Πανήγυρις Ι. Ν. Αγίας Αικατερίνης Πετραλώνων 2013

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Με την δυναμη του Θεου και της Παναγιας και εφετος εορτασε ο ναος της αγιας Αικατερινας Πετραλωνων !!!!Ευχαριστω τους φιλους που ηρθαν!!Στ αριστερα εψαλλε ο καλος μου φιλος Γιαννης Γαβαλακης και παρευρεθησαν οι .. Ζαχαριας Κοντοφρυδης Γιωργος Καρπουζης Στρατος Παπαιωαννου Κωστας Δραμαλης Αποστολος Θεοχαρης Θεοδωρης Κανιωρης Δημητρης Φολιαδης Γιαννης Τσακιλτζης Χρηστος Δαδινος Αντωνης Φανης Γιωργος Ρωμιλιωτης ''ROMEL'' και αν ξεχασα κανενα χιλια συγνωμη...
ο αγαπητος μου φιλος και πρωτοψαλτης Θοδωρος Βασιλειου και το πρωι οι Γιαννης Νεγρης Αγγελος Διαμαντοπουλος Καλπακιδης Αποστολος Θωμας Πατσεας που εκανε και την εγγραφη και ο Αποστολος Θεοχαρης ...........
Αν και ο καιρος μας τα χαλασε λιγο και ειχαμε και παρατραγουδα ολα πηγαν καλα...Η χαρη της αγιας βοηθεια μας!!!
εχω ανεβασει απο το πανυγηρι ηχητικα και αλλες χρονιες!!!...ανεβαζω λιγα που αξιζει ν ακουστουν!!!το δοξαστικο του εσπερινου των Εισοδιων σε συνθεση Στανιτσα Θ που λεει ο Γαβαλακης τον Αποστολο της αγιας που λεει ο Διαμαντοπουλος ο Αγγελος τα απολυτικια της εορτης και το Θεοτοκε Παρθενε το οκταηχον του Γεωργιαδου που το ειπαμε ολοι μαζι στον εσπερινο!!
Υ.Γ...Χοροστατησε ο κ.κ Κυριλος μητροπολιτης Κηφισιας...
 

Attachments

  • μετα το τεχθηναι σε .... Στανιτσα ...Γαβαλακης αγιας Αικατερινας.mp3
    8.6 MB · Views: 105
  • Αποστολος.. Διαμαντοπουλος Αγγελος .αγιας Αικατερινας.mp3
    2.9 MB · Views: 76
  • Απολυτικια εορτης.mp3
    1.4 MB · Views: 50
  • θεοτοκε Παρθενε Οκταηχον Γεωργιαδου Θ..Αγιας Αικατερινης.mp3
    4.8 MB · Views: 113
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Και του χρόνου Δανιήλ.Μπράβο πολύ ωραία ακούσματα με ανδροπρέπεια και στιβαρότητα συνάμα και γλυκύτητα.Πάντα γεια
 
