Εωθινόν Θ΄ "Ως επ΄εσχάτων" & Κοινωνικόν Ιωάννου Πρωτοψάλτου ήχος πλ. β΄

PanagiotisK

ως άνωθεν^
ε, καλός είσαι. Θυμίζεις αρκετά τον Γεώργιο. Θέλεις δουλειά ακόμη γιατί φαλτσάρεις λίγο πιο συχνά απ το επιτρεπτό.

Αν συνεχίσεις έτσι θα γίνεις ένας καλός ψάλτης. Δεν απαιτεί και ιδιαίτερα

χαρίσματα η δουλειά της ψαλτικής οπότε είσαι καλυμμένος.

Από τις υποσχέσεις σου και τα τεράστια "θα σας σκίσω" βέβαια, απέχεις έτη φωτός.

Βιάσου γιατί ο χρόνος περνάει γρήγορα αδερφέ... άντε να σε δούμε.
 
πού φαλτσάρω αν επιτρέπεται; :)

Αφού σου άρεσαν δύο θέσεις από το Εωθινό του Στανίτσα, 1) "και θαύμασι...,2) "χαράς τους μαθητάς..." και τις επέλεξες να τις ψάλλεις, γιατί δεν μπήκες στον κόπο να το ψάλλεις όλο, να σε απολαύσουμε κιόλας; Το λέω με παράπονο, όχι με πνεύμα κατάκρισης, διότι ενώ καυχώμαστε ότι μπορούμε να ψάλλουμε Στανίτσα, ή Πρίγγο ή κάποιον άλλον, εντούτοις δεν τον ψάλλουμε. Θα προτιμούσα να άκουγα Ιωάννη ή Πέτρο Εφέσιο. Νομίζω σου πάνε καλύτερα.Συνέχισε και μην πτοείσαι!
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αφού σου άρεσαν δύο θέσεις από το Εωθινό του Στανίτσα, 1) "και θαύμασι...,2) "χαράς τους μαθητάς..." και τις επέλεξες να τις ψάλλεις, γιατί δεν μπήκες στον κόπο να το ψάλλεις όλο, να σε απολαύσουμε κιόλας; Το λέω με παράπονο, όχι με πνεύμα κατάκρισης, διότι ενώ καυχώμαστε ότι μπορούμε να ψάλλουμε Στανίτσα, ή Πρίγγο ή κάποιον άλλον, εντούτοις δεν τον ψάλλουμε. Θα προτιμούσα να άκουγα Ιωάννη ή Πέτρο Εφέσιο. Νομίζω σου πάνε καλύτερα.Συνέχισε και μην πτοείσαι!
Εγώ να ξέρετε ότι ψάλλω ΠΑΝΤΑ και τα ΠΑΝΤΑ από κλασσικές εκδόσεις κυρίως τις πρώτες των έργων του Πέτρου Λαμπαδαρίου, ήτοι Ειρμολόγιον Πέτρου Βυζαντίου, Αναστασιματάριον και Δοξαστάριον Π.Εφεσίου (ενίοτε και Βιολάκη) και Δ τόμος Μουσικής Πανδέκτης Ιωάννου και Στεφάνου για τα Χερουβικά, Κοινωνικά, Δύναμις και Άξιον Εστίν (αν και όταν ψάλλω λειτουργικά σε ήχο και όχι τα παραδοσιακά και το Συνειθισμένον Άξιον Εστίν του Γρηγορίου).
Η αλήθεια είναι ότι είχα κάποιους ενδοιασμούς στο να ψάλλω αφενός τις εν λόγω γραμμές, αφετέρου το να μην ψάλλω απ'του Πέτρου Εφεσίου, αλλά πειραματίζομαι τώρα που είναι καιρός και επειδή ΔΕΝ είχα ξαναψάλλει αυτές τις γραμμές (και δεν νομίζω να το ξανακάνω, εκτός κι αν μου ζητηθεί) τις έβαλα για να δω πώς θα πάει η δουλειά.
Ολόκληρα εωθινά δοξαστικά σταμάτησα να ψάλλω άλλα εκτός αυτών του Πέτρου Λαμπαδαρίου (εκδόσεις Εφεσίου), αλλά λόγω του πειραματισμού, θα ψάλλω ΟΛΑ τα εωθινά δοξαστικά απ'έξω και με μικτές γραμμές, για μία και μοναδική φορά. Βέβαια αν μου γεννηθεί η επιθυμία, ένεκα πειραματισμού, ίσως ψάλλω και ολόκληρα του Πρίγγου και του Στανίτσα, αλλά μέχρι εκεί! :D
Ένας λόγος που πειραματίζομαι είναι ότι θέλω να διαβάσω όσα περισσότερα μαθήματα μπορώ, άσχετα αν είναι (ή αν τα θεωρώ εγώ) κλασσικά ή όχι και να μελετήσω όσες περισσότερες γραμμές γίνεται, ώστε να αποκτήσω εμπειρία.
Το ίδιο ακριβώς πράγμα έχω κάνει με όλα τα Άξιον Εστίν, τόσο κλασσικά όσο και απ'την Λειτουργία του Νεκταρίου Μοναχού, του Πρίγγου, του Καραμάνη και κάνω το ίδιο με τα κοινωνικά (αριστερός ψάλτης γαρ). Έχω ψάλλει ΟΛΑ (απ΄τον Δ τόμο της Μ.Π. Ιωάννου-Στεφάνου) του Πέτρου Λαμπαδαρίου, όλα του Δανιήλ, όλα του Φωκαέως (απ'τις εκδόσεις Πρωγάκη), έχω αρχίσει του Ιωάννου Πρωτοψάλτου τα οποία και θα τελειώσω και μετά θα πιάσω του Γρηγορίου, του Εφεσίου κ.α.
Έτσι αποκτώ περισσότερη εμπειρία νομίζω.

