Προτιμήσεις ψαλτών σε κοσμική μουσική

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐπίκαιρο τραγούδι ἀφιερωμένο στοὺς ροκάδες ... νηστευτές τοῦ forum :p
Blue Oyster Cult- Don't fear the Reaper
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος


Αυτά είναι!!! Μύρισε Άνοιξη!!!! :):D
Δόξα τω Θεώ που μας έκανε ερωτιάριδες!!!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Σήμερα άκουσα ζωντανά να το τραγουδάει ένα κοριτσάκι 14ων χρονών τόσο ωραία
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄλλο ἐπικαιρο τραγούδι γιὰ ὅλους τοὺς «καλοὺς» χριστιανοὺς τοῦ forum, κι ἐγώ μέσα μέχρι τὸ λαιμό φυσικά. Κρατάω βέβαια θέση καὶ στὸ Σολδάτο ...:wink:

Φυσικὰ ἰσχύει μὲχρι Μ. Σάββατο, μετὰ ξαναρχίζουμε, σηκωνόμαστε καὶ φτοῦ! ἀπ' τὴν ἀρχή ... Μεγάλο πράμα ἡ Εἰς Ἄδου Κάθοδος συνάδελφοι, τὸ καλυτερότερο:p

ΥΓ. Ὅσοι σκανδαλίζονται ὑπάρχει τὸ κόκκινο τριγωνάκι ἄκρα δεξιά:cool:

 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ἄλλο ἐπικαιρο τραγούδι γιὰ ὅλους τοὺς «καλοὺς» χριστιανοὺς τοῦ forum, κι ἐγώ μέσα μέχρι τὸ λαιμό φυσικά. Κρατάω βέβαια θέση καὶ στὸ Σολδάτο ...:wink:

Φυσικὰ ἰσχύει μὲχρι Μ. Σάββατο, μετὰ ξαναρχίζουμε, σηκωνόμαστε καὶ φτοῦ! ἀπ' τὴν ἀρχή ... Μεγάλο πράμα ἡ Εἰς Ἄδου Κάθοδος συνάδελφοι, τὸ καλυτερότερο:p

ΥΓ. Ὅσοι σκανδαλίζονται ὑπάρχει τὸ κόκκινο τριγωνάκι ἄκρα δεξιά:cool:


Άμα το φιλοσοφήσεις το κομμάτι
κατά βάθος θεολογεί!:

Living easy, living free
Season ticket on a one-way ride
Asking nothing, leave me be
Taking everything in my stride
Don't need reason, don't need rhyme
Ain't nothing I would rather do
Going down, party time
My friends are gonna be there too
Αυτήν την ελευθερία δεν μας έχει δώσει ο Θεός; που κάποιοι τάχα επικαλούμενοι το θέλημα Του επιβάλλουν το δικό τους θέλημα για τους δικούς τους σκοπούς...;

άλλο ένα σχετικό από τον άρχοντα Dio:

You've nothing to say
They're breaking away
If you listen to fools...
The Mob Rules



Αυτοί οι "μεγαλοχριστιανοί" της Καλιφόρνια ευχαριστούσαν άκουσον άκουσον! το Θεό που πέθανε και τον τιμώρησε στην κόλαση!


Αν λοιπόν στον παράδεισο έχει τέτοιους ηλίθιους χαιρέκακους προτιμώ στην κόλαση με τον Dio..! :mad:
Παρατηρώντας λοιπόν την ηλιθιότητα που ανθέι στην αμερικάνικη κοινωνία και συγκρίνοντας την με τον δρόμο που έχει πάρει ο σύγχρονος νεοέλληνας απεύχομαι το χειρότερο...
Δείτε κι αυτήν την ταινία και ο νοών νοείτω
http://www.imdb.com/video/screenplay/vi1526530841/
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Σολδάτος & Μουργόλυκε
τρομάρα σας δεν σας φαινόταν:p




Τους έχω δει 3φορές κ κατέληξα πως ο Bruce θα μπορούσε να ήταν εξαίσιος ψάλτης:wink:

Διαβάστε κ τους στίχους.
Επίκαιροι λόγω της χθεσινής Εθνικής μας εορτής.
 
