Μετρονόμος app

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Χαίρετε εν Κυρίω και υγειαίνετε!!
Θέλοντας να "κινούμαι" πιο κοντά και να είμαι πιο ακριβής στους χρόνους που θέλω κλπ, χρησιμοποιώ μια εφαρμογή μετρονόμου (soundbrenner).
Θα ήθελα να ρωτήσω -αν γνωρίζετε- εάν υπάρχει κάποια εφαρμογή μετρονόμου η οποία να μπορεί να δουλεύει όχι σε όλη την οθόνη, αλλά σε μία μόνο οριζόντια ή κάθετη πχ μπάρα (καλύπτοντας δλδ πολύ λιγότερο χώρο οθόνης και πάνω από άλλες εφαρμογές -όπως λ.χ. δούλευε ο Ισοκράτης PA του κ. @Παναγιώτης σε Ισο ντεκ). Από αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι....
Στην περίπτωση που δεν γνωρίζει κανείς κάτι, θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο μέλος του Φόρουμ, το οποίο θα μπορούσε να αναπτύξει μια τέτοια εφαρμογή android, μιας και δοκίμασα με το Sketchware αλλά δεν τα καταφέρνω.... (παρακαλώ στην περίπτωση αυτή και εφόσον ζητείται τιμολόγηση, να μου αποσταλεί προσωπικό μήνυμα).
Γενικά διαβάζω από ταμπλέτα. Θεωρώ ότι θα ήταν πολύ χρήσιμη και εξυπηρετική για πολλούς και ιδιαίτερα για νέους μια τέτοια εφαρμογή!!
Επισυνάπτω πρόχειρα τη σκέψη μου....
Ευχαριστώ πολύ!!
 

Attachments

  • metr.jpg
    metr.jpg
    21.2 KB · Views: 17

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Τα δοκίμασα ήδη αλλά καλύπτουν αρκετά μεγάλο μέρος της οθόνης και είναι δύσχρηστο να διαβάζεις από μισή οθόνη.... :(
Ευχαριστώ πάντως!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... κάποια εφαρμογή μετρονόμου η οποία να μπορεί να δουλεύει όχι σε όλη την οθόνη, αλλά σε μία μόνο οριζόντια ή κάθετη πχ μπάρα...
Δεν ξέρω να υπάρχει δυνατότητα χωρισμού της οθόνης κατακόρυφα, παρά μόνον οριζόντια. Και στην περίπτωση αυτή πρέπει κανε;iς να δει ανάλογα με τον τύπο του κινητού και το μέγεθος της οθόνης, τι ακριβώς μπορεί να απεικονιστεί στο ένα τμήμα της (υπάρχει δυνατότητα άνισης κατανομής μεταξύ δύο εφαρμογών που απεικονίζονται ταυτόχρονα) και εάν είναι όντως πρακτικό και λειτουργικό, Π.χ. εγώ που χρησιμοποιώ τον Ισοκράτη PA μαζί με την εφαρμογή Chromatic Tuner σε αναλογία οθόνης 2:1, δεν βλέπω στον ισοκράτη τη ρύθμιση της έντασης. ενώ σε αναλογία 1:1 κρύβονται και κάποια από τα πλήκτρα.
 

Attachments

  • Screenshot_2023-11-10-17-15-56-43_056202b86c2ca9dfd42c94595cdb7c3c.jpg
    Screenshot_2023-11-10-17-15-56-43_056202b86c2ca9dfd42c94595cdb7c3c.jpg
    401.5 KB · Views: 17
  • Screenshot_2023-11-10-17-16-04-01_056202b86c2ca9dfd42c94595cdb7c3c.jpg
    Screenshot_2023-11-10-17-16-04-01_056202b86c2ca9dfd42c94595cdb7c3c.jpg
    390.3 KB · Views: 17

