Τop 5 ψαλτών

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Βιογραφικό Χ. Αηδονίδη.
Βιογραφικό Π. Γαϊτάνου υπάρχει εδώ.

Ζητώ συγγνώμη αν ήμουν προκλητικός, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου προς Θεού, αλλά όπως βλέπετε ούτε οι ίδιοι στα βιογραφικά τους δεν αυτοχαρακτηρίζονται ως ψάλτες. Φυσικά και παίζει ρόλο η ενασχόληση και η μελέτη της μουσικής μας (η οποία όμως δεν αποτελεί από μόνη της την ψαλτική, ένα μέσον είναι), την οποία τιμούν οι εν λόγω καλλιτέχνες, όμως πέρα από τον θαυμασμό που δικαίως απολαμβάνουν τα πρόσωπα αυτά, αντικειμενικά πιστεύετε ότι θα έπρεπε να πάρουν μέρος στην παρούσα δημοσκόπηση; Ο άρχοντας Δημ. Νεραντζής θα δείτε ότι σε αυτό το απόσπασμα τραγουδάει ένα λαϊκό τραγούδι και σίγουρα το έχει κάνει σε πολλές παρόμοιες περιπτώσεις, όπως και ο μακαριστός Στανίτσας. Πιστεύετε ότι σε μία δημοσκόπηση τραγουδιστών μπορούν άνετα να πάρουν μέρος; Πιστεύετε ότι δικαίως δεν θα αντιδράσουν οι εκπρόσωποι του χώρου; Διαβάστε εδώ για να δείτε ένα παράδειγμα για το αν και κατά πόσο προασπίζονται τους χαρακτηρισμούς και τις ιδιότητες οι ίδιοι οι τραγουδιστές.
Φιλικά σας το λέω, δεν το παίζω φύλακας της Β.Μ. και σε καμία περίπτωση προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ποιος θα είναι πρώτος, μία δημοσκόπηση δεν κατευθύνεται εκ των πρωτέρων γιατί παύει να είναι, απλά θεωρώ (δεν ξέρω αν συμφωνούν άλλοι επ' αυτού) ότι θα έπρεπε να παίρνουν μέρος ψάλτες και μόνο.

Φιλικά πάντα.
 
Last edited:

N/A

Μέλος
Το θέμα θεωρείτε λήξαν από τη μεριά μου οι απόψεις μου δεν αλλάζουν γιατί όταν κάποιος σπουδάζει κάτι το γνωρίζει και αναπάσα στιγμή μπορεί να το χρησιμοποιήσει και μάλιστα σε καλυτερο βαθμό, απ'ότι ορισμένους ψάλτες, προς όφελος του συνόλου. Επίσης ποσο σίγουροι είμαστε ότι οι συγκεκριμένοι δεν έχουν ψάλει ποτε σε εκκλησια;
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Το θέμα θεωρείτε λήξαν από τη μεριά μου οι απόψεις μου δεν αλλάζουν γιατί όταν κάποιος σπουδάζει κάτι το γνωρίζει και αναπάσα στιγμή μπορεί να το χρησιμοποιήσει και μάλιστα σε καλυτερο βαθμό, απ'ότι ορισμένους ψάλτες, προς όφελος του συνόλου. Επίσης ποσο σίγουροι είμαστε ότι οι συγκεκριμένοι δεν έχουν ψάλει ποτε σε εκκλησια;

Κάποιος δηλαδὴ ποὺ ἔχει μάθει βυζαντινὴ μουσικὴ σὲ κάποια σχολὴ, ἀλλὰ δὲν τὴν ἐξασκεῖ στὸ ἀναλόγιο τακτικά ὥστε νὰ γνωρίζει τὴν τυπικὴ διάταξη καὶ νὰ μπορεῖ νὰ κρατήσει ἀπὸ μόνος του ἀναλόγιο σὲ ὅλες τὶς λειτουργικὲς περιστάσεις εἴτε μόνος εἴτε μὲ πολλοὺς, θεωρεῖται ψάλτης ἤ ἁπλὰ μουσικός;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευτυχώς υπάρχουν "οι φυλακες" της Βυζαντινής μουσικής που ξέρουν και μπορούν να ξεχωρίζουν ποιοι είναι ψάλτες και ποιοι όχι.
Το μόνο που συμφωνώ, παρόλο που εσείς το λέτε ειρωνικά... Για την ακρίβεια, μακάρι να υπήρχαν. Αλλά, από το ολότελα, κάτι είναι και αυτή η αντίδραση...
 

