Μητρόπολη Ιερισσού, Δάσκαλοι Βυζ. Μουσικής, Δελτίο τύπου

domesticus

Lupus non curat numerum ovium

Αρναία, 14/10/2023


ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ



Η Ιερά μας Μητρόπολις μετά λύπης της αναγκάζεται να ανακοινώσει ότι στην Τοπική Εκκλησία Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου, η Βυζαντινή Μουσική διδάσκεται ΔΩΡΕΑΝ με πρωτοβουλία του Επισκόπου μας στην Αρναία μεν από τον Καθηγητή Ευρωπαϊκής και Βυζαντινής Μουσικής και Πρωτοψάλτη του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Στεφάνου Αρναίας κ.Βασίλειο Κοκκαλιάρη, στη δε Γαλάτιστα και την Περιστερά από τον Διδάσκαλο και Πρωτοψάλτη του Καθεδρικού Ιερού Ναού της του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης κ. Στυλιανό Ζαχαρίου.

Πέραν τούτων των Διδασκάλων ουδένα έτερον αναγνωρίζει ούτε και αποδέχεται.

Δηλώνει δε ότι κάθε άλλη πρωτοβουλία σχετική με αυτά συνιστά υπονόμευση του κύρους και της ενότητος της Ιεράς Μητροπόλεως, διότι δεν έχει την ευλογία του Μητροπολίτου μας!



Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πάντως δὲν ἔχω καταλάβει περὶ τίνος πρόκειται.

Ἀπαγορεύεται πλην μητροπόλεως ἡ διδασκαλία της βυζαντινῆς μουσικῆς ἀπὸ ἄλλους εἰδήμονες;

Κι ἄν δὲν ἔχει εὐλογία τὶ θὰ γίνει δηλαδή; Περίεργα πράγματα. Ἄν ξέρει κανείς καὶ θέλει καὶ μπορεῖ ἄς μᾶς διαφωτίσει ...

Ἴσως ἀναπαυθεῖ καὶ ἡ ψυχὴ τοῦ ἀειμνήστου Πρωτοψάλτου Καθεδρικοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ τῆς τοῦ Θεοῦ Σοφίας Θεσσαλονίκης Χαριλάου Ταλιαδώρου ...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
H Iερά Μητρόπολη αναγνωρίζει και αποδέχεται μόνο τους αναφερόμενους Πρωτοψάλτες για να διδάσκουν Β.Μ. εντός αυτής. Και αναγκάζεται να προβεί σε αυτή την ενέργεια μετά λύπης της....
Προσωπικά, αυτό κατάλαβα. Άρα, κάτι συνέβη.

Μου θυμίζει κάτι παρόμοιο που έχει γίνει σε Μητρόπολη, που ο Μητροπολίτης έχει απαγορεύσει σε όλους τους ιερείς να κάνουν κήρυγμα, πλην ελαχίστων...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μου θυμίζει κάτι παρόμοιο που έχει γίνει σε Μητρόπολη, που ο Μητροπολίτης έχει απαγορεύσει σε όλους τους ιερείς να κάνουν κήρυγμα, πλην ελαχίστων...
Υπάρχει τέτοια μητρόπολη; Στην Ελλάδα; 😀
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει τέτοια μητρόπολη; Στην Ελλάδα; 😀
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Το κήρυγμα μπορεί να το απαγορεύσει ο επίσκοπος, είναι δική του ευθύνη. Άλλο θέμα το πώς διαχειρίζεται αυτήν την ευθύνη. Η διδασκαλία της ψαλτικής όμως; Αντίστοιχα μπορεί να ελέγχει πλήρως και τη διδασκαλία της αγιογραφίας; Της ιερορραπτικης; Παράξενα πράγματα.
Διδασκαλία νοείται μόνο τα δημόσια μαθήματα σε τάξη; Ένας ψάλτης μπορεί να διδάξει τον γιο του; Η φυσική διδασκαλία επί του αναλογικού επιτρέπεται ή κολαζεται; Μήπως οι βοηθοί ψάλτες ελέγχονται από την εγκύκλιο;

Απορία ψάλτου... βηξ!

Κι εγώ διαβάζοντας τα παραπάνω μόνο να βηξω μπορώ.

Προφανώς κάτι περίεργο συνέβη, αλλά καλύτερα να κατονομαστεί και να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο, παρά να εξαπολύεται εγκύκλιος που δε στέκεται με τίποτα και πουθενά.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Νομίζω πως υπερβαλλετε.

Το δελτίο τύπου αναφέρεται στη διδασκαλία που θα γίνεται εξ ονόματος της μητρόπολης. Δηλαδή όχι κάθε ενορία να ιδρύει τη σχολή της και να χρησιμοποιεί το θεσμικό της κύρος χωρίς άδεια του δεσπότη.

Προς το παρόν και με βάση το κείμενο αυτό, δεν προκύπτει ότι δεν έχει ευλογία η διδασκαλία γενικώς!

