Τι θα κάνετε αν ο ναός σας αδυνατεί (αντικειμενικά) να σας πληρώσει και δεν μπορείτε να βρείτε αλλού;

Τι θα κάνετε αν ο ναός σας αδυνατεί (αντικειμενικά) να σας πληρώσει και δεν μπορείτε να βρείτε αλλού

  • Θα συνεχίσω να ψάλλω στον ναό μου αφιλοκερδώς.

    Votes: 52 36.6%
  • Θα συνεχίσω να ψάλλω στον ναό μου, αλλά χωρίς δέσμευση και συστηματικότητα.

    Votes: 57 40.1%
  • Θα συνεχίσω να ψάλλω, αλλά όπου αλλού βρω εκτός από τον ναό μου.

    Votes: 11 7.7%
  • Θα ανεβαίνω σε αναλόγιο (είτε στον ναό μου, είτε αλλού) μόνο αν και όποτε έχω όρεξη.

    Votes: 21 14.8%
  • Θα πάψω να ψάλλω εντελώς εν ώρα λατρείας.

    Votes: 1 0.7%

  • Total voters
    142

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Mε αφορμή αυτό το μήνυμα (το γεγονός είναι εις γνώση μου) κι άλλα (πολλά) παρόμοια περιστατικά (π.χ.σε ναό της Μητροπόλεώς μας πωλήθηκαν ημερολόγια τα Χριστούγεννα για να πληρωθούν οι επι τρεις μήνες απλήρωτοι ψάλτες), όπως και την αίσθησή μου ότι τα πράγματα για πολλούς ναούς δυσκολεύουν αρκετά, υποβάλλω μια δημοσκόπηση.
Δεν είναι χωρίς σκοπιμότητα ομολογώ, αλλά οι ερωτήσεις είναι διατυπωμένες με απόλυτη (όση μπορούσα) ουδετερότητα. Και μπορείτε να διατυπώσετε και εναλλακτικές να τις προσθέσω.
Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ ψήφισα "Θα συνεχίσω να ψάλλω, αλλά όπου αλλού βρω εκτός από τον ναό μου" (δεδομένου ότι η μετάβαση εκεί είναι ιδιαιτέρως δυσχερής με τη συγκοινωνία και μάλιστα τις Κυριακές!!!) αν και προσανατολίζομαι και στο "Θα ανεβαίνω σε αναλόγιο (είτε στον ναό μου, είτε αλλού) μόνο αν και όποτε έχω όρεξη" (ειδικά εάν στο αναλόγιο δεν υπάρχει κενό στασίδι να ακουμπάω τη μέση μου, έχω και μια ηλικία!).
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Εγώ, πάλι, είμαι συναισθηματικά δεμένος με το αναλόγιό μου (Ι.Μ. Παναγίας Φανερωμένης) και δεν μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσε να με σταματήσει από το να ψέλνω διαρκώς εκεί. Μόνο αν γκρεμιστεί, που δε νομίζω να ξαναγίνει (είχε καταστραφεί σχεδόν ολόκληρος ο ναός στους σεισμούς του '54).
Μιλάω και λίγο εκ του ασφαλούς, βεβαίως, μια και δεν υπάρχει αριστερός ψάλτης, μόνο έναν μισθό πληρώνουν οι αδελφές εκεί, και το εκκλησίασμα είναι σταθερό εδώ και χρόνια, οπότε δεν σημειώθηκε τρομερή μεταβολή στα έσοδα της μονής. Είναι αλήθεια, ότι άλλοι συνάδελφοι περνούν πολύ δύσκολα, όπως μαθαίνω, και έχουν τη συμπάθειά μου.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Mε αφορμή αυτό το μήνυμα (το γεγονός είναι εις γνώση μου) κι άλλα (πολλά) παρόμοια περιστατικά (π.χ.σε ναό της Μητροπόλεώς μας πωλήθηκαν ημερολόγια τα Χριστούγεννα για να πληρωθούν οι επι τρεις μήνες απλήρωτοι ψάλτες), όπως και την αίσθησή μου ότι τα πράγματα για πολλούς ναούς δυσκολεύουν αρκετά, υποβάλλω μια δημοσκόπηση.
Δεν είναι χωρίς σκοπιμότητα ομολογώ, αλλά οι ερωτήσεις είναι διατυπωμένες με απόλυτη (όση μπορούσα) ουδετερότητα. Και μπορείτε να διατυπώσετε και εναλλακτικές να τις προσθέσω.
Ευχαριστώ.

