Ημέρα Πανελλήνιου Εορτασμού Ιεροψαλτών 4 Δεκεμβρίου 2011

P

PANROUST

Guest
Αγαπητοί συνάδελφοι Ιεροψάλτες.

Η Αγία Ορθόδοξος του Χριστού Εκκλησία μας, εορτάζει στις 4 Δεκεμβρίου την μνήμη του Οσίου πατρός ημών Ιωάννου του Δαμασκηνού του Υμνογράφου. Με την εορτή αυτή τιμούν τον Προστάτη τους Άγιο, όλοι οι απανταχού Ιεροψάλτες εκπροσωπούμενοι από την Ομοσπονδία Συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδος καθώς και από τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Ιεροψαλτών "Ρωμανός ο Μελωδός και Ιωάννης ο Δαμασκηνός" που εκπροσωπεί όλους τους Ιεροψάλτες της Αττικής, που διακονούν στα Ιερά Αναλόγια των Ιερών Ναών, της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών και των ομόρων Ιερών Μητροπόλεων. Η εορτή μας θα τελεσθεί με όλη την προσήκουσα μεγαλοπρέπεια στον Ιερό και Καθεδρικό Ναό των Αγίων Πάντων Καλλιθέας το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου το εσπέρας και ώρα 06:00μ..μ, με την ακολουθία του Μεγάλου Εσπερινού μετ’αρτοκλασίας. Τους δύο χορούς στα αναλόγια, θα αποτελούν μέλη της Ο.Μ.Σ.Ι.Ε και μέλη του εν Αθήναις Συνδέσμου μας. Στην Ακολουθία καλούμαστε όλοι οι ιεροψάλτες μετά των οικογενειών μας, αλλά και όσοι είναι φίλοι της ιεράς υμνωδίας της Εκκλησίας μας, να προσέλθουμε, τιμώντας τον προστάτη μας Άγιο Ιωάννη τον Δαμασκηνό και κατ’επέκταση την τάξη μας, τους κεκοιμημένους Δασκάλους μας και το έργο που μας έχουν παραδώσει, δείχνοντας έτσι ουσιαστικά το ενδιαφέρον μας για την ιστορία μας και το μέλλον μας ως ιεροψάλτες. Στην πανηγυρική ακολουθία έχουν προσκληθεί να παραστούν η Α.Μ.ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ.Ιερώνυμος, οι Σεβασμιώτατοι Μητροπολίτες των ομόρων Ιερών Μητροπόλεων, ο Πρωτοσύγκελος της Ι.Α.Α. κ.α.

ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ Δ.Σ. ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ '' Ρωμανός ο Μελωδός και Ιωάννης ο Δαμασκηνός "


Γραφεία:Σοφοκλέους 5 (ορ.2ος γραφ.2)-Αθήνα 105 59-Τηλ.-Fax:210 32 36 568 e-mail: pasier@hotmail.gr
 

Attachments

  • ΗΜΕΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΑΦΙΣΣΑ.pdf
    367.9 KB · Views: 83
Last edited:
Αγαπητά μέλη του forum, συνάδελφοι ιεροψάλτες και εντρυφούντες απλώς στον πολιτισμό που είναι και η Βυζαντινή εκκλησιαστική μας Μουσική, ευχομαι Έτη Πολλά, καρποφόρα, υγιειή <<εν ταπεινώσει ανυποκρίτω και ανιδιοτελή αγάπη>>, με την ευλογία του μεγαλύτερου Αγίου Υμνογράφου Ιωάννου του Δαμασκηνού που εορτάζομε αυριο 4 Δεκεμβρίου. Ας ψάλλωμε πάντα με το ίδιο πνεύμα που διακατείχε αυτόν τον ίδιο Άγιο Ιωάννη, όπου με την θεοκίνητο χείρα του απέδωσε την θεολογία της Εκκλησίας μας που έχουμε παραλάβει και πρέπει να κρατήσουμε αλώβητο και ανόθευτο, σαν πολύτιμο θησαυρό και για το συμφέρον της ψυχής μας αλλά και για τις επερχόμενες γενεές. Ας μας επιτρέπει ο Θεός να ζούμε, ώστε να μας δίνονται ευκαιρίες να διορθωνόμαστε, γιατί ανθρωποι είμαστε...κι ας κάνουμε λάθη, το ζήτημα είναι να επανερχόμαστε σε ορθή πορεία.,:)

φιλικά
Γιάννης Μαλάμης
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Χρόνια πολλά!!!​

Ἄκουσα ἀπό τό ραδιόφωνο. Πολύ ὡραῖες οἱ ἐκτελέσεις!