Απλά οι ψάλτες μπορούν να διδάξουν στα ωδεία ή μόνοι τους αξιοποιώντας το δικό τους όνομα και όχι της εκκλησίας που υπηρετούν. Το "Πρωτοψάλτης ή χορωδία του ναού τάδε" θα χρειάζεται την άδεια της Μητροπόλεως.

Δεν βλέπω κάτι παράλογο σ'αυτό!
 
Last edited:
Νομίζω πως υπερβαλλετε.

Το δελτίο τύπου αναφέρεται στη διδασκαλία που θα γίνεται εξ ονόματος της μητρόπολης. Δηλαδή όχι κάθε ενορία να ιδρύει τη σχολή της και να χρησιμοποιεί το θεσμικό της κύρος χωρίς άδεια του δεσπότη.

Προς το παρόν και με βάση το κείμενο αυτό, δεν προκύπτει ότι δεν έχει ευλογία η διδασκαλία γενικώς!
Δε νομίζω....
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Έτσι κι αλλιώς μόνο εντός εκκλησίας μπορεί να έχει κύρος η εντολή αυτή. Δεν θα κλείσει ένα ωδείο επειδή δεν το ευλογεί ο δεσπότης!

Κατ εμέ θέλει η διδασκαλία που παρέχετε από την ίδια την εκκλησία να είναι οργανωμένη και ελεγχόμενη για να είναι αποτελεσματική. 2 καλά ωδεία κι αν κανείς άλλος είναι πρόθυμος ας ζητήσει ευλογία να εργαστεί σ' αυτά.
 
Έχοντας αντιμετωπίσει παρόμοιο περιστατικό (δεν εννοώ εγκύκλιο), υποθέτω ότι κάποιος παραδίδει μαθήματα ΒΜ, χρησιμοποιώντας το όνομα της παραπάνω σχολής και ζητώντας αμοιβή. Ξαναλέω ότι το έχω ξαναδεί και για αυτό το υποθέτω.

Μάλλον λοιπόν η εγκύκλιος είναι για αποσαφήνιση του ποιος διδάσκει στη σχολή και ότι είναι δωρεάν τα μαθήματα προκειμένου να αποφευχθούν οι απάτες. Δε νομίζω ότι είναι κατά των άλλων σχολών και ωδείων.
 
Έχοντας αντιμετωπίσει παρόμοιο περιστατικό (δεν εννοώ εγκύκλιο), υποθέτω ότι κάποιος παραδίδει μαθήματα ΒΜ, χρησιμοποιώντας το όνομα της παραπάνω σχολής και ζητώντας αμοιβή. Ξαναλέω ότι το έχω ξαναδεί και για αυτό το υποθέτω.

Μάλλον λοιπόν η εγκύκλιος είναι για αποσαφήνιση του ποιος διδάσκει στη σχολή και ότι είναι δωρεάν τα μαθήματα προκειμένου να αποφευχθούν οι απάτες. Δε νομίζω ότι είναι κατά των άλλων σχολών και ωδείων.
Εδώ τότε ισχύει το "ας πρόσεχε" αυτός που συνέταξε το κειμενάκι! Αλλιώς ... βρωμάνε πολλά!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Έχοντας αντιμετωπίσει παρόμοιο περιστατικό (δεν εννοώ εγκύκλιο), υποθέτω ότι κάποιος παραδίδει μαθήματα ΒΜ, χρησιμοποιώντας το όνομα της παραπάνω σχολής και ζητώντας αμοιβή. Ξαναλέω ότι το έχω ξαναδεί και για αυτό το υποθέτω.

Μάλλον λοιπόν η εγκύκλιος είναι για αποσαφήνιση του ποιος διδάσκει στη σχολή και ότι είναι δωρεάν τα μαθήματα προκειμένου να αποφευχθούν οι απάτες. Δε νομίζω ότι είναι κατά των άλλων σχολών και ωδείων.
Αν είναι έτσι....
 

