1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Σήμερα στη γιρτή της υψὠσεως του Τιμίου Σταυρού ρωτώ τον ιερέα μας, με τον οποίον είμαστε μαζί για πρώτη χρονιά, για την 'σειρά' της ακολουθίας πρίν αρχίσουμε τον Ορθρο:

-Πάτερ, στην περιφορά και την τελετή της υψώσεως, θα πούμε 100 "Κύριε ελέησον" στις αιτήσεις σας, σωστά;

-ΕΚΑΤΟ "Κύριε ελέησον" κάθε φορά;;;!!!
-Ναι, έτσι δεν είναι η "σειρα";
-Και τα μετρἀς;
-Ναι έχω 'σύστημα' με τα δάκτυλα, 5 σε κάθε δάκτυλο χ 20 δἀκτυλα =100.
-Τι λές; Μπράβο!!!.... πέσε ὀσα θέλεις....όταν όμως με δεις να σηκώνομαι, σταμάτα!

Οταν φθάσαμε στην τελετή χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια για να μη χαμογελάσω όταν άρχιζε να σηκώνετε γυρω στα 35-40 'Κύριε ελέησον" :)

E και εγω σημερα,που εκατσα να τα μετρησω,καπου τοσα εβγαζα.....:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
E και εγω σημερα,που εκατσα να τα μετρησω,καπου τοσα εβγαζα.....:D

Σε προηγούμενο Ναό που υπηρετούσα αριστερός, ο πρωτοψάλτης είχε ένα τεράστιο κομποσχοίνι με 100 κόμπους :D....
Άντε να το φέρεις βόλτα:confused:.... (Κράμπα στα δάχτυλα:D)
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Σήμερα την ώρα Θείας Κοινώνιας,εκ των βοηθών:"...ου μη γαρ τοις εχθροίς σου τον μυστήριον ίππον:eek:
 

gdalagelis

Νέο μέλος
Σε προηγούμενο Ναό που υπηρετούσα αριστερός, ο πρωτοψάλτης είχε ένα τεράστιο κομποσχοίνι με 100 κόμπους :D....
Άντε να το φέρεις βόλτα:confused:.... (Κράμπα στα δάχτυλα:D)

Τώρα μου θύμησες μια ιστορία που μας αφηγήθηκε πριν μερικά χρόνια ο Σεβ. Μητροπολίτης Κάλλιστος Ware (Μεγ. Βρεττανία) σε μια διάλεξη που έδωσε εδώ στις ΗΠΑ.

Οταν ασπάστηκε λέει την Ορθοδοξία στην Αγγλία (νέος στα είκοσι και κάτι χρόνια), αποφάσισε να έλθη στην Ορθόδοξη Ελλάδα (δεκαετία του εξἠντα) για να γνωρίσει από κοντά την "βιωματική" Ορθοδοξία. Εμεινε, λέει, αρχικά ἐκπληκτος από την ευλάβεια και ευσέβεια των Ελλήνων ανδρών, οι οποίοι στην πλεοψηφεία τους κρατούσαν "κομποσχοίνι" και προσευχόταν παντού: στα λεωφορία, πάρκα, ακόμη και στα καφενεία !!! (δεν είχε ξαναδεί κομπολόι ο ευσεβής νέος, μόνο κομποσχοίνι και αυτό μόνον σε φωτογραφίες/εικόνες).
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Ο Ιερέας σήμερα σε πανηγυρίζοντα Ι. Ναό, κατά την αρτοκλασία ''.. της οσιοπαρθενομάρτυρος Σοφίας και των θυγατέρων αυτής Πίστεως, Ελπίδος και Αγάπης... ''.
Δεν ξέρω πόσοι το κατάλαβαν, αλλά κόντεψα να ξεραθώ στα γέλια με την έκφραση του Δασκάλου μου, καθώς γύρισε και με κοίταξε.
Το κακό είναι ότι τον άκουγε και ο Πρωτοσύγγελος της Μητροπόλεως.
 
