλια!!! Θα σάς κοπούν αμέσως, όμως, αν τον ακούσετε να μιλάει για τον εαυτό του!!! Θεωρεί εαυτόν ημίθεο της ψαλτικής. Όταν του λέει κάποιος από το εκκλησίασμα (όσο πιο ευγενικά γίνεται) ότι δεν είναι και τόσο καλός, απαντάει "γιατί, μήπως ο Καταραχιάς ξέρει να ψέλνει;;;".
Ε, κάτι τέτοιοι τύποι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΑΛΤΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ. Αν κι ο πρωταγωνιστής της ιστορίας μας είναι τέτοιος, τότε, ναι, θα αποδώσω δίκιο στον Ioannh Fraristo για αυτά που γράφει.

ΥΓ: Όσοι δεν είστε από την επαρχία, ίσως να μη με καταλάβετε. Ψάλτης είναι αυτός που μπορείς να τον εμπιστευθείς τυφλά ως αριστερό σου (ή δεξιό σου, αντίστοιχα) ή ως αντικαταστάτη σου μια μέρα απουσίας σου. ΑΥΤΟΣ είναι ΨΑΛΤΗΣ, οι υπόλοιποι είναι ... χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα βουτύρου, πασπαλισμένα με ζάχαρη άχνη!!!!

Δημήτριος Καταραχιάς
Αυτό είναι άλλο θέμα κ. Καταραχιά. Αυτό είναι θέμα των ναών που προσλαμβάνουν τέτοιους ψάλτες, πρακτικούς όπως τους αποκαλείτε. Από τη στιγμή όμως που κάποιος κατέχει θέση σε ψαλτήρι και μάλιστα για 17 χρόνια θεωρείται συνάδελφος. Με την ίδια λογική τα σωματεία ιεροψαλτών θα έπρεπε να δημιουργήσουν μία ψαλτική ελίτ στην οποία για να μπεί κάποιος θα πρέπει να περάσει εξετάσεις και να υπερασπίζονται τα δικαιώματα μόνο αυτών των ψαλτών αφήνοντας τους υπόλοιπους στο έλεος του Θεού. Θα ήταν ηθικό όμως αυτό;;;
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Για μισό λεπτό κύριοι συνάδελφοι... Για να καταλάβω και γω, ποιον αποκαλείτε "συνάδελφο"; Οποιονδήποτε ανεβαίνει στο αναλόγιο, και ας είναι τελείως άσχετος;;; Εγώ, κι ας κατηγορηθώ για ελιτισμό, κάτι τύπους πρακτικούς που δεν ξέρουν τίποτα από τυπικό, τίποτα από ήχους και δεν μπορούν ούτε ένα απλό "Χριστός Ανέστη" να ψάλλουν σωστά, ΔΕΝ τους θεωρώ συναδέλφους. Μην το παραχοντρύνω, λέγοντας ότι θα ήθελα να αντικατασταθούν από πραγματικούς ψάλτες, έστω κι αν παραιτηθούν από μικροφώνου.
Να σάς προλάβω, λέγοντας ότι δεν ξέρω προσωπικά τον παραιτηθέντα ψάλτη, ούτε τον συνάδελφο από τη Λαμία που μάς ενημέρωσε για το ποιόν του. Η εικόνα που μας περιέγραψε όμως (του ψάλτη της κακιάς ώρας), εμένα μού είναι πέρα για πέρα ρεαλιστική. 'Εχουν δει εμένα τα μάτια μου στα χωριάαααα........Άιντε, άιντεεεεε!!!!!
Αν σάς ανεβάσω ηχητικό από τον μπάρμπα που ψέλνει μαζί μου κάθε Κυριακή, θα σάς πιάσουν τα γέλια!!! Θα σάς κοπούν αμέσως, όμως, αν τον ακούσετε να μιλάει για τον εαυτό του!!! Θεωρεί εαυτόν ημίθεο της ψαλτικής. Όταν του λέει κάποιος από το εκκλησίασμα (όσο πιο ευγενικά γίνεται) ότι δεν είναι και τόσο καλός, απαντάει "γιατί, μήπως ο Καταραχιάς ξέρει να ψέλνει;;;".
Ε, κάτι τέτοιοι τύποι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΑΛΤΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ. Αν κι ο πρωταγωνιστής της ιστορίας μας είναι τέτοιος, τότε, ναι, θα αποδώσω δίκιο στον Ioannh Fraristo για αυτά που γράφει.