Ὁ πανηγυρικός ἀπό τόν Πρόεδρο κ. Γ. Ναούμ (ἄν δέν κάνω λάθος).

Τους δύο χορούς στα αναλόγια, θα αποτελούν μέλη της Ο.Μ.Σ.Ι.Ε και μέλη του εν Αθήναις Συνδέσμου μας.

Ἐνημερῶστέ μας περισσότερο γιά τήν σύνθεση τῶν χορῶν (προεξάρχοντες καί λοιποί).

Καί τοῦ χρόνου!!!​

 
P

PANROUST

Guest
π. Μάξιμος;130483 said:

Χρόνια πολλά!!!​

Ἄκουσα ἀπό τό ραδιόφωνο. Πολύ ὡραῖες οἱ ἐκτελέσεις!

Ὁ πανηγυρικός ἀπό τόν Πρόεδρο κ. Γ. Ναούμ (ἄν δέν κάνω λάθος).



Ἐνημερῶστέ μας περισσότερο γιά τήν σύνθεση τῶν χορῶν (προεξάρχοντες καί λοιποί).

Καί τοῦ χρόνου!!!​

Χρόνια πολλά και ο Άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός να μας φωτίζει!Δεξιά στον χορό με χοράρχη τον κ.Γεώργιο Ναούμ πρόεδρο της ΟΜ.Σ.Ι.Ε. και στον αριστερό χορό με χοράρχη τον κ.Θεολόγο Ερσωτέλο πρόεδρο του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών...Μία παράκληση για να μην αδικήσω κανέναν!Την αναλυτική σύνθεση των χορών να μου επιτρέψετε να την ανεβάσω αύριο,γιατί τα ονόματα τα έχω γραμμένα σ ένα χαρτί τον οποίον δεν το έχω αυτή την στιγμή μαζί μου.Ευχαριστώ!!!
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Χρόνια πολλά σε όλους τους ιεροψάλτες.
Ο προστάτης μας Άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός να
μας χαρίζει φώτιση ώστε να κάνουμε τους πιστούς
να προσεύχονται.
 
P

PANROUST

Guest
π. Μάξιμος;130483 said:

Ἐνημερῶστέ μας περισσότερο γιά τήν σύνθεση τῶν χορῶν (προεξάρχοντες καί λοιποί).

Στους δύο χορούς των ιεροψαλτών συμμετείχαν:
Δεξιός χορός οι κ.κ.Ακύλας Ευστάθιος,Αναστασίου Ιωάννης,Ζορμπάς Κων/νος,Καρπαθάκης Ευάγγελος,Ναούμ Μάκης,Ντουνάς Γεώργιος,Πανούσης Στέφανος,Παραράς Μάρκος,Πατρινού Μαρία,Σαράκης Κων/νος,Σαρασκέρης Ηλίας,υπό την διεύθυνση του κ.Γεωργίου Ναούμ προέδρου της Ομοσπονδίας Συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδος.

Αριστερός χορός οι κ.κ.Ακάσογλου Γεώργιος,Βουβάκης Ιωσήφ,Γεμπελής Νικόλαος,Δερμούσης Παναγιώτης,Ερσωτέλος Νικόλαος,Ηλιόπουλος Διονύσιος,Καμπίτσης Σπυρίδων,Κίσσας Σταμάτιος,Κύρκος Βασίλειος,Κωνσταντόπουλος Αθανάσιος,Λαμπάκης Βασίλειος,Λεόντιος Ιωάννης,Μαλάμης Ιωάννης,Μπαμπάκης Δημήτριος,Μπότης Σταύρος,Νικολαϊδης Γεώργιος,Ξύδης Αθανάσιος,Παπαζαρής Αθανάσιος,Ρουστέμης Παναγιώτης,Σκορδάς Πλούταρχος,Σουφλάς Γεώργιος,υπό την διεύθυνση του κ.Θεολόγου Ερσωτέλου προέδρου του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών ''Ρωμανός ο Μελωδός και Ιωάννης ο Δαμασκηνός".