Με την δυναμη του Θεου και της Παναγιας και εφετος εορτασε ο ναος της αγιας Αικατερινας Πετραλωνων !!!!Ευχαριστω τους φιλους που ηρθαν!!Στ αριστερα εψαλλε ο καλος μου φιλος Γιαννης Γαβαλακης και παρευρεθησαν οι .. Ζαχαριας Κοντοφρυδης Γιωργος Καρπουζης Στρατος Παπαιωαννου Κωστας Δραμαλης Αποστολος Θεοχαρης Δημητρης Φολιαδης Γιαννης Τσακιλτζης Χρηστος Δαδινος Αντωνης Φανης Γιωργος Ρωμιλιωτης ''ROMEL'' και αν ξεχασα κανενα χιλια συγνωμη...
ο αγαπητος μου φιλος και πρωτοψαλτης Θοδωρος Βασιλειου και το πρωι οι Γιαννης Νεγρης Αγγελος Διαμαντοπουλος Καλπακιδης Αποστολος Θωμας Πατσεας που εκανε και την εγγραφη και ο Αποστολος Θεοχαρης ...........
Αν και ο καιρος μας τα χαλασε λιγο και ειχαμε και παρατραγουδα ολα πηγαν καλα...Η χαρη της αγιας βοηθεια μας!!!
εχω ανεβασει απο το πανυγηρι ηχητικα και αλλες χρονιες!!!...ανεβαζω λιγα που αξιζει ν ακουστουν!!!το δοξαστικο του εσπερινου των Εισοδιων σε συνθεση Στανιτσα Θ που λεει ο Γαβαλακης τον Αποστολο της αγιας που λεει ο Διαμαντοπουλος ο Αγγελος τα απολυτικια της εορτης και το Θεοτοκε Παρθενε το οκταηχον του Γεωργιαδου που το ειπαμε ολοι μαζι στον εσπερινο!!
Ευχαριστούμε για την φιλοξενία και στο αναλόγιο και εκτός αυτού απο τον Δανό!! Το έχω ξαναπεί οτι ειναι απο τους καλυτερους ψάλτες της Αρχιεπισκοπικής περιφερείας. Και θα πω οτι απο κοντά που τον παρατήρησα, εψαλλε τόσο άνετα που θα μπορουσε να ψέλνει για ώρες συνεχομενα μετά το δι'ευχών. Οτι είχε "ζεσταθεί" ο λαιμός του, είπαμε "δι' ευχών"!!! Να ζήσεις Δανέ και να διακονείς πολλα χρονια απο όποιο μετεριζι σε θέλει ο Υψιστος!!! Συγχαρητήρια και στον εξαίρετο Γιάννη Γαβαλάκη ο οποίος με την παρουσία του λαμπρυνε την πανήγυρη!!!! Και ο εξαίρετος Απόστολος Καλπακίδης που με την παρουσία του έδωσε, οπως και ο γράφων λίγη βοήθεια στο Πρωτοψαλτη!!! Και του χρόνου!!!!
 
Με την δυναμη του Θεου και της Παναγιας και εφετος εορτασε ο ναος της αγιας Αικατερινας Πετραλωνων !!!!

Φίλε μου καλέ Δάνο να σε ευχαριστήσω για την φετινή πρόσκληση που μου έκαμες και φέτος να έρθω να ψάλω στο πανηγύρι σου, καθώς και τον αγαπητό λαμπαδάριο σου που μου παρεχώρησε την θέση του.

Η φιλοξενία όπως είπε και ο Άγγελος εντός και εκτός του αναλογίου ήταν πλουσιοπάροχη και με όλη την απλότητα που σε διακατέχει.

Επίσης να ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθεια τον καλό σου μαθητή Θωμά Πατσέα, τον φίλο και μερακλή Απόστολο Θεοχάρη, καθώς και τον αγαπητό φίλο Γεώργιο Ρωμυλιώτη με το φοβερό ισοκράτημα του.

Εύχομαι η Αγία να σκέπει εσένα και την οικογένεια σου, σε περιμενω στο δικο μου πανηγύρι ώστε να ανταποδώσω την φιλοξενία στο ελάχιστο.

Σ΄ ευχαριστώ.

Υ.γ Να σημειώσω εδώ ότι ήταν μεγάλη η χαρά και η συγκίνηση όταν είδα τον Δάσκαλο και μεγάλο ερμηνευτή Πρωτοψάλτη κ Θόδωρο Βασιλείου.

Να ευχόμαστε όλοι φίλοι μου υγεία σε εμάς και της οικογένειες μας….
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Αν μπορείτε ανεβάστε κανένα ηχητικό απόσπασμα ακόμα .

Φιλε ευχαριστω!!Εχω ανεβασει τοσα εδω και απο το πανηγυρι εχω ανεβασει και απο αλλες χρονιες ... Ολα ειπωθηκαν εξαλου απο την μερια μας χορωδιακα!!!!Ο σκοπος ειναι να ακουστουν οι καλεσμενοι που ηρθαν μες στην βροχη να βοηθησουν .. και οχι η αφεντομουτσουναρα μου..Επισυναπτω το ΄΄Κελευσον ΄΄που ειπε ο κ. Κοντοφρυδης ..Τον ευχαριστω και απ εδω!!!
 

