1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Λοιπόν, Σταύρο; Αυτό ακριβώς έγινε εδώ στην Αμερική πριν από περίπου δέκα χρόνια, σε μια ενορία έξω από την Φιλαδέλφεια. Ο ψάλτης είπε για το "βρακί" της ζωής, με ένα αποκορύφωμα στο άνω ΝΗ στην συλλαβή "κι". Αλλά εδώ, αγαπητέ μου, είχε ιδιαίτερη χάρη το αστείο: στην πρώτη σειρά, καθόταν η χείρα του τεθνεώτου, την οποία την λέγανε Ζωή.

Που λες, μόλις άκουσε τα λόγια του ψάλτη, την βλέπεις την Κυρία Ζωή, έτσι όπως καθότανε, να αρχίζει σιγά-σιγά να ισιώνει το φουστάνι της (και μαζί, φυσικά, και το εσώρουχο - το βρακί, δηλαδή). Ο παπάς που μου διηγήθηκε την ιστορία δεν μπορούσε από το κλάμα του γέλιου του να μου αποτελειώσει την ιστορία.... τον πήρε επί τέλους κάπου ένα τέταρτο να μου περιγράψη το τί έγινε...!!

Απόστολος

Της ἠρθε κάπως της γυναίκας.... Πώς να το κάνουμε... Τι σου είναι αυτές οι κωμικοτραγικές συμπτώσεις όμως....
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Θα σας διηγηθω παρακατω ενα περιστατικο (φερεται ως αληθινο) που συνεβη
στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο του Αγιου Μηνα Ηρακλειου , λιγο μετα την γερμανικη κατοχη . Το περιστατικο αυτο μου διηγηθηκε πριν 50 περιπου χρονια
παλαιωτερος συναδελφος της εποχης εκεινης .
Γινεται αρχιερατικη λειτουργια και χοροστατει ο τοτε μητροπολιτης Κρητης
κυρος Βασιλειος . Συμετεχει και ο διακονος του , περιβοητος για τις πλακες που εκανε . Συμετεχει (για πρωτη φορα σε αρχιερατικη λειτουργια ) και ενας νεαρος πρεσβυτερος , αρτι χειροτονηθεις . Ερχεται η ωρα της Μεγαλης Εισοδου .
Εδω να σας ενημερωσω οτι ο ναος του Αγιου Μηνα ειναι παμεγεθης
και αι εισοδοι που γινονται κατα τις ιερες ακολουθιες διανυουν μια αποσταση
περιπου 50 μετρων απο βορεια πυλη του ιερου εως την αρχη του κυριως ναου
και αλλα 50 απο εκει εως την ωραια πυλη ,οπου περιμενει ο αρχιερευς για να
μνημονευσει κλπ .
Βλεπει λοιπον ο νεοχειροτονηθεις τον αρχιδιακονο να παιρνει το δισκαριο , τον
πρωτοσυγκελλο το αγιο δισκοποτηρο , αλλους ιερεις την λογχη κλπ και αναρωτιεται τι πρεπει να κρατα ο ιδιος . Μην ξερωντας , ρωτα τον διακονο του
Δεσποτη που ηταν πιο κοντα του , ''εγω τι να κραταω ;'' . Και ο διακος χωρις δισταγμο και με φοβερη απαθεια του απαντα : ''Την κολυμβηθρα'' και σπευδει να λαβει θεση στην αρχη της πομπης , θυμιαζωντας . Βγαινουν λοιπον οι ιερεις απο την βορεια πυλη , ο Δεσποτης ηδη εχει βγει μπροστα απο την ωραια πυλη
και ο νεοχειροτονηθεις (τελευταιος στην πομπη ως νεωτερος κατα τα πρεσβεια ολων) , αρπαζει την κολυμβηθρα και ακολουθει . Ηταν δε και μικρωκαμωμενος , αδυνατος και κοντουλης και η κολυμβηθρα τον εκρυβε τελειως . Στριβει λοιπον η πομπη απο την ακρη του προναου προς το ιερο και
ο δεσποτης βλεπει στο τελος της πομπης , να ερχεται μια κολυμβηθρα καταπανω του . Στην αρχη βεβαια δεν καταλαβε και απορησε , αλλα καθως
διεκρινε τελικα τον νεοχειροτονηθεντα να σηκωνει , με πολυ προσπαθεια , την
