Περί βιβλιοδεσίας βιβλίων που χρησιμοποιούμε στην ψαλτική

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ 600 ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΣΩ ΜΕ ΣΚΗΡΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ , ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟΔΕΤΕΙΟ ????


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !!
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ 600 ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΣΩ ΜΕ ΣΚΗΡΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ , ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟΔΕΤΕΙΟ ????


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !!

Ένας πολύ καλός βιβλιοδέτης Σπύρο ήταν στην οδό Όγλ στην Λάρισα.Σ'αυτόν έχω δέσει πάμπολλα βιβλία του πατέρα μου και δικά μου σπάνια και μη κυρίως βυζαντινής μουσικής.Μιλάμε για πολύ καλή βιβλιοδεσία,με σκληρό και ανθεκτικό μαύρο εξώφυλλο και με χρυσή ανάγλυφη γραφή των τίτλων πάνω σ'αυτό.Επειδή είμαι στα πεθερικά μου προς Ελασσόνα μερια τη Δευτέρα που θα κατέβω Λάρισα θα σου πω λεπτομέρειες για το αν υφίσταται ή αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.Από κει και πέρα στο χέρι σου είναι αν θέλεις να επιβαρυνθείς με τα πρόσθετα ταχυδρομικά έξοδα.Πιστεύω πάντως πως ολόκληρη Αθήνα σίγουρα θα έχει πολλές επιλογές.Εγώ πάντως θα σε ενημερώσω.
 
Last edited:
πολύ καλο βιβλιοδετειο εχει και στην συμβολη των οδων Σόλωνος και Ασκληπιου στο κεντρο των Αθηνων, διπλα σ ενα φαρμακειο. Εγγυημενη δουλειά
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Έχω 2 βιβλία σε φωτοτυπίες ...ακόμα δεν τα έχω δέσει ...δεν θέλω να τα δέσω με το κλασσικό (πλαστικό σπιράλ)-ούτε με θερμοκόληση ..θα προτιμούσα να τα δέσω με σκληρό εξώφυλλο για να είναι πιο ανθεκτικά ....(ξέρετε....ένα χοντρό εξώφυλλο σαν κ αυτά τα εξώφυλλα που είναι δεμένοι οι πανδέκτες της Ζωής -τα βιβλία του Πετρίδη ..τα βιβλία της Σιμωνόπετρας κλπ κλπ

Ξέρετε τέτοιου είδους βιβλιοδετεία στην Αθήνα???????????????????
 
θα βρεις πολλά αν ψάξεις στα Εξάρχεια , στις παρόδους της Ζωοδόχου Πηγής και της Χαριλάου Τρυκούπη.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
...ή παίρνεις τηλ. στο 1188X και σου βρίσκουν επιτόπου βιβλιοδετείο!!:cool:



δεν έβαλα το τελευταίο ψηφίο για να μην θεωρηθεί ό,τι κάνω διαφήμιση!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αυτό που ψάχνεις είναι ένα "Καλλιτεχνικό Βιβλιοδετείο", έτσι ονομάζεται. Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, έχει πολλά στη Σόλωνος, στο ύψος Ζωοδόχου Πηγής, Χ. Τρικούπη κτλ.

Η τέλος πάντων, ψάξε στο Χρυσό Οδηγό για "Καλλιτεχνικό Βιβλιοδετείο".

Οι τιμές κυμαίνονται. Για δέσιμο απλό (τύπου βιβλίων Ζωής) κάπου 30 ευρώ, για καλύτερο "ανάγλυφο" εξώφυλλο 40-50 ευρώ και για ακόμα καλύτερο άστο.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αυτό που ψάχνεις είναι ένα "Καλλιτεχνικό Βιβλιοδετείο", έτσι ονομάζεται. Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, έχει πολλά στη Σόλωνος, στο ύψος Ζωοδόχου Πηγής, Χ. Τρικούπη κτλ.

Η τέλος πάντων, ψάξε στο Χρυσό Οδηγό για "Καλλιτεχνικό Βιβλιοδετείο".

Οι τιμές κυμαίνονται. Για δέσιμο απλό (τύπου βιβλίων Ζωής) κάπου 30 ευρώ, για καλύτερο "ανάγλυφο" εξώφυλλο 40-50 ευρώ και για ακόμα καλύτερο άστο.

και δω στην Κρήτη πάνω-κάτω οι ίδιες τιμές <<παίζουν>>. Πιο παλιά βιβλιόδεσα ένα αναστασιματάριο εκδ. 1983 γιατί είχε ξεκολλήσει και ήταν σε κακή κατάσταση το σκληρό εξώφυλλο...τ'αντικατέστησα με ένα καινούριο πάνω στο οποίο χτύπησε <<χρυσαφί>> γράμματα ο βιβλιοδέτης και μου πήρε 30 ευρώπουλα.
 
