Analogion bannerPowered by
analogion.com
Psaltologion (Ψαλτολόγιον)

Επιστροφή   Psaltologion (Ψαλτολόγιον) > Συζητήσεις στα Ελληνικά > Ιστορία > Εμπειρίες και αναμνήσεις > Θρασύβουλος Στανίτσας (1910 - +1987) : Εμπειρίες και αναμνήσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-07-12, 10:09
Sotres
Guest

Thumbs up Γιατί ο Στανίτσας άλλαξε αρκετά στις ερμηνείες του με τον ερχομό του στην Ελλάδα;

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνυμάτων από εδώ.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως μια σύγκριση θα ήταν ωφέλιμη μήπως και ... ξεβουλώσουν ώτα;
Σημειωτέον ότι ο ... ψάλλων εδώ είχε 20 χρόνια απέναντί του τον Πρίγγο!!! (Ας μη πούμε όλο το ψαλτικό γενεαλογικό δέντρο του)
Άρχοντα καλημέρα,
πάντα ήθελα να σας ρωτήσω και αυτό δεν είναι μόνο δική μου απορία αλλά και άλλων φίλων μου και τακτικό θέμα συζήτησης στον κυριακάτικο καφέ. Γιατί ο Δάσκαλός σας άλλαξε αρκετά στις ερμηνείες του με τον ερχομό του στην Ελλάδα; Γιατί μας είπε Χερουβικά και λειτουργικά που στο Πατριαρχείο δεν θα τα έλεγε σε καμία περίπτωση;
Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη π. Μάξιμος : 16-07-12 στις 18:12. Αιτία: Σημ. συντ.
Απάντηση με παράθεση
10 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε !" για αυτή τη δημοσίευση:
Demetrios Georgantonis (18-01-13), Haris Tsarouxis (16-07-12), Μανώλης Παπαδάκης (21-01-13), KTsepas (18-07-12), Nikos L. (16-07-12), p.mitrou palikara (18-07-12), pransot (17-07-12), SINGEORGE (17-07-12), ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (21-01-13), Παπαδόπουλος Δαυίδ (17-07-12)
Παλιά 16-07-12, 10:23
Το avatar του χρήστη mmamais
mmamais mmamais is offline
Μαμάης Μιχάλης

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΕΛΛΑΔΑ
Thanked 7.798 Times in 950 Posts
Προεπιλογή

Ίσως επειδή για πατριωτικούς λόγους, δέχτηκε οι τούρκοι να τον εξορίσουν στην Ελλάδα, πάμπτωχο και έχοντας να αντιμετωπίσει την αντιζηλεία των ελλήνων ψαλτών. Ας ήσασταν εσείς κ εγώ κύριε σε τέτοια κατάσταση και να δούμε τι θα κάναμε....

(όπως λέει και φίλος ψάλτης, τώρα με τη κρίση...."τούμπες στον αέρα να θελήσει ο παπάς να κάνω, θα του πω "ναι πάτερ. Πάνω ή κάτω από το μαρμαράκι τις θέλεις;" )

Εύχομαι από εδώ και πέρα οι κυριακάτικοι μεταλειτουργικοί καφέδες σας να είναι ειρηνικοί και απροβλημάτιστοι, και (άνευ ειρωνίας), συγχωρέστε με κ. Sotres που απαντάω ενώ δε μου απευθύνατε το λόγο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sotres Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρχοντα καλημέρα,
πάντα ήθελα να σας ρωτήσω και αυτό δεν είναι μόνο δική μου απορία αλλά και άλλων φίλων μου και τακτικό θέμα συζήτησης στον κυριακάτικο καφέ. Γιατί ο Δάσκαλός σας άλλαξε αρκετά στις ερμηνείες του με τον ερχομό του στην Ελλάδα; Γιατί μας είπε Χερουβικά και λειτουργικά που στο Πατριαρχείο δεν θα τα έλεγε σε καμία περίπτωση;
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
12 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε mmamais!" για αυτή τη δημοσίευση:
Βασίλειος (19-07-12), ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (16-07-12), chanendes (18-07-12), domesticus (16-07-12), Θεόδωρος Αιτωλός (16-07-12), Μανώλης Παπαδάκης (21-01-13), ilias nektarios (16-07-12), karastamatis ioannis (16-07-12), pfilippou (30-07-13), SINGEORGE (17-07-12), Πλώτας Ευστάθιος (18-08-13)
Παλιά 16-07-12, 11:36
δημητρης γαλλος δημητρης γαλλος is offline
Παλαιό Μέλος