κολυμβηθρα ... Η συνεχεια στην φαντασια σας . Τι θα κανατε στην θεση του
(του Δεσποτη ) ; Τι ειπατε ; Θα σκαγατε στα γελια ; Αυτος προσπαθησε λογω
της ιεροτητος της στιγμης να κρατηθει . Δεν τα καταφερε .
ΥΓ : Το ιδιο γινωτανε μεταξυ του εκκλησιασματος απο οπου περνουσε η πομπη .
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αγαπητοι Φιλοι
Θα σας διηγηθω παρακατω ενα περιστατικο (φερεται ως αληθινο) που συνεβη
στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο του Αγιου Μηνα Ηρακλειου , λιγο μετα την γερμανικη κατοχη . Το περιστατικο αυτο μου διηγηθηκε πριν 50 περιπου χρονια
παλαιωτερος συναδελφος της εποχης εκεινης .
Γινεται αρχιερατικη λειτουργια και χοροστατει ο τοτε μητροπολιτης Κρητης
κυρος Βασιλειος . Συμετεχει και ο διακονος του , περιβοητος για τις πλακες που εκανε . Συμετεχει (για πρωτη φορα σε αρχιερατικη λειτουργια ) και ενας νεαρος πρεσβυτερος , αρτι χειροτονηθεις . Ερχεται η ωρα της Μεγαλης Εισοδου .
Εδω να σας ενημερωσω οτι ο ναος του Αγιου Μηνα ειναι παμεγεθης
και αι εισοδοι που γινονται κατα τις ιερες ακολουθιες διανυουν μια αποσταση
περιπου 50 μετρων απο βορεια πυλη του ιερου εως την αρχη του κυριως ναου
και αλλα 50 απο εκει εως την ωραια πυλη ,οπου περιμενει ο αρχιερευς για να
μνημονευσει κλπ .
Βλεπει λοιπον ο νεοχειροτονηθεις τον αρχιδιακονο να παιρνει το δισκαριο , τον
πρωτοσυγκελλο το αγιο δισκοποτηρο , αλλους ιερεις την λογχη κλπ και αναρωτιεται τι πρεπει να κρατα ο ιδιος . Μην ξερωντας , ρωτα τον διακονο του
Δεσποτη που ηταν πιο κοντα του , ''εγω τι να κραταω ;'' . Και ο διακος χωρις δισταγμο και με φοβερη απαθεια του απαντα : ''Την κολυμβηθρα'' και σπευδει να λαβει θεση στην αρχη της πομπης , θυμιαζωντας . Βγαινουν λοιπον οι ιερεις απο την βορεια πυλη , ο Δεσποτης ηδη εχει βγει μπροστα απο την ωραια πυλη
και ο νεοχειροτονηθεις (τελευταιος στην πομπη ως νεωτερος κατα τα πρεσβεια ολων) , αρπαζει την κολυμβηθρα και ακολουθει . Ηταν δε και μικρωκαμωμενος , αδυνατος και κοντουλης και η κολυμβηθρα τον εκρυβε τελειως . Στριβει λοιπον η πομπη απο την ακρη του προναου προς το ιερο και
ο δεσποτης βλεπει στο τελος της πομπης , να ερχεται μια κολυμβηθρα καταπανω του . Στην αρχη βεβαια δεν καταλαβε και απορησε , αλλα καθως
διεκρινε τελικα τον νεοχειροτονηθεντα να σηκωνει , με πολυ προσπαθεια , την
κολυμβηθρα ... Η συνεχεια στην φαντασια σας . Τι θα κανατε στην θεση του
(του Δεσποτη ) ; Τι ειπατε ; Θα σκαγατε στα γελια ; Αυτος προσπαθησε λογω
της ιεροτητος της στιγμης να κρατηθει . Δεν τα καταφερε .
ΥΓ : Το ιδιο γινωτανε μεταξυ του εκκλησιασματος απο οπου περνουσε η πομπη .



Λίγο απίθανο μου φαίνεται να είναι πέρα για πέρα αληθινό το περιστατικό αφού αφ' ενός δεν μπορεί να ήταν τοοοοοόσο άσχετος, έστω και σαν διάκονος ἠ στην χειροτονία του εις πρεσβύτερο κάτι θα είχε μάθει να σκαμπάζει, και αφ' ετέρου λίγο χλωμό να φυλλασσόταν η κολυμβήθρα εντός του Ιερού...

