Πρόβλημα στη διαμόρφωση σελίδας στο word μετά από copy paste από pdf

yuemm

Μέλος
Καλησπέρα.
Μετά από copy-paste από pdf σε word δε μπορώ να κάνω διαμόρφωση σελίδας στο word(συγκεκριμένα δε μου "ανοίγει-απλώνει" το έγγραφο ).Πως μπορείνα λυθεί το πρόβλημα(δε φαίνεται να υπάρχει πλαίσιο κειμένου);
Ευχαριστώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προσωπικά επιλέγοντας απλό κείμενο από pdf (με το acrobat 9 pro extended, δεν ξέρω τι γίνεται με τον reader) όπως αυτό που επισυνάπτω, παιρνάει άνετα για οποιαδήποτε επεξεργασία στο word (2007), ακόμη κι αν βρίσκεται μέσα σε πίνακες (φυσικά η διάταξη στο πέρασμα του word είναι εντελώς διαφορετική κρατώντας μόνο το κείμενο). Το θέμα πιστεύω είναι τι ακριβώς επιλέγετε για αντιγραφή. Εάν αυτό που επιλέγετε περιέχει κείμενο, αλλά είναι ουσιαστικά εικόνα (π.χ. μία ασματική ακολουθία ενός Αγίου, όπου οι σελίδες είναι σαρωμένες) τότε η επεξεργασία στο word δεν είναι το ίδιο εύκολη. Καλύτερα θα ήταν να μας δείξετε τι εννοείτε με ένα παράδειγμα.
 

Attachments

  • Πολυτονικό Πληκτρολόγιο.pdf
    309.2 KB · Views: 15

yuemm

Μέλος
Φίλε Χρήστο ,έχω το reader 8 prof. ,δεν φαίνεται να πρόκειται όμως για εικόνα μιας που μπορώ να επέμβω στο κείμενο.Ίσως να είναι θέμα με τα enter του κειμένου.Αν όμως συμβαίνει αυτό τότε θα είναι κάπως χρονοβόρο να αφαιρώ ένα ένα τα enter.
Παραθέτω ένα υπόδειγμα.
 

Attachments

  • Αντίγραφο από 3a3c001AgZhlos.pdf
    62.2 KB · Views: 11

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φίλε Χρήστο ,έχω το reader 8 prof. ,δεν φαίνεται να πρόκειται όμως για εικόνα μιας που μπορώ να επέμβω στο κείμενο.Ίσως να είναι θέμα με τα enter του κειμένου.Αν όμως συμβαίνει αυτό τότε θα είναι κάπως χρονοβόρο να αφαιρώ ένα ένα τα enter.
Παραθέτω ένα υπόδειγμα.

Στὴν κάτω δεξιὰ γωνία τοῦ Word ἔχει ἕνα κουμπάκι ἀνάμεσα σὲ δύο βέλη, τὸ πατᾶς, ἐπιλέγεις εὔρεση --> λεπτομέρειες--> εἰδική-->σημάδι παραγράφου. Μετὰ στὸ παράθυρο τῆς ἀντικατάστασης πατᾶς ἕνα space καὶ ἔτσι ἀντικαθιστᾶς μαζικὰ ὅλα τὰ enter μὲ space.

Καλὴ δύναμη.
 

yuemm

Μέλος
Και πως διατηρώ πιο εύκολα τις παραγράφους;

Y.Γ.Χρήστο.στο pdf σου κάποια γράμματα φαίνονται "κινέζικα"
 
Όταν αντιγράφετε από Adobe Reader δεν υπάρχει τρόπος να διατηρήσετε παραγράφους.
Κάθε γραμμή δεν έχει συνέχεια με την προηγούμενη και αναγνωρίζεται ως ξεχωριστή παράγραφος (σαν να πατήσατε Enter).

Υ.Γ: Είδα όμως μεταγενέστερα ότι έχετε την πλήρη έκδοση (professional)... οπότε μου κάνει και μένα εντύπωση το πρόβλημα που αναφέρετε.
 
Last edited:
Top