Υπάρχει και η πολύ καλή λύση του μεταλλικού σπιράλ που βολεύει στο αναλόγιο γαιτί μενει ανοικτό (ενώ τα δεμένα βιβλία κλείνουν).
Τιμή 2,5 ευρώ ΜΟΝΟ με πλαστικοποίηση του εξώφυλλου και του πισώφυλλου.
Σε όλη την Σόλωνος μόνο έναν βρήκα που κάνει τέτοια και είναι στην οδό Μαυρομιχάλη 16.
Το αποτέλεσμα είναι παρα πολύ καλό και το βιβλίο που έδεσα είχε 676 σελίδες (το Αναστασιματάριο του κ.Κιαμηλίδη.)
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Υπάρχει και η πολύ καλή λύση του μεταλλικού σπιράλ που βολεύει στο αναλόγιο γαιτί μενει ανοικτό (ενώ τα δεμένα βιβλία κλείνουν).
Τιμή 2,5 ευρώ ΜΟΝΟ με πλαστικοποίηση του εξώφυλλου και του πισώφυλλου.
Σε όλη την Σόλωνος μόνο έναν βρήκα που κάνει τέτοια και είναι στην οδό Μαυρομιχάλη 16.
Το αποτέλεσμα είναι παρα πολύ καλό και το βιβλίο που έδεσα είχε 676 σελίδες (το Αναστασιματάριο του κ.Κιαμηλίδη.)
Αυτό το μεταλλικό σπιράλ χρησιμοποιώ και εγώ, ακόμη έκοψα το δέσιμο στο Εγκόλπιο, και το έκανα με μεταλλικό σπιράλ.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αυτό το μεταλλικό σπιράλ χρησιμοποιώ και εγώ, ακόμη έκοψα το δέσιμο στο Εγκόλπιο, και το έκανα με μεταλλικό σπιράλ.

Και σε εμάς στο ναό κάποιος το έκανε σε καινούριο εγκόλπιο, με αποτέλεσμα αυτό να έχει αρχίσει ήδη να διαλύεται από το πολύ γύρισε γύρισε των σελίδων.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Και σε εμάς στο ναό κάποιος το έκανε σε καινούριο εγκόλπιο, με αποτέλεσμα αυτό να έχει αρχίσει ήδη να διαλύεται από το πολύ γύρισε γύρισε των σελίδων.
Εξαρτάται και από τον τρόπο που χρησιμοποιείται και κυρίως εάν το μεταλλικό σπιράλ έχει τον απαιτούμενο "αέρα". Εγώ 6 χρόνια που το χρησιμοποιώ, είναι σαν την πρώτη ημέρα.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Αν τα φυλλα ειναι απο παλιο βιβλιο που απλως χαλασε, δηλαδη η ραφη ειναι στην ΜΕΣΗ των φυλλων (ή φροντισατε την εκτυπωση να την κανετε σε τετοια μορφη) το να δεσετε ενα βιβλιο μονοι σας ειναι παιχνιδακι! Εγω τελευταια αρχισα να ασχολουμαι, και μεχρι στιγμης εχω δεσει καμια 10αρια βιβλια τα οποια βγαινουν οπως τα εμπορικα (με εξωφυλλα σκληρα, μαλακα, με δερμα, δερματινη κτλ, λιγο μερακι θελει μονο :) )
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αν τα φυλλα ειναι απο παλιο βιβλιο που απλως χαλασε, δηλαδη η ραφη ειναι στην ΜΕΣΗ των φυλλων (ή φροντισατε την εκτυπωση να την κανετε σε τετοια μορφη) το να δεσετε ενα βιβλιο μονοι σας ειναι παιχνιδακι! Εγω τελευταια αρχισα να ασχολουμαι, και μεχρι στιγμης εχω δεσει καμια 10αρια βιβλια τα οποια βγαινουν οπως τα εμπορικα (με εξωφυλλα σκληρα, μαλακα, με δερμα, δερματινη κτλ, λιγο μερακι θελει μονο :) )

Εμπρός, άνοιξε καινούργιο θέμα! Πως να βιβλιοδετείτε παλιά βιβλία (βυζαντινής μουσικής, για να είμαστε εντός θέματος) με αναλυτικές οδηγίες και εικόνες.

ΥΓ. Σ' εμένα να τα πεις από κοντά.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.

Αυτο ειναι μια επαγγελματικη δουλεια, αρκετα συνθετη και προυποθετει τα αναλογα εργαλεια! Μολις βρω λιγο χρονο θα γραψω αυτον που χρησιμοποιω εγω, ειναι αρκετα πιο απλος [κ νομιζω πιο ανθεκτικος].
 

Ιωήλ

Νέο μέλος
Οι τιμές κυμαίνονται. Για δέσιμο απλό (τύπου βιβλίων Ζωής) κάπου 30 ευρώ, για καλύτερο "ανάγλυφο" εξώφυλλο 40-50 ευρώ και για ακόμα καλύτερο άστο.
:eek: και δε το παίρνω καινούργιο το βιβλίο τότε;
 
Top