Attachments

  • κελευσον Δεσποτα αγιε ηχος πρωτος..Κοντοφρυδης Ζαχαριας.mp3
    1.7 MB · Views: 207
Last edited by a moderator:

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Πραγματικά πολύ ωραίες, όλες οι ηχογραφήσεις .

Βοήθεια μας και του χρόνου .
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
.Επισυναπτω το ΄΄Κελευσον ΄΄που ειπε ο κ. Κοντοφρυδης ..Τον ευχαριστω και απ εδω!!!

Φίλε Δανιήλ Γειά Σου και του χρόνου νά' σαι καλά.
Άκουσα το " Κέλευσον " και καταχάρηκα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλήθεια, μήπως μπορείς να μου πείς, αυτός που το είπε, σε ποιό Κέντρο τραγουδάει τις Κυραιακές το πρωί, για να πάω να τον απολαύσω περισσότερο !!!!!Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι λέω εγώ !!!!!!!!!!!!!!!!!
Μετά μας φτα'ινε η Εκκλησία, οι Ιερείς και όλοι οι άλλοι. Δεν κοιτάμε τη στραβομάρα μας και να φροντίσουμε να σοβαρευτούμε επιτέλους, ψάλλοντας και όχι τραγουδώντας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Φίλε Δανιήλ Γειά Σου και του χρόνου νά' σαι καλά.
Άκουσα το " Κέλευσον " και καταχάρηκα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλήθεια, μήπως μπορείς να μου πείς, αυτός που το είπε, σε ποιό Κέντρο τραγουδάει τις Κυραιακές το πρωί, για να πάω να τον απολαύσω περισσότερο !!!!!Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι λέω εγώ !!!!!!!!!!!!!!!!!
Μετά μας φτα'ινε η Εκκλησία, οι Ιερείς και όλοι οι άλλοι. Δεν κοιτάμε τη στραβομάρα μας και να φροντίσουμε να σοβαρευτούμε επιτέλους, ψάλλοντας και όχι τραγουδώντας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χαιρε Δασκαλε και Αρχοντα!!!!!!!Σιγουρα σαν δασκαλος κρινετε αυτα που ακουτε αυστηρα..Ο κ Κοντοφρυδης εχει ιδιαιτερο χαρισμα στην φωνη με ανεση στο να λεει τα μαθηματα που ψαλλει ..Εγω του ειπα ισως λαθος μου οταν κατεβαινε απο το αναλογιο θα σου δωσω τονο με το Αμην και κανε αντιφωνια μια οκταβα πανω Δεν μπορω να πω τι ειναι παραδοσιακο και τι οχι μα θα πω αυτο..

.Ειναι φιλος και χαρηκα που ηρθε στον ναο και η βοηθεια του ηταν μεγαλη..!!Γι αυτο και...δεν εχω προβλημα ουτε ντρεπομαι........



Ο κοσμος καλως η κακως μα και ο κληρος <<εχω δει και τον Πειραιως κκ Καλλινικο αρκετες φορες να του κανει νευμα να κατεβει στον σολεα για να πει το κελευσον..>>
μαλλον εχει αλλο κριτηριο σε οτι εχει να κανει με τον τροπο που ψαλουμε αφου σαν ειπαμε το τελευταιο Αμην οσο εγω εβαζα τα βιβλια μου στο ψαλτηρι μαζευτηκαν καμια εικοσαρια ατομα να τον συγχαρουν για το ενα και μοναδικο πραγμα που ειπε μονος του και να τον ρωτησουν το ιδιο πραγμα που ρωτησατε και σεις που ψαλλει δηλαδη για να πανε να τον ακουσουνε..εδω παει αυτο:eek:!!! Η αγια βοηθεια μας!!! Τα σεβη μου Δασκαλε
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Χαιρε Δασκαλε και Αρχοντα!!!!!!!Σιγουρα σαν δασκαλος κρινετε αυτα που ακουτε αυστηρα..Ο κ Κοντοφρυδης εχει ιδιαιτερο χαρισμα στην φωνη με ανεση στο να λεει τα μαθηματα που ψαλλει ..Εγω του ειπα ισως λαθος μου οταν κατεβαινε απο το αναλογιο θα σου δωσω τονο με το Αμην και κανε αντιφωνια μια οκταβα πανω Δεν μπορω να πω τι ειναι παραδοσιακο και τι οχι μα θα πω αυτο..