ΥΓ: Όσοι δεν είστε από την επαρχία, ίσως να μη με καταλάβετε. Ψάλτης είναι αυτός που μπορείς να τον εμπιστευθείς τυφλά ως αριστερό σου (ή δεξιό σου, αντίστοιχα) ή ως αντικαταστάτη σου μια μέρα απουσίας σου. ΑΥΤΟΣ είναι ΨΑΛΤΗΣ, οι υπόλοιποι είναι ... χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα βουτύρου, πασπαλισμένα με ζάχαρη άχνη!!!!

Δημήτριος Καταραχιάς

σύμφωνα με τον κανονισμό του ιεροψάλτου,........είμαστε συνάδελφοι, είτε πτυχιούχοι, ειτε διπλωματουχοι, είτε μουσικολογοι, ειτε πρακτικοί...

επίσης, μην ξεχνάς, ότι πέρα απ' τα όποια λάθη τους, ή τη μη μορφωσή τους, οι απλοί αυτοι ανθρωποι των χωριών φυλάττουν Θερμοπύλες βοηθώντας τους ιερείς να λειτουργήσουν για να πάει ο παππούς κ η γιαγιά στην εκκλησία...
το αν τυγχάνουν σεβασμού από τους ιερείς, είναι άλλο θέμα...

κάποτε ένας γνωστός μου έψαλε στο χωριό του για 60 ευρώ (δεν έγραψα 600!!!!!!!!). όταν του είπα γιατί δε λές κάτι για κάτι παραπάνω, μου είπε ότι ντρέπεται..... ήταν το χωριό του. πλέον σχωρέθηκε...
για μένα ήταν συνάδελφος, όπως είναι κ ο πρακτικός που ψάλλει σε κάθε χωριό ανα την επικράτεια.......... κι ας μην είχαν μεγάλους δασκάλους κι ονομαστούς.

για τα υπόλοιπα τα από μικροφώνου, δεν τα αγγίζω κ δε με αγγίζουν.
 
Αυτό είναι άλλο θέμα κ. Καταραχιά. Αυτό είναι θέμα των ναών που προσλαμβάνουν τέτοιους ψάλτες, πρακτικούς όπως τους αποκαλείτε. Από τη στιγμή όμως που κάποιος κατέχει θέση σε ψαλτήρι και μάλιστα για 17 χρόνια θεωρείται συνάδελφος. Με την ίδια λογική τα σωματεία ιεροψαλτών θα έπρεπε να δημιουργήσουν μία ψαλτική ελίτ στην οποία για να μπεί κάποιος θα πρέπει να περάσει εξετάσεις και να υπερασπίζονται τα δικαιώματα μόνο αυτών των ψαλτών αφήνοντας τους υπόλοιπους στο έλεος του Θεού. Θα ήταν ηθικό όμως αυτό;;;

Κάποιοι ήδη την προωθούν, μη σε παραξενέψει όταν ακούσεις κάτι τέτοιο.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Συμφωνούμε διαφωνώντας... Συμφωνούμε ότι υπάρχουν ψάλτες της κακιάς ώρας, διαφωνούμε στο ότι πρέπει να υπάρχει χρονικό πλαφόν, όπου μέχρι αυτό το όριο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ συνάδελφος, ενώ αν ξεπεράσει αυτό το όριο ΕΙΝΑΙ συνάδελφος. Και πόσο να είναι αυτό το όριο, 5 χρόνια, 10 χρόνια, πόσο;
Σάς φαίνεται περίεργο που κάποιος είναι 17 χρόνια σε αναλόγιο, κι όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί ψάλτης;;; Η πεθερά μου έχει 25 χρόνια άδεια οδήγησης, κι όμως δεν είναι ΟΔΗΓΟΣ (δεν έχει οδηγήσει ποτέ ξανά αυτοκίνητο από τη μέρα που έδωσε εξετάσεις για την άδεια!!!!)
Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω, ότι δεν είναι τα τυπικά προσόντα που σε κάνουν ψάλτη, αλλά τα ουσιαστικά. Και όσα χρόνια κι αν περάσουν, αν δεν τα έχεις τα ρημάδια τα ουσιαστικά προσόντα, δεν ανεβαίνεις τα ...κλιμάκια με αυτόματο τρόπο, πώς να το κάνουμε δηλαδή!!!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Συμφωνούμε διαφωνώντας... Συμφωνούμε ότι υπάρχουν ψάλτες της κακιάς ώρας, διαφωνούμε στο ότι πρέπει να υπάρχει χρονικό πλαφόν, όπου μέχρι αυτό το όριο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ συνάδελφος, ενώ αν ξεπεράσει αυτό το όριο ΕΙΝΑΙ συνάδελφος. Και πόσο να είναι αυτό το όριο, 5 χρόνια, 10 χρόνια, πόσο;
Σάς φαίνεται περίεργο που κάποιος είναι 17 χρόνια σε αναλόγιο, κι όμως δεν μπορεί να θεωρηθεί ψάλτης;;; Η πεθερά μου έχει 25 χρόνια άδεια οδήγησης, κι όμως δεν είναι ΟΔΗΓΟΣ (δεν έχει οδηγήσει ποτέ ξανά αυτοκίνητο από τη μέρα που έδωσε εξετάσεις για την άδεια!!!!)
Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω, ότι δεν είναι τα τυπικά προσόντα που σε κάνουν ψάλτη, αλλά τα ουσιαστικά. Και όσα χρόνια κι αν περάσουν, αν δεν τα έχεις τα ρημάδια τα ουσιαστικά προσόντα, δεν ανεβαίνεις τα ...κλιμάκια με αυτόματο τρόπο, πώς να το κάνουμε δηλαδή!!!

