[Ερώτηση] Ηχογράφηση Καραμάνη-Στανίτσα.

L.M

Μέλος
Μηπως......λεω μηπως.......υπαρχει καποια ηχογραφηση που ψαλλουν σε καποια ακολουθια οι δυο Αρχοντες Στανιτσας και Καραμανης στα αναλογια;
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Μηπως......λεω μηπως.......υπαρχει καποια ηχογραφηση που ψαλλουν σε καποια ακολουθια οι δυο Αρχοντες Στανιτσας και Καραμανης στα αναλογια;

Ο Καραμάνης έψαλε (μόνο) στην κηδεία του Στανίτσα..κάτι δηλώνει αυτό..
Πιο ενδιαφέρον (πρακτικά) θα ήταν το ερώτημα περί Στανίτσα-Θεοδοσόπουλου..
 

L.M

Μέλος
Ο Καραμάνης έψαλε (μόνο) στην κηδεία του Στανίτσα..κάτι δηλώνει αυτό..
Πιο ενδιαφέρον (πρακτικά) θα ήταν το ερώτημα περί Στανίτσα-Θεοδοσόπουλου..

Το γνωριζω για την κηδεια του Στανιτσα οτι εψαλλε ο Καραμανης.Οσο για το Στανιτσας -Θεοδοσοπουλος δεν γνωριζω κατι.παντως αν υπαρχει κατι ειναι σπανιο και ενδιαφερον.
 

destur

Παλαιό Μέλος
Ο Καραμάνης έψαλε (μόνο) στην κηδεία του Στανίτσα..κάτι δηλώνει αυτό..
Πιο ενδιαφέρον (πρακτικά) θα ήταν το ερώτημα περί Στανίτσα-Θεοδοσόπουλου..

Ενδιαφέρον...τι δηλώνει;
 

destur

Παλαιό Μέλος

Δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικά τα όσα παραπέμπετε, μάλιστα το όνομα του Καραμάνη που προαναφέρθηκε, δεν κατάλαβα αν εμπλέκεται και τίνι τρόπω. Αν θέλετε να πείτε κάτι, ελεύθερα, έχουν περάσει χρόνια, συγχωρέθηκαν αρκετοί...απόψεις εκφράζουμε, εκτός αν υπάρχουν στοιχεία, αξίζει να ενημερωθούμε.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Σε μια μικρή πόλη, 3 πρωτοψαλτάρες είναι ήδη πολλοί (Ταλιαδώρος, Παναγιωτίδης, Καραμάνης, η σειρά τυχαία, θα μπορούσαν να μπουν κ άλλοι στη λίστα όπως ο Ζαχαρίας Πασχαλίδης)

Που να δεχτούν και τέταρτο.....

ΥΓ. Ας μη κρίνουμε τους παραπάνω "πρωτοψαλτάρες". Ο Θεός, αν αντέχανε οι πλατούλες μας, θα έδινε και σε εμάς το βάρος τόσου ταλέντου/φωνής.
 

destur

Παλαιό Μέλος
Σε μια μικρή πόλη, 3 πρωτοψαλτάρες είναι ήδη πολλοί (Ταλιαδώρος, Παναγιωτίδης, Καραμάνης, η σειρά τυχαία, θα μπορούσαν να μπουν κ άλλοι στη λίστα όπως ο Ζαχαρίας Πασχαλίδης)

Που να δεχτούν και τέταρτο.....

ΥΓ. Ας μη κρίνουμε τους παραπάνω "πρωτοψαλτάρες". Ο Θεός, αν αντέχανε οι πλατούλες μας, θα έδινε και σε εμάς το βάρος τόσου ταλέντου/φωνής.