Μεταξύ των καθήμενων παρευρισκομένων ήταν και οι κ.κ.Γιουρούκος Ηλίας,Κετσετζής Φώτιος Άρχων Πρωτοψάλτης,Μποσίνης Νκόλαος, Μπουσδέκης Κωνσταντίνος και πολλοί άλλοι. Συγγνώμη που δεν αναφέρω και άλλους από τους παρευρισκομένους,γιατί αυτούς μπόρεσα να γνωρίσω.

Επίσης στην ακολουθία έλαβαν μέρος οι εφημέριοι του Ι.Ν.Αγίων Πάντων Καλλιθέας με προεξάρχοντος του Αρχιμ.π.Τιμοθέου Μαχαιριώτη (προϊστάμενος του ναού),οι πρωτπρ. :π.Νικόλαος Γουργουρίνης (μέλος του forums),π.Μανόλης Συλλιγαρδάκης,π.Ανάργυρος Σιγάλας και ο διάκονος π.Δημήτριος Παλιούρας μαζί με έναν άλλο διάκονο (τον οποίον δεν το γνωρίζω αλλά θα μάθω).
Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες από την ψηφιακή μηχανή του κ.Ιωάννη Μαλάμη.Υπάρχουν και άλλες...
 

Attachments

  • IMG_1675.JPG
    IMG_1675.JPG
    3.5 MB · Views: 52
  • IMG_1686.JPG
    IMG_1686.JPG
    3.3 MB · Views: 28
  • IMG_1688.JPG
    IMG_1688.JPG
    1.3 MB · Views: 31
  • IMG_1690.JPG
    IMG_1690.JPG
    3.7 MB · Views: 24
  • IMG_1605.JPG
    IMG_1605.JPG
    3.9 MB · Views: 35
  • IMG_1606.JPG
    IMG_1606.JPG
    1.3 MB · Views: 29
  • IMG_1662.JPG
    IMG_1662.JPG
    1.5 MB · Views: 18
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Και του χρόνου, έτη πολλά και ψαλτικά σε όλους! Βοήθεια ο Δαμασκηνός και όλοι οι άγιοι της Ψαλτικής.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὄμορφη ἐκδήλωση.

Μιὰ παρατήρηση. Στὸν κατάλογο τῶν μελῶν-ἱεροψαλτῶν τοῦ δεξιοῦ χοροῦ περιλαμβάνεται καὶ κάποια κυρία, ἡ ὁποία διακρίνεται καὶ στὶς φωτογραφίες.

Εἶναι καὶ αὐτὴ μέλος-ἱεροψάλτης; Ὁ Σύνδεσμος ἐνθαρρύνει τὸ μικτὸ ψάλσιμο ἐπὶ τοῦ ἀναλογίου;

Εὐχαριστῶ.
 
P

PANROUST

Guest

Μιὰ παρατήρηση. Στὸν κατάλογο τῶν μελῶν-ἱεροψαλτῶν τοῦ δεξιοῦ χοροῦ περιλαμβάνεται καὶ κάποια κυρία, ἡ ὁποία διακρίνεται καὶ στὶς φωτογραφίες.

Εἶναι καὶ αὐτὴ μέλος-ἱεροψάλτης; Ὁ Σύνδεσμος ἐνθαρρύνει τὸ μικτὸ ψάλσιμο ἐπὶ τοῦ ἀναλογίου;
Γιατί τέτοιες κακίες;Ανεξάρτητα αν είναι η δεν είναι μέλος στον Σύνδεσμο, τον οποίον είναι αρωγό μέλος του Συνδέσμου και γνώστης την β.μουσικής ,γιατί να μην την επιτρέψουμε να ανέβει και αυτή στο αναλόγιο;
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Γιατί τέτοιες κακίες;Ανεξάρτητα αν είναι η δεν είναι μέλος στον Σύνδεσμο, τον οποίον είναι αρωγό μέλος του Συνδέσμου και γνώστης την β.μουσικής ,γιατί να μην την επιτρέψουμε να ανέβει και αυτή στο αναλόγιο;

Κακίες;
Ὅταν κάποιος ἐκτίθεται δημοσίως καλὸ εἶναι νὰ ἀναμένει σχόλια καὶ θετικὰ καὶ ἀρνητικά. Ἄν δὲν σᾶς ἀρέσουν τὰ σχόλια μὴν ἐκτίθεστε δημοσίως. Ἐδῶ δὲν εἴμαστε μιὰ εὐτυχισμένη οἰκογένεια ποὺ ὁ καθένας ἀνέχεται τὸ κάθε τί ἀπὸ τὸν καθένα.