Last edited by a moderator:
Σολδάτος & Μουργόλυκε
τρομάρα σας δεν σας φαινόταν:p




Τους έχω δει 3φορές κ κατέληξα πως ο Bruce θα μπορούσε να ήταν εξαίσιος ψάλτης:wink:

Διαβάστε κ τους στίχους.
Επίκαιροι λόγω της χθεσινής Εθνικής μας εορτής.

Κι όμως ο Μουργόλυκος κι ο Βαγγέλαρος προτιμούν Maiden με Di Anno πιστεύω!!!
http://www.youtube.com/watch?v=7Fz5TBg0-eY
http://www.youtube.com/watch?v=w2LEWTt743g
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ACDC, Judas Priest καὶ κλασικό ροκ παῖδες.

Ἀκόμη καὶ στὰ κοσμικὰ πάντα μένουμε στὰ κλασικά.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Σωστά πιστεύεις!
Ο Bruce καλός είναι δε λέω...αλλά μπροστά στον Di Anno φαίνεται αρκετά ιλαροχορευτικός... :D

Διαφωνώ κάθετα...οριζόντια κ πλάγια:p
Η ευπλασία κ το εύρος της φωνής του Dickinson μαζί με τη τεράστια έκτασή της τον έχουν στην κορυφή 30χρόνια τώρα.
Ο κακομοίρης ο Παυλάκος Di Anno είναι μια μάζα τίγκα στις καταχρήσεις κ αυτή είναι η κατάντια του:rolleyes:



κ συνέκρινε φωνή κ σκηνική παρουσία



ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ:p
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Διαφωνώ κάθετα...οριζόντια κ πλάγια:p
Η ευπλασία κ το εύρος της φωνής του Dickinson μαζί με τη τεράστια έκτασή της τον έχουν στην κορυφή 30χρόνια τώρα.
Ο κακομοίρης ο Παυλάκος Di Anno είναι μια μάζα τίγκα στις καταχρήσεις κ αυτή είναι η κατάντια του:rolleyes:

.....
κ συνέκρινε φωνή κ σκηνική παρουσία

.....
ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ:p

Ο τρόπος που σκέφτεσαι δεν είναι ίδιος με τον δικό μου.
Ροκ μουσική για μένα σημαίνει η ελάχιστη λύτρωση-καταφύγιο που προσφέρει αυτή η τέχνη στην ταλαιπωρημένη από τα πάθη, τις καταχρήσεις και ανεκπλήρωτες επιθυμίες ψυχή, μιας ψυχής που αναζητά την τελειότητα της φαντασίας μέσα στο φτηνό αντίγραφο της πραγματικότητας. Είναι κραυγή διαμαρτυρίας για την ασυμφωνία της ιδανικής παιδικής φαντασίας με την προσαρμοστικότητα και τον συμβιβασμό τον οποίο ο γνήσιος ροκάς δεν κάνει ποτέ του ακόμα κι αν αυτό τον οδηγήσει μέχρι και στον θάνατο..
Με εντυπωσιάζει λοιπόν μια φωνή με έκταση και επιδεξιότητα αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο μου, αυτό το οποίο θα μιλήσει στην δική μου ψυχή. Εμένα με συγκινεί ο καλλιτέχνης που θα εκφράσει το ίδιο μεράκι που κρύβω κι εγώ μέσα μου.
Μεγάλος καλλιτέχνης της ροκ που είχε και φωνητικές ικανότητες και μεγάλο φορτίο ψυχής για μένα ήταν ο ανεπανάληπτος Dio:



 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
ααα και κάτι ακόμα ... είπες "Κύριοι ας ροκάρουμε"
πράγμα οξύμωρο! Δεν γίνεται ρε μεγάλε να ροκάρεις και να είσαι.... "κύριος"... μην τρελαθούμε..!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Από τη σελίδα του Δ. Χούπα, απλά επιλέξτε όποιο από τη λίστα για κατέβασμα (προσωπικά τρελάθηκα με το δεύτερο). Ο μακαρίτης Γιώργος Μεϊντανάς ήταν απίστευτη φωνή.
 
E

emakris

Guest
Αφού έγινε λόγος για ροκ, ακούστε και αυτό. Κώστας Σούκας (ηλεκτρική κιθάρα), Γιάννης Βασιλόπουλος (κλαρίνο). Ζωντανή ηχογράφηση από πανηγύρι, εξ ου και η κακή ποιότητα ήχου.
 

Attachments

  • Βασιλόπουλος-Σούκας.mp3
    2.6 MB · Views: 18
Top