N/A

Μέλος
Αν το ωδείο αθηνών θεωρείτε μια κάποια σχολη τότε έχουμε πολλούς δήθεν ψάλτες. Τώρα για το αν θεωρείτε κάποιος ψάλτης η μουσικός τη στιγμή που έχει πάρει το πτυχίο του ιεροψάλτη νομίζω ότι είναι και ιεροψάλτης και εφόσον έχει και το δίπλωμα μπορεί να διδάξει κιόλας στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτά υπάρχουν. H τυπική διάταξη δεν νομίζω να αλλάζει κάθε μηνα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν το ωδείο αθηνών θεωρείτε μια κάποια σχολη τότε έχουμε πολλούς δήθεν ψάλτες. Τώρα για το αν θεωρείτε κάποιος ψάλτης η μουσικός τη στιγμή που έχει πάρει το πτυχίο του ιεροψάλτη νομίζω ότι είναι και ιεροψάλτης και εφόσον έχει και το δίπλωμα μπορεί να διδάξει κιόλας στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτά υπάρχουν. H τυπική διάταξη δεν νομίζω να αλλάζει κάθε μηνα.

Ἀκριβῶς, ἔχουμε πολλοὺς μὰ πάρα πολλοὺς δῆθεν ψάλτες.

Σχετικὰ μὲ πτυχίο καὶ δίπλωμα, εχουμε πολλὰ μὰ πάρα πολλὰ δῆθεν (κάποτε καὶ μὲ ἀκριβὴ «κοστολόγηση»)

Τώρα γιὰ τὸ τυπικὸ, ἀφῆστε το καλύτερα, δεῖτε πόσο μεγάλο εἶναι τὸ ἰδιαίτερο κεφάλαιο περί τυπικοῦ στὸ forum καὶ πόσες δεκάδες ἁπορίες καὶ μετὰ ἐλάτε νὰ συζητήσουμε κατὰ πόσον ἡ τυπικὴ διάταξη δὲν ἀλλάζει ...

Φυσικά, ἄν δὲν ἐνδιαφέρει, καὶ Χριστὸς γεννᾶται νὰ ψάλλουμε τὴν Μεγάλη Παρασκευή κανένα ... πρόβλημα.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αν το ωδείο αθηνών θεωρείτε μια κάποια σχολη τότε έχουμε πολλούς δήθεν ψάλτες. Τώρα για το αν θεωρείτε κάποιος ψάλτης η μουσικός τη στιγμή που έχει πάρει το πτυχίο του ιεροψάλτη νομίζω ότι είναι και ιεροψάλτης και εφόσον έχει και το δίπλωμα μπορεί να διδάξει κιόλας στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτά υπάρχουν. H τυπική διάταξη δεν νομίζω να αλλάζει κάθε μηνα.

''H τυπική διάταξη δεν νομίζω να αλλάζει κάθε μηνα''.[/QUOTE]

Για να το λετε αυτο,μαλλον δεν θα πρεπει να ειστε,ουτε εσεις ψαλτης και να με συμπαθατε....

''...να συνεχίζει να είναι πρωτοπόρος ο Ναυπλιώτης μια που κινδύνευε να καταρρεύσει από την κορυφή της κατάταξης λόγο της δικης μου πεντάδας. ''

