Ποια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο μικρόφωνο;

user20

New member
Χαίρετε!
Αν εχει κάποιος χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο μικρόφωνο mud 525, θα ήθελα να μου πει την γνώμη του όσο αφορά την σχέση ποιότητας - τιμής και κατά πόσο αλλοιώνει ή μη την φυσική φωνή.
 

user20

New member
Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο σε δυναμικό μικρόφωνο; Μπορώ να διαθέσω μέχρι 200-300€, αρκεί να είναι κάτι ποιοτικό και καλό!
 

Μάριος

Μέλος
Προσωπικά έχω καταλήξει σε 2:
1) Behringer XM 8500. Οικονομικό αλλά αξιοπρεπέστατο. Το έχω για προσωπική χρήση στον υπολογιστή και ακόμα δεν έχω πεισθεί ότι χρειάζομαι αναβάθμιση.
2) Shure SM58. Κλασσικό, πολύ καλό και σε λογική τιμή.
Αν σου χρειαζόταν αντικειμενικά κάτι καλύτερο από αυτά τα δύο, τότε δεν θα ρωτούσες εδώ για πληροφορίες. Θα ήξερες ήδη ;)
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Εξαρτάται και τι χρήση θες να κάνεις. Εγώ ας πούμε προτιμώ το akg (το πυκνωτικο ως πιο ευέλικτο) αλλά βγάζει και δυναμικά στα λεφτά που διαθέτεις.
 
Last edited:

user20

New member
Εξαρτάται και τι χρήση θες να κάνεις. Εγώ ας πούμε προτιμώ το akg (το πυκνωτικο ως πιο ευέλικτο) αλλά βγάζει και δυναμικά στα λεφτά που διαθέτεις.
Θέλω κάτι ξεκούραστο, να ενισχύει τις χαμηλές νότες (το αδύναμο σημείο μου) και κυρίως να μην αλλοιώνει την φωνή. Ψάχνω κυρίως για δυναμικό, γιατί δεν νομίζω η εγκατάσταση της εκκλησίας να δέχεται πυκνωτικό. Αυτή την στιγμή ο ναός έχει της mud 525 που παρέθεσα στο πρώτο μήνυμα.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Το συγκεκριμένο που συστήνω, για ξεκούραστο το συστήνω και επειδή σου επιτρέπει να ψαλεις και να διαβάσεις καθαρά, πολύ γρήγορα. Πιάνει μάλιστα από μακριά. Τα δυναμικά δίνουν μεν όγκο στη φωνή αλλά σε οδηγούν να ψαλεις δυνατότερα και βραδύτερα και κουράζεσαι και καθυστερεις και παράγεται βουητό και χάνονται οι λέξεις.

Το mud που λες το έχουν στο ναό σας όλοι; Και οι ιερείς;
 
Top