Ας μου επιτραπεί να διαφωνήσω. Τι καλύτερο από το να έχει όχι 3, αλλά 13 πρωτοψάλτες. Δηλαδή όταν η Πόλη ήκμαζε, τι έπρεπε να γίνει, να μετακομίσουν οι μισοί; Αφού όλοι τους ήταν ψάλτες, όχι αστεία...
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Ας μου επιτραπεί να διαφωνήσω. Τι καλύτερο από το να έχει όχι 3, αλλά 13 πρωτοψάλτες. Δηλαδή όταν η Πόλη ήκμαζε, τι έπρεπε να γίνει, να μετακομίσουν οι μισοί; Αφού όλοι τους ήταν ψάλτες, όχι αστεία...
Προς επιρρωσιν αυτου που λετε,παραθετω την εξης φραση που μου ειπε ο Κ.Μαφιδης."Στην πολη,υπηρχαν ουκ ολιγοι Πρωτοψαλτες του διαμετρηματος Πριγγου,σε διαφορες ενοριες και ο κοσμος συνερεε για να τους ακουσει."
Η αληθεια ειναι οτι κι εγω δε μπορω να αντιληφθω γιατι η θεσσαλονικη δε θα "αντεχε" τον Στανιτσα.Οπως διοριστηκε στην ενορια μου στην αθηνα,θα μπορουσε καλλιστα να διοριστει σε καποιον ναο της Θεσσαλονικης.Και οπως τον "αντεξε" ο Περιστερης,θα μπορουσε να τον "αντεξει" και ο Καραμανης.
 

destur

Παλαιό Μέλος
Προς επιρρωσιν αυτου που λετε,παραθετω την εξης φραση που μου ειπε ο Κ.Μαφιδης."Στην πολη,υπηρχαν ουκ ολιγοι Πρωτοψαλτες του διαμετρηματος Πριγγου,σε διαφορες ενοριες και ο κοσμος συνερεε για να τους ακουσει."
Η αληθεια ειναι οτι κι εγω δε μπορω να αντιληφθω γιατι η θεσσαλονικη δε θα "αντεχε" τον Στανιτσα.Οπως διοριστηκε στην ενορια μου στην αθηνα,θα μπορουσε καλλιστα να διοριστει σε καποιον ναο της Θεσσαλονικης.Και οπως τον "αντεξε" ο Περιστερης,θα μπορουσε να τον "αντεξει" και ο Καραμανης.

Η αλήθεια είναι ότι προς άλλον απευθυνόμουν, αλλά άλλος περί άλλων τυρβάζει...Έχετε απόλυτο δίκιο, και η Θεσσαλονίκη μια χαρά θα τον σήκωνε, όπως και ο Καραμάνης. Ειδικά ο Καραμάνης, πανέξυπνος και εργατικός όπως ήταν, θα "έπαιρνε" και από τον Στανίτσα, όπως έκανε και με άλλους πολλούς, "μικρούς και μεγάλους". Δυστυχώς η Θεσσαλονίκη, αλλοιώθηκε πολύ σύντομα, σε σχέση με την Αθήνα, η οποία ήταν...αλλού και έφτασε στο σημερινό αίσχος, ελπίζω να μη δει χειρότερες ημέρες η πάλαι ποτέ συμβασιλεύουσα, αλλά ΚΑΙ με τους ιεράρχες που διαλέγουν, είναι ένας και ένας για να την αποτελειώσουν...Στην Αθήνα, υπάρχει ένας ευοίωνος άνεμος προς το παρόν. Ίδωμεν!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η αλήθεια είναι ότι προς άλλον απευθυνόμουν, αλλά άλλος περί άλλων τυρβάζει...Έχετε απόλυτο δίκιο, και η Θεσσαλονίκη μια χαρά θα τον σήκωνε, όπως και ο Καραμάνης. Ειδικά ο Καραμάνης, πανέξυπνος και εργατικός όπως ήταν, θα "έπαιρνε" και από τον Στανίτσα, όπως έκανε και με άλλους πολλούς, "μικρούς και μεγάλους". Δυστυχώς η Θεσσαλονίκη, αλλοιώθηκε πολύ σύντομα, σε σχέση με την Αθήνα, η οποία ήταν...αλλού και έφτασε στο σημερινό αίσχος, ελπίζω να μη δει χειρότερες ημέρες η πάλαι ποτέ συμβασιλεύουσα, αλλά ΚΑΙ με τους ιεράρχες που διαλέγουν, είναι ένας και ένας για να την αποτελειώσουν...Στην Αθήνα, υπάρχει ένας ευοίωνος άνεμος προς το παρόν. Ίδωμεν!


