Πανήγυρη Παναγίας Οδηγήτριας Ι.Μ.Ξενοφώντος 19 Οκτωβρίου 2008 ν.η.

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
ΥΓ¨Χρήστο συγχαρητήρια για άλλη μια φορά (όσα ανέβασες υπέροχα και μοναδικά κομμάτια) και σε παρακαλώ θερμά να μας προσφέρεις όλη την αγρυπνίαν εις τιμήν της Υπεραγίας, ενδόξου Δεσποινής ημών Θεοτόκου της Οδηγήτριας!
Μ' αυτή την προϋπόθεση πήραν το μηχάνημα ηχογράφησης. Ας κάνει ότι δεν τ' ανεβάζει...:wink:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ωραία, συμφωνώ, δε νομίζω ομως οτι εκφράστηκα άσχημα. Απλά ειπα οτι δε μου φαίνεται και φοβερό το άκουσμα όπως έλεγαν οι περισσότεροι. Δεν ειναι κακό νομίζω αυτό...
ισα ισα που έδωσα κ συγχαρητήρια για το ζήλο των πατέρων κ την πρόοδο που έχουν, κατ εμέ, κάνει σε σχέση με παλαιότερα που δε νομίζω να ακολουθούσαν την παράδοση των παλαιοτερων αγιορειτων τους οποίους επικαλείσαι.
 

emil

Παλαιό Μέλος
Επειδή δεν μπορώ να κρατηθώ σας δίνω ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΟ και ΦΡΕΣΚΟΚΟΜΜΈΝΟ το "Δόξα των Αίνων".
Να με συγχωρείτε που δεν έχω βάλει τίτλο,καθώς αυτή η δουλειά γίνεται μαζικά στο τέλος....
Αξίζει να πάρετε όμως μια γεύση για το τι ακολουθεί :rolleyes:
 

Attachments

  • Untitled (36).mp3
    15.1 MB · Views: 256

topgym

Νέο μέλος
Τι να σας πω! Με τα κομμάτια της αγρυπνίας, ειδικά τα τελευταία, μας μεταφέρατε στο Άγιο Όρος, μας φωτίσατε τον ρυπωμένο κοσμικό νου. Αν ψέλνουν έτσι στον Παράδεισο, είναι ήδη σπουδαίο κίνητρο για να τον κερδίσουμε...

Γίνεται πολύς λόγος για σπάνιες ηχογραφήσεις, για μεγάλα ταλέντα, για αλησμόνητες «κόντρες, για «φωνάρες». Κι εγώ εντυπωσιάζομαι απ’ όλα αυτά πολλές φορές. (Πρόσφατα άκουγα τον Κυριαζή, πόσο ωραία ψέλνει). Αλλά όταν ακούς κάτι τέτοιο, νομίζεις πως όλα τ’ άλλα είναι, ας μην πω χοϊκά, θα πω όμως ότι είναι του κόσμου τούτου. Βέβαια, όλοι του κόσμου τούτου είμαστε. Απλά χρειαζόμαστε πού και πού να ανοίγουν τα στόρια για να μπει λίγο ουράνιο φώς….

Ευχαριστούμε, όποιον μας τα ανοίγει.
σαασ ευχαριστω παρα πολυ καλη συνεχεια
 

Dimitris Lar.

Νέο μέλος
Την περασμένη Κυριακή με κάποια μέλη του forum παρευρεθήκαμε στην πανήγυρη της Παναγίας Οδηγήτριας στην Ι.Μ.Ξενοφώντος, όπου έψαλλαν δεξιά Βατοπαιδινοί πατέρες και αριστερά Ξενοφωντινοί πατέρες.
Ήταν πραγματικά μια πολύ όμορφη αγρυπνία την οποία και ηχογραφήσαμε...
Ανεβάζω ένα μικρό δείγμα...θα ήθελα να σχολιάσω πολλά αλλά αφήνω τον καθένα να βγάλει τα συμπεράσματα του...