Γεώργιε χαίρε !

Αυτό το των υπευθύνων δηλώσεων είναι εις γνώση σου;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αυτό εννοούσα, κ. Καλλίμαχε, ότι είναι εις γνώση μου (από τρίτους), αν μιλάμε για τον ίδιο χώρο -οι λεπτομέρειες δημόσια δεν έχουν σημασία (ούτε και θεωρώ ότι είναι κατ' ανάγκην αρνητικό γεγονός, αφήστε που θα μπορούσε να γίνεται και κατόπιν αμοιβαίας επιθυμίας). Το πρόβλημα είναι αλλού κατά τη γνώμη μου: ότι τα έσοδα των ναών μειώνονται δραματικά. Στο κεράκι πια ρίχνουν σεντς οι πιστοί -το έχω κάνει κι εγώ. (Φίλος επίτροπος μου έλεγε ότι βρίσκουν τρύπιες δεκάρες ή ροδέλες για βίδες ακόμα). Δεν δραματοποιώ τα πράγματα και είμαι γενικά (όχι ειδικά) αισιόδοξος, αλλά το ερώτημα της δημοσκόπησης είναι πραγματικό, όχι ρητορικό, γιατί θα αφορά πολλούς από εμάς σε λίγο καιρό. Ίσως θα αφορά όλους που δεν ψάλλουν σε μεγάλο, κεντρικό ναό. Και θα φταίει όχι η "άδικη" προϊσταμένη αρχή, αλλά η κρίση που συμπαρασύρει τα πάντα, γιατί όχι και τις προσόδους των ναών.

Αλλά με αφορμή αυτό το υπαρκτό ερώτημα, άλλο θέλησα να δείξω: ότι σχεδόν κανείς δεν μπορεί να δει την ψαλτική αμιγώς ως επάγγελμα. Ακόμα κι αν δεν την βλέπει ως διακονία προς την εκκλησία, όμως είναι το μεράκι του, η τέχνη του, για την οποία θυσίασε πολλά. Θα την πρόσφερε λοιπόν και αφιλοκερδώς, αν δεν είχε άλλη επιλογή.

Καταλήγω ότι όλη η συζήτηση για εργασιακά δικαιώματα, διεκδικήσεις κ.λπ. προϋποθέτουν μια διοικούσα αρχή (ενορία, μητρόπολη κ.λπ.) που μπορεί και να τα καταστρατηγεί. Όταν όμως αυτή η αρχή, παρά την καλή της θέληση δεν μπορεί ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ να ανταποκριθεί, τότε οι όροι της συζήτησης αλλάζουν. Θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει και αυτή η συζήτηση - που είναι νομίζω πιο δύσκολη.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτό εννοούσα, κ. Καλλίμαχε, ότι είναι εις γνώση μου (από τρίτους), αν μιλάμε για τον ίδιο χώρο -οι λεπτομέρειες δημόσια δεν έχουν σημασία (ούτε και θεωρώ ότι είναι κατ' ανάγκην αρνητικό γεγονός, αφήστε που θα μπορούσε να γίνεται και κατόπιν αμοιβαίας επιθυμίας). Το πρόβλημα είναι αλλού κατά τη γνώμη μου: ότι τα έσοδα των ναών μειώνονται δραματικά. Στο κεράκι πια ρίχνουν σεντς οι πιστοί -το έχω κάνει κι εγώ. (Φίλος επίτροπος μου έλεγε ότι βρίσκουν τρύπιες δεκάρες ή ροδέλες για βίδες ακόμα). Δεν δραματοποιώ τα πράγματα και είμαι γενικά (όχι ειδικά) αισιόδοξος, αλλά το ερώτημα της δημοσκόπησης είναι πραγματικό, όχι ρητορικό, γιατί θα αφορά πολλούς από εμάς σε λίγο καιρό. Ίσως θα αφορά όλους που δεν ψάλλουν σε μεγάλο, κεντρικό ναό. Και θα φταίει όχι η "άδικη" προϊσταμένη αρχή, αλλά η κρίση που συμπαρασύρει τα πάντα, γιατί όχι και τις προσόδους των ναών.