Υάκινθος B

Well-known member
Προσωπικά δεν συμφωνώ ,1ον με το δωρεάν !
δεν μπορεί σχολή επίσημη, της Μητρόπολης, αναγνωρισμένη από το κράτος να μην έχει έστω κάποιο μικρό ποσό για να νοιώθει και ο μαθητής ότι έχει κάποιες υποχρεώσεις σ αυτό που του προσφέρουν . Δεν μιλάω για μαθητές άπορους.
Λέτε να ήταν φιλάργυρος , άφρων ή αλαζόνας ο σπουδαίος πρωτοψάλτης του 17ου αιώνος Χρυσάφης ο Νέος που είπε αυτό το ιστορικό ρηθέν " Ο θέλων μουσικήν μαθείν και θέλων επαινείσθαι , θέλει πολλάς υπομονάς θέλει πολλάς ημέρας,....... τιμήν προς τον διδάσκαλον δουκάτα εις τας χείρας ........ Γνωρίζουν άραγε αυτό το ρηθέν κάποιοι μητροπολίτες ή έχουν ακούσει ποτέ το όνομα αυτού του σπουδαίου πρωτοψάλτη.
2ον οι δάσκαλοι που προτείνει ο μητροπολίτης είναι οι καλύτεροι αντικειμενικά ως ψάλτες και διδάσκαλοι ? και το λέω αυτό γιατί και σε κάποια άλλη μητρόπολη απαγόρευε ο Δεσπότης να κάνουν μαθήματα ΒΜ εκτός από τη σχολή της Μητρόπολης αλλά οι δάσκαλοι ήταν για μπουνιές.
Έχει ξεφύγει η κατάσταση
Μου θυμίζει κάτι παρόμοιο που έχει γίνει σε Μητρόπολη, που ο Μητροπολίτης έχει απαγορεύσει σε όλους τους ιερείς να κάνουν κήρυγμα, πλην ελαχίστων...
Αυτό είναι σωστή ενέργεια διότι κάνουν κήρυγμα ιερείς που δεν έχουν γνώση ,απροετοίμαστοι Θρησκόληπτοι που λένε απαράδεκτα πράγματα Επιβάλλεται να κάνουν κήρυγμα μόνο λίγοι ,συγκεκριμένοι ομιλητές.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Αυτό με τα δουκάτα το έχουμε αναγάγει σε παιδαγωγική πρακτική αλλά καλύτερα να δεχόμαστε την πραγματικότητα, ότι δηλαδή χωρίς λεφτά δεν γίνεται καμία δουλειά.

Άσε που ο Χρυσάφης μάλλον μιλούσε για το τι πέρασε ο ίδιος για να μάθει χωρίς απαραίτητα να προτίθεται να το εφαρμόσει στους μαθητές του όπως θέλουμε να το ερμηνεύουμε εμείς.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αυτό είναι σωστή ενέργεια διότι κάνουν κήρυγμα ιερείς που δεν έχουν γνώση ,απροετοίμαστοι Θρησκόληπτοι που λένε απαράδεκτα πράγματα Επιβάλλεται να κάνουν κήρυγμα μόνο λίγοι ,συγκεκριμένοι ομιλητές.
Αν ο Μητροπολίτης όμως παροτρύνει τους ιερείς να μελετούν και να προετοιμάζονται για το κήρυγμα, τότε όλα θα γίνονται όπως πρέπει, χωρίς προβλήματα.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Άσε που ο Χρυσάφης μάλλον μιλούσε για το τι πέρασε ο ίδιος για να μάθει χωρίς απαραίτητα να προτίθεται να το εφαρμόσει στους μαθητές του όπως θέλουμε να το ερμηνεύουμε εμείς.
Ο Χρυσάφης αυτό που έλεγε το εννοούσε, τα λόγια του είναι συγκεκριμένα και σταράτα και ας μην προσπαθούμε να τα αποκωδικοποιήσουμε.
Αν ο Μητροπολίτης όμως παροτρύνει τους ιερείς να μελετούν και να προετοιμάζονται για το κήρυγμα, τότε όλα θα γίνονται όπως πρέπει, χωρίς προβλήματα.
Αυτό που λες απαιτεί φιλομάθεια . Βλέπεις να κυκλοφορούν πολλοί φιλομαθείς ανάμεσα μας ; Προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο. Άλλωστε ο Ιερέας που είναι διαβασμένος θα φανεί .
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Ο Χρυσάφης αυτό που έλεγε το εννοούσε, τα λόγια του είναι συγκεκριμένα και σταράτα και ας μην προσπαθούμε να τα αποκωδικοποιήσουμε.

Ναί αλλά προσπαθείτε. Το ενδεχόμενο να ζητούσαν τα λεφτά για οικονομικούς λόγους προκύπτει και χωρίς αποκωδικοποίηση.

Σχετικά με το θέμα των κηρυγμάτων, δεν είναι μόνο η γνώση που κάνει τον ιεροκήρυκα αλλά και το πώς τα λέει.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Ναί αλλά προσπαθείτε. Το ενδεχόμενο να ζητούσαν τα λεφτά για οικονομικούς λόγους προκύπτει και χωρίς αποκωδικοποίηση.
Τι δεν καταλαβαίνεις ! Ο Χρυσάφης λέει ότι ο μαθητής αν θέλει να προκόψει και να τον επαινούν, εκτός των υπολοίπων πρέπει να τιμάει το δάσκαλο του και να τον πληρώνει , διότι η εκμάθηση της μουσικής απαιτεί κόπο χρόνο και χρήμα.
Προσωπικά Θεωρώ πολλαπλό λάθος που κάποιοι μητροπολίτες έχουν τις σχολές τους δωρεάν.
Σχετικά με το θέμα των κηρυγμάτων, δεν είναι μόνο η γνώση που κάνει τον ιεροκήρυκα αλλά και το πώς τα λέει.
Ο άνθρωπος που είναι αμόρφωτος είτε παπάς είναι είτε δεσπότης είτε καλόγερος ,είτε λαϊκός ότι και να πει ,όπως και να το πει ανοησίες θα πει !
 
Top