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις! :)
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Καλός είσαι, προσπάθησε να αποκτήσεις ταυτότητα..και βάλε καμιά φώτο σου να σε δούμε..α και το μασίνι θέλει αντικατάσταση...καλή πρόοδο
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Καλός είσαι, προσπάθησε να αποκτήσεις ταυτότητα..και βάλε καμιά φώτο σου να σε δούμε..α και το μασίνι θέλει αντικατάσταση...καλή πρόοδο

Ευχαριστώ!
Φτάνει που ασχημαίνω το φόρουμ με τις ηχογραφήσεις μου και με τα σχόλια μου, δεν θα βάλω και φωτογραφία! Θα πέσει το σύστημα!!
Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι θέλει αντικατάσταση, αλλά ούτως ή άλλως δεν το χρησιμοποιώ εγώ, αλλά o δεξιός.
Καλή πρόοδο επίσης! :)
 
Σίγουρα ψάλλεις πολύ καλύτερα από πολλούς συνηλικιώτες σου. Κάποτε σου έγραψα ότι βελτιώνεσαι. Και όντως βελτιώνεσαι στην άνεση της ανάγνωσης, στην κατανόηση των θέσεων...κλπ
Όσον αφορά όμως στη φωνή σου θα μου επιτρέψεις να κάνω δύο σχολιάκια:
Η φωνή ενός 19άρη, μπορεί να μην είναι μεστή και γεμάτη όπως ενός 40άρη (και βάλε) ψάλτη, όμως, λάμπει από νεότητα. Είναι ζωντανή και δροσερή.
Εσύ όπως πας, μιμούμενος λάθος ψάλτες, πιστεύω ότι καταστρέφεις τη φωνή σου και απορρίπτεις την πιθανότητα να γίνεις ένας πολύ καλός ψάλτης.
Άσε τη φωνή σου να ψάλλει, διότι αυτήν σου έδωσε ο Θεός, και πάνω στη φωνή σου (τέλος πάντων) προσάρμοσε αυτά που σου μαθαίνει ο GM και ο Βαγγέλης.
Ή, όπως και να 'χει, μιμήσου, ως δισεπίγονος αυτού, τον Τσολακίδη νέο και όχι γέρο.
Έχεις καλό τάλαντο. Κρίμα να δίνεις τροφή να σπάνε πλάκα μαζί σου.

Φιλικά και με καμία διάθεση ειρωνείας
_______________________________
Ηλίας
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δεν απαιτεί και ιδιαίτερα χαρίσματα η δουλειά της ψαλτικής οπότε είσαι καλυμμένος.
Μία πικρή αλήθεια που επιλέξαμε ως πραγματικότητα, εξ ου και η αντιμετώπιση που απολαμβάνουμε...
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Σίγουρα ψάλλεις πολύ καλύτερα από πολλούς συνηλικιώτες σου. Κάποτε σου έγραψα ότι βελτιώνεσαι. Και όντως βελτιώνεσαι στην άνεση της ανάγνωσης, στην κατανόηση των θέσεων...κλπ
Όσον αφορά όμως στη φωνή σου θα μου επιτρέψεις να κάνω δύο σχολιάκια:
Η φωνή ενός 19άρη, μπορεί να μην είναι μεστή και γεμάτη όπως ενός 40άρη (και βάλε) ψάλτη, όμως, λάμπει από νεότητα. Είναι ζωντανή και δροσερή.
Εσύ όπως πας, μιμούμενος λάθος ψάλτες, πιστεύω ότι καταστρέφεις τη φωνή σου και απορρίπτεις την πιθανότητα να γίνεις ένας πολύ καλός ψάλτης.
Άσε τη φωνή σου να ψάλλει, διότι αυτήν σου έδωσε ο Θεός, και πάνω στη φωνή σου (τέλος πάντων) προσάρμοσε αυτά που σου μαθαίνει ο GM και ο Βαγγέλης.
Ή, όπως και να 'χει, μιμήσου, ως δισεπίγονος αυτού, τον Τσολακίδη νέο και όχι γέρο.
Έχεις καλό τάλαντο. Κρίμα να δίνεις τροφή να σπάνε πλάκα μαζί σου.