είσαι λάθος...
πήγαινε σε κάποιο χωριό της Καρδίτσας κ πές σ' αυτόν που ψάλλει ότι δεν είναι ψάλτης επειδή δεν πληροί τα δικά σου στανταρντς........
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
επίσης, μην ξεχνάς, ότι πέρα απ' τα όποια λάθη τους, ή τη μη μορφωσή τους, οι απλοί αυτοι ανθρωποι των χωριών φυλάττουν Θερμοπύλες βοηθώντας τους ιερείς να λειτουργήσουν για να πάει ο παππούς κ η γιαγιά στην εκκλησία...
το αν τυγχάνουν σεβασμού από τους ιερείς, είναι άλλο θέμα...

κάποτε ένας γνωστός μου έψαλε στο χωριό του για 60 ευρώ (δεν έγραψα 600!!!!!!!!). όταν του είπα γιατί δε λές κάτι για κάτι παραπάνω, μου είπε ότι ντρέπεται..... ήταν το χωριό του. πλέον σχωρέθηκε...
για μένα ήταν συνάδελφος, όπως είναι κ ο πρακτικός που ψάλλει σε κάθε χωριό ανα την επικράτεια.......... κι ας μην είχαν μεγάλους δασκάλους κι ονομαστούς.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, και θα παραδεχτώ αυτούς που φυλάττουν Θερμοπύλες, όπως είπες. Το συγκεκριμένο περιστατικό, όμως, είναι διαφορετικό: ο περί ου ο λόγος, δεν τυγχάνει, λέει, ιδαίτερης εκτίμησης στον ιεροψαλτικό χώρο της Φθιώτιδας...Άρα, αποκλείεται να είναι ίδια περίπτωση με τον γνωστό σου που έψελνε για 60 ευρώ.
Αν και δεν με θίγει καθόλου, θα αναφέρω ότι τα χρήματα που έπερνε ο περι ου ο λόγος, είναι ίδια με αυτά που παίρνω και γω, για τις ίδιες, πάνω - κάτω, υπηρεσίες. Αυτά τα χρήματα, για την δικιά μου Μητρόπολη, είναι ικανοποιητικά, δεν είναι πολλά αλλά δεν είναι και λίγα.

Όσον αφορά στο σχόλιο του κ. Παπαδόπουλου, υποθέτω ότι δεν φωτογραφίζει εμένα...
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
είσαι λάθος...
πήγαινε σε κάποιο χωριό της Καρδίτσας κ πές σ' αυτόν που ψάλλει ότι δεν είναι ψάλτης επειδή δεν πληροί τα δικά σου στανταρντς........

Τα δικά μου στάνταρντς είναι τα ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ!!!!
Οχι, δεν θα πάω στα γκαραγκουνοχώρια να περάσω Ιερά Εξέταση στα αναλόγια, δεν είναι δικιά μου αρμοδιότητα. Θα έπρεπε να είναι δουλειά της (ανενεργούς) επιτροπής ακροάσεων της Μητροπόλεως.
Αν πάω σε κανένα τέτοιο χωριό, θα προτείνω στον εφημέριο, να του δίνει τα 2/3 του μισθού του, και με το άλλο 1/3 να του πληρώσει δίδακτρα σε μια σχολή μουσικής ή σε έναν δάσκαλο, τέλος πάντων, να του μάθει τα ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ. Όταν τα μάθει, τότε να του ξαναδώσει στο χέρι το 100% του μισθού του.
 