Σε κάποιο Ναό του νησιού μας, ο Ιερέας βάζει τις Κυριακές το μικρό του γιο να πει το Πάτερ Ημών. Ο μικρούλης το απαγγέλλει με πολλή ζέση, αλλά λόγω ηλικίας δεν καταφέρνει να πει σωστά «γεννηθήτω το θέλημά Σου» και αντ’αυτού λέει «γεννηθήτω ‘ο ‘έλημά Σου», κάτι που εν μέσω οικονομικής κρίσης ζωγραφίζει πολλά μειδιάματα στα χείλη των ενοριτών! Το θέμα γίνεται ακόμη πιο χαριτωμένο καθώς το συγκεκριμένο παιδάκι, στην καθημερινή του ομιλία δεν μπορεί να προφέρει το σ και το λέει θ. Όπως λοιπόν κι η μεγαλύτερη αδελφή του λέει «αυτός ο αδελφός μου, παντού βάζει ένα θήτα εκτός από ‘κει που χρειάζεται!»:cool:
 
"Εἰς τὰς ἀγρυπνίας ἤρχετο ἀνήρ τις, Ἀλέκος τὸ ὄνομα, ὅστις ἔψαλλε, ἀλλ' ἦτο μέθυσος, καὶ ὅτε ἦτο μεθυσμένος ἔψαλλε μὲ κατάνυξιν καὶ μὲ δάκρυα. Ὁ Παπαδιαμάντης ποὺ τὸν ἤξευρε, ὅταν ἔψαλλε μὲ κατάνυξιν ἔλεγε: "ὁ Ἀλέκος ἔχει κρασοκατάνυξιν", καὶ πολλάκις τὸν ἐδίωκεν ἐκ τῆς ἐκκλησίας".
(Γέροντος Φιλοθέου Ζερβάκου, ἐπίλογος στὸ βιβλίο "Ὁ παπᾶ-Νικόλας Πλανᾶς: ὁ ἁπλοϊκὸς ποιμὴν τῶν ἀπλοϊκῶν προβάτων", Μάρθας Μοναχῆς, ἐκδ. Ἀστὴρ, Ἀθῆναι 1979)
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Σήμερα στη γιρτή της υψὠσεως του Τιμίου Σταυρού ρωτώ τον ιερέα μας, με τον οποίον είμαστε μαζί για πρώτη χρονιά, για την 'σειρά' της ακολουθίας πρίν αρχίσουμε τον Ορθρο:

-Πάτερ, στην περιφορά και την τελετή της υψώσεως, θα πούμε 100 "Κύριε ελέησον" στις αιτήσεις σας, σωστά;

-ΕΚΑΤΟ "Κύριε ελέησον" κάθε φορά;;;!!!
-Ναι, έτσι δεν είναι η "σειρα";
-Και τα μετρἀς;
-Ναι έχω 'σύστημα' με τα δάκτυλα, 5 σε κάθε δάκτυλο χ 20 δἀκτυλα =100.

:D:D:D Με σαγιονάρα πας στην εκκλησία; :D:D:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τ' ἂκουσα κι αὐτό!
Φιλοξενούμενος εἴς τινα Ι. Ναὸν* ἀρχιμανδρίτης κάνοντας τὴν ἀπόλυσιν ἀφοῦ εὐχήθηκε εὐχαριστῶν τὸν ἐφημέριον διὰ τὴν φιλοξενίαν του, εἶπε τὸ «Δι' εὐχῶν», καὶ ὁ ἐφημέριος συνεπλήρωσε (ὡσὰν νὰ ἐπρόκειτο περὶ ἀρχιερέως): «Δι' εὐχῶν τοῦ ἁγίου πατρὸς ἡμῶν Κύριε Ἰησοῦ Χριστὲ ὁ Θεὸς ἐλέησον καὶ σῶσον ἡμᾶς!!!!
:D:D
*Δὲν ἦταν τοῦ ἁγίου Ἀντωνίου....
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Τ' ἂκουσα κι αὐτό!
Φιλοξενούμενος εἴς τινα Ι. Ναὸν* ἀρχιμανδρίτης κάνοντας τὴν ἀπόλυσιν ἀφοῦ εὐχήθηκε εὐχαριστῶν τὸν ἐφημέριον διὰ τὴν φιλοξενίαν του, εἶπε τὸ «Δι' εὐχῶν», καὶ ὁ ἐφημέριος συνεπλήρωσε (ὡσὰν νὰ ἐπρόκειτο περὶ ἀρχιερέως): «Δι' εὐχῶν τοῦ ἁγίου πατρὸς ἡμῶν Κύριε Ἰησοῦ Χριστὲ ὁ Θεὸς ἐλέησον καὶ σῶσον ἡμᾶς!!!!
:D:D
*Δὲν ἦταν τοῦ ἁγίου Ἀντωνίου....