Παρ' όλα αυτά είναι χαριτωμένη ιστορία, έχει πλάκα και μόνο να φανταστεί κανείς τη σκηνή...:D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Λίγο απίθανο μου φαίνεται να είναι πέρα για πέρα αληθινό το περιστατικό αφού αφ' ενός δεν μπορεί να ήταν τοοοοοόσο άσχετος, έστω και σαν διάκονος ἠ στην χειροτονία του εις πρεσβύτερο κάτι θα είχε μάθει να σκαμπάζει, και αφ' ετέρου λίγο χλωμό να φυλλασσόταν η κολυμβήθρα εντός του Ιερού...

Παρ' όλα αυτά είναι χαριτωμένη ιστορία, έχει πλάκα και μόνο να φανταστεί κανείς τη σκηνή...:D

Οχι λιγο αλλα αρκετα απιθανο . Ομως επεμενε αυτος που μου το διηγηθηκε οτι ηταν αληθινο περιστατικο και ηταν σοβαρος ανθρωπος . Κατι σχετικο ειχα
ακουσει και απο αλλους . Οσο για το ''εστω και σαν διακονος'' , εκεινες τις εποχες και λογω των πολλων κενων θεσεων ιερεων που υπηρχαν κυριως στα χωρια , σημερα σε χειροτονουσαν διακονο και την επαυριο πρεσβυτερο . Και αν
ειναι τελικα αληθινο το περιστατικο , προφανως ο νεοχειροτονηθεις καπου
εχανε λαδια , κατι που τοτε δεν ηταν σοβαρος λογος μη χειροτονιας .
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Οχι λιγο αλλα αρκετα απιθανο . Ομως επεμενε αυτος που μου το διηγηθηκε οτι ηταν αληθινο περιστατικο και ηταν σοβαρος ανθρωπος . Κατι σχετικο ειχα
ακουσει και απο αλλους . Οσο για το ''εστω και σαν διακονος'' , εκεινες τις εποχες και λογω των πολλων κενων θεσεων ιερεων που υπηρχαν κυριως στα χωρια , σημερα σε χειροτονουσαν διακονο και την επαυριο πρεσβυτερο . Και αν
ειναι τελικα αληθινο το περιστατικο , προφανως ο νεοχειροτονηθεις καπου
εχανε λαδια , κατι που τοτε δεν ηταν σοβαρος λογος μη χειροτονιας .

Σωστό και αυτό... Ήταν όντως δύσκολα χρόνια τότε και προκειμένου να καλυφθούν οι άδειες θέσεις γινότανε όποιος και όποιος... Ακόμα και πολύ αργότερα υπήρχε αυτο το σκεπτικό, "παπά να έχει το χωριό και όποιος να'ναι..." ανεξάρτητα από πολλούς παράγοντες, με αποτέλεσμα όλα αυτά τα ωραία που γράφουμε και διαβάζουμε... :)

Εδώ να σας αναφέρω ένα περιστατικό με τον μακαριστό Μονεμβασίας κ Σπάρτης κυρό Ιερόθεο ο οποίος ήταν αυτής της αρχής και χειροτονούσε ...αβέρτα....

Ήταν πανήγυρις της Ι. Μονής Παναγίας της Φανερωμένης κάπου στα '70 και θα χειροτονούσε και έναν υποψήφιο. Την ώρα που πλησίαζε η ώρα να φέρουν τον υποψήφιο στον Δεσπότη, άφαντος ο υποψήφιος... Ήταν μεθυσμένος, αφού τα έπινε έξω με φίλους του για το καλό πριν την χειροτονία...

Φωνάζει από το θρόνο ο Ιερόθεος "Φέρτε μου τον υποψήφιο....!!!!" Πλησιάζει ένας ιερέας και του λέει "Σεβασμιώτατε έχουμε πρόβλημα, ο υποψήφιος είναι μεθυσμένος..." Γυρίζει ο Ιερόθεος και μετά από μερικά δευτερόλεπτα σκέψης του απαντά "Φέρ'τε μου άλλον, φέρ'τε μου άλλον!!!!":D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σωστό και αυτό... Ήταν όντως δύσκολα χρόνια τότε και προκειμένου να καλυφθούν οι άδειες θέσεις γινότανε όποιος και όποιος... Ακόμα και πολύ αργότερα υπήρχε αυτο το σκεπτικό, "παπά να έχει το χωριό και όποιος να'ναι..." ανεξάρτητα από πολλούς παράγοντες, με αποτέλεσμα όλα αυτά τα ωραία που γράφουμε και διαβάζουμε... :)

Εδώ να σας αναφέρω ένα περιστατικό με τον μακαριστό Μονεμβασίας κ Σπάρτης κυρό Ιερόθεο ο οποίος ήταν αυτής της αρχής και χειροτονούσε ...αβέρτα....