Είναι θέμα που προκαλεί την περιέργεια... Η αλήθεια είναι ότι δεν έμεινε ο Άρχων στη Θεσ/νίκη. Ψαλτικά η συμβασιλεύουσα βρισκόταν σε διαφορετική φάση από ό,τι το κλεινόν άστυ. Στη Θεσ/νίκη δεσπόζουσα φυσιογνωμία ήταν και είναι ο Αθ. Καραμάνης. Οι πιθανότητες να μην προσκλήθηκε ο Άρχων να παραμείνει στη Θεσ/νίκη αν συνδυαστούν με δημοσιεύματα εφημερίδων ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του 50, όπου ο Άρχων μάλλον δεν έγινε και πολύ αποδεκτός, αλλά και με αφηγήσεις του κλίματος Πετρίδη, συντείνουν στην εκδοχή ότι οι Θεσ/νικείς (ανάμεσα στους οποίους και ο Καραμάνης) δεν έδειξαν ευνοϊκοί στο ενδεχόμενο μετοίκησής του στη Θεσ/νίκη. Οι Θεσ/νικείς εξ άλλου είχαν υποκλιθεί νωρίτερα ΜΟΝΟ στον Μέγιστο Πρίγγο. Τουλάχιστον υπάρχουν φωτογραφίες και με τους δύο...(Στανίτσα, Καραμάνη).

Δ.

Υγ Προσωπικά γνωρίζω μόνο μία ηχογράφηση όπου κατ᾽ ανάγκην ο Καραμάνης ψάλλει Τον δεσπότην και αρχιερέα, ως οιονεί αριστερός του Πρωτοψάλτη. Φύσει λαμπαδάριο τον Ἀρχοντα Καραμάνη δυσκολεύομαι να τον σκεφτώ... μάλλον διότι την αγαθήν μερίδα εξελέξατο ....
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Προς επιρρωσιν αυτου που λετε,παραθετω την εξης φραση που μου ειπε ο Κ.Μαφιδης."Στην πολη,υπηρχαν ουκ ολιγοι Πρωτοψαλτες του διαμετρηματος Πριγγου,σε διαφορες ενοριες και ο κοσμος συνερεε για να τους ακουσει."
Η αληθεια ειναι οτι κι εγω δε μπορω να αντιληφθω γιατι η θεσσαλονικη δε θα "αντεχε" τον Στανιτσα.Οπως διοριστηκε στην ενορια μου στην αθηνα,θα μπορουσε καλλιστα να διοριστει σε καποιον ναο της Θεσσαλονικης.Και οπως τον "αντεξε" ο Περιστερης,θα μπορουσε να τον "αντεξει" και ο Καραμανης.

Τί διαμετρήματος θεωρείς τον Μαφίδη; Τί διαμερήματος θεωρεί τον εαυτό του;
Τί διαμετρήματος θεωρείς τον Στανίτσα; Τί διαμετρήματος τον Αγγελόπουλο- όχι τον Μανώλη....;


δ.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Τί διαμετρήματος θεωρείς τον Μαφίδη; Τί διαμερήματος θεωρεί τον εαυτό του;
Τί διαμετρήματος θεωρείς τον Στανίτσα; Τί διαμετρήματος τον Αγγελόπουλο- όχι τον Μανώλη....;


δ.

Παραθεσα την μαρτυρια του μαφιδη,της οποιας υπηρξα αυτηκοος,για το οτι υπηρχαν πολλοι αξιολογοι πρωτοψαλτες,εφαμιλλοι του Πριγγου την ιδια εποχη.
Δε καταλαβαινω πως σχετιζεται με το θεμα μας το να κρινω εγω τους προαναφερθεντες Πρωτοψαλτες.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ας μου επιτραπεί να διαφωνήσω. Τι καλύτερο από το να έχει όχι 3, αλλά 13 πρωτοψάλτες. Δηλαδή όταν η Πόλη ήκμαζε, τι έπρεπε να γίνει, να μετακομίσουν οι μισοί; Αφού όλοι τους ήταν ψάλτες, όχι αστεία...

Όλοι; Σε ποιά εποχή αναφέρεστε συγκεκριμένα;

Προς επιρρωσιν αυτου που λετε,παραθετω την εξης φραση που μου ειπε ο Κ.Μαφιδης."Στην πολη,υπηρχαν ουκ ολιγοι Πρωτοψαλτες του διαμετρηματος Πριγγου,σε διαφορες ενοριες και ο κοσμος συνερεε για να τους ακουσει." ...

Κάποια παραδείγματα πιο συγκεκριμένα;

Παραθεσα την μαρτυρια του μαφιδη,της οποιας υπηρξα αυτηκοος,για το οτι υπηρχαν πολλοι αξιολογοι πρωτοψαλτες,εφαμιλλοι του Πριγγου την ιδια εποχη.
Δε καταλαβαινω πως σχετιζεται με το θεμα μας το να κρινω εγω τους προαναφερθεντες Πρωτοψαλτες.