Περιοχή: αθηνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγαπητέ Δομέστικε,
κανένας δεν μπορεί με βεβαιότητα να σου πει πως ερμήνευαν τα εκκλησιαστικά μέλη οι παλαιότεροι. Οποιαδήποτε τέτοια άποψη είναι κάπως περίεργη, διότι απλά δεν έχουμε ήχο. Πάντα κατά προσέγγιση και με πολλά ερωτηματικά. Επίσης, σχετικά με αυτά που αναφέρεις για το ναό του Οικουμενικού Πατριαρχείου, προσωπικά πιστεύω ότι από τη στιγμή που κάποιος δεν μαθήτευσε σε όλες τις βαθμίδες της ιεροψαλτικής ιεραρχίας του πατριαρχικού αναλογίου, και αναφέρομαι στον Στανίτσα και σε πολλούς μετά από αυτόν, θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στα περί της ερμηνείας και παραδόσεως. Όπως ξέρετε, άλλο το ψάλσιμο της Πόλης και άλλο του πατριαρχικού αναλογίου. Δεν προσπαθώ να μειώσω τον Στανίτσα, κάθε άλλο. Τελειώνοντας, καταθέτω και έναν προβληματισμό μου. Πως θα σας φαινόταν μία αγιορείτικη αγρυπνία όπου το δεξί αναλόγιο διευθύνει ο Στανίτσας και το αριστερό ο π. Δανιήλ; Τι ψαλτικά συμπεράσματα μπορούμε να έχουμε;
Νομίζω οι ερμηνευτικές καταθέσεις δεν ταιριάζουν μεταξύ τους και ας ακολουθεί το κάθε αναλόγιο μία δική του ερμηνευτική παράδοση.
Στον κ. destur, ο οποίος φαίνεται μάλλον να έχει πολίτικες ψαλτικές καταβολές, θα του έλεγα ότι καλό θα ήταν να μην είναι τόσο σκληρός με τον κ. Ρεμούνδο. Δεν ανέβασε κάτι ο κ. Ρεμούνδος. Κάποιος θαυμαστής του. Ο τρόπος της τοποθέτησής του και εμένα δεν μου πολυάρεσε, αλλά περί ορέξεως...
θα ηθελα να γινετε λιγο πιο συγκεκριμενος οσον αφορα στο θεμα του στανιτσα και γενικοτερα για την "μη κατα διαδοχην ανοδο εις τα αναλογια".
θεωρειτε πιθανον,οι εκτελεσεις του στανιτσα (εντος του πατριαρχικου ναου),να αποκλινουν απο το "πατριαρχικο υφος"???
προσωπικα το θεωρω απιθανο.οταν υπαρχουν μαρτυριες οτι δυσκολευτηκε πολυ στην συμμορφωση με το υφος του πατριαρχειου εχοντας δασκαλο τον αναστασιο μιχαηλιδη εσεις τι καταλαβαινετε??εγω αντιλαμβανομαι οτι δυσκολευτηκε να "αποβαλλει" το μεχρι τοτε υφος του και να προσαρμοστει στην δωρικοτητα που απαιτουσε το "πατριαρχικως ψαλλειν".αλλιως πως θα τον ανεχονταν ο γιγαντας Πριγγος??εκτος κι αν πουμε οτι και ο πριγγος ως "εξωθεν κληθεις" απεκλινε απο τα πατριαρχικα "ψαλτικα θεσμια".αλλα νομιζω οτι τετοιες υποθεσεις ειναι εκ του πονηρου.συνοψιζοντας και για να μην επεκταθω κι αλλο μιας και το θεμα "πατριαρχειο,πατριαρχικη ταξη,διαφορες αλλαγες στην πατριαρχικη ταξη ανα τους αιωνες και ειδικα στον 19ο και 20ο (πολλες απο τις οποιες κι εγω κακιζω)" ειναι ανεξαντλητο,θεωρω οτι η φραση "εκληθη εξωθεν ως Ο ΜΟΝΟΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ",λεει πολλα.....
τουλαχιστον για εμενα.
να ειστε καλα.
Απάντηση με παράθεση
11 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε δημητρης γαλλος!" για αυτή τη δημοσίευση:
Παλιά 16-07-12, 11:43
Το avatar του χρήστη Nikos L.
Nikos L. Nikos L. is offline
Παλαιό Μέλος