Μήπως ο επισκέπτης είναι ... υποψήφιος και τον ... προετοιμάζει;!
 
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;1789NT="Palatino Linotype" said:
Τ' ἂκουσα κι αὐτό!
Φιλοξενούμενος εἴς τινα Ι. Ναὸν* ἀρχιμανδρίτης κάνοντας τὴν ἀπόλυσιν ἀφοῦ εὐχήθηκε εὐχαριστῶν τὸν ἐφημέριον διὰ τὴν φιλοξενίαν του, εἶπε τὸ «Δι' εὐχῶν», καὶ ὁ ἐφημέριος συνεπλήρωσε (ὡσὰν νὰ ἐπρόκειτο περὶ ἀρχιερέως): «Δι' εὐχῶν τοῦ ἁγίου πατρὸς ἡμῶν Κύριε Ἰησοῦ Χριστὲ ὁ Θεὸς ἐλέησον καὶ σῶσον ἡμᾶς!!!!
[/FONT]:D:D
*Δὲν ἦταν τοῦ ἁγίου Ἀντωνίου....

Το ευτράπελον έχει διαδοθεί-πραγματοποιηθεί και βορειότερα.:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μήπως ο επισκέπτης είναι ... υποψήφιος και τον ... προετοιμάζει;!
Ίσως!
Το ευτράπελον έχει διαδοθεί-πραγματοποιηθεί και βορειότερα.:D
Κι εγώ νόμιζα ότι είχα την παγκόσμια πρώτη:D ... αποκλειστικότητα του ... ρεπορτάζ!:D
Αλλά φαίνεται ότι η α-νοησία δεν έχει πατρίδα, για να επιβεβαιωθεί το «ουδέν καινόν υπό τον ήλιον».:D
 

paganus

Παλαιόν μέλι
«Άκουσον θύγατερ και ίδε και κλινον το ους σου [...] και επιθυμήσει ο βασιλεύς τους κάλλους σου»...
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Την περασμένη εβδομάδα άκουσα στον Μεγάλο Παρακλητικό Κανόνα το εξής: "Ου κρύπτω σου τον... βοηθόν του ελέους..."
Τώρα πια έμαθα, ότι για να μην κρύψομε τον βυθόν του ελέους μας πρέπει να προσλάβουμε και βοηθό!

Έχω ακούσει και το "γυμνωθέντι μου νῦν, ἁπάσης βοηθείας" επίσης.. :D:D:D
 

ixadin

Ηχάδιν
Ο μικρός με ακούει να λέω ότι το Σάββατο δεν έχω λειτουργία, οπότε λέει στην μάνα του: Μαμά η εκκλησία κάνει και απεργίες;

:D
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Ο μικρός με ακούει να λέω ότι το Σάββατο δεν έχω λειτουργία, οπότε λέει στην μάνα του: Μαμά η εκκλησία κάνει και απεργίες;

:D

Και ύστερα σου λένε ότι δεν είναι "εκπαιδευτική" η τηλεόραση!
 
Last edited by a moderator:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Τ' ἂκουσα κι αὐτό!
Φιλοξενούμενος εἴς τινα Ι. Ναὸν* ἀρχιμανδρίτης κάνοντας τὴν ἀπόλυσιν ἀφοῦ εὐχήθηκε εὐχαριστῶν τὸν ἐφημέριον διὰ τὴν φιλοξενίαν του, εἶπε τὸ «Δι' εὐχῶν», καὶ ὁ ἐφημέριος συνεπλήρωσε (ὡσὰν νὰ ἐπρόκειτο περὶ ἀρχιερέως): «Δι' εὐχῶν τοῦ ἁγίου πατρὸς ἡμῶν Κύριε Ἰησοῦ Χριστὲ ὁ Θεὸς ἐλέησον καὶ σῶσον ἡμᾶς!!!!
:D:D
*Δὲν ἦταν τοῦ ἁγίου Ἀντωνίου....

Αυτό δεν είναι τίποτα: έχω ψάλλει με την προτροπή του επιτρόπου «Τον δεσπότην και αρχιερέα» σε αρχιμανδρίτη ψώνιο, ο οποίος μόλις το άκουσε, αντί να μας πάρει με τις πέτρες, κορδώθηκε και άρχισε να ευλογεί σταυρωτά με χέρια και με πόδια!!! :D:D:D
 
Status
Not open for further replies.
Top