[Ερώτηση] Ποιος ψάλλει;

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... "θυμάσαι τότε που ψάλλαμε μαζί και δεν μας ξεχώριζαν;"....

Όταν για πρώτη φορά άκουσα ηχογράφηση του Παναγιωτίδη (τα τελευταία χρόνια, από το Ψαλτολόγιο, γιατί ούτε τον είχα ακουστά πιο πριν :eek:) νόμιζα ότι ήταν ο Καραμάνης.
 
υπάρχει;
Όχι, αλλά υπάρχει κάτι καλύτερο πριν. Νομίζω πως και εδώ (όπως και στο "Θεοτόκε") είναι ο Καραμάνης (ο παναγιωτιδικός, ιδανικός -κατά τη γνώμη μου-Καραμάνης). Τί λέτε;
 

Attachments

  • Anoixantaria Fokaeos.wma
    10.9 MB · Views: 33

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ εξακολουθώ να διαφωνώ. Ο Καραμάνης είχε πιο βαριά φωνή και άλλη τοποθέτηση.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όχι, αλλά υπάρχει κάτι καλύτερο πριν. Νομίζω πως και εδώ (όπως και στο "Θεοτόκε") είναι ο Καραμάνης (ο παναγιωτιδικός, ιδανικός -κατά τη γνώμη μου-Καραμάνης). Τί λέτε;


Γεια σου Νικόλαε....επαναλαμβάνω την παράκληση να έχουμε τον α πόδα του Θεοτόκε παρθένε ολοκληρωμένο. Ο ψάλτης των Ανοιξανταρίων δεν πιστεύω ότι είναι ο ίδιος με αυτόν στο Θεοτόκε παρθένε....


δ.
 
Last edited:

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Για τον προηγουμενο, ημουν βεβαιος. Τωρα αυτο το Θεοτοκε Παρθενε... μου θυμιζει δυο ψαλτες , αλλα με πιθανοτητα μικρη να πεφτω μεσα... 1. Πα ι κοπουλος 2. Τσαμκιρανης .

Τσαμκιρανης είμαι σίγουρος πως όχι..
 
. Ο ψάλτης των Ανοιξανταρίων δεν πιστεύω ότι είναι ο ίδιος με αυτόν στο Θεοτόκε παρθένε....


δ.

Θα συμφωνήσω πάνω σε αυτό με τον Δημήτρη .
Γενικά με μπέρδεψαν οι ηχογραφήσεις .
Στα Ανοιξαντάρια , θα μπορούσε να είναι εις εκ των Πασχαλίδη - Μυγδαλιά ;
 

destur

Παλαιό Μέλος
Αθ. Πέττας, είναι ξεκάθαρο.

Είναι σίγουρα πειραγμένες οι στροφές. Κάνω μια απόπειρα να τις διορθώσω στο περίπου, να ακουστεί καλύτερα η φωνή. Δεν το νομίζω να είναι ο Ταλιαδώρος, παρ' όλο που σε κάποια λίγα σημεία μοιάζει. Ούτε και ο Χρύσανθος. Βγάζω και τον Χατζημάρκο απ' έξω διότι έχει λίγο πιο ξερή φωνή, αν και λόγω ανεβασμένων στροφών είναι ο πρώτος στον οποίο παραπέμπει ο ήχος. Η τοποθέτηση, η άνεση στο χρόνο και τις αναπνοές και οι λαρυγγισμοί του μου θυμίζουν Μαγούρη, όμως και απ' αυτόν κάπως αποκλίνει η χροιά, ίσως όμως και να μην πέτυχα τις στροφές.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβάζω το «Τριάδι» σε ακόμη αργότερες στροφές μήπως ακουστεί καλύτερα.
 

Attachments

  • triadi argo.mp3
    1.3 MB · Views: 29
Αν όντως είναι ο κ.Αθ. Πέττας (δεν έχω λόγους να το αμφισβητώ..) ,θα είναι αρκετά παλαιά ηχογράφηση , ίσως και πειραγμένη στις στροφές , όπως είπε και ο Γιάννης .
Η χροιά είναι πιο ισχνή και αδύνατη - σε σύγκριση με σήμερα. Δύσκολα θα τον αναγνώριζα.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Είναι σίγουρα πειραγμένες οι στροφές. Κάνω μια απόπειρα να τις διορθώσω στο περίπου, να ακουστεί καλύτερα η φωνή. Δεν το νομίζω να είναι ο Ταλιαδώρος, παρ' όλο που σε κάποια λίγα σημεία μοιάζει. Ούτε και ο Χρύσανθος. Βγάζω και τον Χατζημάρκο απ' έξω διότι έχει λίγο πιο ξερή φωνή, αν και λόγω ανεβασμένων στροφών είναι ο πρώτος στον οποίο παραπέμπει ο ήχος. Η τοποθέτηση, η άνεση στο χρόνο και τις αναπνοές και οι λαρυγγισμοί του μου θυμίζουν Μαγούρη, όμως και απ' αυτόν κάπως αποκλίνει η χροιά, ίσως όμως και να μην πέτυχα τις στροφές.