Στὴν προκειμένη περίπτωση εἶστε σεῖς καὶ ὁ Σύνδεσμος ποὺ ἔχετε ἐκλεγεῖ ὑπὲρ μικτῶν χορωδιῶν ἐπὶ τοῦ ἀναλογίου;

Ὅσο γιὰ τὸ ἄν ἐπιτρέπεται ἡ συμμετοχὴ γυναικῶν στὸ ἀναλόγιο ἐν ὧρᾳ ἀκολουθίας, πέραν ἀπαντήσεων τοῦ στυλ «ὅλα ἐπιτρέπονται ἄμα θέλουμε», σηκώνει συζήτηση τὸ πράγμα.

Πρὸς τὸ παρὸν θὰ ἤθελα νὰ μάθω τὴν ἄποψή σας γιὰ μικτὴ χορωδία στὸ ἀναλόγιο ἐν ὧρᾳ ἀκολουθίας. Ἡ προσωπική μου θέση εἶναι σαφῶς ἀρνητικὴ γιὰ πολλοὺς λόγους
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος


Κακίες;
Ὅταν κάποιος ἐκτίθεται δημοσίως καλὸ εἶναι νὰ ἀναμένει σχόλια καὶ θετικὰ καὶ ἀρνητικά. Ἄν δὲν σᾶς ἀρέσουν τὰ σχόλια μὴν ἐκτίθεστε δημοσίως. Ἐδῶ δὲν εἴμαστε μιὰ εὐτυχισμένη οἰκογένεια ποὺ ὁ καθένας ἀνέχεται τὸ κάθε τί ἀπὸ τὸν καθένα.

Στὴν προκειμένη περίπτωση εἶστε σεῖς καὶ ὁ Σύνδεσμος ποὺ ἔχετε ἐκλεγεῖ ὑπὲρ μικτῶν χορωδιῶν ἐπὶ τοῦ ἀναλογίου;

Ὅσο γιὰ τὸ ἄν ἐπιτρέπεται ἡ συμμετοχὴ γυναικῶν στὸ ἀναλόγιο ἐν ὧρᾳ ἀκολουθίας, πέραν ἀπαντήσεων τοῦ στυλ «ὅλα ἐπιτρέπονται ἄμα θέλουμε», σηκώνει συζήτηση τὸ πράγμα.

Πρὸς τὸ παρὸν θὰ ἤθελα νὰ μάθω τὴν ἄποψή σας γιὰ μικτὴ χορωδία στὸ ἀναλόγιο ἐν ὧρᾳ ἀκολουθίας.
Ἡ προσωπική μου θέση εἶναι σαφῶς ἀρνητικὴ γιὰ πολλοὺς λόγους

Οπως ;;;
 
Προβλέπω πάλι κλείδωμα και απόσυρση...:D

Υ.Γ: Πάντως να εκθέσω και εγώ τη γνώμη μου... (προς αποφυγή παρεξηγήσεων) είμαι κατά των μικτών χορών. Άλλο να πας σε ένα γυναικείο μοναστήρι και ένας χορός να αποτελείται από ψάλτες και ο άλλος από καλόγριες (και εκεί βέβαια είναι δύσκολο λόγω χρήσης διαφορετικής κλίμακας), και άλλο να χωθώ εγώ π.χ. σε ένα γυναικείο χορό (ποτέ δεν θα τολμούσα κάτι τέτοιο· από τη στιγμή που ακόμα και ο τόπος προσευχής μέσα στην Εκκλησία ανδρών και γυναικών είναι διαφορετικός). Είναι και άλλα πολλά... Αλλά όπως είπα, προβλέπω ότι αυτό το θέμα θα έχει άσχημη μοίρα (αν θυμάμαι καλά υπήρχε ένα παρόμοιο που αφορούσε τις γυναίκες και την ψαλτική, όπου γράφτηκαν χαρακτηρισμοί για τους οποίους κανείς δεν μπορεί να είναι υπερήφανος).
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Προβλέπω πάλι κλείδωμα και απόσυρση...:D