Thanked 4.262 Times in 1.152 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο δημητρης γαλλος Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να γινετε λιγο πιο συγκεκριμενος οσον αφορα στο θεμα του στανιτσα και γενικοτερα για την "μη κατα διαδοχην ανοδο εις τα αναλογια".
θεωρειτε πιθανον,οι εκτελεσεις του στανιτσα (εντος του πατριαρχικου ναου),να αποκλινουν απο το "πατριαρχικο υφος"???
χωρίς να μου πέφτει λόγος, εγώ κατάλαβα για τη μετά Πατριαρχείο εποχή.

Παράθεση:
Sotres
Άρχοντα καλημέρα,
Ευχαριστώ
Παλιά 16-07-12, 11:53
Παλαιό Μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Άρχοντα καλημέρα,
Ευχαριστώ
θεωρω παραλογο να ζηταμε απο τον κυριο Γιαννου να μας απαντησει στο γιατι "αλλαξε" τροπο ψαλσιματος ο στανιτσας.Αυτο ειναι κατι στο οποιο θα ηταν καλυτερο να μας απαντουσε ο μακαριστος,αλλα αυτο προφανως δε γινεται.
Επισης θεωρω απαραιτητο οταν συζηταμε 100 ανθρωποι αγνωστοι μεταξυ μας,να οριζουμε τις βασικες εννοιες.εσεις τι ακριβως εννοειτε οταν λετε "αλλαξε τροπο"???
εγω επι παραδειγματι,εντοπιζω σαφεις διαφορες στα περιτεχνα χερουβικα και ειδικα στα "τριαδι" και στα δοξαστικα.(οχι σε ολα και οχι παντα).
Αν ακουσετε ομως κανονες,αναβαθμους,ευλογηταρια,κλασικα μελη της Μ.Εβδομαδας κ.α δεν νομιζω οτι θα εντοπιστετε πολλες διαφορες....
(αν θελετε την προσωπικη μου αποψη ο στανιτσας "αλλαξε τροπο" για να αναγκασει τους ελλαδικους ψαλτες να υποκλιθουν στην σε πολλα επιπεδα υπεροχη του.Φυσικα παλευε και αυτος με τον εγωισμο του οπως ολοι οι χριστιανοι.Δεν εχει νοημα να απαιτουμε απο ενα μουσικο τερας να εχει και την ταπεινωση του Μ.Αντωνιου....)
Πιστευω ομως οτι ακομα κι αν τηρουσε απαρεγκλιτα τον προηγουμενο τροπο ψαλσιματος του,παλι θα ηταν εκτος συναγωνισμου.Προσωπικα θα τον προτιμουσα ετσι μιας και δεν με πολυαναπαυουν τα ¨τριαδι" και τα ¨δυναμις"...
ευτυχως ομως οσοι αναπαυομαστε στην εκκλησιαστικη δωρικοτητα των εντος του Πατριαρχειου εκτελεσεων του,εχουμε απειρο υλικο για να πινουμε......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη δημητρης γαλλος : 16-07-12 στις 11:58.
Απάντηση με παράθεση
17 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε δημητρης γαλλος!" για αυτή τη δημοσίευση:
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (16-07-12), Γρηγόρης Ζάρκος (12-02-13), chanendes (18-07-12), dimskrekas (16-07-12), Easty (13-10-12), haris1963 (16-07-12), Μανώλης Παπαδάκης (16-07-12), ilias nektarios (16-07-12), karastamatis ioannis (16-07-12), kostaeri (20-07-12), neoklis (17-07-12), Nikolaos Toumpanakis (16-07-12), pfilippou (30-07-13), Πλώτας Ευστάθιος (18-08-13), Χρήστος Τόλιας (04-10-12), ψαλτάκι (03-10-12)
Παλιά 16-07-12, 12:11
Το avatar του χρήστη Ηλίας Παπαδόπουλος
Ηλίας Παπαδόπουλος Ηλίας Παπαδόπουλος is offline
Παλαιό Μέλος