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Και το pdf αρχείο;;;!!!
Μιλάω για μια μπάρα όπως το ισο-ντεκ αλλά μετρονόμου έτσι ώστε να υπάρχει η ευχέρεια στο πάνω τμήμα πχ της οθόνης να διαβάζει κάνεις το pdf αρχείο...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και το pdf αρχείο;;;!!!
Μιλάω για μια μπάρα όπως το ισο-ντεκ αλλά μετρονόμου έτσι ώστε να υπάρχει η ευχέρεια στο πάνω τμήμα πχ της οθόνης να διαβάζει κάνεις το pdf αρχείο...
Δεν έχει σημασία ποια είναι η 2η εφαρμογή. Ένα παράδειγμα εδωσα. Μπορείς να έχεις τον μετρονόμο και ένα PDF. (Σμίκρυνση σε μπάρα ήταν μια ειδική δυνατότητα για τον Ισοκράτη Pa.)
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Προφανώς και στον Ισοκράτη κάπως δημιουργήθηκε και κατασκευάστηκε αυτή η δυνατότητα.
Ψάχνω και ρωτώ για κάτι αντίστοιχο!!
Και να γίνω λίγο πιο σαφής.
Ρωτώ εάν υπάρχει κάτι τέτοιο όπως στην εικόνα, ή αν μπορεί κάποιο μέλος να το δημιουργήσει!!
 

Attachments

  • MetroDeck1.jpg
    MetroDeck1.jpg
    478.4 KB · Views: 32

Diogenes

Νέο μέλος
Και γιατί δεν χρησιμοποιείτε χωριστά έναν μετρονόμο με ακουστικά σαν π.χ. τον «Wittner MT-50» ή το «Wittner QM 2 taktell» (ή κάποιο άλλο άλλης μάρκας);
Π.χ.:
1699637073057.png

1699637257388.png

Διότι όταν έχει κανείς όλα στο tablet, iPad ή στο κινητό του, τότε υπάρχει ο κίνδυνος αυτές οι εφαρμογές να κολλήσουν εύκολα.
 
Last edited:
Σε samsung μπορει να γινει διαχωρισμος οθονης κ να κρατας σε μια γωνια ανοικτο τον μετρονομο
 

Attachments

  • Screenshot_20231110_192606_ReadEra.jpg
    Screenshot_20231110_192606_ReadEra.jpg
    371.3 KB · Views: 31

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Παρότι δεν έχω Samsung το δοκίμασα και με τις 3 εφαρμογές μικραίνοντας όσο γίνεται τις 2 κάτω, αλλά ο τελικός εναπομείναν χώρος διαβάσματος δεν είναι ικανοποιητικός.
Ευχαριστώ.
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Τελικά απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει κάποιος που να θέλει να φτιάξει κάτι τέτοιο....
Ή δεν είδε κανείς το ποστ...
Ας είναι.
Μήπως υπάρχει κάποιος που να δουλεύει το πρόγραμμα Skechware να ρωτήσω μερικά πράγματα να το παλέψω μόνος;;;
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Τελικά απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει κάποιος που να θέλει να φτιάξει κάτι τέτοιο....
Ή δεν είδε κανείς το ποστ...
Ας είναι.
Μήπως υπάρχει κάποιος που να δουλεύει το πρόγραμμα Skechware να ρωτήσω μερικά πράγματα να το παλέψω μόνος;;;
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις δυνατότητες του Android για προσαρμογή της διάταξης της εφαρμογής.
Αυτό μπορεί να γίνει με τη χρήση του ConstraintLayout, που επιτρέπει την τοποθέτηση των στοιχείων σε συγκεκριμένες θέσεις στην οθόνη.

Για να δημιουργήσεις μια οριζόντια ή κάθετη μπάρα, μπορείς να προσθέσεις έναν οριζόντιο ή κάθετο LinearLayout στην κορυφή ή στο πλάι της οθόνης.

Στη συνέχεια, μπορείς να προσθέσεις τον μετρονόμο ή οποιοδήποτε άλλο στοιχείο επιθυμείς μέσα σε αυτόν τον LinearLayout.

Με τη χρήση των κατάλληλων περιορισμών (constraints), μπορεί να επιτύχεις τον επιθυμητό σχεδιασμό.

Επιπλέον, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επιλογή "android:layout_weight" για να ρυθμίσεις τον χώρο που καταλαμβάνει ο μετρονόμος στο LinearLayout.

Με τη χρήση αυτής της επιλογής, μπορεί να καθορίσεις πόσος χώρος θα καταλαμβάνει ο μετρονόμος σε σχέση με άλλα στοιχεία που ενδέχεται να προστεθούν στο LinearLayout.

