Ψάλτης παραιτήθηκε από μικροφώνου σε εκκλησία της Φθιώτιδας

Ειλικρινέστατη απορία: πώς γίνεται δεκτός ένας ψάλτης στον τοπικό σύλλογο ιεροψαλτών; Με ποιο κριτήριο; Ειλικρινά δεν το γνωρίζω και θα με ενδιέφερε να το μάθω, γιατί, όντως, έχουμε διάσταση απόψεων στο "τι είναι ψάλτης;"
-Στο καταστατικό του κάθε συλλόγου αναφέρεται ρητά ποιοι έχουν δικαίωμα εγγραφής στον σύλλογο.
-"Ψάλτης" είναι αυτός που ψάλλει.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ευχαριστώ και τους δυο σας. Αν είναι τα πράγματα όπως τα περιγράφετε (και δεν το αμφισβητώ, απλά μου φαίνεται περίεργο), τότε παίρνω πίσω όσα είπα για τους "ψάλτες της κακιάς ώρας"!!!!
Πολύ ανοιχτός (άρα και διάτρητος) δεν είναι όμως ένας Σύλλογος που δέχεται τους πάντες;:confused::confused::confused:
Εγώ είμαι μέλος σε δυο τρεις συλλόγους, όπου δεν είσαι ό,τι δηλώσεις, αλλά εγγράφεσαι με κατάλληλα διακιολογητικά. Στο Σύλλογο Ιεροψαλτών Καρδίτσας (αν υπάρχει), δεν είμαι γραμμένος, πάντως.
 
P

PANROUST

Guest
"ψάλτες της κακιάς ώρας"!!!!
Οι ''ψάλτες της κακιά ώρας'' όταν εξυπηρετούν κάποια αναλόγια ως βοηθοί και σε κάποιες περιπτώσεις (στις επαρχίες) ως κύριοι ψάλτες,λέγονται ψάλτες ανεξαρτήτου επιπέδου μόρφωσης.

Πολύ ανοιχτός (άρα και διάτρητος) δεν είναι όμως ένας Σύλλογος που δέχεται τους πάντες;
Καταστατικό του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ''Ρωμανός ο Μελωδός και Ιωάννης ο Δαμασκηνός''

Άρθρον 3: Μέλος του Συνδέσμου δύναται να γίνη κατόπιν αιτήσεως του του προς το Δ.Σ. αυτού: (α) Πας άνω των 18 συμπεπληρωμένων ετών Ιεροψάλτης,όστις είτε υπερετεί ως έμμισθος είς τινά Ιερόν Ναόν...(Νομού Αττικής,δηλ. πρέπει να είσαι κάτοικος Αττικής),είτε υπερέτησεν εις το παρελθόν ως έμμισθος Ιεροψάλτης είς τινά Ιερόν Ναόν.(β) Πας όστις θέλει να βοηθήση εις την επιτυχίαν των σκοπών του Συνδέσμου.Τα μέλη της περιπτώσεως (α) είναι τακτικά,της δε περιπτώσεως (β) είναι αρωγά μέλη.
Εγώ είμαι μέλος σε δυο τρεις συλλόγους, όπου δεν είσαι ό,τι δηλώσεις, αλλά εγγράφεσαι με κατάλληλα διακιολογητικά. Στο Σύλλογο Ιεροψαλτών Καρδίτσας (αν υπάρχει), δεν είμαι γραμμένος, πάντως.
Καταρχήν δεν μπορείτε να είστε εγγεγραμμένος μέλος πάνω από έναν σύλλογο.
Σε αυτήν την περίπτωση στον μοναδικό σύλλογο όπου δικαιούστε να είστε τακτικό μέλος είναι σύμφωνα με το παράδειγμα το παραπάνω (άρθρο 3).Στους άλλους ως αρωγός μέλος.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Καταρχήν δεν μπορείτε να είστε εγγεγραμμένος μέλος πάνω από έναν σύλλογο.

Δεν εννοώ συλλόγους Ιεορψαλτών, εννοώ συλλόγους επαγγελματικούς (του τύπου: Σύλλογος Δασκάλων νομού Ευρυτανίας, Σύλλογος Φυσικομαθηματικών νομού Πιερίας, Σύλλογος Ηλεκτρολόγων Βορείων Σποράδων κτλ). Σε τέτοιους συλλόγους, για να είσαι μέλος, πρέπει να καταθέσεις έγγραφα που αποδεικνύουν επιστημονική επάρκεια. Οι σύλλογοι Ιεροψαλτών, απ' ότι κατάλαβα, δεν είναι τόσο της γραφειοκρατίας. Κανένα πρόβλημα!!!
Εγώ, για να μην μακρυγορούμε και αποπροσανατολιζόμαστε από το θέμα μας (παραίτηση ψάλτη από μικροφώνου), δεν συνεχίζω την κουβέντα. Σάς ευχαριστώ.