Thanked 5.119 Times in 787 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν εχει νοημα να απαιτουμε απο ενα μουσικο τερας να εχει και την ταπεινωση του Μ.Αντωνιου....)
Νομίζω ότι κατ' εξοχήν από αυτούς έχουμε ανάγκη να γίνονται παραδείγματα ταπεινώσεως. Όπως για παράδειγμα τους αγίους Ιωάννη Κουκουζέλη, Ρωμανό τον Μελωδό κ.α. τους οποίους σαφώς γνωρίζετε και γνωρίζουμε όλοι μας.
Σκεφτείτε τι όμορφα που θα ήταν αν ο Στανίτσας και οι λοιποί άρχοντες εκτός από το ύφος να δίδασκαν και το ήθος και την ταπείνωση, την μη απαξιωτική αντιμετώπιση όσων δεν προίκισε με τόοοοοση μουσική φαντασία ο Θεός και όσων δεν μπορούνε να ψάλλουν τόοοοοσο μεγάλο Τριάδι. Για σκεφτείτε λίγο. Από αυτούς λοιπόν απαιτούμε πρώτα την ταπείνωση. Προς μίμηση.
Γενικά γράφω, δεν έχω κάποιον συγκεκριμένα στο μυαλό μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλίας Παπαδόπουλος : 16-07-12 στις 13:38. Αιτία: Ορθογραφικό
Απάντηση με παράθεση
12 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε Ηλίας Παπαδόπουλος!" για αυτή τη δημοσίευση:
Γρηγόρης Ζάρκος (12-02-13), Demetrios Georgantonis (16-07-12), Haris Tsarouxis (16-07-12), hlias christoforou (18-07-12), Μανώλης Παπαδάκης (16-07-12), KTsepas (18-07-12), nikos fournarakos (07-01-14), Nikos L. (16-07-12), PAPAZ DIMITRIOS (16-07-12), skalidakis john (01-02-13)
Παλιά 16-07-12, 12:22
Το avatar του χρήστη Nikos L.
Nikos L. Nikos L. is offline
Παλαιό Μέλος

Thanked 4.262 Times in 1.152 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω επι παραδειγματι,εντοπιζω σαφεις διαφορες στα περιτεχνα χερουβικα και ειδικα στα "τριαδι" και στα δοξαστικα.(οχι σε ολα και οχι παντα).
(αν θελετε την προσωπικη μου αποψη ο στανιτσας "αλλαξε τροπο" για να αναγκασει τους ελλαδικους ψαλτες να υποκλιθουν στην σε πολλα επιπεδα υπεροχη του.Φυσικα παλευε και αυτος με τον εγωισμο του οπως ολοι οι χριστιανοι.Δεν εχει νοημα να απαιτουμε απο ενα μουσικο τερας να εχει και την ταπεινωση του Μ.Αντωνιου....)
Πιστευω ομως οτι ακομα κι αν τηρουσε απαρεγκλιτα τον προηγουμενο τροπο ψαλσιματος του,παλι θα ηταν εκτος συναγωνισμου.Προσωπικα θα τον προτιμουσα ετσι μιας και δεν με πολυαναπαυουν τα ¨τριαδι" και τα ¨δυναμις"...
ευτυχως ομως οσοι αναπαυομαστε στην εκκλησιαστικη δωρικοτητα των εντος του Πατριαρχειου εκτελεσεων του,εχουμε απειρο υλικο για να πινουμε......
εγείρονται διάφορα ερωτήματα:
1) οι αλλαγές που αναφέρετε ΕΣΕΙΣ δηλώνουν συνέχεια της Πατριαρχικής παράδοσης;
2) γιατί θα έπρεπε να υποκλιθούν οι ελλαδίτες ψάλτες;;
3) είστε σίγουρος πως αν διατηρούσε το εντός Πατριαρχείου ψάλσιμο θα ήταν εκτός συναγωνισμού;
4) μετά το ευτυχώς... δεν απαντάτε μόνος σας στο 1ο ερώτημά μου;;