Όσον αφορά στο σχόλιο του κ. Παπαδόπουλου, υποθέτω ότι δεν φωτογραφίζει εμένα...
Δεν αφορά εσένα. Δεν το σκέφτηκα καν.
Απλά κάποιοι προωθούν αυτό που αναφέρω. Και βέβαια η ελίτ, όπως έχω συμπεράνει, δεν θα αποτελείται αποκλειστικά από τους καλύτερους.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ο άνθρωπος είναι από τη Φθιώτιδα. Και, για όποιον δεν ξέρει τι εστί Φθιώτης, λεπτομέρειες στο παρακάτω επιμορφωτικό βίντεο:

 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
1. Νομίζω οτι κάποιοι έχουν ξεφύγει από το θέμα που είναι η δημόσια αποχώρηση του συγκεκριμένου ιεροψάλτου.

2. Έχοντας ξεφύγει κάποιοι "πρωτευουσιάνοι" κατηγορούν συνέχως εμάς τους "επαρχιώτες" οτι τελικά είμαστε εντελώς γκασμαδες "εκτος φυσικά εξαιρέσεων" όπως λένε.

3. Ας ασχοληθούν με την "πρώτεύσουσα" και τα προβληματά της η οποία είναι μάλλον τελευταία στην ψαλτική παράδοση ...:wink: και ας αφήσουν ήσυχους εμάς τους επαρχιώτες που με κάθε τρόπο αγωνιζόμαστε να κρατήσουμε ανοιχτές τις εκκλησίες μας.:(
 
Last edited:
Πιο μεγάλος θα είναι ο σκανδαλισμός εαν ο ψάλτης φύγει και κανείς δεν δώσει εξήγηση. Τα κουτσομπολιά και οι εκατέρωθεν κατηγόριες θα πηγαίνουν και θα έρχονται. Καλύτερα τα πράγματα να είναι ξεκάθαρα ακόμα και με αυτόν τον τρόπο.

Εχεις δίκιο.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Τα δικά μου στάνταρντς είναι τα ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ!!!!
Οχι, δεν θα πάω στα γκαραγκουνοχώρια να περάσω Ιερά Εξέταση στα αναλόγια, δεν είναι δικιά μου αρμοδιότητα. Θα έπρεπε να είναι δουλειά της (ανενεργούς) επιτροπής ακροάσεων της Μητροπόλεως.
Αν πάω σε κανένα τέτοιο χωριό, θα προτείνω στον εφημέριο, να του δίνει τα 2/3 του μισθού του, και με το άλλο 1/3 να του πληρώσει δίδακτρα σε μια σχολή μουσικής ή σε έναν δάσκαλο, τέλος πάντων, να του μάθει τα ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ. Όταν τα μάθει, τότε να του ξαναδώσει στο χέρι το 100% του μισθού του.

κατ' αρχήν, η επιτροπή ακροάσεως συγκροτείται για την πρόσληψη νέου Ιεροψάλτη..... αυτόν που ψάλλει 20-30-40 χρόνια θα κρινει;;;;;;;
δεν είχαν όλες οι γενιές την ευκαιρία να υπάρχουν τόοοοοοοσοι δάσκαλοι, τόοοοοοσα ακούσματα από ιντερνετ κλπ , αλλά δεν είχαν κ τη δυνατότητα να κατέβουν στις πόλεις για να μάθουν να ψάλλουν.... μην ξεχνάς ότι οι ΜΕΓΑΛΟΙ ψάλτες δεν πάνε στα χωριά..... προσπαθούν όλοι να έρθουν στην πόλη... αυτοί λοιπόν οι χωρικοί εκτός κι αν υπονοείς ότι οι ψαλτες των χωριών που αναφέρεις ήταν δημόσιοι υπάλληλοι κ δεν πήγαιναν στα ζωντανά πρωί απόγευμα κ την υπόλοιπη μέρα στο χωράφι;;;;;;;;;;; εξαιρώ το μεσημέρι που είναι αφιερωμένο στο καραφάκι....
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
κατ' αρχήν, η επιτροπή ακροάσεως συγκροτείται για την πρόσληψη νέου Ιεροψάλτη..... αυτόν που ψάλλει 20-30-40 χρόνια θα κρινει;;;;;;;
δεν είχαν όλες οι γενιές την ευκαιρία να υπάρχουν τόοοοοοοσοι δάσκαλοι, τόοοοοοσα ακούσματα από ιντερνετ κλπ , αλλά δεν είχαν κ τη δυνατότητα να κατέβουν στις πόλεις για να μάθουν να ψάλλουν.... μην ξεχνάς ότι οι ΜΕΓΑΛΟΙ ψάλτες δεν πάνε στα χωριά..... προσπαθούν όλοι να έρθουν στην πόλη... αυτοί λοιπόν οι χωρικοί εκτός κι αν υπονοείς ότι οι ψαλτες των χωριών που αναφέρεις ήταν δημόσιοι υπάλληλοι κ δεν πήγαιναν στα ζωντανά πρωί απόγευμα κ την υπόλοιπη μέρα στο χωράφι;;;;;;;;;;; εξαιρώ το μεσημέρι που είναι αφιερωμένο στο καραφάκι....