Αλλά με αφορμή αυτό το υπαρκτό ερώτημα, άλλο θέλησα να δείξω: ότι σχεδόν κανείς δεν μπορεί να δει την ψαλτική αμιγώς ως επάγγελμα. Ακόμα κι αν δεν την βλέπει ως διακονία προς την εκκλησία, όμως είναι το μεράκι του, η τέχνη του, για την οποία θυσίασε πολλά. Θα την πρόσφερε λοιπόν και αφιλοκερδώς, αν δεν είχε άλλη επιλογή.

Καταλήγω ότι όλη η συζήτηση για εργασιακά δικαιώματα, διεκδικήσεις κ.λπ. προϋποθέτουν μια διοικούσα αρχή (ενορία, μητρόπολη κ.λπ.) που μπορεί και να τα καταστρατηγεί. Όταν όμως αυτή η αρχή, παρά την καλή της θέληση δεν μπορεί ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ να ανταποκριθεί, τότε οι όροι της συζήτησης αλλάζουν. Θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει και αυτή η συζήτηση - που είναι νομίζω πιο δύσκολη.

Καλὸ θὰ ἦταν νὰ διαχωρίζεις τὴν Ἑνορία ἀπὸ τὴν Μητρόπολη.

Συνήθως ἡ πρωτη φυτοζωεῖ και ἡ δεύτερη τὴν ἀπομυζᾶ γιὰ ἰδίους ἤ ἀνοήτους σκοπούς. Καὶ ἐδῶ εἶναι τὸ θέμα. Ποιὸς ἐλέγχει τὰ ἔσοδα τῶν Μητροπόλεων καὶ ποῦ διατίθενται;

Ἄς ἀφήσουν οἱ παρασιτικοὶ ὀργανισμοὶ τῶν Μητροπόλεων μὲ τοὺς ἐπισκοπικοὺς ὁδηγούς, τὰ ἐπισκοπικὰ ὀχήματα, τοὺς ἐπισκοπικοὺς ὑπαλλήλους, τὸν ἐπισκοπικὸ καφέ, τοὺς ἐπισκοπικοῦς συγγενείς κλπ., ἄς ἀφήσουν ἤσυχες τὶς ἑνορίες νὰ ἐξυπηρετήσουν τὶς ἀνάγκες τους καὶ μετὰ βλέπουμε ...

Σὲ μητρόπολη τῆς Βορείου Ἑλλάδος κάποια Ἑνορία ἀνεγείρει νέα ἐκκλησία. Ὁ ἐπιχώριος μητροπολίτης ἀπαιτεῖ ὅλα τὰ ἔργα νὰ κατευθύνονται σὲ δικούς του προμηθευτὲς χωρίς ἔρευνα ἀγορᾶς μὲ ἀποτέλεσμα διπλάσιες ὑπερτιμολογήσεις τῶν πάντων καὶ συνεχή οἰκονομικὴ ἐξάντληση τῆς Ἑνορίας ὑπὲρ τοῦ ἐπισκόπου. Ἐνδεικτικὸ παράδειγμα καὶ δυστυχῶς ὄχι τὸ μοναδικό.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
''....Ἄς ἀφήσουν οἱ παρασιτικοὶ ὀργανισμοὶ τῶν Μητροπόλεων μὲ τοὺς ἐπισκοπικοὺς ὁδηγούς, τὰ ἐπισκοπικὰ ὀχήματα, τοὺς ἐπισκοπικοὺς ὑπαλλήλους, τὸν ἐπισκοπικὸ καφέ, τοὺς ἐπισκοπικοῦς συγγενείς κλπ., ἄς ἀφήσουν ἤσυχες τὶς ἑνορίες νὰ ἐξυπηρετήσουν τὶς ἀνάγκες τους καὶ μετὰ βλέπουμε ...

Σὲ μητρόπολη τῆς Βορείου Ἑλλάδος κάποια Ἑνορία ἀνεγείρει νέα ἐκκλησία. Ὁ ἐπιχώριος μητροπολίτης ἀπαιτεῖ ὅλα τὰ ἔργα νὰ κατευθύνονται σὲ δικούς του προμηθευτὲς χωρίς ἔρευνα ἀγορᾶς μὲ ἀποτέλεσμα διπλάσιες ὑπερτιμολογήσεις τῶν πάντων καὶ συνεχή οἰκονομικὴ ἐξάντληση τῆς Ἑνορίας ὑπὲρ τοῦ ἐπισκόπου. Ἐνδεικτικὸ παράδειγμα καὶ δυστυχῶς ὄχι τὸ μοναδικό...''