όσον αφορά το ερώτημα του Sotres στον κο Γιάννου, εχω να πώ ότι γίνεται στον πλέον ειδικό...καθώς ήταν δίπλα στον Άρχοντα.
Παλιά 16-07-12, 12:26
Παλαιό Μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ηλίας Παπαδόπουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι κατ' εξοχήν από αυτούς έχουμε ανάγκη να γίνονται παραδείγματα ταπεινώσεως. Όπως για παράδειγμα τους αγίους Ιωάννη Κουκουζέλη, Ρωμανό τον Μελωδό κ.α. τους οποίους σαφώς γνωρίζετε και γνωρίζουμε όλοι μας.
Σκεφτήτε τι όμορφα που θα ήταν αν ο Στανίτσας και οι λοιποί άρχοντες εκτός από το ύφος να δίδασκαν και το ήθος και την ταπείνωση, την μη απαξιωτική αντιμετώπιση όσων δεν προίκισε με τόοοοοση μουσική φαντασία ο Θεός και όσων δεν μπορούνε να ψάλλουν τόοοοοσο μεγάλο Τριάδι. Για σκεφτείτε λίγο. Από αυτούς λοιπόν απαιτούμε πρώτα την ταπείνωση. Προς μίμηση.
Γενικά γράφω, δεν έχω κάποιον συγκεκριμένα στο μυαλό μου.
Αγαπητε μου δε διαφωνω σε κατι απο αυτα...
χρησιμοποιησα ομως το ρημα "απαιτουμε".Φυσικα και θα ευχομουν να υπηρχαν και τα δυο.Ειμαστε βεβαιοι ομως οτι δεν τα ειχε???ειναι μετρησιμο μεγεθος η ταπεινωση?ειναι ευκολα αναγνωρισιμο?δε νομιζω.
το μονο που ξερω απο "πρωτο χερι" ειναι οτι ο στανιτσας και μεγαλη πιστη ειχε και εν μετανοια κοιμηθηκε...
προσωπικα μου αρκουν και μου περισσευουν.
ξερω πολλα και για τον βιο του και για την δυστροπια του και πολλα αλλα.
Ξερω ομως παραλληλα οτι οταν τον ακουω να ψελνει το αρχαιο "φως ιλαρον" η τους κανονες της Μ.Εβδομαδας,η καρδια μου παλλεται και με "αναγκαζει" να προσευχομαι με τροπο που κανεις (ψαλτης) δεν το εχει καταφερει.(ειδικα μεσα στον πατριαρχικο ναο το ψαλσιμο του εχει ενα μοναδικο "ειδικο βαρος" που ουτε απο τον ΜΕΓΑ ΠΡΙΓΓΟ,ουτε απο τον ΜΕΓΑΛΟΠΡΠΕΠΗ ΙΑΚΩΒΟ το εχω αισθανθει...)
Σας καταθετω το προσωπικο μου βιωμα και τιποτα περισσοτερο,οσο γραφικο κι αν ακουγεται....
Να ειστε καλα...
Απάντηση με παράθεση
15 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε δημητρης γαλλος!" για αυτή τη δημοσίευση:
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (16-07-12), Γρηγόρης Ζάρκος (12-02-13), Ηλίας Παπαδόπουλος (16-07-12), chanendes (18-07-12), Κατσίκης Κωνσταντίνος (16-07-12), haris1963 (16-07-12), ilias nektarios (16-07-12), karastamatis ioannis (16-07-12), kostaeri (20-07-12), neoklis (17-07-12), Nikolaos Toumpanakis (16-07-12), pfilippou (30-07-13), SINGEORGE (17-07-12), Πλώτας Ευστάθιος (18-08-13), Χρήστος Τόλιας (14-09-12)
Παλιά 16-07-12, 12:41
Sotres
Guest

