Συναυλίες στην Κωνσταντινούπολη (17-10-2005 και 13-5-2004)

yaylitzis

Νέο μέλος
Καλησπέρα,

Ψάχνω μια συναλία που είχε γίνει στο ναο της Αγίας Ειρήνης στη Πόλη (η ίδια έγινε και στο μέγαρο μουσικής στην Αθήνα) που συμμετέχει η χορωδία του Αγγελόπουλου και κάποιοι τούρκοι μουσικοί...

Μήπως την έχει κανείς να την ανεβάσει?
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἔχει γίνει ἀναφορά σ᾿ αὐτό τό θέμα. Πρέπει νά τήν ἔχουν κάποιοι καί ἄν θέλουν τήν ἀναρτοῦν, ἄν ἔχουν βέβαια καί τήν ἄδεια τοῦ χοράρχου. Θά ἦταν πολύ ἐνδιαφέρον πάντως.


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

Πρέπει νά τήν ἔχουν κάποιοι καί ἄν θέλουν τήν ἀναρτοῦν, ἄν ἔχουν βέβαια καί τήν ἄδεια τοῦ χοράρχου. Θά ἦταν πολύ ἐνδιαφέρον πάντως.
Πολλοί, σας διαβεβαιώ. Εμένα μου ήρθε από 3-4 διαφορετικές πηγές μια συλλογή με κάποιες συναυλίες της ΕΛΒΥΧ. Αφού τη ζητάνε κάποιοι φίλοι, την έκοψα και την ανεβάζω. Ξεκαθαρίζω, όπως είπα πολλές φορές άλλωστε, ότι το άκουσμα δε με αναπαύει ιδιαίτερα. Πάντως, αναγνωρίζω ότι στη συγκεκριμένη συναυλία η ΕΛΒΥΧ είναι αρκετά συντηρητική σε σχέση με άλλες ηχογραφήσεις της.

Ελπίζω να ανεβάζω τη σωστή συναυλία. Ο τίτλος του mp3 έλεγε πως έγινε στην Κωνσταντινούπολη στις 17-10-2005. Οθωμανική μουσική, όμως, δεν υπάρχει στην ηχογράφηση. Ο τεμαχισμός έγινε με το Mp3DirectCut και αφαίρεσα τα ενδιάμεσα κενά.
 

Attachments

  • 01 «Τη Υπερμάχω».mp3
    1.5 MB · Views: 105
  • 02 «Άξιον εστίν, σε μεγαλύνομεν», Δαμιανού Βατοπεδινού, Ήχ. πλ. β'.mp3
    3.2 MB · Views: 156
  • 03 «Τότε λαλήσει», Ιωάννου Κουκουζέλους, Ήχ. πλ. δ'.mp3
    5.8 MB · Views: 136
  • 04 «Άγγελος πρωτοστάτης» - «Χαίρε Νύμφη» αρχαίον.mp3
    6.7 MB · Views: 106
  • 05 «Την ωραιότητα», μελος αργόν.mp3
    2.5 MB · Views: 100
  • 06 Κανών Εγκαινίων Κωνσταντινουπόλεως.mp3
    3 MB · Views: 105
  • 07 Κράτημα (τμήμα), Ιωάννου Κουκουζέλους, Ήχ. α'.mp3
    5.1 MB · Views: 129
  • 08 Πολυχρονισμός Πατριάρχου Βαρθολομαίου, Ήχ. β'.mp3
    1.4 MB · Views: 87
  • 09 «Τις Θεός μέγας», Πέτρου Μπερεκέτου.mp3
    1.2 MB · Views: 103

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πολλοί, σας διαβεβαιώ. Εμένα μου ήρθε από 3-4 διαφορετικές πηγές μια συλλογή με κάποιες συναυλίες της ΕΛΒΥΧ. Αφού τη ζητάνε κάποιοι φίλοι, την έκοψα και την ανεβάζω. Ξεκαθαρίζω, όπως είπα πολλές φορές άλλωστε, ότι το άκουσμα δε με αναπαύει ιδιαίτερα. Πάντως, αναγνωρίζω ότι στη συγκεκριμένη συναυλία η ΕΛΒΥΧ είναι αρκετά συντηρητική σε σχέση με άλλες ηχογραφήσεις της.

Ελπίζω να ανεβάζω τη σωστή συναυλία. Ο τίτλος του mp3 έλεγε πως έγινε στην Κωνσταντινούπολη στις 17-10-2005. Οθωμανική μουσική, όμως, δεν υπάρχει στην ηχογράφηση. Ο τεμαχισμός έγινε με το Mp3DirectCut και αφαίρεσα τα ενδιάμεσα κενά.

Αυτή που ανέβασες Γιάννη είναι άλλη...ευχαριστούμε όμως...ήμουν παρών σε αυτήν την συναυλία και μαζί μου και μια κοσμοσυρροή από Τούρκους μουσικούς οι οποίοι εθαύμασαν το δέσιμο των φωνών κτλ κτλ. αλλά ας τα αφήσουμε αυτά...
 
Last edited:
π. Μάξιμος;124317 said:

Ἔχει γίνει ἀναφορά σ᾿ αὐτό τό θέμα. Πρέπει νά τήν ἔχουν κάποιοι καί ἄν θέλουν τήν ἀναρτοῦν, ἄν ἔχουν βέβαια καί τήν ἄδεια τοῦ χοράρχου. Θά ἦταν πολύ ἐνδιαφέρον πάντως.



Την έχω εγώ σε DVD. Αν υπάρχει δυνατότητα ανάρτησής της, θα ...extractάρω τον ήχο και θα την ανεβάσω άμεσα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό ὅτι ἔγινε συναυλία στίς 17-10-2005 στήν ΚΠολη εἶναι διασταυρωμένο. Δέν ἦταν αὐτή μέ τούς Τούρκους;
Διαβάζω ἐδῶ ὅτι
έγινε στην Αγ.Ειρήνη Κων/πόλεως στις 13 Μαΐου 2004, σε κοινή συναυλία της ΕΛΒΥΧ και του Ensemble "Muezzins of Instanbul". (και μπροστά σε 1500 περίπου Τούρκους, κατα βάσιν, ακροατές.)
Ὁπότε ὁ Γιάννης ἤ ἄλλος μπορεῖ νά ἔχει καί «13 Μαΐου 2004».

ΥΓ. Ἐκεῖ πού παραπέμπω ὅμως δέν μοῦ ἀρέσει αὐτό, τό ὁποῖο καί ἀλλοῦ διατυμπανίζεται
Η χορωδία βοήθησε στον τερματισμό της μουσικής εκτροπής του Ι. Σακελλαρίδη στον Ι. Ν. της Αγίας Ειρήνης (πρώτης Μητρόπολης των Αθηνών) με την υποστήριξη των βυζαντινών της χορών.
«Ρόδα εἶναι καί γυρίζει»... κι «ἔχει ὁ καιρός γυρίσματα»...
Ἄν δέν συνέτρεχαν ἄλλοι λόγοι καί βόλεψαν ἄλλες καταστάσεις, δέν θά πήγαιναν ποτέ ἐκεῖ!


 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
π. Μάξιμος;124345 said:
Τό ὅτι ἔγινε συναυλία στίς 17-10-2005 στήν ΚΠολη εἶναι διασταυρωμένο. Δέν ἦταν αὐτή μέ τούς Τούρκους;

17-10-2005 δεν ήταν με τους Τούρκους...το γνωρίζω γιατί ήμουν και εγώ σε εκείνη την συναυλία...πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια κάποιου ιατρικού συνεδρίου αν θυμάμαι καλά γι αυτό και το μικρό του προγράμματος...κάπου έχω το πρόγραμμα της ημέρας αν το βρω θα το ανεβάσω...
Η άλλη με του Τούρκους ήταν τον Μάιο...
 
17-10-2005 δεν ήταν με τους Τούρκους...το γνωρίζω γιατί ήμουν και εγώ σε εκείνη την συναυλία...πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια κάποιου ιατρικού συνεδρίου αν θυμάμαι καλά γι αυτό και το μικρό του προγράμματος...κάπου έχω το πρόγραμμα της ημέρας αν το βρω θα το ανεβάσω...
Η άλλη με του Τούρκους ήταν τον Μάιο...
Σωστά θυμάσαι, ήμουν και στις δύο παρών. Το 2004 ήμουν στο ακροατήριο με τον Αντώνη και το 2005 συμμετείχαμε.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ανεβάζω το πολύ ωραίο Και νυν Δέσποινα πρόσδεξαι μαζί με το κράτημα από την συναυλία στην Αγ.Ειρήνη τον Μάιο του 2004.
Οι Τούρκοι ακόμα λένε για αυτήν την εκτέλεση...:wink:
Μέχρι και σε πεντάγραμμο ζήτησαν την σύνθεση...:)
(μην ορμήξετε)
 

Attachments

  • 03-Και νυν-Κράτημα Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος.Ήχος Λέγετος.mp3
    12.2 MB · Views: 135
Last edited:

greek487

Tasos N.



Η συγκεκριμένη συναυλία πότε έγινε? Περισσότερες πληροφορίες για την Τουρκική χορωδία, για τον σκοπό της συναυλίας, για τα μουσικά κομμάτια κ.α. υπάρχουν? Ίσως έχει κάποιος συνάδελφος το πρόγραμμα της συναυλίας που θα μπορούσε να ανεβάσει?

Δυστυχώς, στην Αμερική υπάρχουν μερικοί (ακόμη και σημαίνοντες Έλληνες :mad:) που υποστηρίζουν ότι η Βυζαντινή Μουσική δεν είναι Ελληνική. Ότι είναι Τουρκική, Αραβική, Ανατολική, ότι άλλο παρά Ελληνική. Και φοβάμαι ότι θα μπορούσαν να πάρουν τέτοιες συναυλίες ως παράδειγμα να υποστηρίξουν την ανιστόρητη γνώμη τους.

Φυσικά, η συναυλία αυτή έγινε για να δείξει την συγγένεια των μουσικών και όχι την ταύτιση τους. Κάτι ανάλογο θα μπορούσε άραγε να γίνει με την Δυτική Μουσική, εκκλησιαστική ή μη?

 
Πριν βάλω thanks μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Τι εκδήλωση είναι αυτή. Είναι ρεσιτάλ-συναυλία βυζαντινής μουσικής με Τουρκική θρησκευτική μουσική που εξυμνεί τον Αλλάχ, ή είναι ύμνοι προς τον Τριαδικό Θεό μας ψαλλόμενοι από Τούρκους ορθόδοξους χριστιανούς, όπερ δεν νομίζω να συμβαίνει το δεύτερο. Ως προς τι η εισόδευση και η συμψαλμωδία; Ως εκδήλωση αδελφικότητας μεταξύ των λαών, ως συγγένειας των δύο μουσικών τεχνών; Μετά το "Τη Υπερμάχω" τι εκφωνείται από τους Τούρκους "χοτζάδες" ανεβασμένους στα υπερώα του Ναού; ΄Υμνος προς τον Αλλάχ; Δηλαδή, εν τέλει, πήγαμε εμείς να ψάλλουμε στον Ναό της Αγίας Ειρήνης που δεν είναι πιά ορθόδοξος εν ενεργεία Ναός, ή πήγαμε να καμαρώσουμε τους αμανέδες;! Εχουμε εμείς οι ορθόδοξοι ανάγκη και υποχρέωση να συμπροσευχηθούμε με μουσουλμάνους; Εάν συμβαίνουν πράγματι αυτά που φοβάμαι και για τα οποία εκδήλωσα την δυσάρεστη απορία μου, τότε λυπάμαι πραγματικά. Εκτός αν συμβαίνει τίποτα άλλο και όλα αυτά έγιναν έτσι για το θεαθήναι.
 
Last edited:
Top