.Ειναι φιλος και χαρηκα που ηρθε στον ναο και η βοηθεια του ηταν μεγαλη..!!Γι αυτο και...δεν εχω προβλημα ουτε ντρεπομαι........



Ο κοσμος καλως η κακως μα και ο κληρος <<εχω δει και τον Πειραιως κκ Καλλινικο αρκετες φορες να του κανει νευμα να κατεβει στον σολεα για να πει το κελευσον..>>
μαλλον εχει αλλο κριτηριο σε οτι εχει να κανει με τον τροπο που ψαλουμε αφου σαν ειπαμε το τελευταιο Αμην οσο εγω εβαζα τα βιβλια μου στο ψαλτηρι μαζευτηκαν καμια εικοσαρια ατομα να τον συγχαρουν για το ενα και μοναδικο πραγμα που ειπε μονος του και να τον ρωτησουν το ιδιο πραγμα που ρωτησατε και σεις που ψαλλει δηλαδη για να πανε να τον ακουσουνε..εδω παει αυτο:eek:!!! Η αγια βοηθεια μας!!! Τα σεβη μου Δασκαλε

Ματαιος κοπος...τα αδικαιοληγητα δεν δικαιολογουνται, εστω κι αν γραψεις βιβλια ολοκληρα!!!
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Χαιρε Δασκαλε και Αρχοντα!!!!!!!Σιγουρα σαν δασκαλος κρινετε αυτα που ακουτε αυστηρα..Ο κ Κοντοφρυδης εχει ιδιαιτερο χαρισμα στην φωνη με ανεση στο να λεει τα μαθηματα που ψαλλει ..Εγω του ειπα ισως λαθος μου οταν κατεβαινε απο το αναλογιο θα σου δωσω τονο με το Αμην και κανε αντιφωνια μια οκταβα πανω Δεν μπορω να πω τι ειναι παραδοσιακο και τι οχι μα θα πω αυτο..
.Ειναι φιλος και χαρηκα που ηρθε στον ναο και η βοηθεια του ηταν μεγαλη..!!Γι αυτο και...δεν εχω προβλημα ουτε ντρεπομαι........
Ο κοσμος καλως η κακως μα και ο κληρος <<εχω δει και τον Πειραιως κκ Καλλινικο αρκετες φορες να του κανει νευμα να κατεβει στον σολεα για να πει το κελευσον..>>
μαλλον εχει αλλο κριτηριο σε οτι εχει να κανει με τον τροπο που ψαλουμε αφου σαν ειπαμε το τελευταιο Αμην οσο εγω εβαζα τα βιβλια μου στο ψαλτηρι μαζευτηκαν καμια εικοσαρια ατομα να τον συγχαρουν για το ενα και μοναδικο πραγμα που ειπε μονος του και να τον ρωτησουν το ιδιο πραγμα που ρωτησατε και σεις που ψαλλει δηλαδη για να πανε να τον ακουσουνε..εδω παει αυτο:eek:!!! Η αγια βοηθεια μας!!! Τα σεβη μου Δασκαλε