Υ.Γ.ευχαριστώ τον αγαπητό Αιμιλιανό για την φροντίδα της ηχογράφησης και της τελικής επεξεργασίας του ήχου, καθώς και τον καλό φίλο Βασίλη Ζάχαρη για την παραχώρηση του πολύ καλού συστήματος ηχογράφησης.

Ήμουν πριν λίγες μέρες στην Ιερά Μονή Ξενοφώντος και οφείλω να ομολογήσω ότι ο πατήρ Σεραφείμ έχει φοβερή φωνή...και χαίρομαι ιδιαίτερα που έχουμε και κοινή καταγωγή απο τη Λάρισα...
 

onoufrios

Νέο μέλος
ευχαριστουμε πολυ.............περιμενουμε με ανυπομονησια τον ορθρο και την θεια λειτουργια.....
 

neaskiti

...ότι αγάπη καλύψει πλήθος αμαρτιών... (Καθολικής
Κάντε κάτι παιδιά και περιμένουμε με ανυπομονησία το υπόλοιπο της αγρυπνίας!!
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Εχουμε τιποτα αλλο απο αυτην την αγρυπνια; Το δοξαστικο των αποστιχων πχ;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μετά από πολλές παρακλήσεις και προσωπικά μηνύματα ανεβάζω και άλλα κομμάτια από αυτήν την πολύ ωραία αγρυπνία...συμπλήρωσα και τα προηγούμενα μηνύματα με περισσότερα αρχεία...
Δοξαστικό αποστίχων από τους Ξενοφωντινούς πατέρες...
 

Attachments

  • 42 Δόξα αποστίχων.mp3
    14.7 MB · Views: 113

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Απολυτίκιο Θεοτόκε Παρθένε Θεοδ.Γεωργιάδη και Πλούσιοι επτώχευσαν Ιεροθέου ιερομ.
 

Attachments

  • 44 Εικόναν σου την θείαν.mp3
    7.4 MB · Views: 100
  • 45 Θεοτόκε παρθένε α' μέρος.mp3
    4.8 MB · Views: 79
  • 46 Θεοτόκε παρθένε β' μέρος.mp3
    4.1 MB · Views: 78
  • 47 Θεοτόκε παρθένε γ' μέρος.mp3
    4.7 MB · Views: 76
  • 48 Θεοτόκε παρθένε δ' μέρος.mp3
    4.9 MB · Views: 75
  • 50 Ψαλμός 33 - Πλούσιοι επτώχευσαν.mp3
    5.1 MB · Views: 81

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Συνεχίζω με τον όρθρο...
 

Attachments

  • 01 Δούλοι Κύριον.mp3
    29.7 MB · Views: 103
  • 02 Εξομολογείσθε.mp3
    12.3 MB · Views: 105

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Και τα πολύ ωραία Ευλογητάρια...
 

Attachments

  • 04 Ευλογητάρια.mp3
    20.7 MB · Views: 104
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Κάποια από τον όρθρο...
 

Attachments

  • 09 50 ψαλμός - Πεντηκοστάρια.mp3
    16.7 MB · Views: 70
  • 27 Πάσα πνοή.mp3
    5.8 MB · Views: 62
  • 28 Αινείτε.mp3
    4.4 MB · Views: 64
  • 29 Στιχολογία.mp3
    5.5 MB · Views: 63

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τα υπόλοιπα του όρθρου...
 

Attachments

  • 30 Υμνούμεν σου Χριστέ.mp3
    1.2 MB · Views: 56
  • 31 Ο σταυρόν υπομείνας.mp3
    1.7 MB · Views: 54
  • 32 Ο τον άδην σκυλεύσας.mp3
    1.8 MB · Views: 56
  • 33 Την Θεοπρεπή σου.mp3
    2.7 MB · Views: 63
  • 38 Δοξα Δεύτε οι του Όρους.mp3
    15.1 MB · Views: 86
  • 39 Και νυν Υπερευλογημένη.mp3
    1.4 MB · Views: 55
  • 40 Δοξολογία.mp3
    12.6 MB · Views: 91
Top