ΥΓ Προφανώς είμαι συνάδελφος με έναν πρακτικό ψάλτη (δεν αποκαλώ αυτούς "ψάλτες της κακιάς ώρας"), αλλά έχω πρόβλημα με τύπους που κάνουν τον "καμπόσο", ενώ είναι αστοιχείωτοι (αυτούς αποκαλώ "ψάλτες της κακιάς ώρας"). Απλά, δεν θέλω να ανεβάσω ηχητικά δείγματα τέτοιων τύπων, γιατί δεν είναι πρέπον.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Δεν εννοώ συλλόγους Ιεορψαλτών, εννοώ συλλόγους επαγγελματικούς (του τύπου: Σύλλογος Δασκάλων νομού Ευρυτανίας, Σύλλογος Φυσικομαθηματικών νομού Πιερίας, Σύλλογος Ηλεκτρολόγων Βορείων Σποράδων κτλ). Σε τέτοιους συλλόγους, για να είσαι μέλος, πρέπει να καταθέσεις έγγραφα που αποδεικνύουν επιστημονική επάρκεια. Οι σύλλογοι Ιεροψαλτών, απ' ότι κατάλαβα, δεν είναι τόσο της γραφειοκρατίας. Κανένα πρόβλημα!!!
Εγώ, για να μην μακρυγορούμε και αποπροσανατολιζόμαστε από το θέμα μας (παραίτηση ψάλτη από μικροφώνου), δεν συνεχίζω την κουβέντα. Σάς ευχαριστώ.

ΥΓ Προφανώς είμαι συνάδελφος με έναν πρακτικό ψάλτη (δεν αποκαλώ αυτούς "ψάλτες της κακιάς ώρας"), αλλά έχω πρόβλημα με τύπους που κάνουν τον "καμπόσο", ενώ είναι αστοιχείωτοι (αυτούς αποκαλώ "ψάλτες της κακιάς ώρας"). Απλά, δεν θέλω να ανεβάσω ηχητικά δείγματα τέτοιων τύπων, γιατί δεν είναι πρέπον.

Ανέβασε ένα δικό σου ηχητικό τότε αφού δεν θέλεις να ανεβάσεις "τέτοιων τύπων" όπως τους αποκαλείς.Ολους τους κρίνεις μα κάτι δικό σου για να σε κρίνουμε και εμεις δεν έχεις ανεβάσει.Και πολύ το βασάνισες το θέμα επιτέλους,πολλές απορίες έχεις,λες και είσαι δεν ξέρω και γω από που και δεν ξέρεις πως είναι οι ψάλτες των χωριών.Αν δεν υπήρχαν και αυτοί πως θα άνοιγαν οι εκκλησίες.Αλλά βέβαια" εμείς "των πόλεων το παιζουμε ΜΕΓΑΛΟΙ.Και βέβαια είναι συνάδελφοι.Γιατί μόνο αυτοί στα χωριά κάνουν τον καμπόσο στις πόλειςδεν υπάρχουν τέτοιοι.Επειδή βρηκαμε ενα ατυχές περιστατικό του δώσαμε και κατάλαβε .
 
P

PANROUST

Guest
Δεν εννοώ συλλόγους Ιεορψαλτών, εννοώ συλλόγους επαγγελματικούς (του τύπου: Σύλλογος Δασκάλων νομού Ευρυτανίας, Σύλλογος Φυσικομαθηματικών νομού Πιερίας, Σύλλογος Ηλεκτρολόγων Βορείων Σποράδων κτλ). Σε τέτοιους συλλόγους, για να είσαι μέλος, πρέπει να καταθέσεις έγγραφα που αποδεικνύουν επιστημονική επάρκεια. Οι σύλλογοι Ιεροψαλτών, απ' ότι κατάλαβα, δεν είναι τόσο της γραφειοκρατίας. Κανένα πρόβλημα!!!
Εγώ, για να μην μακρυγορούμε και αποπροσανατολιζόμαστε από το θέμα μας (παραίτηση ψάλτη από μικροφώνου), δεν συνεχίζω την κουβέντα. Σάς ευχαριστώ.