Έτσι, μπορείς να τροποποιήσεις την εμφάνιση της εφαρμογής του μετρονόμου που θα καλύπτει λιγότερο χώρο οθόνης και θα λειτουργεί μόνο σε μία οριζόντια ή κάθετη μπάρα, επιτρέποντας την παράλληλη χρήση άλλων εφαρμογών.

Σαν παράδειγμα μιας εφαρμογής μετρονόμου που μπορεί να ρυθμιστεί ως προς την εμφάνισή της είναι η εφαρμογή "Metronome Beats". Αυτή η εφαρμογή είναι διαθέσιμη στο Google Play Store και παρέχει διάφορες επιλογές προσαρμογής για τον μετρονόμο.

Με το "Metronome Beats", μπορείς να ρυθμίσεις εκτός των άλλων δηλαδή την ταχύτητα του μετρονόμου, τον ήχο του χτυπήματος, την ένταση του ήχου, την οπτική εμφάνιση και άλλες παραμέτρους, (την είχα δοκιμάσει παλιά)
και μπορείς να επιλέξεις από διάφορα σχέδια και χρώματα για την εμφάνιση του μετρονόμου, καθώς και να προσαρμόσεις την εμφάνιση των χτυπημάτων στην οθόνη!

Αυτή η εφαρμογή χρησιμοποιεί το ConstraintLayout για τη διάταξη των στοιχείων της στην οθόνη. Με τη χρήση του ConstraintLayout, μπορείς να τοποθετήσεις τα κουμπιά, τα πεδία εισαγωγής και άλλα στοιχεία στην κατάλληλη θέση και να προσαρμόσεις τον χώρο που καταλαμβάνουν στην οθόνη.
 
Last edited:

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις δυνατότητες του Android για προσαρμογή της διάταξης της εφαρμογής.
Αυτό μπορεί να γίνει με τη χρήση του ConstraintLayout, που επιτρέπει την τοποθέτηση των στοιχείων σε συγκεκριμένες θέσεις στην οθόνη.

Για να δημιουργήσεις μια οριζόντια ή κάθετη μπάρα, μπορείς να προσθέσεις έναν οριζόντιο ή κάθετο LinearLayout στην κορυφή ή στο πλάι της οθόνης.

Στη συνέχεια, μπορείς να προσθέσεις τον μετρονόμο ή οποιοδήποτε άλλο στοιχείο επιθυμείς μέσα σε αυτόν τον LinearLayout.

Με τη χρήση των κατάλληλων περιορισμών (constraints), μπορεί να επιτύχεις τον επιθυμητό σχεδιασμό.

Επιπλέον, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επιλογή "android:layout_weight" για να ρυθμίσεις τον χώρο που καταλαμβάνει ο μετρονόμος στο LinearLayout.

Με τη χρήση αυτής της επιλογής, μπορεί να καθορίσεις πόσος χώρος θα καταλαμβάνει ο μετρονόμος σε σχέση με άλλα στοιχεία που ενδέχεται να προστεθούν στο LinearLayout.

Έτσι, μπορείς να τροποποιήσεις την εμφάνιση της εφαρμογής του μετρονόμου που θα καλύπτει λιγότερο χώρο οθόνης και θα λειτουργεί μόνο σε μία οριζόντια ή κάθετη μπάρα, επιτρέποντας την παράλληλη χρήση άλλων εφαρμογών.

Σαν παράδειγμα μιας εφαρμογής μετρονόμου που μπορεί να ρυθμιστεί ως προς την εμφάνισή της είναι η εφαρμογή "Metronome Beats". Αυτή η εφαρμογή είναι διαθέσιμη στο Google Play Store και παρέχει διάφορες επιλογές προσαρμογής για τον μετρονόμο.

Με το "Metronome Beats", μπορείς να ρυθμίσεις εκτός των άλλων δηλαδή την ταχύτητα του μετρονόμου, τον ήχο του χτυπήματος, την ένταση του ήχου, την οπτική εμφάνιση και άλλες παραμέτρους, (την είχα δοκιμάσει παλιά)
και μπορείς να επιλέξεις από διάφορα σχέδια και χρώματα για την εμφάνιση του μετρονόμου, καθώς και να προσαρμόσεις την εμφάνιση των χτυπημάτων στην οθόνη!

