Προπόνηση...

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Έχω πει ότι μετά την απόλυσή μου απ' το στρατό (1973), αραίωσα τις παρουσίες μου στο αναλόγιο του άρχοντα Θρ. Στανίτσα, μέχρι που σταμάτησα να πηγαίνω αφού ανέλαβα καθήκοντα πρωτοψάλτη στον Ναό του Αγίου Γεωργίου Μελισσίων το 1976.
Αγόρασα και ένα καινούργιο στερεοφωνικό JVC και μια κασέττα χρωμίου για καλύτερη λέει εγγραφή και το πήρα στην εκκλησία την πρώτη Μεγάλη μου Τρίτη...
Η εγγραφή χάλια! Ακούγεται πότε από το ένα ηχείο, πότε απ' το άλλο... και σήμερα που ανακάλυψα την κασέττα, δοκίμασα να την ψηφιοποιήσω μονοφωνικά, και διαπίστωσα ότι βγήκε κάπως καλά, μόνο το Δοξαστικό Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις.... Τα υπόλοιπα δεν ακούγονται!
Το επισυνάπτω λοιπόν για ..... προπόνηση!:D:D:D
Καλή ακρόαση... είπαμε έτος 1976. Πέρασαν κι όλας 35 χρόνια;:(
Ν
ΥΓ. Ήθελα να τιμωρήσω τους βοηθούς μου για την άνοδο της βάσης κατά ... λειψό:D ημιτόνιο.... Τον ισοκράτη με .... προφορική επίπληξη (είναι το αδερφάκι μου που κατέβαλε φιλότιμες προσπάθειες να ... πιάσει τα ισοκρατήματα καίτοι άμουσος..), τον φίλο μου που λέει μαζί μου με ... έγγραφη αναφορά στο ΣΚΑΙ (Συμβούλιο Κρίσεως Ανειδίκευτων Ιεροψαλτών), αλλά τότε δεν υπήρχε ... Ευαγγελάτος:D και τον βήχοντα, ... αποβολή από τα αναλόγια όλης της επικράτειας...:D:D:D
 

Attachments

  • Kyrie h en pollais amartiais P.P. (N.G.).MP3
    15.9 MB · Views: 206

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τότε τά 'χαμε πρόσφατα, και τα λέγαμε κι από το χειρόγραφό του,.... ενώ εκείνος τό 'λεγε απ' έξω!

Εγώ θα σταθώ στα ενδόφωνα...μετρημένα, και μοναδικά ( στο Δέξαι μου φαίνεται το κέρδος της μαθητείας....)


Δ.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Υπάρχον, δέξαι μου την ειλικρινή συγκίνηση! Τί κι αν δεν ήταν παρών ο Θράσος να ισοκρατήσει το "δέξαι μου τας πηγάς των δακρύων"; Εκών-άκων, σε "είχε φτύσει στο στόμα"!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
κυρ-Νικόλαος Γιάννου ο Γλυκύς!

(Το άκουσα περί τις 3 φορές συνεχόμενα... )
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εκτός των thanks που έβαλα και που απευθύνεται σε όλους που είχαν την καλωσύνη και την υπομονή να ακούσουν την .... προπόνηση:D, να απαντήσω στα παραπάνω μηνύματά σας...
Αηδόνη, μη λες μεγάλες κουβέντες - υπερβολές!
Φώτη, αρχίζεις απ' το ... τόπι 10:D και ... κατρακυλάς τα ... τόπια!:D Αν κατέβεις ακόμα 11 (δηλ. -11) για στρογγυλοποίηση θα πετύχεις το -10!:D:D Εκεί είμαι!:D
Δημήτρηδες, (admin. και Ζαγκανά) μέχρι τώρα έχω ακούσει τα ... προσωνύμια:( Άρχων, υπάρχων (=δικό μου), compositore (Βενιέρης). Ο Μπερεκέτης ήταν ο μόνος γλυκύς! κ. Κουμπαρούλη,) και ... τέλος, ...... πτυελοδοχείον του Στανίτσα!:D:D:D:D
Τίποτ' απ' όλα αυτά! Μόνο το .. υπάρχων (με μικρό υ) κι αυτό για όσο υπάρχουμε!:confused:
Νά 'στε καλά
Ν
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν τον ψηφίσαμε (ακόμη) όμως:D

Αδελφέ Παναγιώτη υπάρχει και η ψήφος της εκτίμησης,η λεγομένη ψήφος της καρδιάς η οποία είναι ακόμη πιο σημαντική από τις υπόλοιπες.Σημαντική διότι η εμπιστοσύνη που παράγεται μέσα από την διαδικασίες της ανταλλαγής απόψεων η' αρχείων είναι πολύ πιο ισχυρή λόγω ανιδιοτέλειας.Πιστεύω να συμφωνείς...:)
 
Πιστεύω να συμφωνείς...:)

άνευ-επιφυλάξεως ! (και ευχαριστώ για την επικοινωνία)

Σημαντική διότι η εμπιστοσύνη που παράγεται μέσα από την διαδικασίες της ανταλλαγής απόψεων η' αρχείων είναι πολύ πιο ισχυρή λόγω ανιδιοτέλειας.

κι από άλλες διαδικασίες βεβαίως-βεβαίως !

(πάντως η ΑΕΛ να έχει Τ... αρχηγό δεν το φανταζόμουνα ποτέ !!:D)
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
άνευ-επιφυλάξεως ! (και ευχαριστώ για την επικοινωνία)



κι από άλλες διαδικασίες βεβαίως-βεβαίως !

(πάντως η ΑΕΛ να έχει Τ... αρχηγό δεν το φανταζόμουνα ποτέ !!:D)

Μεγάλη και πικρή ιστορία αδελφέ που πονάει.Μην το συζητάς......:)

Πονάω διότι τα ίδια τραβάει και η Α.Ε.Κ.Υπάρχει λύση όμως.Σε λίγους μήνες θα λυθούν τα προβλήματα πιστεύω.....:)
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εδώ!
Ψάξε και λιγουλάκι! Μουσικά κείμενα, χειρόγραφα, χειρ/φα Στανίτσα, (υπόμνημα) το βρήκες, και όχι μόνο αυτό!!!
Το ανεβασμένο εδώ είναι 2η καταγραφή του άρχοντα (μάλλον εν Αθήναις) υπάρχει και η πρώτη από την Πόλη που δεν εντόπισα, αλλά πόσες μικροδιαφορές θα έχουν μεταξύ τους... Δεν παύει η μελοποίηση να είναι του Πέτρου...
 
Μεγάλη και πικρή ιστορία αδελφέ που πονάει.Μην το συζητάς......:)

Πονάω διότι τα ίδια τραβάει και η Α.Ε.Κ.Υπάρχει λύση όμως.Σε λίγους μήνες θα λυθούν τα προβλήματα πιστεύω.....:)


Αχ Φώτιε !
τίποτε δεν λύθηκε !!! (μάλλον δια-λύθηκε...)
 
Top