Τop 5 ψαλτών

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστώ προσωπικά τον π. Μάξιμο που με το κύρος της τοποθέτησής του έβαλε τα πράγματα σε έναν άλλο δρόμο.

Σέβομαι αλλά δεν συμφωνώ με τις εκτιμήσεις που βλέπουν τα πράγματα γκρίζα. Ο dimitri έφτασε στα άκρα, να χαρακτηρίζει το όλο πράγμα αντιορθόδοξο, ο Νίκος παραπάνω μιλάει για κιτσαρία.

Νομίζω ότι ένας κατανοητός λόγος για όλα αυτά είναι η πιθανή προσομοίωση με κοσμικούς διαγωνισμούς. Δείτε πόσο διαφορετικά όμως είναι τα πράγματα εδώ. Η κρίση ανθρώπων που ασχολούνται οι ίδιοι με την ψαλτική και την πονούν είναι πολύ διαφορετικό πράγμα από την κρίση κάποιων που είναι απλώς ἀσχετοι θεατές (eurovision), ή άλλων που αποσκοπούν στο εμπόριο θεάματος (x factor κλπ). Έγιναν νομίζω εσφαλμένες συγκρίσεις.

Εδώ υπάρχει τεράστια ψαλτική ουσία. Τα συμπεράσματα είναι θαυμάσια αφορμή για συζήτηση καθώς και (κυρίως) αφορμή για επανεξέταση ή έλεγχο των κριτηρίων του καθενός μας. Εγώ π.χ. εκπλήσσομαι βλέποντας σήμερα στην αρχική δεκάδα τον Δανιηλίδη και είναι αυτό αφορμή να μελετήσω το ύφος του. Το ίδιο για κάποιους που δεν είχα τόσο υπόψη, όπως ο Καππές και ο Φόρτης. Θα βγει δηλαδή αρκετό μορφωτικό προϊόν - αρκεί να ψηφίζουμε μετά λόγου γνώσεως. Γι' αυτό πιστεύω ότι πρέπει να το αγκαλιάσουμε και να εστιάσουμε στα θετικά του.

Για άλλη μια φορά ευχαριστω τον Νϊκο για την πρωτοβουλία του.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Τι θα πει το παιδάκι που πάει μαθητής στον ...[A]... όταν τα γκάλοπ ιεροψαλτών βγάζουν καλύτερο το δάσκαλο της διπλανής γειτονιάς (π.χ. τον ...[Β]...);... καλύτερος απ τον διπλανό του, δικαιώμά σας .
Απλά πείτε το να αποχωρήσουμε.

Το παιδάκι (ή και ο μεγαλύτερος) αν ακούσει ότι ο Β ψάλτης της διπλανής (ή και της μακρινής) γειτονιάς είναι καλύτερος από τον δάσκαλό του, θα παρακινηθεί να πάει να τον ακούσει, και αν διαπιστώσει ότι είναι καλύτερος τότε θ' αφήσει τον δάσκαλό του και θα πάει στον Β και θα ζητήσει απ' αυτόν να του μάθει να ψάλλει. Ίσως έτσι γίνει και καλύτερος ψάλτης.
 
Ο Θεός, που ξέρει το δίκαιο και το άδικο, να σε συγχωρέσει αδερφέ.
Συγγνώμη που τσατίστηκα με την προσβολή της φυλετικής μου ταυτότητας.
Δε χρειάζεται να αποχωρήσεις, αποχωρώ εγώ.
Υγεία και καλή δύναμη στην υποστήριξη της Παράδοσης

Προσωπικά εκτιμώ το κράμα πίκρας-τσατίλας & δημόσιας συγγνώμης.
Δείχνει κάτι... τουλάχιστον απλότητα καρδιάς, άδολα και ειλικρινή αισθήματα...
"Νikolaos" παρ' ότι δεν ταυτιζόμαστε στις απ-όψεις συνέχισε να μας χαρίζεις το λεπτό και πικάντικο χιούμορ σου (ενίοτε και ...ειρωνικό)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μια χαρά είναι το Top 5 ψαλτών, συγχαρητήρια για την ιδέα και την υλοποίησή της.