Αυτή η εφαρμογή χρησιμοποιεί το ConstraintLayout για τη διάταξη των στοιχείων της στην οθόνη. Με τη χρήση του ConstraintLayout, μπορείς να τοποθετήσεις τα κουμπιά, τα πεδία εισαγωγής και άλλα στοιχεία στην κατάλληλη θέση και να προσαρμόσεις τον χώρο που καταλαμβάνουν στην οθόνη.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!. Τον έχω δοκιμάσει. Καταλαμβάνει αρκετό χώρο από την οθόνη ο συγκεκριμένος...
Θα συνεχίσω να πειραματίζομαι ελπίζοντας ότι θα καταφέρω κάτι με το sketchware pro...
Να είστε καλά!!
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
επίσης φίλτατε, αν και θα σου έλεγα ότι θα είναι δύσκολο,
να τρέχεις ταυτόχρονα 3 εφαρμογές στο τάμπλετ σου,
λόγω χώρου,
θα μπορούσες να τρέχεις τον μετρονόμο από άλλη πηγή.
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Δοκιμάστε αυτό για adndroid. Τρέχει στο παρασκήνιο. https://play.google.com/store/search?q=metronomerous&c=apps
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και αυτός καλός είναι αλλά δεν εστιάζω τόσο στο ηχητικό μέρος, όσο το να μπορώ να βλέπω τους κτύπους ανά λεπτό που έχω ορίσει... Γι' αυτό ζητώ μια απλή μπάρα....
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
επίσης φίλτατε, αν και θα σου έλεγα ότι θα είναι δύσκολο,
να τρέχεις ταυτόχρονα 3 εφαρμογές στο τάμπλετ σου,
λόγω χώρου,
θα μπορούσες να τρέχεις τον μετρονόμο από άλλη πηγή.
Με 11,5 ιντσες τάμπλετ καλύπτομαι... ;)
Ευχαριστώ πάντως, αν και δεν το βλέπω να τα καταφέρνω νομίζω να φτιάξω κάτι.... Θα μείνει ιδέα, δε βαριέσαι!! Καλή συνέχεια.
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Με 11,5 ιντσες τάμπλετ καλύπτομαι... ;)
Ευχαριστώ πάντως, αν και δεν το βλέπω να τα καταφέρνω νομίζω να φτιάξω κάτι.... Θα μείνει ιδέα, δε βαριέσαι!! Καλή συνέχεια.

Φίλε μου, όλες οι εφαρμογές μετρονόμου συνήθως λειτουργούν οριζόντια και προσαρμόζονται ανάλογα με τον τύπο και το μέγεθος της οθόνης της συσκευής. Φυσικά σε κάποιες μπορείς να προσαρμόσεις την εφαρμογή μετρονόμου που χρησιμοποιείς, ανάλογα με τις ανάγκες σου, αλλά σίγουρα υπάρχουν περιορισμοί στην αναδιάταξη των στοιχείων στην οθόνη.

Ο λόγος είναι ότι ορισμένα στοιχεία των εφαρμογών ενδέχεται να κρύβονται ή να μην είναι πλήρως ορατά σε αυτήν την αναδιάταξη.

Αυτό συμβαίνει επειδή οι εφαρμογές δεν είναι σχεδιασμένες για να λειτουργούν σε όλες τις πιθανές αναλογίες οθόνης.

Εάν έχεις πρόβλημα με την αναδιάταξη των στοιχείων στην οθόνη σου, μπορείς να επικοινωνήσεις με τους δημιουργούς των εφαρμογών που χρησιμοποιείς και να τους ζητήσεις υποστήριξη.

Είναι πιθανό να μπορούν να σας προσφέρουν λύσεις ή να εξετάσουν την προσθήκη νέων λειτουργιών στις εφαρμογές τους. Ειδικά αν είναι επί πληρωμή.