Φιλικά και με καμία διάθεση ειρωνείας
_______________________________
Ηλίας

Καταρχάς, ευχαριστώ για τις συμβουλές και υποδείξεις!
Κατά δεύτερον, πραγματικά δεν καταλαβαίνω! Χρησιμοποιώ εντελώς μα εντελώς φυσικά την φωνή μου, χωρίς να μιμούμαι κανέναν! Όπως μιλάω, έτσι ψάλλω. Η δική μου φωνή δεν είναι καμπάνα, δεν είναι μεταλλική, ούτε δροσερή (εκτός κι αν φάω καμιά καραμέλα :D ). Η φωνή μου είναι εκ του φυσικού της βραχνή.
Τώρα, δεν μπορώ να μιμηθώ κάτι που δεν άκουσα πχ νέο Τσολακίδη.
Επίσης, για να απαντήσω και σε κάτι που είπε και ο Παναγιώτης Κ. πιο πάνω, δεν ξέρω τι εννοείτε όταν λέτε "καλός ψάλτης, ε καλός είσαι κτλ", αλλά εγώ θεωρώ ότι κάποιος είναι καλός ψάλτης όταν ψάλλει με σωστά διαστήματα, σωστόν χρόνο, σωστές ατάκες και σωστούς λαρυγγισμούς. Εγώ αυτά τα στοιχεία θέλω να βελτιώσω. Οπότε, Παναγιώτη, μήπως με βάση αυτά τα στοιχεία, σας "έχω σκίσει" και δεν το πήρατε χαμπάρι; Αν δεν έχεις κάτι απ'αυτά, τότε σε περνάω.
Ίσως, βέβαια, εννοείτε την έκφραση και το πώς ακούγεται γενικά. Αυτό και να το "βελτιώσω", θα αλλάξει με την πάροδο της ηλικίας, άρα συνεχώς κάτι πρέπει να κάνω. Γιατί όμως να μην ψάλλω όπως μου βγαίνει φυσικά;

Υ.Γ.1: αυτοί που σπάνε πλάκα, να περιμένουν να καταπιούν την γλώσσα τους σε κανα 3μηνο, αν όλα πάνε καλά.
Υ.Γ.2: δεν είμαι 19!! κοντεύω τα 21!! :D

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κι από μένα μια συμβουλή στο φωνητικό.

Δεν ξέρω αν η φωνή σου είναι λαμπερή ή βραχνή από φυσικού της, φωνή 20άρη ή 40άρη. Ας δεχτώ αυτό που λες, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.

ΟΜΩΣ με το να εμπιστεύεσαι υπερβολικά τη μάσκα, όπως λες (που εγώ νομίζω ότι έχει πολλή ρινικότητα, αλλά τέλος πάντων) στο να παράγεις την ένταση και το μέταλλο που θέλεις, στο τέλος επαναπαύεσαι και δεν στηρίζεις τη φωνή σου επαρκώς με το διάφραγμα. Πράγμα που σε λίγα χρόνια μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Κι από μένα μια συμβουλή στο φωνητικό.

Δεν ξέρω αν η φωνή σου είναι λαμπερή ή βραχνή από φυσικού της, φωνή 20άρη ή 40άρη. Ας δεχτώ αυτό που λες, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.

ΟΜΩΣ με το να εμπιστεύεσαι υπερβολικά τη μάσκα, όπως λες (που εγώ νομίζω ότι έχει πολλή ρινικότητα, αλλά τέλος πάντων) στο να παράγεις την ένταση και το μέταλλο που θέλεις, στο τέλος επαναπαύεσαι και δεν στηρίζεις τη φωνή σου επαρκώς με το διάφραγμα. Πράγμα που σε λίγα χρόνια μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα.