Αν μια επιτριπή ακροάσεων είναι ανενεργή 20 -30 χρόνια, θα πρέπει να κάνει αναδρομικά τη δουλειά της. Όλοι θα πρέπει να περάσουμε από μια τέτοια επιτροπή, ακόμα και αν αυτό γίνεται περιοδικά (σαν ΚΤΕΟ, ένα πράμα :) )
Νομίζω ότι έρχεσαι στα λόγια μου. Επειδή κάποτε δεν υπήρχε η δυνατότητα εκμάθησης μουσικής, ναι, πολλές εκκλησίες βολεύονταν όπως όπως, με πρακτικούς ψάλτες κλπ κλπ. Στις μέρες μας, όμως, με σχολές μουσικής, με δασκάλους μουσικής, με ευκολία μετάβασης στην πόλη για μαθήματα, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να μάθει ένας πρακτικός πέντε-δέκα πράγματα σωστά!!!
Εγώ μίλησα νωρίτερα για τα στοιχειώδη. Τα κάνω πιο συγκεκριμένα: τυπικό (αν και με το Ψαλτολόγιο, βλέπεις παντού τις εκτυπώσεις του συμφορουμίστα nektar!!!), απολυτίκια (Κυριακών αλλά και μεγάλων εορτών και Αγίων), καταβασίες (τουλάχιστον αυτές που χρησιμοποιούνται για μεγάλα διαστήματα μέσα στο έτος), ανάγνωση (μή μου πεις ότι δεν έχεις ακούσει σε χωριό ανάγνωσμα Αποστόλου, που δεν κατάλαβες αν είναι ή δεν είναι στα ελληνικά!), όσα ψέλνονται στους χαιρετισμούς, όσα ψέλνονται στις παρακλήσεις, και, τέλος, κάποια προσόμοια. Δεν πειράζει, ας αυτοασχεδιάζουν στον όρθρο της Κυριακής, αρκεί να μην ξεφεύγουν από τον ήχο της ημέρας.
Δεν είναι δύσκολο να δείξει κάποιος τα πραπάνω σε έναν πρακτικό, και το ξαναλέω, τα μαθήματα να γίνονται με μέρος του μισθού του (προ κρίσης, θα έλεγα να γίνονται με εξτρά επιδότηση του ναού, αλλά το θέμα μας είναι τα άσχημα οικονομικά των ναών). Οι φιλομαθείς, θα μπορέσουν να προχωρήσουν και περισσότερο αν το θέλουν. Όσοι αρνούνται να μάθουν αυτά τα στοιχειώδη, κακό του κεφαλιού τους (και κακό για τα αυτιά του εκκλησιάσματος).

ΥΓ1: στη Μητρόπολή μας, τουλάχιστον, τα τελευταία χρόνια καλοί ψάλτες στελεχώσανε αναλόγια και σε χωριά, κυρίως λόγω της εύκολης πρόσβασης - τα καμποχώρια είναι κατά μέσο όρο στα 15 -20 λεπτά με το αυτοκίονητο από την Καρδίτσα.
ΥΓ2: οι αγρότες στον κάμπο έχουν πολύ ελεύθερο χρόνο, όλες οι αγροτικές δουλειές είναι απαιτητικές σε χρόνο από τον Μάρτιο μέχρι τον Ιούλιο. Το υπόλοιπο διάστημα, οι αγρότες προτιμούν να ασχολούνται νυχθημερόν με το ...καραφάκι :D:D:D.
 
