[Ψάχνω] Εγκώμια Επιταφίου με τη στιχολογία του Αμώμου

Timothy

Νέο μέλος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνύματος από εδώ.

Εγώ τα χρειάζομαι και ως φυλλάδα χωρίς μουσικά αλλά να εμπεριέχουν την στιχολογία του Αμώμου, διότι η φυλλάδα που έχω περιέχει μικροσκοπικά γράμματα και δυσκολεύονται όλοι...Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὑπάρχουν στό Τριῴδιο.
Ἴσως κάποιος τά ἔχει καθαρογραμμένα καί μέ πλήρεις τούς στίχους.

Ἀλλά σέ ποιά φυλλάδα (πού ἔχεις) ἀναφέρεσαι; Καί ποῦ ψάλλονται ἔτσι; Καί πόσα ψάλλονται; Ὅλοι οἱ στίχοι τοῦ Ἀμώμου;

Σημ.: Τό θέμα τῶν ἐγκεκριμένων παλαιότερον ἀπό τήν Ἱ. Σύνοδο τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος ἐγκωμίων καθώς καί τῆς ἐνδεχόμενης ἐπαναφορᾶς τῆς στιχολογίας τοῦ Ἀμώμου ἔχει συζητηθεῖ ἐδῶ.


 

Γεράσιμος

Παλαιὸ μέλος
Ἔχει κυκλοφορηθεῖ ἀπὸ χρόνια ἡ ἔκδοση "Τὰ Ἐγκώμια τοῦ Ἐπιταφίου Θρήνου εἰς τὸν Κύριον καὶ Θεόν καὶ Σωτήρα ἡμῶν Ἰησούν Χριστόν", ἀπὸ τὴν Ἱερὰ Μονὴ Μαχαιρᾶ. Τὸ εἶχα βρεῖ πρὶν ἀπὸ πολλὰ ἔτη σὲ βιβλιοπωλεῖο τῆς Ἀποστολικῆς Διακονίας. Στιχολογεῖται ὁ Ἄμωμος καὶ ἐπισυνάπτονται τὰ Ἐγκώμια.
 

e-socratis

Μέλος
Χριστός Ανέστη !
Μετά την ανάγνωση των συζητήσεων που έχουν γίνει για τα εγκώμια έχω την εξής απορία: γνωρίζουμε ποια είναι η αρχαιότερη ομάδα εγκωμίων (π.χ. στη χειρόγραφη παράδοση) ; γιατί φαντάζομαι στα πρώτα που γράφτηκαν θα έχουν γίνει προσθήκες για να φτάσουν στο σημερινό αριθμό των σημερινών εκδόσεων.
 
Top