Ήταν πανήγυρις της Ι. Μονής Παναγίας της Φανερωμένης κάπου στα '70 και θα χειροτονούσε και έναν υποψήφιο. Την ώρα που πλησίαζε η ώρα να φέρουν τον υποψήφιο στον Δεσπότη, άφαντος ο υποψήφιος... Ήταν μεθυσμένος, αφού τα έπινε έξω με φίλους του για το καλό πριν την χειροτονία...

Φωνάζει από το θρόνο ο Ιερόθεος "Φέρτε μου τον υποψήφιο....!!!!" Πλησιάζει ένας ιερέας και του λέει "Σεβασμιώτατε έχουμε πρόβλημα, ο υποψήφιος είναι μεθυσμένος..." Γυρίζει ο Ιερόθεος και μετά από μερικά δευτερόλεπτα σκέψης του απαντά "Φέρ'τε μου άλλον, φέρ'τε μου άλλον!!!!":D

ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ !!!
Με τον πλακατζη διακο , υπαρχουν και καναδυο ακομα , αλλα ειναι ΕΛΑΦΡΩΣ σοκιν και δεν τα ανεβαζω .
 

Ψάλτης εν Χίω

Νέο μέλος
Έχουν γίνει καταπληκτικές συμβολές στο σπαρταριστό αυτό θέμα. Δεν θα ήθελα η δική μου φωνή να παγώσει το γέλιο στα εύλαλα ιεροψαλτικά χείλη. Είμαι αυτόπτης μάρτυρας εδώ και λίγα χρόνια μιας ανάρμοστης-στα όρια της κακοήθειας- αμέλειας. Ας ελπίσουμε ότι με την ανάρρηση του Ιερόνυμου στο αρχιεπισκοπικό αξίωμα να διορθωθεί αυτή η κακοδαιμονία. Εξηγούμαι: Είμαστε μια πλούσια ενορία(διατί να το κρύψωμεν:D)Κάθε 5 χρόνια αλλάζουμε τα Μηναία. Ε, στην τελευταία αλλαγή (πριν 3 χρόνια περίπου) που προμηθευτήκαμε πάλι απ' την Αποστολική Διακονία ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ!:mad: :mad: Κάθε σελίδα και τυπογραφικό σφάλμα! Ήμαρτον!(όπως θα έλεγε και ο γνωστός αθλητικός σχολιαστής). Ειδικά, στην Παρακλητική (χάθηκαν εκείνες οι ωραίες, οι μεγάλες:eek:) αλλά και το Τριώδιο δεν υπολείπεται! Ένα χοντροειδέστατο παράδειγμα: Όποτε ψέλνω Σταυροπροσκυνήσεως, δεν ανοίγω καν το Τριώδιο-και ψέλνω από μουσικό βιβλίο. Γιατί, αν έψελνα το δοξαστικό θα έπρεπε να πω "Την υΨΟΛΟφρονα γνώμην των κακίστων Φαρισαίων:mad:" Ποιός ***** ήταν επιμελητής; Οι επιλογές του Χριστόδουλου θα μας κυνηγούν μέχρι νεωτέρας αγοράς..
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!! Ευτυχώς πρόλαβα να το διαβάσω, γιατί μάλλον θα σβηστεί ως shocking :D
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Είχαμε αγρυπνία στο Άργος, μεγάλη παρέα ψαλτών, μέσος όρος ηλικίας κάτω απο 25. (Πραγματικά υπέροχο θέαμα, αλλά και ακουστικά δεν είμασταν άσχημοι).

Η μητέρα του "πρωτοψάλτη" παρούσα στο εκκλησίασμα. Πολύ καλό αυτί και γνώστης αρκετών πραγμάτων ψαλτικής αν και δε ψάλλει. Τέλος πάντων θέλω να πω οι παρατηρήσεις της μετά λαμβάνονται υπ όψιν.