Φίλε μου Δανιήλ, το ότι διαθέτει ιδιαίτερο φωνητικό χάρισμα, αυτό το γνωρίζω και εύχομαι να το διατηρήσει επί μακρόν. Πάντως θα πρέπει να σου πώ, ότι εδώ στη γειτονιά μου ( δύο τετράγωνα παρακάτω ), μένει ένα γεροντάκι ο Μπαρμπα - Τζανής. Αυτός παλαιότερα, ήταν πλανόδιος Μανάβης και γύριζε με το γαϊδουράκι του στις γειτονιές και πουλούσε την πραμάτεια του. Σήμερα έχει παροπλιστεί και μένει με το γαϊδουράκι του σε μιά παράγκα. Ξέρεις Δανιήλ, όταν ο γάϊδαρος γκαρίζει, ακούγεται σε όλο το Ρέντη και όλοι καταλαβαίνουν ότι είναι το γαϊδουράκι που είχαν γνωρίσει κάποτε έξω από την πόρτα τους. Το θέμα όμως είναι, ότι αυτό το γαϊδουράκι, με όλη αυτή τη φωνή που διαθέτει και που ακούγεται σε όλο το Ρέντη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΑΛΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα εάν κρίνεις μία κατάσταση με τα κριτήρια του Πειραιώς ή αυτών που δίνουν συγχαρητήρια, τι να σου πώ :::::::: Στον γάϊδαρο πάντως, κανείς δεν έχει δώσει μέχρι σήμερα συγχαρητήρια, για το μέγεθος της φωνής του, έστω κι αν ακούγεται σε όλη την περιοχή!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ματαιος κοπος...τα αδικαιοληγητα δεν δικαιολογουνται, εστω κι αν γραψεις βιβλια ολοκληρα!!!

Μα τι λετε ??για ποιον κοπο και ποια αδικαιολογητα λετε κ Καρασταματη.??.Δεν ειναι κοπος και γιατι να δικαιολογουμε σε σας η στον καθενα ???Απαντησα στον κ Ιωαννιδη γιατι τον σεβομαι σαν ανθρωπο και σαν δασκαλο και ειπα τι εγινε και τι ειδα!!!!Ειμαι παντα προσεκτικος στο τι γραφω εδω!!και λεω παλι ετσι ειναι αυτα τα πραγματα
Ο καθενας το βλεπει απο την μερια του..Σε αλλους αρεσει η υπερβολη στην ψαλτικη σ αλλους οχι!!


Σιγουρο ειναι οτι στα αυτια του τυχαιου καθενος εκκλησιαζομενου οπως λεει ο Δασκαλος αρχοντας Ιωαννιδης κ Καρασταματη υπαρχουν μερικοι που γκαριζουν αλλα δεν ειναι ψαλτες αλλα υπαρχουν και μερικοι που ειναι ψαλτες αλλα γκαριζουν ...
Υ.Γ βαζω κατι κουρτινοξυλα στο σπιτι και με το μπου ρου μπουρου εχω βαλει δυο στριφονια ολα ολα!!
 
Υ.Γ βαζω κατι κουρτινοξυλα στο σπιτι και με το μπου ρου μπουρου εχω βαλει δυο στριφονια ολα ολα!!

Δεν πιστεύω να ψέλνεις τοποθετώντας κουρτινόξυλα!!!!
Υ/Γ: Εξαιρέτική φωνή ο Άρχοντας κ. Ζαχαρίας Κοντοφρύδης. Τι διάφραγμα είναι αυτο που έχει? Χάρισμα εκ Θεού έχει ο ανθρωπος... Να ζήσει!!! Έψαλλε πανηγυρικα... σιγουρα μπορει και κατανυκτικά το ιδιο υπέροχα.... απλά το "ζει" καθε φορά πολύ έντονα νομίζω...
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Υ.Γ βαζω κατι κουρτινοξυλα στο σπιτι και με το μπου ρου μπουρου εχω βαλει δυο στριφονια ολα ολα!!

Φίλε Δανιήλ με έκανες και έριξα κάτι γέλια να είσαι πάντα καλά!!!!!:D:D:D
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Μα τι λετε ??για ποιον κοπο και ποια αδικαιολογητα λετε κ Καρασταματη.??.Δεν ειναι κοπος και γιατι να δικαιολογουμε σε σας η στον καθενα ???Απαντησα στον κ Ιωαννιδη γιατι τον σεβομαι σαν ανθρωπο και σαν δασκαλο και ειπα τι εγινε και τι ειδα!!!!Ειμαι παντα προσεκτικος στο τι γραφω εδω!!και λεω παλι ετσι ειναι αυτα τα πραγματα
Ο καθενας το βλεπει απο την μερια του..Σε αλλους αρεσει η υπερβολη στην ψαλτικη σ αλλους οχι!!