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!!
Ναι, όντως, επαναπαύομαι στην μάσκα και έτσι δεν κουράζομαι, ακόμα και όταν ψάλλω όλη τη μέρα. Δηλαδή, αυτό που μου λέτε είναι ότι ανεβαίνει πιο πάνω η φωνή στους ψηλούς φθόγγους, περισσότερο απ'ότι θα έπρεπε; Βέβαια, κάποιες φορές, νιώθω την κοιλιά μου να σφίγγεται. Αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιώ το διάφραγμα, έτσι δεν είναι;
Επίσης, ποια θα είναι τα αρνητικά αποτελέσματα, μετά από κάποια χρόνια;
Ρωτάω, ώστε να ξέρω την σοβαρότητα της κατάστασης και αν θα πρέπει να διορθώσω κάτι άμεσα, για να μην αποκτήσω πρόβλημα.
Δεν ειρωνεύομαι, να ξέρετε! Για την υγεία μου πρόκειται!!

Ευχαριστώ και πάλι! :)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν είμαι ο πλέον ειδικός εδώ μέσα, ούτε και κρούω κάποιον επείγοντα κώδωνα κινδύνου. Μιλώ για την προφύλαξη των φωνητικών χορδών σου σε βάθος χρόνου από μια καταπόνηση που τώρα δεν καταλαβαίνεις.
Θα παραπέμψω στον φίλο μου τον Δάνο, που τον θεωρώ από τους πιο ειδικούς σε αυτά: "Γιώργο, χωρίς διάφραγμα ούτε ένα Κύριε ελέησον μην λες".
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν είμαι ο πλέον ειδικός εδώ μέσα, ούτε και κρούω κάποιον επείγοντα κώδωνα κινδύνου. Μιλώ για την προφύλαξη των φωνητικών χορδών σου σε βάθος χρόνου από μια καταπόνηση που τώρα δεν καταλαβαίνεις.
Θα παραπέμψω στον φίλο μου τον Δάνο, που τον θεωρώ από τους πιο ειδικούς σε αυτά: "Γιώργο, χωρίς διάφραγμα ούτε ένα Κύριε ελέησον μην λες".
Αφού μπορώ να ψάλλω ακούραστα ώρες ολόκληρες με αυτήν την τοποθέτηση φωνής. Γιατί θα μου κάνει κακό; αυτό δεν καταλαβαίνω...

Ευχαριστώ! :)
 
Χρησιμοποιώ εντελώς μα εντελώς φυσικά την φωνή μου, χωρίς να μιμούμαι κανέναν! Όπως μιλάω, έτσι ψάλλω. Η δική μου φωνή δεν είναι καμπάνα, δεν είναι μεταλλική, ούτε δροσερή (εκτός κι αν φάω καμιά καραμέλα :D ). Η φωνή μου είναι εκ του φυσικού της βραχνή.
Εδώ αγαπητέ μου Βάιο δεν έχεις καθόλου βραχνή φωνή. Η φωνή σου είναι δροσερή νεανική φωνή. Δυστυχώς εθελοτυφλείς για να δικαιολογήσεις το πως καταντάει η φωνή σου σιγά-σιγά με τις τοποθετήσεις που σου διδάσκουν, και τις μιμήσεις που επιλέγεις.

Πολύ θα ήθελα να σε συμβουλέψουν επί τούτου εμπειρότεροι και πιο καλλίφωνοι ψάλτες από την ελαχιστότητά μου, αλλά φοβούμαι πως τους απωθείς με την εν γένει συμπεριφορά σου, γι' αυτό μάλλον απέχουν από την ενεργή συμμετοχή στα θέματά σου.

Συγνώμη αν σε στενοχωρώ. Στα λέω φιλικά και με καλή προαίρεση. Πιθανώς να κάνω και κάπου λάθος.

Τέλος πάντων, περί ορέξεως...
 

ioannoun

Μέλος
Κι από μένα μια συμβουλή στο φωνητικό.

Δεν ξέρω αν η φωνή σου είναι λαμπερή ή βραχνή από φυσικού της, φωνή 20άρη ή 40άρη. Ας δεχτώ αυτό που λες, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.

ΟΜΩΣ με το να εμπιστεύεσαι υπερβολικά τη μάσκα, όπως λες (που εγώ νομίζω ότι έχει πολλή ρινικότητα, αλλά τέλος πάντων) στο να παράγεις την ένταση και το μέταλλο που θέλεις, στο τέλος επαναπαύεσαι και δεν στηρίζεις τη φωνή σου επαρκώς με το διάφραγμα. Πράγμα που σε λίγα χρόνια μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα.