Οπως,παλι, πολλοι Μητροπολιτες, απαιτουν με εγκυκλιους τους,απο τις ενοριες,να ενισχυουν οικονομικα τα ιδρυματα-δηλ. ο,τι εσοδα τους προκυψουν,να τα δινουν στη Μητροπολη- και οι ιδιες να μην μπορουν,οχι να κανουν ενα εργο στο ναο τους,αλλα να μην μπορουν να εξυπηρετησουν,ουτε καλα καλα, τις βασικες τους αναγκες (ψαλτες,ρευμα,κλπ)!!...
 

Μοραλέτης

Νικόλαος.Χ.Κουβρακίδης
Καλό θα ήταν να συνεχίσουμε να ψάλλουμε αφιλοκερδώς ή τουλάχιστον όσοι έχουμε επάγγελμα και η ψαλτική είναι το διακόνημά μας να εξυπηρετούμε όποτε μας το ζητήσουν αρκεί να μήν εγκαταλείπουμε την εργασία μας και δημιουργούνται προβλήματα εκεί.Η δε καλύτερη λύση είναι η υπακοή στον πνευματικό μας πάνω στο θέμα αυτό.Καλό θα ήταν πάντως όσοι έχουν την ψαλτική ως μόνο βιοπορισμό να γίνεται προσπάθεια απο την εκάστοτε ενορία να συνδράμει όλο το ποίμνιο ώστε να μαζεύεται κάθε μήνα ένα σεβαστό ποσό για τον ιεροψάλτη.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
ΕΥΚΟΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΨΑΛΛΟΥΜΕ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΖΟΥΚ ΜΠΟΞ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΚΕΡΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ,ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΣΤΟ ΘΕΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΤΟ ΝΑ ΥΜΝΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ,ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΥΜΩΝ ΠΟΛΥΣ ΕΝ ΤΟΙΣ ΟΥΡΑΝΟΙΣ,ΘΕΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΡΙΝΟΝΤΟΣ

Θα δωσω λογο στο Θεο,επειδη,αν οχι απαιτω,αλλα θελω την αναλογη αμοιβη,για τις υπηρεσιες μου;....
Γιατι σπουδαζαμε τοσα χρονια και ξοδευαν οι γονεις μας λεφτα και εμεις σημερα συνεχιζουμε να ξοδευουμε για βιβλια,cd's,προγραμματα,τονοδοτες,μικροφωνα,και δεν ξερω και εγω,τι αλλο;...
Για την ψυχη μας;...
Γιατι αν παμε εμεις στην κολαση, καποιοι ''προίσταμενοι'',που θα...πανε;...:rolleyes:
ΥΓ. Με αυτο το: ''Να υμνεις το Θεο,δεν εχει μεγαλη αξια,'' τι εννοεις;...
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
ΕΥΚΟΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΨΑΛΛΟΥΜΕ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΖΟΥΚ ΜΠΟΞ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΚΕΡΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ,ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΣΤΟ ΘΕΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΤΟ ΝΑ ΥΜΝΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ,ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΥΜΩΝ ΠΟΛΥΣ ΕΝ ΤΟΙΣ ΟΥΡΑΝΟΙΣ,ΘΕΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΡΙΝΟΝΤΟΣ

Φίλε Βλαχερνίτη, κάτι απλό θα σε ρωτήσω, ούτως ή άλλως δεν έχει αξία να το ζορίζουμε γιατί εκπέμπουμε σε άλλο μήκος κύματος... Έχεις βγάλει ποτέ στην ζωή σου Μεγάλη Εβδομάδα;;; Ή μήπως θες να μας πείς πως όλοι οι μεγάλοι Μαϊστορες της ψαλτικής, Πρωτοψάλτες και Λαμπαδάριοι, δεν πληρώνονταν για τις υπηρεσίες τους;;;Μήπως θα μας πεις πως έτρωγαν πέτρες, ή μήπως είχαν φτάσει σε τέτοια ύψη αγιότητος που δεν είχαν ανάγκη ούτε τα αυτονόητα;;; Ας σοβαρευτούμε λιγάκι, ειλικρινά δεν μπορώ να βλέπω στον κλάδο μας τέτοια αφέλεια... Άλλο πράγμα το να είναι καλός κάποιος, άλλο να είναι κορόϊδο.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
κάθε άποψη πρέπει να γίνεται σεβαστή. Η κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη και ξεχωριστή.. Είναι κάποιοι ψάλτες οι οποίοι δεν έχουν άλλο εισόδημα, είτε έχουν 4 ή περισσότερα στόματα να θρέψουν.. οπότε δεν είναι κατακριτέο να πληρώνεσαι σ' αυτήν και σε άλλες περιπτώσεις..
αυτά, ο καθένας να πράττει το σωστό κατά την κρίση του.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στην επιλογή "Θα συνεχίσω να ψάλλω, αλλά όπου αλλού βρω εκτός από τον ναό μου...." εννοείται αμοιβόμενος, ή και όχι;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Στην επιλογή "Θα συνεχίσω να ψάλλω, αλλά όπου αλλού βρω εκτός από τον ναό μου...." εννοείται αμοιβόμενος, ή και όχι;

Νεοκλή, εννοείται από τον τίτλο της δημοσκόπησης ότι δεν υπάρχει πουθενά αμοιβή. (Μπερδεύει το "όπου βρω" το ξέρω, θα έπρεπε να λέει "όπου μπορώ", αλλά βλέπω ότι δεν μπορώ να το αλλάξω τώρα).

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Συντονιστής δεν είμαι, αλλά με εξαίρεση το τελευταίο μήνυμα του Νεοκλή, όλα τα μετά το μήνυμα 3 ανήκουν όχι εδώ, αλλά στην ενότητα "Ψαλτική: προσευχή ή επάγγελμα" - και εν πολλοίς αναπαράγουν τα εκεί (χιλιο)συζητημένα.
 

Μοραλέτης

Νικόλαος.Χ.Κουβρακίδης
Φίλε μου αλλαξα την τοποθέτησή μου και εκτιμώ τις σπουδές σου,αλλά πές μου π.χ σε ένα χωριό θα χτυπήσει η καμπάνα και δεν θα πας στην εκκλησία να ψάλλεις επειδη π.χ εκεινη την μέρα δεν θα πληρωθείς?Τ ο αντέχει αυτό η καρδιά σου?Είμαι σίγουρος πως όχι.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... σε ένα χωριό θα χτυπήσει η καμπάνα και δεν θα πας στην εκκλησία να ψάλλεις επειδη π.χ εκεινη την μέρα δεν θα πληρωθείς?Τ ο αντέχει αυτό η καρδιά σου?Είμαι σίγουρος πως όχι.

Εμένα πάντως το αντέχει, γιατί έχω και την ανάγκη κάποτε να καθήσω από κάτω, με το υπόλοιπο εκκλησίασμα και να προσπαθήσω να συγκεντρωθώ, μπας και κατορθώσω να προσέξω τα λόγια αυτά που κάθε φορά ψέλνουμε στην εκκλησία αλλά λίγες φορές τα προσέχουμε. Εκτός πια και δεν υπάρχει κανείς άλλος για να ψάλλει.
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Τι θα κάνετε αν ο ναός σας αδυνατεί (αντικειμενικά) να σας πληρώσει και δεν μπορείτε να βρείτε αλλού;
Εγώ αναλόγως...
Α)Αν αυτά τα χρήματα που έπαιρνα δεν τα είχα τόσο πολύ ανάγκη,θα καθόμουν με τρεις προϋποθέσεις:1.Να υπάρχει πραγματικά σοβαρός λόγος για αδυναμία πληρωμής,2.να με δένει αισθηματικά ο Ναός κ.τ.λ. και 3. να μην έχω δεσμεύσεις.
Β)Στην περίπτωση όπου τα είχα ανάγκη τα χρήματα,θα καθόμουν μέχρι να βρω άλλη εκκλησία,αλλά θα καθόμουν με τρεις πάλι προϋποθέσεις.Η 1,2 και 3 όπου αναφέρθηκα πιο πάνω.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Ομολογουμένως ωραίο θέμα ανοίχτηκε και θα πρέπει από εδώ και έπειτα να σκεφτόμαστε αφ’ ενός μεν πως ένα τέτοιο ενδεχόμενο είναι πολύ πιθανό να μας παρουσιαστεί, αφ’ ετέρου δε να είμαστε έτοιμοι να πράξουμε αναλόγως και να το αντιμετωπίσουμε κατάλληλα. Βλέπετε, οι παλιές καλές εποχές πέρασαν ανεπιστρεπτί για πολλούς που πίστευαν ότι μια ζωή οι πιστοί θα ρίχνουν ανενδοιάστως και με πλήρη ευχέρεια τον οβολό τους στο παγκάρι και κάνανε τη χειρότερη οικονομική δυνατή διαχείριση, έτσι ώστε να πληρώσουν την νύφη όσοι δεν φταίγανε… Ο νοών νοείτω. Δυστυχώς, το μήνυμα του Δομέστιχου δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια αμφισβήτησης…