Προεπιλογή

Παράθεση:
θεωρω παραλογο να ζηταμε απο τον κυριο Γιαννου να μας απαντησει στο γιατι "αλλαξε" τροπο ψαλσιματος ο στανιτσας.Αυτο ειναι κατι στο οποιο θα ηταν καλυτερο να μας απαντουσε ο μακαριστος,αλλα αυτο προφανως δε γινεται.
Επισης θεωρω απαραιτητο οταν συζηταμε 100 ανθρωποι αγνωστοι μεταξυ μας,να οριζουμε τις βασικες εννοιες.εσεις τι ακριβως εννοειτε οταν λετε "αλλαξε τροπο"???
Αν ακουσετε ομως κανονες,αναβαθμους,ευλογηταρια,κλασικα μελη της Μ.Εβδομαδας κ.α δεν νομιζω οτι θα εντοπιστετε πολλες διαφορες....
Αυτό ακριβώς εννοώ κ. Γάλλε. Δεν μπορεί κάποιος να είναι Ο ΦΟΡΕΑΣ της παράδοσης και εκτός σπιτιού του να λέει Χερουβικά και άλλες μελοποιήσεις που πριν δεν έλεγε. Τώρα όσον αφορά το θέμα για τα οικονομικά προβλήματα θεωρώ ότι κάποιες αξίες δεν αλλάζουν...και για λόγους πείνας...
Ρώτησα τον κ. Γιάννου διότι ήταν ένας από τους κοντινούς του συνεργάτες. Δεν νομίζω να έπραξα λάθος. Χρόνια στο αναλόγιο, ακολουθεί κατά γράμμα τον Στανίτσα σε σημείο που πολλές φορές έχω την αίσθηση ότι ακούω τον μακαρίτη. Λοιπόν, το μήνυμά μου δεν έχει καμία απολύτως ειρωνική διάθεση, ούτε επίθεση κάνω, κ. Τζανάκο. Ερώτηση θέτω και αν θέλετε απαντάτε. Ο κ. Γιάννου δεν θέλει να απαντήσει. Δικαίωμά του. Έχω όμως και εγώ το δικαίωμα να ρωτήσω. Ακούς κάποιον ως φορέα της παράδοσης να αλλοιώνει το ψάλσιμό του με μέλη που δεν τα έλεγε πριν. Το να πω εγώ και εσείς σήμερα το τραγούδησα...λιγάκι, πάλι καλό δεν είναι αλλά δεν είμαι και η κορυφή, το πρότυπο. Άρα θα πρέπει κατά την άποψη φίλου από την Αριδαία να κάνουμε λόγο για Στανίτσα στο Πατριαρχείο και Στανίτσα εκτός Πατριαρχείου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotres : 16-07-12 στις 12:47.
Απάντηση με παράθεση
4 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε !" για αυτή τη δημοσίευση:
Παλιά 16-07-12, 12:56
Παλαιό Μέλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos L. Εμφάνιση μηνυμάτων
εγείρονται διάφορα ερωτήματα:
1) οι αλλαγές που αναφέρετε ΕΣΕΙΣ δηλώνουν συνέχεια της Πατριαρχικής παράδοσης;
2) γιατί θα έπρεπε να υποκλιθούν οι ελλαδίτες ψάλτες;;
3) είστε σίγουρος πως αν διατηρούσε το εντός Πατριαρχείου ψάλσιμο θα ήταν εκτός συναγωνισμού;
4) μετά το ευτυχώς... δεν απαντάτε μόνος σας στο 1ο ερώτημά μου;;