Ακουσα πριν λιγο το Θεοτοκε Παρθενε απο τον '' αγνωστο '' ψαλτη. πιστευωοτι οι στροφες ειναι κανονικες. Καραμανης και μαθητες του , αποκλειονται . Εχουν αλλο υφος αλλη προφορα. Πιθανοτατα προκειται για μαθητη του Παναγιωτιδη η` τον ιδιο τον Παναγιωτιδη στα νιατα του....
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανεβάζω το «Τριάδι» σε ακόμη αργότερες στροφές μήπως ακουστεί καλύτερα.

Ίσως θυμίζει και τον σχετικώς πρόσφατα θανόντα Γ. Λαζαρίδη....
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω το «Τριάδι» σε ακόμη αργότερες στροφές μήπως ακουστεί καλύτερα.
Από την αρχική ανάρτηση, "έχω χάσει επεισόδια", διότι μεριμνούσα περί άλλων!
Στο μεταξύ, εκτός από το "Τριάδι", αναρτήθηκε και άλλη ηχογράφηση και οι αξιόλογοι συνάδελφοι προσπαθούσαν να ανακαλύψουν στη μια ή στην άλλη ποιος ψάλλει, χωρίς να διευκρινίζουν σε ποια αναφέρονται, γεγονός που μπέρδεψε περισσότερο την κατάσταση!
Εάν έχει αποσαφηνιστεί & προσδιοριστεί το ποιος τελικά ψάλλει, σε κάθε μία από τις ηχογραφήσεις, κάποιος συνάδελφος, ας μας ενημερώσει!
Σε διαφορετική περίπτωση ή τα 'φήνουμε να αιωρούνται ή "ποιούμε την νήσσαν"!
Ευχαριστώ!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Από την αρχική ανάρτηση, "έχω χάσει επεισόδια", διότι μεριμνούσα περί άλλων!
Στο μεταξύ, εκτός από το "Τριάδι", αναρτήθηκε και άλλη ηχογράφηση και οι αξιόλογοι συνάδελφοι προσπαθούσαν να ανακαλύψουν στη μια ή στην άλλη ποιος ψάλλει, χωρίς να διευκρινίζουν σε ποια αναφέρονται, γεγονός που μπέρδεψε περισσότερο την κατάσταση!
Εάν έχει αποσαφηνιστεί & προσδιοριστεί το ποιος τελικά ψάλλει, σε κάθε μία από τις ηχογραφήσεις, κάποιος συνάδελφος, ας μας ενημερώσει!
Σε διαφορετική περίπτωση ή τα 'φήνουμε να αιωρούνται ή "ποιούμε την νήσσαν"!
Ευχαριστώ!


Διευκρινίσεις επί των ακόμη αδιευκρινίστων:

Τριάδι, άγνωστος, προτάθηκε Πέττας, Τσατσαρώνης, Λαζαρίδης...

Θεοτόκε παρθένε, προτάθηκε εκτός από Καραμάνης, Δ. Νεραντζής (το πιθανότερο),

Ανοιξαντάρια, φέρεται ως ίδιος με τον άδοντα τον α᾽ πόδα του Θεοτόκε παρθένε. Αλλά εγώ διαφωνώ. Πρόκειται, πιστεύω, για άλλον.

Αναφέρθηκε και ο Αθ. Παπαδόπουλος, ως καλός μίμος...

δ.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Διευκρινίσεις επί των ακόμη αδιευκρινίστων:

Τριάδι, άγνωστος, προτάθηκε Πέττας, Τσατσαρώνης, Λαζαρίδης...

Θεοτόκε παρθένε, προτάθηκε εκτός από Καραμάνης, Δ. Νεραντζής (το πιθανότερο),

Ανοιξαντάρια, φέρεται ως ίδιος με τον άδοντα τον α᾽ πόδα του Θεοτόκε παρθένε. Αλλά εγώ διαφωνώ. Πρόκειται, πιστεύω, για άλλον.

Αναφέρθηκε και ο Αθ. Παπαδόπουλος, ως καλός μίμος...

δ.

Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Φαίνεται τελικά, ότι "άβυσσος η ψυχή & η φωνή του ανθρώπου..."
Λογικό είναι, παλιές μελωδίες 50ετίας, που ηχογραφήθηκαν με ισχνά τεχνικά μέσα και που έχουν υποστεί τη φθορά του χρόνου, να μην μπορούν να αναγνωριστούν! (Επίσης, υπάρχουν και αξιόλογοι Ιεροψάλτες που δεν ανήκουν στους γνωστους Άρχοντες, αλλά τυγχάνουν αφανείς εργάτες & υπηρέτες του Αναλογίου. Ίσως, να είναι, στις ηχογραφήσεις, και κάποιοι απ' αυτούς)!
Όμως, ο σκοπός μας είναι άλλος : "τι γάρ ωφελήσει άνθρωπον εάν κερδήση τον κόσμον όλον, και ζημιωθή την ψυχήν αυτού; ή τι δώσει άνθρωπος αντάλλαγμα της ψυχής αυτού;"
Έστω κι αν δεν αναγνωριστεί το "ποιος ψάλλει", στα "Μάτια του Θεού", όλοι έχουν αξία! (γνωστοί & άγνωστοι, μεγάλοι & μικροί...)
Γι' αυτό, έρρωσθε & γρηγορείτε!
 
Top