Δημοσκόπηση:
Αν ο Nikolaos ήταν εις εκ των 12, ποιός θα ήταν; Ο Πέτρος.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Νικόλαε, λέγοντας την άποψή μου δεν είχα σκοπό να καταφερθώ εναντίον κάποιου και ειδικά εσένα. Ακόμη διαβάζω το θεωρητικό του Χουρμουζίου που με κόπους απέκτησες και αφιλοκερδώς μας το πρόσφερες, ακούω το σπάνιο αρχείο σου που εν αντιθέσει με μερικούς εσύ μοιράζεσαι με όλους.
Τα περί βλαχιάς κ.α. είναι το στίλ μου λίγο βλάχικο, θέλω να γράφω όπως μιλώ με φίλους.
Έτσι στο "Είναι βλαχιά να κρίνουν οι άσχετοι τους επιστήμονες." θέτω σαν πρώτο άσχετο τον εαυτόν μου. Γράφοντας δηλ. σκέφτηκα μέσα μου "πως να κρίνω τον Κυριαζή αφού δεν ξέρω τίποτα απ αυτά που ξέρει".

Αν δεν τσακωθούμε και λίγο τι συν-αδελφοι είμαστε; :D
 
Δ

Διεγραμμένο μέλος 895

Guest
1. Θρ. Στανίτσας
2. Αθ. Παναγιωτίδης
3. Στ. Χατζής
4. Θ. Βασιλικός
5. Αθ. Βουρλής
 
P

PANROUST

Guest
1.Ναυπλιώτης
2.Πρίγγος
3.Στανίτσας
4.Θεοδοσόπουλος
5.Ταλιαδώρος
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
1. Χατζημάρκος
2. Παναγιωτίδης
3. Δασκαλούδης
4. Χατζής
5. Κλωναρίδης

...

(6. Φωτόπουλος)
(7. Σουρλατζής)
(8. Βαζάς)
(9. Βασιλικός)
(10. Πετρόχειλος)

(έβαλα τι μ' αρέσει να ακούω)
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
1.Ναυπλιωτης
2.Στανιτσας
3.Θεοδοσοπουλος
4.Δασκαλουδης
5.Καραμανης

Μετα πολλης δυσκολιας η αποφαση για την τελικη 5αδα Νικολαε!:)
Δεν εβαζες,Top 10 καλυτερα;...:D
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Πάντως εφόσον δικαιούμαι να έχω πέντε ψήφους θα τους έβαζα όλους στον Μανώλη Χατζημάρκο.

Επειδή πρέπει να ψηφίσουμε και διαφορετικούς τότε θα έβαζα

1. Χατζημάρκος
2. Βασιλικός
3. Χρύσανθο
4. Σουρλαντζή
5. Χαρδαβέλλα
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
1. Χατζημάρκος
2. Βασιλικός
3. Χρύσανθος
4. Σουρλαντζής
5. Χαρδαβέλλας!
__________________
Συμεών Ελευθεριάδης
 
Last edited:

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
1. Στανίτσας
2. π.Φιρφιρής
3. Τσαμκιράνης
4. Νεοχωρίτης
5. π.Δανιήλ

Το κριτήριο μου των επιλογών μου είναι ότι επειδή η τέχνη μας υπηρετεί την κοινή λατρεία ποιοι από τους τεράστιους ψάλτες, ατομικά, ψάλλοντας μόνοι τους και μόνο ως ψάλτες (όχι η γενική τους προσφορά στην ψαλτική μέσω διδασκαλίας ή μελέτης) με οδηγούν σε αυτή τη λατρεία σε συνδυασμό με ένα άριστο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα που να ακούγεται όμως και από τους αμύητους ψαλτικά συγχρόνους πιστούς με μεγάλη ευχαρίστηση χωρίς να τους παρασύρει σε ένα εξωτερικό εντυπωσιασμό.
Καταθέτω στην αγάπη σας τα κριτήρια αυτά για μια ίσως καλύτερη προσέγγιση των επιλογών μας.
Νικ.Δεσπότης
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
1. Χατζημάρκος
2. Βασιλικός
3. Χρύσανθος
4. Σουρλαντζής
5. Χαρδαβέλλας!
__________________
Συμεών Ελευθεριάδης