Το πάλεψα απ' το πρωί και έφτιαξα αυτό που ζητάς, το έχω σε κώδικα αλλά δεν θα μπορέσεις να τον φορτώσεις στο πρόγραμμα που δουλεύεις διότι πρώτον δεν είναι τόσο "επαγγελματικό" και δεν επιτρέπει την εισαγωγή κώδικα έπειτα έχει έτοιμα τα template που μπορείς να δουλέψεις οπότε αυτό το ξεχνάς.

Εγώ το τρέχω σαν εφαρμογή στον browser τον δοκίμασα και τρέχει και σε tablet.

Είναι μια μπάρα που αναβοσβήνει με ότι τιμή βάλεις από κάτω, ξεκινά με 70 Bpm
μπορείς να βάλεις τιμές από 40 μέχρι 200 ή και παραπάνω.
Το έκανα να αλλάζει αυτόματα με το που εισάγεις την τιμή.

Δες φωτό: Θα το ανεβασω κάπου στο blog μου για να το δεις live να βάλεις τιμές κτλ
δεν του έχω βάλει ήχο, γιατί αναβοσβήνει έντονα και κάνει την δουλειά που θέλεις,
θα ενημερώσω για το link..

έτοιμο για δοκιμή: ΕΔΩ!

Καταγραφή.JPG
 
Last edited:

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Φίλε μου, όλες οι εφαρμογές μετρονόμου συνήθως λειτουργούν οριζόντια και προσαρμόζονται ανάλογα με τον τύπο και το μέγεθος της οθόνης της συσκευής. Φυσικά σε κάποιες μπορείς να προσαρμόσεις την εφαρμογή μετρονόμου που χρησιμοποιείς, ανάλογα με τις ανάγκες σου, αλλά σίγουρα υπάρχουν περιορισμοί στην αναδιάταξη των στοιχείων στην οθόνη.

Ο λόγος είναι ότι ορισμένα στοιχεία των εφαρμογών ενδέχεται να κρύβονται ή να μην είναι πλήρως ορατά σε αυτήν την αναδιάταξη.

Αυτό συμβαίνει επειδή οι εφαρμογές δεν είναι σχεδιασμένες για να λειτουργούν σε όλες τις πιθανές αναλογίες οθόνης.

Εάν έχεις πρόβλημα με την αναδιάταξη των στοιχείων στην οθόνη σου, μπορείς να επικοινωνήσεις με τους δημιουργούς των εφαρμογών που χρησιμοποιείς και να τους ζητήσεις υποστήριξη.

Είναι πιθανό να μπορούν να σας προσφέρουν λύσεις ή να εξετάσουν την προσθήκη νέων λειτουργιών στις εφαρμογές τους. Ειδικά αν είναι επί πληρωμή.

Το πάλεψα απ' το πρωί και έφτιαξα αυτό που ζητάς, το έχω σε κώδικα αλλά δεν θα μπορέσεις να τον φορτώσεις στο πρόγραμμα που δουλεύεις διότι πρώτον δεν είναι τόσο "επαγγελματικό" και δεν επιτρέπει την εισαγωγή κώδικα έπειτα έχει έτοιμα τα template που μπορείς να δουλέψεις οπότε αυτό το ξεχνάς.

Εγώ το τρέχω σαν εφαρμογή στον browser τον δοκίμασα και τρέχει και σε tablet.

Είναι μια μπάρα που αναβοσβήνει με ότι τιμή βάλεις από κάτω, ξεκινά με 70 Bpm
μπορείς να βάλεις τιμές από 40 μέχρι 200 ή και παραπάνω.
Το έκανα να αλλάζει αυτόματα με το που εισάγεις την τιμή.

Δες φωτό: Θα το ανεβασω κάπου στο blog μου για να το δεις live να βάλεις τιμές κτλ
δεν του έχω βάλει ήχο, γιατί αναβοσβήνει έντονα και κάνει την δουλειά που θέλεις,
θα ενημερώσω για το link..

έτοιμο για δοκιμή: ΕΔΩ!

View attachment 120760
Ευχαριστώ πολύ.
Αν και με μπερδεύει λίγο με το ρυθμό, προϋποθέτει και ιντερνετ... Γι' αυτό και το προσπάθησα σε αυτόνομο apk.
Θα δω τι μπορώ να κάνω.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον κόπο σας!!
 
Top