όσον αφορά το ερώτημα του Sotres στον κο Γιάννου, εχω να πώ ότι γίνεται στον πλέον ειδικό...καθώς ήταν δίπλα στον Άρχοντα.
1
οι αλλαγες στις οποιες αναφερομαι εγω ειναι ευκολα εντοπισιμες.Αν ηθελα να δωσω σε καποιον μια γευση του "πατριαρχικου υφους" θα του εβαζα ηχογραφησεις απο τον πατριαρχικο ναο και οχι απο τον Αγ.Δημητριο.Και αφου χωνευε αυτα θα του εβαζα και απο τον Αγ.Δημητριο.κυριως ορθρους.
εν ολιγοις,μπορει να μη θεωρω αντιπροσωπευτικο πατρ.ψαλσιμο αυτο του Αγ.Δημητριου,αλλα δε σημαινει οτι αποδεχομαι το οτι στην Αθηνα απεβαλλε κατι με το οποιο ειχε ζυμωθει 25 χρονια.Μα ειναι δυνατον???μπορεις να ψαλλεις καπως επι 25 χρονια,απεναντι σε εναν Πριγγο και μετα να το βγαλεις σα χαρτακι απο την τσεπη σου και να το πεταξεις?
Επειδη ομως εχω οξεια αλλεργια σε καθε ειδους ταμπελα και ετικετα,δεν ειμαι ο καταλληλος για να συζητησετε περι πατριαρχικου υφους.
Αν ακουγε πχ ο Δανιηλ η ο χρυσαφης τον Ναυπλιωτη να ψελνει λειτουργικα μεσα στον Αγ Γεωργιο,ειστε βεβαιος οτι θα αναγνωριζε το πατριαρχικο υφος???εγω δεν ειμαι βεβαιος.αυτο ομως τι σημαινει??οτι ο ναυπλιωτης δεν εψελνε πατριαρχικα???Μη γενοιτο!!!
2
δεν ειπα οτι θα επρεπε.ηταν ομως νομοτελειακο.
οταν (κατα την γνωμη μου) αποδιδει καλυτερα και απο τον πριγγο το "κατευθυνθητω" της προηγιασμενης πχ (το αναφερω ως παραδειγμα επειδη το ψαλλουν διαδοχικα και ειναι ευκολη η συγκριση) δε θα αποδεικνυοταν η υπεροχη του απεναντι στους αθηναιους και γενικοτερα στους ελλαδιτες ψαλτες???
3
ναι ειμαι απολυτως σιγουρος.δειτε και το παραπανω παραδειγμα με τον πριγγο.
αλλωστε εγω δεν ακουσα κανενα χειροκροτημα για καποιο "τριαδι" η "δυναμις",αλλα στην κασσιανη την οποια απεδωσε οπως και στο πατριαρχειο.απαραλλακτα.
4
Ειπα απλα τι με αναπαυει.θελω να αποφυγω την συζητηση περι ορισμων πατριαρχικου υφους.Πιστευω οτι "απελευθερωθηκε" ερμηνευτικα αλλα οχι οτι εγκατελλειψε το πατριαρχικο ψαλσιμο.
Απάντηση με παράθεση
11 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε δημητρης γαλλος!" για αυτή τη δημοσίευση:
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (16-07-12), Γρηγόρης Ζάρκος (12-02-13), ilias nektarios (16-07-12), karastamatis ioannis (16-07-12), neoklis (17-07-12), Nikolaos Toumpanakis (16-07-12), pfilippou (30-07-13), SINGEORGE (17-07-12), ybulbu (19-07-12), Πλώτας Ευστάθιος (18-08-13), Χρήστος Τόλιας (04-10-12)
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές