«Ακολουθία Νεκρώσιμος», Αλεξάνδρου Κωνσταντίνου του Πελοποννησίου, Αθήνα, επίτομη (1853)

Βιβλιοθήκη: Βιβλιοθήκη Ανδρίτσαινας
Αρ. Εισαγωγής: 2762
Τίτλος: Ακολουθία νεκρώσιμος
Συγγραφέας: Αλέξανδρος, Κωνσταντίνου του Πελοποννήσιου
Εκδότης: Φ. Καραμπίνη και Κ. Βάφα
Σελίδες: 148
Τύπος υλικού: Βιβλίο
Τόπος Έκδοσης: Αθήνησι
Ημ/νία έκδοσης αρχείου: 1853
κωδ εγγράφου: 55919

Λήψη (4,6 MB, δεξί κλικ και αποθήκευση)

Οι ευχαριστίες στο αξιότιμο μέλος του forum Νικόλαο Μάννη που βρήκε το βιβλίο και με πληροφόρησε για την ύπαρξή του στις Δημόσιες Βιβλιοθήκες.

Υ.Γ: Διακρίνω κάποιο χιούμορ από τους εκδότες με την νεκροκεφαλή στη σελίδα τίτλου (μόνο εγώ;)
 
Υ.Γ: Διακρίνω κάποιο χιούμορ από τους εκδότες με την νεκροκεφαλή στη σελίδα τίτλου (μόνο εγώ;)

Μόλις διάβασα τα παραπάνω μου ρθε στο μυαλό μια εικόνα, που αυτή κι αν είναι ο ορισμός του χιούμορ (και μάλιστα του μαύρου). Να συστηθεί επαγγελματικός χορός για κηδείες (με χοράρχη Παναγιώτη Σόμαλη εννοείται) και πάνω στο ράσο των χορωδών να τυπωθεί -μεταξοτυπία- η εν λόγω νεκροκεφαλή... Αν δε επιλεγούν και τετράφωνα μέλη, νομίζω ότι μπορεί επαρκώς να εκφραστεί οπτικοακουστικώς το νόημα του θανάτου...
Μόνο το συνεργαζόμενο γραφείο τελετών να έχει πιο τρομακτικό όνομα από αυτό:

για να αποτελέσει αντίπαλο δέος σε αυτό:
7470-EKDILOSEIS-GRAFEIA-TELETON-MPAMPOYLAS-FANIS---OIKOS-TELETON-7470_baboulas1.jpg
 
Μόλις διάβασα τα παραπάνω μου ρθε στο μυαλό μια εικόνα, που αυτή κι αν είναι ο ορισμός του χιούμορ (και μάλιστα του μαύρου). Να συστηθεί επαγγελματικός χορός για κηδείες (με χοράρχη Παναγιώτη Σόμαλη εννοείται) και πάνω στο ράσο των χορωδών να τυπωθεί -μεταξοτυπία- η εν λόγω νεκροκεφαλή... Αν δε επιλεγούν και τετράφωνα μέλη, νομίζω ότι μπορεί επαρκώς να εκφραστεί οπτικοακουστικώς το νόημα του θανάτου...
Μόνο το συνεργαζόμενο γραφείο τελετών να έχει πιο τρομακτικό όνομα από αυτό:

για να αποτελέσει αντίπαλο δέος σε αυτό:
7470-EKDILOSEIS-GRAFEIA-TELETON-MPAMPOYLAS-FANIS---OIKOS-TELETON-7470_baboulas1.jpg

Με σλόγκαν:Θα σας κάνουμε μια κηδεία που θα την θυμάστε σε όλη σας την ζωή!! :D:D:D:D:D
 
Top