᾿Εκοιμήθη ὁ ἱερέας πατέρας τοῦ Βασίλη Ζάχαρη

Ellazar

Ελευθερία
Στον Βασίλη, που είχα την ευκαιρία να γνωρίσω από μία επίσκεψή του στην εκκλησία της ενορίας μου,στον Αγ.Γεώργιο Βεροίας, τα θερμά μου συλλυπητήρια.. Ο Θεός να δεχτεί τον πατέρα Γεώργιο στους κόλπους του και από εκεί να προσεύχεται για όλους μας...
 
Last edited:
Οι σκληρές δοκιμασίες στην επίγεια ζωή οδηγούν επιβεβαιωμένα στην Άνω Ιερουσαλήμ.
Την σίγουρη αυτή όμως πορεία για την σωτηρία λίγοι την προτιμούν.Λίγοι την ακολουθούν.
Λίγοι είναι αυτοί που θυσιάζονται για τον πολυπόθητο Παράδεισο πορευόμενοι με τέτοιες δυσκολίες.
Ένας από αυτούς ήταν ο Αγ.Νεκτάριος.Η ζωή του μια δοκιμασία.Ακόμα και μετά θάνατον.
Το παράδειγμα του, συνεχίζει να λάμπει έντονα ακόμα και σήμερα.Αυτό το παράδειγμα θέλησε να ακολουθήσει και ο π.Γεώργιος.
Θέλησε να μας υποδείξει ποιό δρόμο πρέπει να ακολουθήσουμε για να κερδίσουμε τον θησαυρούς στον Ουρανό.
Δοκιμάσθηκε, αλλά έχουμε όλοι την σιγουριά ότι αυτή την ώρα θα ισταται ενωπιον του ουρανιου θυσιαστηριου.
Καλό Παράδεισο παππούλη.
Συλλυπητήρια αγαπητέ Βασίλη και συγχαρητήρια για το ήθος σου τις τελευταίες στιγμές με τον πατέρα σου.
Συλλυπητήρια σε όλη την οικογένειά σου.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Συλλυπητήρια στην οικογένεια του Βασίλη, καλή ανάπαυση να έχει η ψυχή του ιερέα πατέρα του , ο οποίος σίγουρα θα πρεσβεύει στον Κύριο για τη σωτηρία όλων , λειτουργώντας πια στο ουράνιο θυσιαστήριο...
 

AntonisK

Νέο μέλος
Θερμά συλλυπητήρια, Ο θεός να τον αναπαύσει.
Αντώνης Ι. Κωνσταντινίδης
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστούμε (κι εγώ αλλά κι η οικογένειά μου) όλους για τις ευχές και ιδιαίτερα τους ιερείς που τον μνημόνευσαν. Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια είτε σε δημόσια είτε σε προσωπικά μηνύματα.

Ακόμη ευχαριστώ τα παιδιά από το Ψαλτολόγιον που ήρθαν στην εξόδιο ακολουθία και ιδιαίτερα τον π.Μάξιμο για όσα έκανε κι κυρίως για τα όσα δεν είδα εγώ... Ο Θεός να στο ανταποδώσει παπα-Μάξιμε!

Ο πατέρας μου βασικά ήταν η αφορμή ν' ασχοληθώ με τα της εκκλησιαστικής μουσικής, αφού την μουσική κλίση την είχα και από παλαιότερα, αλλά για την ευρωπαϊκή μουσική.

Καλό παράδεισο σ' όλους μας, ας εύχεται κι ο πατέρας μου από εκεί να μας σώσει ο Θεός. Αμήν.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Θερμά συλλυπητήρια!
Να έχεις την ευχή του Βασίλη!

Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
 

s_mikhalis

Μιχάλης Στρουμπάκης
Βασίλη, τα θερμά μου συλλυπητήρια για τον πατέρα σου! ο Θεός να τον αναπαύσει και να προσεύχεται για όλους μας στο νοερό Θυσιαστήριο!
Να ζής να τον θυμάσαι!
Μιχάλης Στρουμπάκης
 

Χρῆστος Πανάγου

Χρῆστος Πανάγου
Ἀγαπητὲ Βασίλη, τὰ θερμά μας συλλυπητήρια γιὰ τὸν πατέρα σου.
Εὐχόμαστε ὁ Θεὸς νὰ τὸν ἀναπαύσει μετὰ τῶν ἁγίων ἱερέων Του καὶ νὰ ἐνισχύσει διὰ τῶν εὐχῶν του τοὺς οἰκείους του.
Τὴν εὐχή του νά 'χουμε.
 
Να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου τα θερμά μου συλλυπητήρια στον αγαπητό Βασίλη και στην οικογένειά του. Εύχομαι ο Θεός να τον καταστήσει λειτουργό και του Ουρανίου Θυσιαστηρίου και να δίνει παρηγορία στους οικείους του. Την ευχή του να χουμε.
 
Και τα δικά μου θερμά συλλυπητήρια κύριε Βασίλη.
Ο θεός ας αναπαύσει την ψυχή του αποθανόντος..
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Θερμά συλλυπητήρια, να ζήσετε (και ) να τον θυμόσαστε ( στις προσευχές σας ), όπως και κείνος όταν ζούσε.
 

tb---

τσοπάνης
Συμπληρώθηκαν σήμερα 6 μήνες από την κοίμηση του π.Γεωργίου.
Έυχεσθε.
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Συμπληρώνονται σύντομα 9 μήνες από την κοίμηση του π.Γεωργίου.

Την Κυριακή 30 Mαίου θα τελεστεί μνημόσυνο στην Κεα, τελευταίο χώρο ευλογίας του Πατρός Γεωργίου.

Έυχεσθε.
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Σαββάτο , 4 Σεπτεμβρίου 2010, Ι.Ν. Αγίας Ειρήνης οδού Αιόλου.

Ετήσιο μνημόσυνο.

Θα είμαι εκεί ~
 
Top