ΥΓ Προφανώς είμαι συνάδελφος με έναν πρακτικό ψάλτη (δεν αποκαλώ αυτούς "ψάλτες της κακιάς ώρας"), αλλά έχω πρόβλημα με τύπους που κάνουν τον "καμπόσο", ενώ είναι αστοιχείωτοι (αυτούς αποκαλώ "ψάλτες της κακιάς ώρας"). Απλά, δεν θέλω να ανεβάσω ηχητικά δείγματα τέτοιων τύπων, γιατί δεν είναι πρέπον.
Μην μπερδεύετε τους μεν με τους δε συλλόγους.Ο καθένας σύλλογος έχει τους δικούς του κανόνες.
Για να κάνεις το ψάλτη σε κάποια εκκλησία,σου ζητάνε έγγραφα που να αποδεικνύουν την επιστημονική σου επάρκεια;Όχι.Αν αξίζεις,θα το αποδείξεις επάνω στο αναλόγιο και όχι με ένα η με δέκα χαρτιά.
Άρα μάλλον είναι περιττό και οι ιεροψαλτικοί σύλλογοι να σου ζητάνε έγγραφα που να αποδεικνύουν την επιστημονική σου επάρκεια για την εγγραφή μέλος τους...
Όλοι οι παλαιοί ψάλτες είχαν πτυχία;Όχι.Αλλά ήταν κάπου εγγεγραμμένοι σε ένα ιεροψαλτικό σύλλογο ή δεν είχαν το δικαίωμα να μην είναι;
Δεν πάει να είναι όχι πρακτικός ψάλτης αλλά τελευταίας κατηγορίας βοηθού καντηλανάφτη,αν ανεβαίνει και έχει υποχρεώσεις αναλογίου και πληρώνετε κάθε μήνα γι αυτό όπου κάνει,εκτός όπου έχει τα ''ίδια δικαιώματα'' (αναλόγως) μαζί με τους άλλους όπου έχουν από ένα έως 150 πτυχία και παράλληλα άλλα 150 διπλώματα μαζί,λέγετε και συνάδελφος έστω ''συνάδελφος τελευταίας κατηγορίας'' αλλά είναι συνάδελφος.
Και επίσης να μην μπερδεύουμε τους ''καμπόσους'' με τους πρακτικούς ψάλτες όπου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους έστω με τα λιγοστά προσόντα όπου κατέχουν.
Για μένα οι ''καμπόσοι'' είναι πιο πολύ αυτοί όπου νομίζουν και στο παίζουν ''Μεγάλοι'' επειδή έχουν περάσει από 150 σχολές και στην τελική δεν ξέρουν να κουνάνε το χέρι τους πάνω κάτω...
Προς τον παρόν δεν έχω δει ''καμπόσο'' όπου να είναι αστοιχείωτος.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ανέβασε ένα δικό σου ηχητικό τότε αφού δεν θέλεις να ανεβάσεις "τέτοιων τύπων" όπως τους αποκαλείς.Ολους τους κρίνεις μα κάτι δικό σου για να σε κρίνουμε και εμεις δεν έχεις ανεβάσει.Και πολύ το βασάνισες το θέμα επιτέλους,πολλές απορίες έχεις,λες και είσαι δεν ξέρω και γω από που και δεν ξέρεις πως είναι οι ψάλτες των χωριών.Αν δεν υπήρχαν και αυτοί πως θα άνοιγαν οι εκκλησίες.Αλλά βέβαια" εμείς "των πόλεων το παιζουμε ΜΕΓΑΛΟΙ.Και βέβαια είναι συνάδελφοι.Γιατί μόνο αυτοί στα χωριά κάνουν τον καμπόσο στις πόλειςδεν υπάρχουν τέτοιοι.Επειδή βρηκαμε ενα ατυχές περιστατικό του δώσαμε και κατάλαβε .

ENA; Ἐθελοτυφλεῖς συνάδελφε.

Στὰ χωριὰ ὁ «ἐκβιασμὸς» τῶν ψαλτῶν λόγω λειψανδρίας εἶναι ὁ κανόνας.

Τὸ ὅτι «ἀνοίγουν» οἱ ἐκκλησίες δὲν δίνει κανένα δικαίωμα σὲ κανέναν νὰ ἐκβιάζει καὶ νὰ ἀπειλεῖ ἄμεσα ἤ ἔμμεσα ἤ νὰ διαπομπεύει ἤ νὰ θεωρεῖ τὸν ἑαυτό του αὐτοκράτορα μόνο καὶ μόνο γιατὶ τὸ 'χει μονοπώλιο.