Μετά το τέλος μας είπε κάτι κυρίες σχολιάζαν το πόσο νερό πίνει ο ψάλτης. :confused::confused::confused:

Μετά απο λίγο κατάλαβε...Θέλοντας το παιδί να σφυρίξει με το τονοδότη έσκυβε ελαφρώς και έκρυβε το κεφάλι του, μαζί με το τονοδότη πίσω απο τον ώμο του. Οπότε αυτές νομίζαν έπινε νερό.

Πολύ βαριά η ψαλτική...ούτε να σκάβαμε...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Είχαμε αγρυπνία στο Άργος, μεγάλη παρέα ψαλτών, μέσος όρος ηλικίας κάτω απο 25. (Πραγματικά υπέροχο θέαμα, αλλά και ακουστικά δεν είμασταν άσχημοι).

Η μητέρα του "πρωτοψάλτη" παρούσα στο εκκλησίασμα. Πολύ καλό αυτί και γνώστης αρκετών πραγμάτων ψαλτικής αν και δε ψάλλει. Τέλος πάντων θέλω να πω οι παρατηρήσεις της μετά λαμβάνονται υπ όψιν.

Μετά το τέλος μας είπε κάτι κυρίες σχολιάζαν το πόσο νερό πίνει ο ψάλτης. :confused::confused::confused:

Μετά απο λίγο κατάλαβε...Θέλοντας το παιδί να σφυρίξει με το τονοδότη έσκυβε ελαφρώς και έκρυβε το κεφάλι του, μαζί με το τονοδότη πίσω απο τον ώμο του. Οπότε αυτές νομίζαν έπινε νερό.

Πολύ βαριά η ψαλτική...ούτε να σκάβαμε...


Μου θύμησες ανάλογο σκηνικό όπου μια κυρία "ανακουφίστηκε" μόλις έμαθε ότι απλά χρησιμοποιούσα μεταλικό τονοδότη (το γνωστό "κοκοράκι" ) και δεν έπαιρνα κάποιο φάρμακο κάθε τόσο όπως αυτή και μερικές άλλες κυρίες νόμιζαν για κάποιο διάστημα... :)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Προτείνω νέο θέμα: Φακέλωμα Ενοριών. Θα αναφέρουμε ενορία και τα στοιχεία της: Ακολουθεί παράδειγμα.

Άγιος Φανούριος κάτω Αμπελακίων. (τυχαίο όνομα)

Θέση: Δ (Δεξής)
Λεφτά: 6/10
Μουσικολογιότης παπά: 3/10
Φωνητική έκταση παπά: Ζω - Άνω Κε
Απαιτήσεις εκκλησιάσματος: 4/10
Στριφνότης έτερου ιεροψάλτου: 0/10 (δεν υπάρχει έτερος)
Μ.Δ.Κ.Α. (Μέση Διάρκεια Κυριακάτικης Ακολουθίας) 2:30' 35''
Καφές μετά: Ναι

Έτσι και θα εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας, και θα προειδοποιούμαστε βρε αδερφέ όταν θα ψάχνουμε για ενορία.

ΥΓ. Πλάκα κάνω, δεν ήξερα που αλλού να το γράψω κ σκέφτηκα τα ευτράπελα.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πλάκα πλάκα όταν έψαχνα για αναλόγιο σκέφτηκα να πάω στην Αρχιεπισκοπή. Πήγα λοιπόν στο γραφείο προσωπικού κ λέω:

"Είμαι νέος ψάλτης κ ψάχνω για θέση κατα προτίμηση αριστερού. Μήπως έχετε τίποτα λίστα ψαλτών να γραφτώ κ εγώ?"
Σκέφτηκα θα έχουν κανένα κατάλογο ώστε οι ενορίες αν έχουν πρόβλημα να ψάχνουν κ να βρίσκουν έτσι απο τους "εγγεγραμένους".

Δεν υπήρχε όμως....

Με κοιτάξαν κάπως περίεργα κ μου εξηγήσαν. Δόξα τω Θεώ ο φίλος κ "συνάδελφος" Στέφανος Σουλδάτος μου βρήκε, οπότε τέλος καλό όλα καλά.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Τώρα με έπιασε πολυλογία.

#1
Όταν έψαχνα αναλόγιο πήγα στο προφ.Ηλία Παγκρατίου. Μεγάλη ενορία, τέλος πάντων πάμε είπα.

Φτάνω 6:30 Κυριακή πρωί, δεν είχε έρθει ο παπάς. Κοίταγα απο δω, απο κει, έλεγα μέσα μου: "Βρε λες.....λες να έρχομαι εδώ κάθε Κυριακή.....λες αυτό να γίνει το αναλόγιό μου? (κοίταζα το αριστερό). Κάποια στιγμή έρχεται ο παπάς. Μπαίνει στο Ιερό.