Γιατί να κλειδωθεί; Μια χαρά θεματάκι είναι... Ας ακουστούν όλες οι απόψεις! Δεν προβλέπω ... μάχη εκτός εάν....:wink:
Στα γυναικεία μοναστήρια ο χορός αποτελείται από γυναίκες και ενίοτε τα λένε καλύτερα....
Έπειτα είναι και το θέμα των καθημερινών.... υπάρχουν κάτι γιαγιούλες που τραβάνε τα 40λείτουργα γιατί δεν υπάρχει κάποιος να εξυπηρετεί. Ε! Δεν είναι και σωστό στις επίσημες λειτουργίες να τις κάνεις ... πέρα:D, ειδκά εάν ξέρουν μουσικά.
Οι βοηθοί που έχω ωχριούν μπροστά στην περιστασιακή βοηθό που είχα κάποια μεγάλη Τετάρτη στην προηγιασμένη και ψάλαμε το δοξαστικό του Πέτρου. Δυστυχώς δεν έρχεται, νομίζω υπηρετεί σε επαρχιακή πόλη. Όταν κατάλαβα τις γνώσεις που είχε, της είπα ότι στο αναλόγιό μου είναι πάντα ευπρόσδεκτη.
Ποιός δεν θυμάται τον αριστερό χορό της μητρόπολης επί εποχής Ευαγ. Τζελά; Πόσες γυναίκες συμμετείχαν;
Βέβαια η κυρά - Γιαννούλα που με ξελασπώνει τις καθημερινές, (από 1ης τρ. μηνός τελείωσαν) έχει το «γνώθι σαυτόν» και δεν έρχεται στο ψαλτήρι υπάρχοντος ετέρου βοηθού.
Έπειτα είναι και το άλλο... Οι μεγάλοι ενοριακοί Ναοί έχουν τη δυνατότητα να προσλάβουν τρίτο ψάλτη... Στην επαρχία τί γίνεται, που ο ψάλτης της Κυριακής δεν αφήνει το ... γάμο να πάει για ... πουρνάρια;:D
Γνωρίζω ότι (ήδη μακαριστός) ιερέας δεν λειτούργησε των Αγ. Αποστόλων Πέτρου και Παύλου ελλείψει ψάλτου... και το μικρό του όνομα π. Παύλος!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Οπως ;;;

Πέραν τῶν φωνητικῶν, ἀναφέρομαι καὶ στοὺς πρακτικοὺς ποὺ ἔχεις ἀκριβῶς στο μυαλό σου καὶ μὲ τσιγκλᾶς νὰ τοὺς ἀναφέρω.

Δὲν θὰ τὸ κάνω ὄμως γιατὶ εἶναι γνωστὸ τὸ πεζοδρομιακὸ μου ὕφος, δὲν θέλω νὰ δώσω κι ... ἄλλες ἀφορμὲς :p:p:p.

Μέσα στὴν ἐκκλησία ὑπάρχει τάξη, ἄν κάποιοι θέλουν νὰ τὴν καταργήσουν γιὰ δικούς τους λόγους ... τί νὰ πῶ;
 
Γιατί να κλειδωθεί; Μια χαρά θεματάκι είναι... Ας ακουστούν όλες οι απόψεις! Δεν προβλέπω ... μάχη εκτός εάν....:wink:

Όχι κ. Γιάννου από εμένα, από τους Γενικούς, εφόσον υπάρξει η αφορμή. Ας ακουστούν όλες οι απόψεις. Επιτρέψτε μου όμως να πιστεύω ότι αν ακουστούν οι πλέον σκληροπυρηνικές, θα γίνει μάχη... γιατί κάποιοι ίσως να μην μπορέσουν να διαχειριστούν ήρεμα την διαφορετική άποψη. (Το προηγούμενο θέμα που ανέφερα δεν το ξεχνάω με τίποτα, ήταν γερό σοκ για μένα!)

Μέσα στὴν ἐκκλησία ὑπάρχει τάξη, ἄν κάποιοι θέλουν νὰ τὴν καταργήσουν γιὰ δικούς τους λόγους ... τί νὰ πῶ;

Σωστά! Εμπιστεύεσαι την έκπαλαι καθιερωμένη τάξη της Εκκλησίας και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... και έτσι κόβεις την όποια αφορμή και από τους μεν και από τους δε, αφού δεν πράττεις κατά το δοκούν.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Παρακαλώ να σταματήσει εδώ το θέμα της συμμετοχής γυναικών στους χορούς. Υπάρχουν ήδη δύο κλειδωμένα θέματα (βλ. εδώ) στα οποία έχουν αναπτυχθεί όλες οι απόψεις, που σημειωτέον δεν είναι απόλυτες και μονόδρομες. Ευχαριστώ.
 