Εγώ προσωπικά θα έκανα το εξής: Αν το αναλόγιο ήταν σε ένα χωριό με μικρό εκκλησίασμα και έμενα εκεί, τότε θα έμενα και θα εξυπηρετούσα τουλάχιστον κάθε Κυριακή και τις μεγάλες γιορτές. Το λέω αυτό γιατί γνωρίζω ότι όταν ένα χωριό αδυνατεί να πληρώσει τον ψάλτη του, τις περισσότερες φορές είναι αλήθεια. Πολλά χωριά, έχοντας σαφώς πολύ μικρότερα έσοδα σε σχέση με τις πόλεις, δεν έχουν να βάλουν ούτε πετρέλαιο το χειμώνα και οι πιστοί ξυλιάζουν από το κρύο… Άρα σε μια τέτοια περίπτωση θα συνέχιζα έστω και αφιλοκερδώς. Γνωρίζω επίσης πως είναι άσχημο σε ένα χωριό να μην χτυπάει η καμπάνα την Κυριακή και η αιτία να είναι κάποια πράγματα που μπορούν να λυθούν με λίγη κατανόηση. Αν πάλι τα οικονομικά δεν το επέτρεπαν, ή αναγκαζόμουνα να έρχομαι από αλλού, τότε ίσως να τους έκανα κάποια εξήγηση.

Αν συνέβαινε όμως αυτή η κατάσταση σε αναλόγιο της πόλης, τότε θα έκανα τα της δεύτερης επιλογής. Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν ακόμα μερικοί ηλικιωμένοι που, αν και ακόμα δεν έχουν καταλάβει ότι δεν είναι στην καλύτερη φωνητική κατάσταση, εντούτοις όμως μπορούν να βγάλουν μια Θεία Λειτουργία όταν και όποτε χρειαστεί. Το αισθητικό αποτέλεσμα μια τέτοιας πράξης δεν θα με ενδιέφερε, εναλλακτικά υπάρχουν και τα κασετόφωνα για όποιον ήθελε καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα. Γιατί θα κρατούσα τέτοια στάση; Απλά αναλογιστείτε τι πανηγύρι γινόταν μέχρι πριν λίγα χρόνια στις πόλεις από τα τυχερά, και τι παίρναμε εμείς ως μηνιάτικο μισθό…
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Προσωπικά σε επικείμενη αδυναμία πληρωμής του μισθού μου από τον εκάστοτε ναό θα συνέχιζα να ψέλνω αφιλοκερδώς ,και ο καλός ο Θεός, μου έχει αποδείξει ότι με υπομονή και τον μισθό μου θα πάρω και τίς ανάγκες μου θα μπορώ να καλύψω "Οι δε εκζητούντες τον Κύριον ουκ ελαττωθήσονται παντός αγαθού".Ίσως να είναι και μία δοκιμασία κατά την γνώμη μου η όλη κρίση -μέχρι και η κάποια επικείμενη αδυναμία πληρωμής!.Μήπως χάσαμε την πίστη μας;!Μήπως γίνουμε σαν τούς μαθητές του κυρίου που ενώ κοιμόνταν δίπλα τους αυτοί φοβήθηκαν τα κύματα τις θάλασσας;
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Aν και έχουν ψηφίσει περίπου 80 άτομα, θα ήθελα πάντως να ακούσω και άλλες απόψεις συναδέλφων, ή και εναλλακτικές προτάσεις ακόμη, έτσι ώστε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το ζήτημα αυτό.
 
Top