Η παράθεση μιας μαρτυρίας σε μια συζήτηση δεν είναι ουδέτερη..
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Όλοι; Σε ποιά εποχή αναφέρεστε συγκεκριμένα;



Κάποια παραδείγματα πιο συγκεκριμένα;



Η παράθεση μιας μαρτυρίας σε μια συζήτηση δεν είναι ουδέτερη..

Δυστυχως,δεν μιλησαμε συγκεκριμενα,με ονοματα.Μου ειπε αυτο που εγραψα και τιποτα περισσοτερο.
Και το θεωρω πολυ πιθανο σαν γεγονος.Οταν τωρα,που εχουν μεινει 2000 ανθρωποι στην Πολη υπαρχουν ακομα ψαλτες που τους ακους με το στομα ανοιχτο,(εκτος του Κ.Αστερη φυσικα),δε θα υπηρχαν τοτε,που η πολη αριθμουσε 200000???
Οσο για την παραθεση της μαρτυριας,μαλλον θελατε να γραψετε οτι "δεν ειναι παντα ουδετερη".Γιατι,σαφως και μπορει να ειναι ουδετερη.Αλλα οχι απαραιτητα.
Εν προκειμενω,η δικη μου γιατι δε σας φαινεται ουδετερη??
 
Last edited:

L.M

Μέλος
Υγ Προσωπικά γνωρίζω μόνο μία ηχογράφηση όπου κατ᾽ ανάγκην ο Καραμάνης ψάλλει Τον δεσπότην και αρχιερέα, ως οιονεί αριστερός του Πρωτοψάλτη. Φύσει λαμπαδάριο τον Ἀρχοντα Καραμάνη δυσκολεύομαι να τον σκεφτώ... μάλλον διότι την αγαθήν μερίδα εξελέξατο ....

Αυτην την ηχογραφηση(αν υπαρχει στην κατοχη σου.) ειναι ευκολο να την ανεβασεις στο ψαλτολογιο;
 
Last edited by a moderator:

L.M

Μέλος
Έχετε απόλυτο δίκιο, και η Θεσσαλονίκη μια χαρά θα τον σήκωνε, όπως και ο Καραμάνης. Ειδικά ο Καραμάνης, πανέξυπνος και εργατικός όπως ήταν, θα "έπαιρνε" και από τον Στανίτσα, όπως έκανε και με άλλους πολλούς, "μικρούς και μεγάλους".

Αυτη ηταν και ειναι η Αρχοντια του Καραμανη.
 
Last edited by a moderator:

L.M

Μέλος
Έχετε απόλυτο δίκιο, και η Θεσσαλονίκη μια χαρά θα τον σήκωνε, όπως και ο Καραμάνης. Ειδικά ο Καραμάνης, πανέξυπνος και εργατικός όπως ήταν, θα "έπαιρνε" και από τον Στανίτσα, όπως έκανε και με άλλους πολλούς, "μικρούς και μεγάλους".
Αυτη ηταν και ειναι η Αρχοντια του Καραμανη.

Υ.Γ:μαρτυρια της νοσοκομας που φροντιζε τον Πριγγο στο νοσοκομειο του Ευαγγελισμου στην οποια μου ειπε οτι της ειπε ο Πριγγος για τον Καραμανη......αυτος ολα μας τα εκλεψε.
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Παραθεσα την μαρτυρια του μαφιδη,της οποιας υπηρξα αυτηκοος,για το οτι υπηρχαν πολλοι αξιολογοι πρωτοψαλτες,εφαμιλλοι του Πριγγου την ιδια εποχη.
Δε καταλαβαινω πως σχετιζεται με το θεμα μας το να κρινω εγω τους προαναφερθεντες Πρωτοψαλτες.

Παραθέτω και γω αυτό... και περιμένω να δω ποιοί πιστεύεις ότι είναι εφάμιλλοι του Κ. Πρίγγου ή και του χοράρχη... Για όσους δεν ξέρεις, ρώτα τους ειδήμονες...

Δ.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Παραθέτω και γω αυτό... και περιμένω να δω ποιοί πιστεύεις ότι είναι εφάμιλλοι του Κ. Πρίγγου ή και του χοράρχη... Για όσους δεν ξέρεις, ρώτα τους ειδήμονες...

Δ.

Η προσωπικη μου αποψη δεν εχει σημασια εν προκειμενω,ουτε θα αναιρεσει την δηλωση του κ.Μαφιδη.
 
Top