Πάω να μπω να του πω "Γειά σας, είμαι αυτός που μιλήσαμε χθες". Με το που ακουμπάω τη πόρτα του Ιερού ακούω ένα "Μπάμ" απο πίσω μου. Γυρνάω: Είχε φύγει το καντήλι του προφήτη Ηλία κ είχε σπάσει. Νερά...λάδια....χάλι.

(Θα έσπασε σκέφτηκα το τσιγγελάκι)

Δεν είχε σπάσει. Βγαίνει ο παπάς: "ΡΕ ΛΟΥΚΑ. ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΔΕ ΤΟ ΣΤΕΡΕΩΣΕΣ ΚΑΛΑ?" "Το στερέωσα πάτερ" "Έσπασε?" "Όχι" "Και πως έφυγε? Τόσα χρόνια δεν έχει ξαναγίνει αυτό"

Το ξανακρεμάει ο Λουκάς αφού δεν είχε σπάσει, ούτε το τσιγγελάκι ούτε η αλυσίδα, απλά είχε φύγει. Σφουγγάρισμα οι γυναίκες.....

Εγώ το εξέλαβα ως εξής: Ο προφήτης εξέφρασε τη γνώμη του για τη πρόσληψή μου.

Όντως έτσι έγινε. Ο κύριος στα Δεξιά ήταν 3 κλάσεις πάνω, είχα αγχωθεί κιόλας....."Θα σε ειδοποιήσουμε". "Ναι, κατάλαβα σκέφτηκα"

#2
Μετά το πρ.Ηλία πήγα στην Αγία Σοφία Ψυχικού. Φτάνω πρωί. Ανέβαινα τις (εντυπωσιακές) σκάλες της, αυτές που πολλές νύφες κλείνουν θέση να τις ανεβούν 1 χρόνο πριν, κ ονειροπολούσα: "Βρε λες....λες να ανεβαίνω αυτές τις σκάλες κάθε Κυριακή.....λες να ανάβω το κερί μου εδω πέραααααααααααα"

(Σκοντάφτω στο κεφαλόσκαλο, στη πόρτα ακριβώς)

Έβαλα το πόδι μπροστά κ δεν έπεσα φαρδύς πλατύς, το ΜΠΑΜ στο μάρμαρο όμως αντιλάλησε σε όλο τον άδειο ναό. Ήταν κ πρωί....

Ωχ λέω, η Αγία Σοφία μίλησε....

Πράγματι...οι ικανότητές μου πάλι δεν αποδείχθηκαν αρκετές.
Είπαμε όμως....τέλος καλό, όλα καλά.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Φιλε Μιχάλη, οι ιστορίες που μας περιγράφεις είναι φοβερές. Πολύ γέλιο. Αυτό πάντως που μου άρεσε περισσότερο είναι η διάθεση αυτοσαρκασμού που έχεις. Εγώ πιστεύω ότι οι άνθρωποι που έχουν το θάρρος να αυτοσαρκάζονται, θα πάνε μπροστά στη ζωή τους.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Τώρα με έπιασε πολυλογία.

#1
Όταν έψαχνα αναλόγιο πήγα στο προφ.Ηλία Παγκρατίου. Μεγάλη ενορία, τέλος πάντων πάμε είπα.

Φτάνω 6:30 Κυριακή πρωί, δεν είχε έρθει ο παπάς. Κοίταγα απο δω, απο κει, έλεγα μέσα μου: "Βρε λες.....λες να έρχομαι εδώ κάθε Κυριακή.....λες αυτό να γίνει το αναλόγιό μου? (κοίταζα το αριστερό). Κάποια στιγμή έρχεται ο παπάς. Μπαίνει στο Ιερό.

Πάω να μπω να του πω "Γειά σας, είμαι αυτός που μιλήσαμε χθες". Με το που ακουμπάω τη πόρτα του Ιερού ακούω ένα "Μπάμ" απο πίσω μου. Γυρνάω: Είχε φύγει το καντήλι του προφήτη Ηλία κ είχε σπάσει. Νερά...λάδια....χάλι.