Τὸ ξέρω πὼς αὐτὴ εἶνια ἡ πραγματικότητα κι ἔτσι εἶνια τὰ πράγματα ἀλλὰ μὴ ζητᾶς νὰ τὸ χωνέψουμε κιόλας ...

Στὶς πόλεις κάνεις τὸν καμπόσο, ἀλλὰ ἔχει ἔχει κι ἀλλοῦ ... πορτοκαλιές. Στὰ χωριὰ ἁπλὰ δὲν ... ἔχει ...
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
ENA; Ἐθελοτυφλεῖς συνάδελφε.

Στὰ χωριὰ ὁ «ἐκβιασμὸς» τῶν ψαλτῶν λόγω λειψανδρίας εἶναι ὁ κανόνας.

Τὸ ὅτι «ἀνοίγουν» οἱ ἐκκλησίες δὲν δίνει κανένα δικαίωμα σὲ κανέναν νὰ ἐκβιάζει καὶ νὰ ἀπειλεῖ ἄμεσα ἤ ἔμμεσα ἤ νὰ διαπομπεύει ἤ νὰ θεωρεῖ τὸν ἑαυτό του αὐτοκράτορα μόνο καὶ μόνο γιατὶ τὸ 'χει μονοπώλιο.

Τὸ ξέρω πὼς αὐτὴ εἶνια ἡ πραγματικότητα κι ἔτσι εἶνια τὰ πράγματα ἀλλὰ μὴ ζητᾶς νὰ τὸ χωνέψουμε κιόλας ...

Στὶς πόλεις κάνεις τὸν καμπόσο, ἀλλὰ ἔχει ἔχει κι ἀλλοῦ ... πορτοκαλιές. Στὰ χωριὰ ἁπλὰ δὲν ... ἔχει ...

Για να υπάρξει "εκβιασμός "από τους ψάλτες των χωριών δεν φταίνε μόνο οι ψάλτες.Το θέμα σηκώνει πολύ κουβέντα και δεν είναι του παρόντος.
Μονοπώλια και αυτοκράτορες πλέον δεν υπάρχουν,τα μοναστήρια να είναι καλά και καλόγηροι θα υπάρξουν.
Το ότι ήταν ατυχές το συγκεκριμένο περιστατικό και άκομψος ο χειρισμός του από τον συνάδελφο αυτό δεν το αμφισβήτησα.
Το να είναι κάποιος συνεπής στις υποχρεώσεις του αυτό είναι θέμα χαρακτήρος και συμφωνίας.
Δεν σου υπέδειξε κανένας τον τρόπο να χωνέψεις τον ξέρεις και μόνος σου.
Τώρα όσο για τις πορτοκαλιές υπάρχουν πολλές ποικιλίες ,(γλυκά ,ξυνά κ.λ.π.)
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Σημείωση (λόγω εντοπιότητας): Ο συνάδελφος που παραιτήθηκε διακονούσε τον ιερό ναό του Δ.Δ Γοργοποτάμου του δήμου Λαμιέων. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ο Γοργοπόταμος απέχει από την πόλη της Λαμίας περίπου 15 χλμ. Οι κάτοικοί του εξυπηρετούνται - να φανταστείτε- με τοπικές αστικές συγκοινωνίες. Έπίσης ο κύριος αυτός - όλοι τον γνωρίζουμε εδώ- κατοικεί μονίμως στη Λαμία και πηγαινοερχόταν :wink:.

Συνεπώς, όταν κάποιος στην περιοχή μας μιλάει για τον Γοργοπόταμο είναι σαν να αναφέρει ένα προάστιο της Λαμίας και όχι κανένα απόμακρο ή δύσβατο χωριό. Γενικώς στην πόλη μας παρατηρείται λειψανδρία καλών ή πολύ καλών ψαλτών ακόμα και σε ιερούς ναούς στο εσωτερικό της Λαμίας! :(
΄
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
...Γενικώς στην πόλη μας παρατηρείται λειψανδρία καλών ή πολύ καλών ψαλτών ακόμα και σε ιερούς ναούς στο εσωτερικό της Λαμίας! :(
΄
Φοβάμαι πως το φαινόμενο αυτής της λειψανδριας που αναφέρατε έχει πάρει μορφή πανδημίας.
 
Top