Ο τίτλος του Αναγνώστη

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
θα μπορουσε καποιος να μου πει,πως γινεται σημερα(στην εποχη μας)να του δοθει ο τιτλος του αναγνωστη?και ποτε? Και ποιουσ θεωρειτε σωστο να γινονται?
 
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
ο τίτλος του αναγνώστη δίνεται και σήμερα με ειδική τελετή, (χειροθεσία) από τον οικείο Μητροπολίτη οπότε ισχύει παντού (ή από τον ηγούμενο μιας Μονής, οπότε ισχύει μόνο μέσα στα όρια της Μονής
Θεωρείται δευτερος βαθμός της κατώτερης ιερωσύνης (με πρώτον αυτό του βαπτισμένου Χριστιανού που παίρνουμε όλοι με το βάπτισμα, και τρίτον αυτό του υποδιακόνου ο οποίος δίδεται πριν την εις Διακονον χειροτονία) και δεν δημιουργεί κώλυμα γάμου.

Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, μη υπάρχοντος ιερέως ή διακόνου, προτιμάται ο Αναγνώστης για την τελεση αεροβαπτίσματος, ή για την μεταφορά των Αχράντων Μυστηρίων

Συνήθως δίδεται είτε μετά από έκφραση της επιθυμίας του υποψηφίου στον οικείο Μητροπολίτη, είτε μετά από πρωτοβουλία του Μητροπολίτη, τιμής ένεκεν.

Το τυπικο έχει ως εξής: Μετά τη Δοξολογια (συνήθως) προσάγεται ο υποψήφιος στον Επίσκοπο από δύο Διακόνους με το γνωστο: "κέλευσον Δέσποτα Αγιε τον νυν προσφερόμενον σοι"
Ο αρχιερευς σταυρώνει τον υποψήφιο τρις και κατόπιν αφού διαβάσει την σχετική ευχή τον κείρει σταυροειδώς. (Ανάλογα με την κρίση του μπορεί να του φορέσει και το ιεροψαλτικό ράσο.) Στη συνέχεια του παραδίδει τον Απόστολο, και ο Αναγνώστης αναγινώσκει μια περικοπη. (ή χάριν συντομίας διαβάζει τον Απόστολο της ημέρας, όταν έρθει η ώρα...)


Τώρα για το "πότε και υπό ποιές προϋποθέσεις" γίνεται... Αφορά την κρίση του Επισκόπου και την αυτογνωσία του υποψηφίου...
Όσο για το ποίοι είναι άξιοι να γίνουν, θα σου έλεγα ότι τελικά όλοι πρέπει να παραδιδόμαστε στο έλεος του Θεού, ζητώντας Του να μας καθιστά αξίους, τόσο αυτούς που το έχουν ήδη (μεταξύ των οποίων, αναξίως, και ο γράφων) όσο και αυτούς που επιθυμούν να το αποκτήσουν...
Γιατί κανείς, χωρίς τη χάρη του Θεού, δεν είναι αξιος να διακονεί στην Εκκλησία, είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο διακόνημα....
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...
 
Last edited:

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
ο τίτλος του αναγνώστη δίνεται και σήμερα με ειδική τελετή, (χειροθεσία) από τον οικείο Μητροπολίτη οπότε ισχύει παντού (ή από τον ηγούμενο μιας Μονής, οπότε ισχύει μόνο μέσα στα όρια της Μονής
Θεωρείται δευτερος βαθμός της κατώτερης ιερωσύνης (με πρώτον αυτό του βαπτισμένου Χριστιανού που παίρνουμε όλοι με το βάπτισμα, και τρίτον αυτό του υποδιακόνου ο οποίος δίδεται πριν την εις Διακονον χειροτονία) και δεν δημιουργεί κώλυμα γάμου.

Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, μη υπάρχοντος ιερέως ή διακόνου, προτιμάται ο Αναγνώστης για την τελεση αεροβαπτίσματος, ή για την μεταφορά των Αχράντων Μυστηρίων

Συνήθως δίδεται είτε μετά από έκφραση της επιθυμίας του υποψηφίου στον οικείο Μητροπολίτη, είτε μετά από πρωτοβουλία του Μητροπολίτη, τιμής ένεκεν.

Το τυπικο έχει ως εξής: Μετά τη Δοξολογια (συνήθως) προσάγεται ο υποψήφιος στον Επίσκοπο από δύο Διακόνους με το γνωστο: "κέλευσον Δέσποτα Αγιε τον νυν προσφερόμενον σοι"
Ο αρχιερευς σταυρώνει τον υποψήφιο τρις και κατόπιν αφού διαβάσει την σχετική ευχή τον κείρει σταυροειδώς. (Ανάλογα με την κρίση του μπορεί να του φορέσει και το ιεροψαλτικό ράσο.) Στη συνέχεια του παραδίδει τον Απόστολο, και ο Αναγνώστης αναγινώσκει μια περικοπη. (ή χάριν συντομίας διαβάζει τον Απόστολο της ημέρας, όταν έρθει η ώρα...)


