[Ερώτηση] Ποιος ψάλλει;

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Από τα ακούσματα που έχω πρέπει να συμβαίνουν τα εξής:
1. Είναι ο Άρχων Μ. Χατζημάρκος σε παλαιότερη ηχογράφηση! ή
2. Κάποιος μαθητής του! ή
3. Κάποιος που ψάλει κατ' αυτό το ύφος! (δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουμε όλες τις φωνές χιλιάδων ιεροψαλτών).
4. Εάν αποκλειστούν όλες οι παραπάνω εκδοχές, τότε θα 'λεγα ότι ταιριάζει και με Χρ. Θεοδοσόπουλο ή με κάποιον εκ των μαθητών του!
Συγνώμη που "δεν βρήκα με τη μία στόχο"! αλλά έχουν οι ιεροψάλτες πολλά κοινά στοιχεία και εάν η ηχογράφηση είναι και πιο παλλιά, σε μπερδεύουν στην αναγνώριση!
 
T

Tzanakos_B

Guest
Αναγνωρίζει κανείς τη φωνή;

Μεγαλη ομοιοτητα στο υφος , χροια φωνης και τεχνικης με τον Αρχοντα Χαρ. Ταλιαδωρο......-
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
"Μεγαλη ομοιοτητα στο υφος , χροια φωνης και τεχνικης με τον Αρχοντα Χαρ. Ταλιαδωρο......-"
Εάν είναι ο δάσκαλος Άρχ. Πρωτ. Χαρ. Ταλιαδώρος, θα ηχογραφήθηκε σε πολύ νεαρή ηλικία, διότι τώρα, δεν ακούγεται ακριβώς έτσι!
Υπάρχουν, όντως στοιχεία από το ύφος των μαθητών του Άρχ. Πρωτ. Κ. Πρίγγου, αλλά είναι παλαιότερη η ηχογράφηση & μας ξεγελά!
 
Αφού το ήξερες από πριν,γιατί μας παίδεψες;;; :D

Δεν το ήξερα. Ακούω ελάχιστα έως καθόλου Ταλιαδώρο για να καταφέρω να τον αναγνωρίσω αμέσως
 
Επίσης αν αναγνωρίζει κανείς αυτόν (σίγουρα όχι Ταλιαδώρος):
 

Attachments

  • theotoke parthene.wma
    2.4 MB · Views: 68

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είναι σίγουρα πειραγμένες οι στροφές. Κάνω μια απόπειρα να τις διορθώσω στο περίπου, να ακουστεί καλύτερα η φωνή. Δεν το νομίζω να είναι ο Ταλιαδώρος, παρ' όλο που σε κάποια λίγα σημεία μοιάζει. Ούτε και ο Χρύσανθος. Βγάζω και τον Χατζημάρκο απ' έξω διότι έχει λίγο πιο ξερή φωνή, αν και λόγω ανεβασμένων στροφών είναι ο πρώτος στον οποίο παραπέμπει ο ήχος. Η τοποθέτηση, η άνεση στο χρόνο και τις αναπνοές και οι λαρυγγισμοί του μου θυμίζουν Μαγούρη, όμως και απ' αυτόν κάπως αποκλίνει η χροιά, ίσως όμως και να μην πέτυχα τις στροφές.
 

Attachments

  • triadi.mp3
    1.2 MB · Views: 59
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αυτός είναι Καραμανικός....Καραμάνης...
Πολύ χλωμό. Σίγουρα πάντως είναι του κλίματος του Παναγιωτίδη, το πιθανότερο μαθητής του.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Επίσης αν αναγνωρίζει κανείς αυτόν (σίγουρα όχι Ταλιαδώρος):