Ο Ναυπλιωτης και ο καθε Ναυπλιωτης,δεν εχει αναγκη απο καμια κορυφη και απο κανενα μεταλλιο.
Εμεις θα πρεπει να εχουμε το καθηκον,την υποχρεωση, να αποδωσουμε τιμες σε εκεινους,οι οποιοι διαφυλαξαν τη μουσικη παραδοση τοσων ετων.
Αυτη τη στιγμη,αυτο προσπαθουμε να κανουμε.Με την οποιοα προτιμηση μας στο προσωπο του οποιου ψαλτη,αναγνωριζουμε και τη αξια,την προσφορα του στην ψαλτικη.
Στο χερι μας ειναι,να συνεχισουμε την παραδοση για να μας αναγνωριζουν και εμας οι επομενες γεννιες,που ισως καποτε και αυτες βρεθουν στη θεση να κανουν την ιδια δημοσκοπηση.:wink:
Για να μη μας ''μουτζωνουν'' λοιπον οι νεοτεροι,''ας αποδωσουμε τα του καισαρως τω καισαρι και τα του Θεου,τω Θεω''...:)
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αν το ωδείο αθηνών θεωρείτε μια κάποια σχολη τότε έχουμε πολλούς δήθεν ψάλτες. Τώρα για το αν θεωρείτε κάποιος ψάλτης η μουσικός τη στιγμή που έχει πάρει το πτυχίο του ιεροψάλτη νομίζω ότι είναι και ιεροψάλτης και εφόσον έχει και το δίπλωμα μπορεί να διδάξει κιόλας στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτά υπάρχουν.
H τυπική διάταξη δεν νομίζω να αλλάζει κάθε μηνα.


Αν η Ελλαδικη Εκκλησια επαναφερει την ορθη Πατριαρχικη ταξη οσον αφορα το Εωθινο Ευαγγελιο , οι συζητησεις στο forum περι τυπικου (επειδη εγινε αναφορα ) , ειναι εκ'του περισσου . Απλα ακολουθουμε κατ'ετος τον τυφλοσουρτη της Α.Δ .

Στο θεμα μας τωρα , με τη λογικη του φιλου Ν/Α , ψαλτης ειναι και ο Μπασης :) .

Υ.Γ
...εκ του περισσου και οχι εκ του Περισσου :D:cool: !
 
Last edited:

aandrik

Νέο μέλος
1. Καραμανης
2. Χατζημαρκος
3. Χρυσανθος
4. Παναγιωτιδης
5. Ταλιαδωρος
 

ypsifonix

Ντερέκης Απόστολος
Η ψηφοφορία αυτή δεν μπορεί να αναδείξη τους καλύτερους γιατί:
1. δεν τους ξέρουμε όλους τους ψάλτες
2.Δεν έχουμε ορίσει πλήρως τα κριτήρια βάσει των οποίων ορίζεται ένας ψάλτης (φωνή, τεχνική, ήθος κτλ)
3.Οι περισσότεροι έζησαν σε διαφορετικές εποχές και εαν τους ζούσαμε τώρα μπορεί να μην μας άρεσαν
Και τέλος όταν βλέπεις από κάτω δυο πανύψηλα κυπαρίσσια δεν μπορείς να διακρίνεις πιο είναι ψηλότερο.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Αν η Ελλαδικη Εκκλησια επαναφερει την ορθη Πατριαρχικη ταξη οσον αφορα το Εωθινο Ευαγγελιο , οι συζητησεις στο forum περι τυπικου (επειδη εγινε αναφορα ) , ειναι εκ'του περισσου . Απλα ακολουθουμε κατ'ετος τον τυφλοσουρτη της Α.Δ .

Στο θεμα μας τωρα , με τη λογικη του φιλου Ν/Α , ψαλτης ειναι και ο Μπασης :) .

Υ.Γ
...εκ του περισσου και οχι εκ του Περισσου :D:cool: !

Από περιέργια, υπάρχουν και ψάλτες εκ του Περισσού? δλδ εκ Μαξίμου ή άλλης κατευθύνσεως είναι διαφορετικής ακουστικής? :D:confused::mad::mad:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μα, τι ερώτηση... Φυσικά! Όλοι οι αριστεροί ψάλτες...
 

N/A

Μέλος
Δηλαδή ψάλτες που τραγουδούν δεν είναι θεωρούνται ψάλτες; Η πρέπει να ασχολούνται αποκλειστικά με το αναλόγιο για να ανήκουν στην οικογένεια των ιεροψαλτώ; Όσο για το τυπικό δε νομίζω το forum που με παραπέμπεται να είναι κάποιος επίσημος φορέας της ΕτΕ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δηλαδή ψάλτες που τραγουδούν δεν είναι θεωρούνται ψάλτες; Η πρέπει να ασχολούνται αποκλειστικά με το αναλόγιο για να ανήκουν στην οικογένεια των ιεροψαλτώ; Όσο για το τυπικό δε νομίζω το forum που με παραπέμπεται να είναι κάποιος επίσημος φορέας της ΕτΕ

Μᾶλλον δὲν ἀντελήφθης.