Τώρα για το "πότε και υπό ποιές προϋποθέσεις" γίνεται... Αφορά την κρίση του Επισκόπου και την αυτογνωσία του υποψηφίου...
Όσο για το ποίοι είναι άξιοι να γίνουν, θα σου έλεγα ότι τελικά όλοι πρέπει να παραδιδόμαστε στο έλεος του Θεού, ζητώντας Του να μας καθιστά αξίους, τόσο αυτούς που το έχουν ήδη (μεταξύ των οποίων, αναξίως, και ο γράφων) όσο και αυτούς που επιθυμούν να το αποκτήσουν...
Γιατί κανείς, χωρίς τη χάρη του Θεού, δεν είναι αξιος να διακονεί στην Εκκλησία, είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο διακόνημα....
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...
δηλαδη εγω πως θα μπορουσα να γινω αναγνωστης?πρεπει να συζητησω μαζι με των επισκοπο μου?γιατι ετυχε να κανω μια μικρη κουβεντα με τον ιερεα του χοριου μου, και μου ειπε οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να κανει καποια κινηση ο ιδιος.δεν το θεωρει σωστο!!!!για καποιο λογο δικο του.!!!!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
δηλαδη εγω πως θα μπορουσα να γινω αναγνωστης?

Δεν ξέρω τι γίνεται στην μητρόπολή σας, αλλά εκεί που ψέλνω επικρατεί η άποψη "ας κάνουμε αναγνώστη οποιονδήποτε έρχεται και βοηθάει στο ψαλτήρι (ας είναι ο άμουσος παππούς που ανέβηκε σε μια προηγιασμένη να διαβάσει με 1000 λάθη) για να τον καλοπιάσουμε και να συνεχίσει να έρχεται"! Έχει χάσει την ουσία του...

Τι τα θες λοιπόν και ασχολείσαι;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Δεν ξέρω τι γίνεται στην μητρόπολή σας, αλλά εκεί που ψέλνω επικρατεί η άποψη "ας κάνουμε αναγνώστη οποιονδήποτε έρχεται και βοηθάει στο ψαλτήρι (ας είναι ο άμουσος παππούς που ανέβηκε σε μια προηγιασμένη να διαβάσει με 1000 λάθη) για να τον καλοπιάσουμε και να συνεχίσει να έρχεται"! Έχει χάσει την ουσία του...

Τι τα θες λοιπόν και ασχολείσαι;

Εδώ θα προσθέσω ότι πολλοί εξ αυτών γίνονται κακός μπελάς στο Αναλόγιο με "όπλο" τη χειροθεσία και κάνουν και λένε ό,τι και όπως τους έρθει. Μου είχε τύχει μια τέτοια περίπτωση πριν δυο χρόνια... Καθόλου ευχάριστη περίπτωση η οποία έτυχε ... άμεσης προσοχής και αντιλήψεως... :D:D

Όπως με κάθε χειροθεσία ή χειροτονία ο οικείος Επίσκοπος αλλά και οι εισηγητές οφείλουν να είναι προσεκτικοί και φειδωλοί ώστε να προάγεται το έργο της Εκκλησίας και όχι οι προσωπικές φιλοδοξίες του καθενός, όσο μικρές και αν είναι ουσιαστικά ή όσο μεγάλες φαντάζουν στα μάτια του..
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Εδώ θα προσθέσω ότι πολλοί εξ αυτών γίνονται κακός μπελάς στο Αναλόγιο με "όπλο" τη χειροθεσία και κάνουν και λένε ό,τι και όπως τους έρθει.

Τώρα που το λες, έναν ηλικιωμένο αναγνώστη που είχαμε κάνει, μετά θεωρούσε ότι έγινε ο "κριτής" του ναού. Έτρεχε κάθε τόσο στη μητρόπολη για να παραπονεθεί που ο παπάς άργησε 15 λεπτά να έρθει το πρωί στη λειτουργία ή που ο παπάς έκανε την τάδε παρατήρηση σε κάποιον και διώχνει τον κόσμο! Φίδι στον κόρφο μας δηλαδή!!!
 

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
δηλαδη εγω. ο δεσποτης μου με γνωριζει ποιος ειμαι, τι κανω τα προβληματα μου κτλ.πως θα επρεπε να κινηθω για να με κανει αναγνωστη???πρεπει να παω να του μιλησω???γιατι νοιωθω αυτην αναγκη απο μεσα μου.....απαντηστε μου σαν μεγαλητεροι που ειστε και απο πειρας!!!!!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
απαντηστε μου σαν μεγαλητεροι που ειστε και απο πειρας!!!!!