P

PANROUST

Guest


Κακίες;
Ὅταν κάποιος ἐκτίθεται δημοσίως καλὸ εἶναι νὰ ἀναμένει σχόλια καὶ θετικὰ καὶ ἀρνητικά. Ἄν δὲν σᾶς ἀρέσουν τὰ σχόλια μὴν ἐκτίθεστε δημοσίως. Ἐδῶ δὲν εἴμαστε μιὰ εὐτυχισμένη οἰκογένεια ποὺ ὁ καθένας ἀνέχεται τὸ κάθε τί ἀπὸ τὸν καθένα.

Στὴν προκειμένη περίπτωση εἶστε σεῖς καὶ ὁ Σύνδεσμος ποὺ ἔχετε ἐκλεγεῖ ὑπὲρ μικτῶν χορωδιῶν ἐπὶ τοῦ ἀναλογίου;

Ὅσο γιὰ τὸ ἄν ἐπιτρέπεται ἡ συμμετοχὴ γυναικῶν στὸ ἀναλόγιο ἐν ὧρᾳ ἀκολουθίας, πέραν ἀπαντήσεων τοῦ στυλ «ὅλα ἐπιτρέπονται ἄμα θέλουμε», σηκώνει συζήτηση τὸ πράγμα.

Πρὸς τὸ παρὸν θὰ ἤθελα νὰ μάθω τὴν ἄποψή σας γιὰ μικτὴ χορωδία στὸ ἀναλόγιο ἐν ὧρᾳ ἀκολουθίας. Ἡ προσωπική μου θέση εἶναι σαφῶς ἀρνητικὴ γιὰ πολλοὺς λόγους
Μάλλον φύγαμε από το θέμα.Πρώτον εγώ σαν Ρουστέμης ανέβασα κάποιες φωτογραφίες και έγραψα τους ιεροψάλτες που πλαισιόσανε τα αναλόγια. Δεύτερον μας αρέσουν τα λόγια η όχι (γενικός μιλάω από μας), αυτά που γράψετε ήταν προσωπικέ σας απόψεις και μόνο και μιλάω σαν Ρουστέμης αυτήν την στιγμή.Τρίτον αν θέλετε να πάρετε κάποια επίσημη απάντηση από τον Σύνδεσμο επικοινωνήστε μαζί του και τέταρτον αν θέλετε την δική μου γνώμη σαν Ρουστέμης και όχι σαν Σύνδεσμος γιατί δεν μπορώ να σας απαντήσω σας Σύνδεσμος,θα σας πω ότι η κυρία καθόταν σε μία μεριά τον οποίον δεν εμπόδιζε και απλώς παρακολουθούσε σαν μαθήτρια που είναι.Και μένα δεν μου αρέσει σε μία χορωδία να υπάρχου αντρικές και γυναικείες φωνές.Είμαι κάθετος.Γιατί υπάρχει κανένας από μας να είναι υπέρ της μικτής χορωδίας;Ούτε και από όλους τους Συλλόγους.Δηλ. τι έπρεπε να κάνουμε;Να την πετάγαμε με τις κλωτσιές κάτω;
Μήπως σε αυτήν την περίπτωση υπερβάλουμε λιγάκι;Αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος.
Το ότι σας έγραψα,τι κακίες είναι αυτά,μην το παίρνετε προσωπικά αλλά φιλικά.

Φιλικά Παναγιώτης
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Πέραν τῶν φωνητικῶν,
ἀναφέρομαι καὶ στοὺς πρακτικοὺς ποὺ ἔχεις ἀκριβῶς στο μυαλό σου
καὶ μὲ τσιγκλᾶς νὰ τοὺς ἀναφέρω.

Δὲν θὰ τὸ κάνω ὄμως γιατὶ εἶναι γνωστὸ τὸ πεζοδρομιακὸ μου ὕφος, δὲν θέλω νὰ δώσω κι ... ἄλλες ἀφορμὲς :p:p:p.