To να τοποθετείς την φωνή στην μάσκα ή αλλοιώς στην στοματική κοιλότητα(όχι στη μύτη) δεν έχει σχέση με το να στηρίζεις την φωνή από το διάφραγμα το όποιο είναι θέμα αναπνοών. Εκτός και άν κάνω λάθος αλλά τουλάχιστον έτσι μου έχουν μάθει.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Εδώ αγαπητέ μου Βάιο δεν έχεις καθόλου βραχνή φωνή. Η φωνή σου είναι δροσερή νεανική φωνή. Δυστυχώς εθελοτυφλείς για να δικαιολογήσεις το πως καταντάει η φωνή σου σιγά-σιγά με τις τοποθετήσεις που σου διδάσκουν, και τις μιμήσεις που επιλέγεις.

Πολύ θα ήθελα να σε συμβουλέψουν επί τούτου εμπειρότεροι και πιο καλλίφωνοι ψάλτες από την ελαχιστότητά μου, αλλά φοβούμαι πως τους απωθείς με την εν γένει συμπεριφορά σου, γι' αυτό μάλλον απέχουν από την ενεργή συμμετοχή στα θέματά σου.

Συγνώμη αν σε στενοχωρώ. Στα λέω φιλικά και με καλή προαίρεση. Πιθανώς να κάνω και κάπου λάθος.

Τέλος πάντων, περί ορέξεως...
Υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα: όσους λένε ότι ξέρουν από φωνητική, δεν τους δέχομαι ως σωστούς ψάλτες. Δεν μπορώ να μιμηθώ κάτι που θεωρώ λάθος, αν και έχω την ικανότητα να ξεχωρίσω τις επιμέρους παραμέτρους και να μιμηθώ επιλεκτικά.
Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο και πού.
Αυτό που πρέπει να κάνω, νομίζω, είναι να φτιάξω, κατά την γνώμη όλων σας, την τοποθέτησή μου, αλλά χωρίς να χάσω σε εκτέλεση. Μια Α τοποθέτηση ΔΕΝ προσφέρει τις ίδιες δυνατότητες με μια Β. Εγώ πρέπει να αλλάξω αλλά να κρατήσω τις ίδιες δυνατότητες.
Δεν ξέρω όμως πώς να το κάνω. Αυτό είναι το θέμα. Να πάω σε κάποιον γιατρό; να πάω σε κάποιον δάσκαλο φωνητικής;
Βρίσκομαι σε σύγχυση...
Τοποθέτηση φωνής ΔΕΝ έχω διδαχθεί ποτέ και από κανέναν. Η όποια μίμηση, γίνεται ασυναίσθητα, γιατί με όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις. Έλα όμως που ακούω πολύ περισσότερο παλιούς ψάλτες και όχι τον Γεώργιο ή τον Βαγγέλη. Έχω φτιάξει δε και 2 λίστες αναπαραγωγής στο VLC και κάθε βράδυ, προτού κοιμηθώ, βάζω ή τη μία ή την άλλη και την ακούω.
Στο link, ψάλλω λάθος όμως...

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
To να τοποθετείς την φωνή στην μάσκα ή αλλοιώς στην στοματική κοιλότητα(όχι στη μύτη) δεν έχει σχέση με το να στηρίζεις την φωνή από το διάφραγμα το όποιο είναι θέμα αναπνοών. Εκτός και άν κάνω λάθος αλλά τουλάχιστον έτσι μου έχουν μάθει.

Δεν έχω ιδέα περί του θέματος. Μπορώ ενσυνείδητα να αλλάξω την τοποθέτηση της φωνής μου, να ψάλλω με την χρήση της στοματικής κοιλότητας και όχι της μύτης ή ακόμη και σε ενδιάμεσο επίπεδο, αλλά ΔΕΝ μου βγαίνει εκ του φυσικού μου. Η φωνή μου βγαίνει φυσικά όταν ψάλλω και όχι όπως πχ η φωνή ενός τενόρου, που την διαμορφώνει επίτηδες, ενώ όταν μιλάει, ακούγεται όπως όλοι οι άνθρωποι.
Ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι με τις αναπνοές. Δεν έχω δυνατά πνευμόνια και μου τελειώνει γρήγορα ο αέρας (ούτε ολόκληρο τροπάριο ενός κανόνα δεν μπορώ να ψάλλω με μία ανάσα) και έτσι, προς το τέλος, τον βγάζω περισσότερο απ'τη μύτη, ώστε να βγαίνει πιο αργά, για να βγάλω την γραμμή που ψάλλω.
Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:
Top