Κύριε Αηδόνη, δε ψηφίζουμε το Top 5 όπως τα δάχτυλα της μούτζας, δηλαδή αυτούς που δε μας αρέσουν, αλλά το αντίθετο.
 

asma

Αντώνης Φάνης
1. Στανίτσας
2. Παναγιωτίδης
3. Σφήκας
4. Χρύσανθος
5. Μαιδανόγλου


Κρίμα που αφήνω έξω τους Καραμάνη, Φιρφιρή, Χασανίδη, Τσαμκιράνη, Κυριαζή...., έπρεπε αντί για TOP 5 να ήταν TOP 10.
Προτείνω να κάνουμε το ίδιο και για χορωδίες, αν και σ' αυτή την κατηγορία, το Νο 1 είναι η πιο εύκολη επιλογή (χορωδία του Στανίτσα)
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Δεν καταλάβατε μάλλον!!: Αυτό να το πείτε στον κύριο Συμεών Ελευθεριάδη!!


Να οι δικές μου επιλογές (για να σοβαρευτούμε λίγο):
1. Ιάκωβος Ναυπλιώτης
2. Κωνσταντίνος Πρίγγος
3. Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος
4. Θρασύβουλος Στανίτσας
5. (Στην 5η θέση είναι πολλοί: π.χ. δεν μπορώ να κρίνω αν περισσότερο έχει συμβάλλει στην Βυζαντινή Μουσική παράδοση ο Πετρόχειλος ή ο Δοσίθεος μοναχός ή ο Φιρφιρής (και άλλοι αγιορείτες μοναχοί...) ή ο Ταλιαδώρος ή ο Παικόπουλος ή ο Σουρλατζής ή ο Παναγιωτίδης ή ο Τσαμκιράνης ή ο Καραμάνης ή ο Ευθυμιάδης ή ο Τσατσαρώνης ή ο Εξωμετοχίτης ή ο Πετρίδης ή ο Παιβανάς (Η καλύτερη χορωδία όλων των εποχών) ή ο Χατζηχρόνογλου ή ο Κετσετζής ή ο Λαμπρόπουλος ή ο Καρακάσης ή ο Νερατζής ή ο Μαγούρης ή ο Ιωαννίδης ή ο Νεοχωρίτης ή ή ο Νικολαίδης ή ο Σόμπατζης ή ο Μαιδανόγλου ή και πολλοί άλλοι......).



Αφήνω λοιπόν 4. Αυτοί -ο καθένας με διαφορετικό τρόπο- έχουν συμβάλλει τα μέγιστα. Αναμφισβήτητα. Και όλοι οι υπόλοιποι που γράφονται έχουν συμβάλλει, αλλά πιστεύω ότι χωρίς αυτούς τους 4 η σημερινή Βυζαντινή Μουσική θα ήταν πολύ πολύ πτωχότερη...
 
Last edited:
.....με οδηγούν σε αυτή τη λατρεία σε συνδυασμό με ένα άριστο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα που να ακούγεται όμως και από τους αμύητους ψαλτικά συγχρόνους πιστούς με μεγάλη ευχαρίστηση χωρίς να τους παρασύρει σε ένα εξωτερικό εντυπωσιασμό....
Νικ.Δεσπότης


(απο μν 75 )..Φιλτατε Νικόλαε συμφωνω απολύτως.
Τα ειπες ολα ....
Πανω που σκεφτόμουνα και γω να γράψω κάτι ανάλογο με κάλυψες πλήρως...
Μ'αυτά τα κριτήρια θα ψηφισω και γώ
Βεβαια ακόμα σκέφτομαι ποιους θα ψηφίσω
γιατι οπως λεει και η παροιμία..........
Αληθεια ρε παιδια ποτε κλείνουν οι κάλπες?!!
 
Last edited:
Top