Μέσα στὴν ἐκκλησία ὑπάρχει τάξη, ἄν κάποιοι θέλουν νὰ τὴν καταργήσουν γιὰ δικούς τους λόγους ... τί νὰ πῶ;

Θα σας εκανε πολυ καλο να μην κρινετε εξ'ιδιων τα αλλοτρια .........
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μάλλον φύγαμε από το θέμα.Πρώτον εγώ σαν Ρουστέμης ανέβασα κάποιες φωτογραφίες και έγραψα τους ιεροψάλτες που πλαισιόσανε τα αναλόγια. Δεύτερον μας αρέσουν τα λόγια η όχι (γενικός μιλάω από μας), αυτά που γράψετε ήταν προσωπικέ σας απόψεις και μόνο και μιλάω σαν Ρουστέμης αυτήν την στιγμή.Τρίτον αν θέλετε να πάρετε κάποια επίσημη απάντηση από τον Σύνδεσμο επικοινωνήστε μαζί του και τέταρτον αν θέλετε την δική μου γνώμη σαν Ρουστέμης και όχι σαν Σύνδεσμος γιατί δεν μπορώ να σας απαντήσω σας Σύνδεσμος,θα σας πω ότι η κυρία καθόταν σε μία μεριά τον οποίον δεν εμπόδιζε και απλώς παρακολουθούσε σαν μαθήτρια που είναι.Και μένα δεν μου αρέσει σε μία χορωδία να υπάρχου αντρικές και γυναικείες φωνές.Είμαι κάθετος.Γιατί υπάρχει κανένας από μας να είναι υπέρ της μικτής χορωδίας;Ούτε και από όλους τους Συλλόγους.Δηλ. τι έπρεπε να κάνουμε;Να την πετάγαμε με τις κλωτσιές κάτω;
Μήπως σε αυτήν την περίπτωση υπερβάλουμε λιγάκι;Αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος.
Το ότι σας έγραψα,τι κακίες είναι αυτά,μην το παίρνετε προσωπικά αλλά φιλικά.

Φιλικά Παναγιώτης

Πολὺ καλὴ ἡ ἀπάντησή σας καὶ εὐχαριστῶ γιὰ τὴν ἀνταπόκριση.
Χαίρομαι ποὺ τὸ ξεκαθαρίσατε καὶ ἀναφέρατε καὶ τὴν σωστὴ τάξη.

Δυστυχῶς σὲ πάμπολλα ἀναλόγια ἐπικρατεῖ παρόμοια μόδα γιὰ πολλοὺς καὶ διάφορους λόγους ὑποκειμενικοὺς καὶ μόνο, μακρὰν τῆς ἐκκλησιαστικῆς τάξης καὶ θὰ ἦταν λυπηρὸ ὁ Σύνδεσμος νὰ μὴν προβάλει τὴν σωστὴ εἰκόνα.
 

greek487

Tasos N.
Κακίες;
Ὅταν κάποιος ἐκτίθεται δημοσίως καλὸ εἶναι νὰ ἀναμένει σχόλια καὶ θετικὰ καὶ ἀρνητικά. Ἄν δὲν σᾶς ἀρέσουν τὰ σχόλια μὴν ἐκτίθεστε δημοσίως. Ἐδῶ δὲν εἴμαστε μιὰ εὐτυχισμένη οἰκογένεια ποὺ ὁ καθένας ἀνέχεται τὸ κάθε τί ἀπὸ τὸν καθένα.


Kαι ο κρίνων...κρίνεται! :cool:

Εάν πράγματι σε ενδιέφερε η εκκλησιαστική τάξη KAI ο Σύνδεσμος ως σύνολο, θα μπορούσες πολλή εύκολα να στείλεις ΠΜ για την ερώτηση σου σε τέτοιο ευαίσθητο θέμα. Αλλά προτίμησες να κανείς θόρυβο.

Καθόλου δεν εκπλήσσομαι ότι ούτε ένα "Thanks" δεν έχεις βάλει μέχρι τώρα εδώ - σε ούτε ένα(!) μήνυμα σε αυτή την ενότητα. Αλλά την ευλογημένη κυρία την βρήκες στη φωτογραφία. Δεν μας λες, την έψαχνες και την βρήκες, ή απλώς έψαχνες για κάποια αφορμή να κάνεις θόρυβο?

Σαν να μην έχουν ιδέα από τάξη όλοι οι παρόντες ιεροψάλτες και κληρικοί.



. . .
 
Last edited:
Top