Νομίζω πως πρέπει να σε προτείνει ο προϊστάμενός σου στο δεσπότη, ο οποίος κατά κάποιο τρόπο παίρνει και την ευθύνη να σε καθοδηγεί.
Μίλα στον προϊστάμενό σου...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Τώρα που το λες, έναν ηλικιωμένο αναγνώστη που είχαμε κάνει, μετά θεωρούσε ότι έγινε ο "κριτής" του ναού. Έτρεχε κάθε τόσο στη μητρόπολη για να παραπονεθεί που ο παπάς άργησε 15 λεπτά να έρθει το πρωί στη λειτουργία ή που ο παπάς έκανε την τάδε παρατήρηση σε κάποιον και διώχνει τον κόσμο! Φίδι στον κόρφο μας δηλαδή!!!


Πάντα έτρεμα τους αυτόκλητους σωτήρες που φροντίζουν για εμάς χωρίς εμάς... :D Τι να πεις, μερικοί έρχουν έφεση να ανέβουν γρήγορα την εκκλησιαστική ιεραρχεία! Σήμερα Αναγνώστης, αύριο γιατί όχι και Πατριάρχης βρε αδερφέ... Αυτά χαριτολογώντας...

Όσον αφορά στον φίλο μας εδώ που νιώθει την ανάγκη να γίνει Αναγνώστης, δεν ξέρω ούτε την ηλικία του ούτε την εμπειρία του ( μας έκανε να νιώσουμε πολύ μεγάλοι, και είναι κρίμα νέα παιδιά, σχεδόν βρέφη...:p ), όμως κατά την ταπεινή μου γνώμη η όποια προσωπική ανάγκη θα πρέπει να είναι συνυφασμένη με αυτογνωσία, και γνώση των υποχρεώσεων που απορρέουν από κάθε πράξη χειροθεσίας η οποία δεν είναι απλά ένα "event" ενώπιον του εκκλησιάσματος "δια να λαμπρύνωμεν την πανήγυριν" , όπως έλεγε ένας μακαριστός Μητροπολίτης, ούτε μια ρίζα επί του αναλογίου. Και στο αναλόγιο υπάρχει ιεραρχεία και τάξη, και πρέπει να είμαστε κατάλληλοι για ό,τι μας ανατίθεται να κάνουμε εκεί και να πειθαρχούμε στα κελεύσματα του Πρωτοψάλτη ή του Λαμπαδαρίου ο οποίος είναι υπεύθυνος για την σωστή λειτουργία και παρουσία των ανθρώπων του αναλογίου του. Είναι ανάθεση διακονίας σοβαρής επί του αναλογίου η οποία πρέπει να ανατίθεται σε άτομα κατάλληλα, έμπειρα, με εκκλησιαστική συνείδηση και γνώση του τι συμβαίνει. Εδώ έρχεται ρυθμιστικά ο Επίσκοπος ο οποίος πρέπει ενεργεί συνετά και με διάκριση.

Διευκρινίζω ότι τα παραπάνω τα λέγω γενικά και όχι όσον αφορά στον συγκεκριμένο φίλο μας, χωρίς να κάνω υπαινιγμούε ή αναφορές στο πρόσωπό του. Θα ήταν άτοπο εξάλλου, αφού δεν τον γνωρίζω καν, και μπορεί κάλλιστα να είναι πανάξιος.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Νομίζω πως πρέπει να σε προτείνει ο προϊστάμενός σου στο δεσπότη, ο οποίος κατά κάποιο τρόπο παίρνει και την ευθύνη να σε καθοδηγεί.
Μίλα στον προϊστάμενό σου...


Εγώ θα έλεγα ότι μπορεις να μιλήσεις και κατ' ευθείαν στον Επίσκοπο. Εκείνος έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο....
 

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
Κ. Σουλδατε, το καλο ειναι οτι εχω μιλησει με τον ιερεα της ενοριας μου και μου ειπε οτι απο το δικο του μερος δεν υπαρχει περιπτωση να γινει καποια προτασει στον Επισκοπο μου!!!! Κ. Μανιατη το <<σαν μεγαλητεροι το εννωουσα με την εννοια το οτι εγο ειμαι 17 και εσεις μπορει να ειστε 30...που λεει ο λογος ή και παραπανω ή και παρακατω....>>νομιζω, ιδιως οταν δεν γνωριζουμε καποιον ανθρωπο απο κοντα ή και αν τον γνωριζουμε πρεπει να κραταμε και καποια σεβαση!!!! και μπορω να πω οχι βεβαια με μεγαλη αλλα αρκετη σηγουρια, οτι εχο καποια <<εμπειρια>> , αλιμονο οχι και μεγαλητερη απο ολους εσας σε αυτο το φορυμ!!!!
 

PAPAGEVRGIOY

Νέο μέλος
καλημερα θελο να κανω μια ερωτισι ωσ ιεροψαλτης λαγομαι μυτακιδης γεωργιος γινετε χειροθετιση ιεροψαλτου κ πως
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Top