Σιγουρο ειναι οτι στα αυτια του τυχαιου καθενος εκκλησιαζομενου οπως λεει ο Δασκαλος αρχοντας Ιωαννιδης κ Καρασταματη υπαρχουν μερικοι που γκαριζουν αλλα δεν ειναι ψαλτες αλλα υπαρχουν και μερικοι που ειναι ψαλτες αλλα γκαριζουν ...
Υ.Γ βαζω κατι κουρτινοξυλα στο σπιτι και με το μπου ρου μπουρου εχω βαλει δυο στριφονια ολα ολα!!
Εμμενω μετ'επιτασεως σε αυτα που ειπα! Ο Καρασταματης οτι γραφει, δεν ξεγραφει! Οι αναγινωσκοντες νοητωσαν...!!! Και κατι ακομα...οταν ο γραφων μαθητευε για 25 ολοκληρα χρονια διπλα στον αρχοντα Ιωαννιδη, καποιοι αλλοι ''Σκαλιζανε πατζαρια''!!!
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Λυπαμαι ειλικρινα που πηρε αυτον τον δρομο
το θεμα που εδω ειναι το πανηγυρι του ναου της αγιας Αικατερινας Πετραλωνων
 
Λυπαμαι ειλικρινα που πηρε αυτον τον δρομο
το θεμα που εδω ειναι το πανηγυρι του ναου της αγιας Αικατερινας Πετραλωνων

Και να ζησεις Αρχοντα μου με την υπεροχη φιλοξενια σου και την ζεστη σου καρδια που αγκαλιασε όλους οσους ηρθαμε να συνδραμουμε με τις δυναμεις μας στην προσπαθεια σου!! Μην στεναχωριέσαι γτ ολα ηταν υπέροχα,και όλοι οι συνεργάτες σου, όπως διαπιστώσαμε οι παρεπιδημουντες, καμαρώνουν για εσενα και για το αποτέλεσμα της πανηγύρεως σας!!!
 

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα και από μένα.Θα ήθελα να γράψω τα εξής.
Είναι όντως κακό να τραγουδάει κανείς αντί να ψάλλει.Για μένα προσωπικά ο κύριος Ζαχαρίας είναι ένας από τους καλύτερους ψάλτες που έχουμε.Δεν τον γνωρίζω προσωπικά.Τον έχω ακούσει μόνο από κάποια βίντεο που έχω δει στο youtube.Στο πανηγύρι το Κέλευσον που είπε ήταν τραγουδιάρικο-πανηγυρτζίδικο (που λέμε μερικοί καμιά φορά).Εμένα μου άρεσε αυτό που άκουσα.Θα πιαστώ από αυτό που έγραψε ο κ.Δανιήλ στο τελευταίο του μήνυμα θέλοντας να δώσω το εξής νόημα.Εδώ το θέμα είναι το πανηγύρι της Αγίας Αικατερίνης.Επειδή πρόκειται για πανηγύρι δεν είναι κακό να τραγουδάμε που και που.Μη σας πω ότι και καλά έκανε και το είπε έτσι το Κέλευσον.Μου άρεσε και ήταν πανηγυρικότατο.Όπως έπρεπε να είναι για ένα πανηγύρι (όχι πως αποκλείω την παραδοσιακή πλευρά-για να μην παρεξηγηθώ).Παρ' όλα αυτά δεν χρειαζόταν να πάρει τέτοια τροπή το θέμα.

Κύριε Δανιήλ συγχαρητήρια.Συγχαρητήρια και σε όσους πλαισίωσαν τα αναλόγια.
Να ανεβάσετε και άλλα, όπως το χερουβικό, το δύναμις και κανένα στίχο από τη Δοξολογία.
 
Top