P

PANROUST

Guest
Αν μια επιτριπή ακροάσεων είναι ανενεργή 20 -30 χρόνια, θα πρέπει να κάνει αναδρομικά τη δουλειά της. Όλοι θα πρέπει να περάσουμε από μια τέτοια επιτροπή, ακόμα και αν αυτό γίνεται περιοδικά (σαν ΚΤΕΟ, ένα πράμα :) )
Νομίζω ότι έρχεσαι στα λόγια μου. Επειδή κάποτε δεν υπήρχε η δυνατότητα εκμάθησης μουσικής, ναι, πολλές εκκλησίες βολεύονταν όπως όπως, με πρακτικούς ψάλτες κλπ κλπ.
Οι πολλές εκκλησίες στην επαρχία,ακόμα βολεύονται όπως όπως με πρακτικού ψάλτες παρόλο όπου υπάρχουν τώρα πάρα πολλές σχολές...
Γιατί;Δεν θέλει και πολύ σκέψη.
Και η επιτροπή ακροάσεως δεν θα λύσει το πρόβλημα της ''ασχετοσύνης'' του ψαλτηρίου στις επαρχίες.Όταν αυτός ο ψάλτης (όπου αποκαλούμε άσχετο),αν θελήσει να περάσει κάποια στιγμή από την επιτροπή ακροάσεως της Μητροπόλεως του και εφόσον δεν υπάρχει και κάποιος άλλος υποψήφιος γι αυτήν την θέση όπου διεκδικεί,φυσικό είναι να τον περάσουν και να του δώσουν και διοριστήριο.

Για μισό λεπτό κύριοι συνάδελφοι... Για να καταλάβω και γω, ποιον αποκαλείτε "συνάδελφο"; Οποιονδήποτε ανεβαίνει στο αναλόγιο, και ας είναι τελείως άσχετος;;;
Ο συγκεκριμένος δεν ήταν οποιοσδήποτε.Ο συγκεκριμένος εξυπηρετούσε το ναό του ( γιατί μάλλον δεν είχαν κάποιον άλλον να βρούνε) όταν τον είχαν ανάγκη παρ όλο όπου ήταν άσχετος.Μουσική μπορεί να μην ήξερε αλλά όλα τα άλλα τα ήξερε έστω και πρακτικά.Ήταν ο ψάλτης του ναού.
Αυτός δεν είναι συνάδελφος;;Τι είναι;;;

ΥΓ: Όσοι δεν είστε από την επαρχία, ίσως να μη με καταλάβετε. Ψάλτης είναι αυτός που μπορείς να τον εμπιστευθείς τυφλά ως αριστερό σου (ή δεξιό σου, αντίστοιχα) ή ως αντικαταστάτη σου μια μέρα απουσίας σου. ΑΥΤΟΣ είναι ΨΑΛΤΗΣ, οι υπόλοιποι είναι ... χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα βουτύρου, πασπαλισμένα με ζάχαρη άχνη!!!!
Και από επαρχία είμαστε...
Οι υπόλοιποι είναι...αυτά όπου λέτε αλλά αν ξεμείνουμε από εμπιστευτικό αντικαταστάτη μας,τρέχουμε υποχρεωτικά μετά στα γλυκίσματα...
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ο συγκεκριμένος εξυπηρετούσε το ναό του ( γιατί μάλλον δεν είχαν κάποιον άλλον να βρούνε) όταν τον είχαν ανάγκη παρ όλο όπου ήταν άσχετος.Μουσική μπορεί να μην ήξερε αλλά όλα τα άλλα τα ήξερε έστω και πρακτικά.Ήταν ο ψάλτης του ναού.
Αυτός δεν είναι συνάδελφος;;Τι είναι;;;
Ειλικρινέστατη απορία: πώς γίνεται δεκτός ένας ψάλτης στον τοπικό σύλλογο ιεροψαλτών; Με ποιο κριτήριο; Ειλικρινά δεν το γνωρίζω και θα με ενδιέφερε να το μάθω, γιατί, όντως, έχουμε διάσταση απόψεων στο "τι είναι ψάλτης;"
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ειλικρινέστατη απορία: πώς γίνεται δεκτός ένας ψάλτης στον τοπικό σύλλογο ιεροψαλτών; Με ποιο κριτήριο; Ειλικρινά δεν το γνωρίζω και θα με ενδιέφερε να το μάθω, γιατί, όντως, έχουμε διάσταση απόψεων στο "τι είναι ψάλτης;"

ο οιοσδήποτε καλύπτει θέση ψάλτου σε ενορία, μπορει να γραφεί στο Σωματείο.
και όχι μόνο.....
 
Top