Για τον προηγουμενο, ημουν βεβαιος. Τωρα αυτο το Θεοτοκε Παρθενε... μου θυμιζει δυο ψαλτες , αλλα με πιθανοτητα μικρη να πεφτω μεσα... 1. Πα ι κοπουλος 2. Τσαμκιρανης .
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Είναι σίγουρα πειραγμένες οι στροφές. Κάνω μια απόπειρα να τις διορθώσω στο περίπου, να ακουστεί καλύτερα η φωνή. Δεν το νομίζω να είναι ο Ταλιαδώρος, παρ' όλο που σε κάποια λίγα σημεία μοιάζει. Ούτε και ο Χρύσανθος. Βγάζω και τον Χατζημάρκο απ' έξω διότι έχει λίγο πιο ξερή φωνή, αν και λόγω ανεβασμένων στροφών είναι ο πρώτος στον οποίο παραπέμπει ο ήχος. Η τοποθέτηση, η άνεση στο χρόνο και τις αναπνοές και οι λαρυγγισμοί του μου θυμίζουν Μαγούρη, όμως και απ' αυτόν κάπως αποκλίνει η χροιά, ίσως όμως και να μην πέτυχα τις στροφές.
Συμφωνώ απόλυτα Ιωάννη. Μπορεί να αποκλίνει λίγο η χροία της φωνής από αυτήν του Μαγούρη, ίσως λόγω στροφών, όμως τα υπόλοιπα στοιχεία σε αυτόν παραπέμπουν. Και σε αυτά τα στοιχεία που παρέθεσες θα προσθέσω και ένα ακόμη. Το "Ρ" το όποιο ο Μαγούρης το πρόεφερε με έναν χαρακτηριστικό τρόπο. Στο τΡιάδι αυτό ακούγεται ξεκάθαρα...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχει εντούτοις μια λίγο πιο κλειστή άρθρωση από το Μαγούρη αλά Ταλιαδώρο. Και στο ψάλσιμο έχει στοιχεία και των δύο. Δεν πρέπει να είναι αυτός. Ίσως και να μην τον ξέρουμε, απλά να μας θυμίζει κάποιους λόγω ύφους. Και αυτός ο τρόπος που ανεβάζει τη φωνή του πχ στο Γα' πριν την κατάληξη δε μου θυμίζει κανέναν από τους δυο προηγούμενους, μάλλον Πετρόχειλο μου θυμίζει σε εκείνο το σημείο (πχ στο ασματικό της Δοξολογίας του λεγέτου), αλλά η όλη φωνητική τοποθέτηση δεν παραπέμπει σ' αυτόν.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εμένα μου θυμίζει Τσατσαρώνη, και κάπως λιγότερο Μαργαριτόπουλο. Ο Ταλιαδώρος αποκλείεται από πάρα πολλά στοιχεία εκφοράς, τοποθέτησης, μετάλλου κλπ....

Δ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μπα, δε συμφωνώ, παρ' όλο που μοιάζουν και οι δύο. Ο μεν Τσατσαρώνης δεν ανεβαίνει έτσι καθαρά στα ψηλά, ζορίζεται περισσότερο, ο δε Μαργαριτόπουλος έχει πιο έντονο τονισμό και ένα τρέμουλο στο ψάλσιμό του που εδώ απουσιάζει.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το Θεοτόκε Παρθένε το βρήκατε; Το αποκλείετε να είναι ο Νεραντζής σε μια ηχογράφηση που λίγο "κλείνει" τη φωνή του; Οι διαδοχικοί λαρυγγισμοί στο 0:33 και 0:35 είναι χαρακτηριστικοί του ύφους του Νεραντζή, το ίδιο και ο χρόνος και κάποια υφέντα.

ΥΓ Πάντως το λέει τόσο καλά που δεν μπορεί παρά να είναι είναι ένας από τους μεγάλους. (Και αν ήμουν εγώ, θα το ήξερα :D )
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το Θεοτόκε Παρθένε το βρήκατε; Το αποκλείετε να είναι ο Νεραντζής σε μια ηχογράφηση που λίγο "κλείνει" τη φωνή του; Οι διαδοχικοί λαρυγγισμοί στο 0:33 και 0:35 είναι χαρακτηριστικοί του ύφους του Νεραντζή, το ίδιο και ο χρόνος και κάποια υφέντα.

ΥΓ Πάντως το λέει τόσο καλά που δεν μπορεί παρά να είναι είναι ένας από τους μεγάλους. (Και αν ήμουν εγώ, θα το ήξερα :D )

Μάλλον το βρήκες..αν και η καταληκτήρια φράση που απουσιάζει θα βοηθούσε στην εξακρίβωση...

Δ.
 
Δεν πρέπει να είναι Νεραντζής. Το έχω ως Καραμάνης με ερωτηματικό. Υπάρχει και μαρτυρία, όπου ο Παναγιωτίδης παραπονιέται στον Καραμάνη - γιατί ο δεύτερος άλλαξε την εκφορά του σε σχέση με παλαιότερα - λέγοντάς του: "θυμάσαι τότε που ψάλλαμε μαζί και δεν μας ξεχώριζαν;".
Ίσως ο Στεφούλης ή ο Καλλίμαχος να φωτίσουν.
 
Top