Προτιμήσεις ψαλτών σε κοσμική μουσική

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο πάλαι ποτέ αμαρτωλός domesticus ασχολείται πλέον με την ανάνηψή του από ακούσματα αμαρτωλα, εξωεκκλησιαστικά και πρό πάντων ἀπορρίπτει την μετά δαιμονικής επιτάσεως κεφαλοκρουσίας σε συνδυασμό μετά εντόνου κινήσεως μακρυμαλλούσας κώμης (αγγλιστί: χεντμπάγκιν την χαίτη).

Πλέον τὰ μοναδικά μου ακούσματα, σύμφωνα και με τους ηθικοπλαστικούς κανόνες της κοινότητός μας, είναι μόνο άσματα ηρέμου μελωδίας και στίχων πνευματικής ανατάσεως, που τρέπουν τους πόδας μου εις τας αγκάλας της Μητρός Εκκλησίας και ουχί της ανηθίκου εκκοσμικεύσεως.

 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αγαπητέ μου Δομέστικε, μη μου κακοκαρδίζεσαι. Έλα την Κυριακή στο ψαλτήρι και θα σε κεράσω μετά καφέ, μπουγάτσα και ότι άλλο τραβά η όρεξή σου! Να πάνε τα φαρμάκια κάτω.

Κι ένα αφιέρωμα :
http://www.youtube.com/watch?v=95YdOyu5ixs
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φαρμάκια εκλεκτέ και ελλόγιμε συνάδελφε τολμάτε να αποκαλείτε την επιστροφή ασώτου τινος μέλους -για την ταπεινότητά μου ομιλώ- εις το πλαίσιο των τιμίων κανόνων και του ηθικού πλαισίου της κοινότητός μας; Η rock μουσική δεν αρμόζει σε ιεροψάλτες υπηρέτες του ιερού αναλογίου και μαλιστα εις πλείστας όσας περιπτωσεις αμισθί προς δόξαν και μόνο Θεού

Περί την υπόσχεσιν ἐπισκέψεως ίδωμεν ...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Φαρμάκια εκλεκτέ και ελλόγιμε συνάδελφε τολμάτε να αποκαλείτε την επιστροφή ασώτου τινος μέλους -για την ταπεινότητά μου ομιλώ- εις το πλαίσιο των τιμίων κανόνων και του ηθικού πλαισίου της κοινότητός μας;
Αλίμονο, άγγελοι χορεύουσιν εν ουρανοίς επί ενί αμαρτωλώ μετανοούντι και υπογραφάς ανακυκλώσαντι!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πώς φαίνεται ότι είσαι παιδί των λουλουδιών εεεεε :eek: των 80's ήθελα να πω (συγχωρήσατέ με, με παρέσυραν οι αναφορές περί ανθέων!) :D
 
Πρόγευση της συλλογής "Καζαντζίδης-Μαύρη Μαυρίλα" που ετοιμάζω.
Μόνο για καραμπουζουκλήδες...
 

Attachments

  • 05 Bythise Mou To Maxairi.mp3
    3.9 MB · Views: 9
Η υπόλοιπη συλλογή:wink:
 

Attachments

  • 03 Tlimmeno Deilino.mp3
    3.9 MB · Views: 5
  • 04 Peftoun ta fila ap ta klaria.mp3
    3.8 MB · Views: 5
  • 05 pws bastas ftwxo kormi mou.mp3
    2.8 MB · Views: 3
  • 07 San Tin Kalamia Ston Kosmo.mp3
    3.7 MB · Views: 4
  • 10 Den 8elw Na Me Klapsete.mp3
    3.8 MB · Views: 10
  • 11 Monaksi kai ftoxia.mp3
    4 MB · Views: 4
  • 19 Exo agiatrefti pligi.mp3
    3.7 MB · Views: 5

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
http://www.youtube.com/watch?v=G890jG02RbI&feature=related

Η συγκεκριμενη ηχογραφηση ειναι απο το ντεμπουτο του Luciano Pavarotti το 1961 σε ηλικια 26 ετων στη Modena της Ιταλιας οπου και μεγαλωσε...δεν καταλαβαινε τιποτα! Ακουστε την αντιδραση του κοσμου οταν ακουει το ανω Ντο... ετοιμοι ηταν να ζητωκραυγασουν πριν ακομη τελειωσει. Δεν ειχαν ακουσει κατι αναλογο..:D
 
Top