Σὲ παρέπεμψα ὄχι γιὰ νὰ μάθεις -ποσῶς μὲ ἐνδιαφέρει- ἀλλὰ γιὰ νὰ διαπιστώσεις πόσο κάθε μήνας εἶναι «ἴδιος» καὶ πόσο «ἁπλὸ» εἶναι τὸ Τυπικό ...

Δυστυχῶς, ἔχουμε ψάλτες ποὺ τραγουδοῦν καὶ ἑκτὸς ἀλλὰ καὶ ... ἑντὸς τοῦ ναοῦ. Ἄν ἀνήκουν ἤ ὄχι στοὺς ψάλτες παίζει ...
 

N/A

Μέλος
Μᾶλλον δὲν ἀντελήφθης.

Σὲ παρέπεμψα ὄχι γιὰ νὰ μάθεις -ποσῶς μὲ ἐνδιαφέρει- ἀλλὰ γιὰ νὰ διαπιστώσεις πόσο κάθε μήνας εἶναι «ἴδιος» καὶ πόσο «ἁπλὸ» εἶναι τὸ Τυπικό ...

Αν δεν το κατάλαβες πόσος με ενδιαφέρει τί συζητήσεις γίνονται σε μια ανεπίσημη ιστοσελίδα γι 'αυτου του είδους τα θέματα γιατί πόλη απλά υπάρχουν αρμόδιοι που είναι η ίδια η ΕτΕ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν δεν το κατάλαβες πόσος με ενδιαφέρει τί συζητήσεις γίνονται σε μια ανεπίσημη ιστοσελίδα γι 'αυτου του είδους τα θέματα γιατί πόλη απλά υπάρχουν αρμόδιοι που είναι η ίδια η ΕτΕ.

ΟΚ, ὅ,τι πεῖς ...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δηλαδή ψάλτες που τραγουδούν δεν είναι θεωρούνται ψάλτες; Η πρέπει να ασχολούνται αποκλειστικά με το αναλόγιο για να ανήκουν στην οικογένεια των ιεροψαλτώ; Όσο για το τυπικό δε νομίζω το forum που με παραπέμπεται να είναι κάποιος επίσημος φορέας της ΕτΕ

Mα αυτοι οι ανθρωποι ειναι τραγουδιστες στο επαγγελμα,που,ας πουμε,κατα καιρους ψαλλουν(!).Δεν ειναι ψαλτες, που τραγουδουν!...Θα μας τρελανεις τωρα;:p
Δηλ. εγω που εχω ασχοληθει στο παρελθον,για λιγο,με το τραγουδι,μπορω να συναγωνιστω φθασμενους ερμηνευτες του 5γραμμου,σε μια δημοσκοπηση, ή διαγωνισμο;...Οχι βεβαια!
Οι,του χωρου,θα με παρουν,το λιγοτερο, με τις πετρες και θα εχουν και δικιο.:wink:
Η φωνη τους,εχει ''βαφτει'' θα λεγαμε, με το υφος και την τεχνικη του τραγουδιου με τα χρονια,οπως εσενα και εμας,με το χρωμα,το υφος και την τεχνικη της ψαλτικης.
Ακομα και τα διαστηματα ειναι διαφορετικα,πως να το κανουμε;
Αν σκεφτουμε οπως εσυ,τοτε,ο Περπινιαδης,ηταν ψαλτης,δεν ηταν τραγουδιστης!...:wink:
 
Last edited:

greek487

Tasos N.
1. Διακό-Διονύσιος Φιρφιρής
2. Λεωνίδας Σφήκας
3. Βασίλειος Εμμανουηλίδης
4. Λυκούργος Αγγελόπουλος
5. Ιερομόναχος Μάξιμος ο Βατοπαιδινός

Μακάρι να υπήρχε το ίδιο (ή και περισσότερο) ενδιαφέρον για τις Top Xορωδίες. Πιστεύω πως η χορωδία ειναι ο κύριος τρόπος που εκφραζει τη μουσική μας, και οχι απλά ο ενικός ψάλτης.


. . .
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Γιώργο, διοργάνωσε και μία δημοσκόπηση για τις καλύτερες χορωδίες! Πολύ καλή η ιδέα του φίλου παραπάνω...

Α.
 
Top