(Θα έσπασε σκέφτηκα το τσιγγελάκι)

Δεν είχε σπάσει. Βγαίνει ο παπάς: "ΡΕ ΛΟΥΚΑ. ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΔΕ ΤΟ ΣΤΕΡΕΩΣΕΣ ΚΑΛΑ?" "Το στερέωσα πάτερ" "Έσπασε?" "Όχι" "Και πως έφυγε? Τόσα χρόνια δεν έχει ξαναγίνει αυτό"

Το ξανακρεμάει ο Λουκάς αφού δεν είχε σπάσει, ούτε το τσιγγελάκι ούτε η αλυσίδα, απλά είχε φύγει. Σφουγγάρισμα οι γυναίκες.....

Εγώ το εξέλαβα ως εξής: Ο προφήτης εξέφρασε τη γνώμη του για τη πρόσληψή μου.

Όντως έτσι έγινε. Ο κύριος στα Δεξιά ήταν 3 κλάσεις πάνω, είχα αγχωθεί κιόλας....."Θα σε ειδοποιήσουμε". "Ναι, κατάλαβα σκέφτηκα"

#2
Μετά το πρ.Ηλία πήγα στην Αγία Σοφία Ψυχικού. Φτάνω πρωί. Ανέβαινα τις (εντυπωσιακές) σκάλες της, αυτές που πολλές νύφες κλείνουν θέση να τις ανεβούν 1 χρόνο πριν, κ ονειροπολούσα: "Βρε λες....λες να ανεβαίνω αυτές τις σκάλες κάθε Κυριακή.....λες να ανάβω το κερί μου εδω πέραααααααααααα"

(Σκοντάφτω στο κεφαλόσκαλο, στη πόρτα ακριβώς)

Έβαλα το πόδι μπροστά κ δεν έπεσα φαρδύς πλατύς, το ΜΠΑΜ στο μάρμαρο όμως αντιλάλησε σε όλο τον άδειο ναό. Ήταν κ πρωί....

Ωχ λέω, η Αγία Σοφία μίλησε....

Πράγματι...οι ικανότητές μου πάλι δεν αποδείχθηκαν αρκετές.
Είπαμε όμως....τέλος καλό, όλα καλά.

Το "θα σε ειδοποιήσουμε" δεν είναι απαραίτητα κακός οιωνός. Σου μιλάω εκ πείρας :) Τώρα τα υπόλοιπα... ερρρρ....εχμμμμ .... μμμμμ ναι... Κάνε ένα ευχελαιάκι έτσι να σου βρίσκεται βρε παιδί μου... :D:p
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το "θα σε ειδοποιήσουμε" δεν είναι απαραίτητα κακός οιωνός. Σου μιλάω εκ πείρας :)

Μπα κακός οιωνός ήταν. 8 μήνες περάσαν περίπου. Δε βαριέσαι, τώρα βολεύτηκα.

Τώρα τα υπόλοιπα... ερρρρ....εχμμμμ .... μμμμμ ναι... Κάνε ένα ευχελαιάκι έτσι να σου βρίσκεται βρε παιδί μου... :d:

Αυτό ναι...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μπα κακός οιωνός ήταν. 8 μήνες περάσαν περίπου. Δε βαριέσαι, τώρα βολεύτηκα.

Κοίτα, μην το παίρνεις βαριά. Ανθυποψήφιός σου ήταν ο αδελφός του Δασκάλου μου ο οποίος και τελικά πήρε τη θέση.... Λίγοι θα είχαν ελπίδες απέναντί του :)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Καλά κ εγώ δεν είχα πολλές. Απλά δεν είχα να χάσω κ τίποτα. Τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος εξάλλου, ειδικά μετά απο αυτά που διαβάζω εδώ, για το τι περνάνε μερικοί ψάλτες είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος.

(Τ ακούς Παναγία μου? Μη με πάρεις απο δω που με έβαλες)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα συζήτηση εκτός θέματος σε νέο θέμα.
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!! Ευτυχώς πρόλαβα να το διαβάσω, γιατί μάλλον θα σβηστεί ως shocking :D


[Σημείωμα Συντονιστή]

Πιστεύω ότι όλοι μας έχουμε συναίσθηση του μέτρου όσον αφορά το χιούμορ.
Θα παρακαλούσα για άλλη μια φορά να προσέχετε τις εκφράσεις σας, η παρατήρηση αφορά όλους.Το ότι το θέμα λέγεται "Ευτράπελα" δεν σημαίνει ότι πρέπει να καταντήσουμε και εμείς γελοίοι.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top