Ευλογημένα Χριστούγεννα

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Εύχομαι ολόψυχα,
ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!!!,
σε όλους και όλες, στις οικογένειές σας, τα αγαπημένα σας πρόσωπα, τους φίλους σας.

Σ΄αυτούς τους δύσκολους καιρούς που ζούμε, εύχομαι να μας φωτίζει ο Θεός, να βλέπουμε στο βάθος του εαυτού μας (νομίζω πως είναι ο χειρότερος εχθρός μας και πρέπει να φυλλαγόμαστε από αυτόν):eek:
να μας δείχνει την οδό στην οποία πρέπει να πορευόμεθα, ούτως ώστε να είμαστε, ΥΠΟ ΤΗΝ ΣΚΕΠΗΝ ΤΟΥ.:)

Είναι το πλέον ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Φιλικά προς όλο το Ψαλτολόγιο
Ελένη Ντόβα
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Καλά Χριστούγεννα σε όλους αγαπητοί μου συνάδελφοι. Είθε ο γεννηθείς Χριστός μας για πρεσβειών της Παναγιάς μας και όλων των αγίων, να ανατείλει στις καρδιές όλου του κόσμου το φώς της αγάπης, της ειρήνης, της ελπίδος, της συγχωρητικότητας και όλων των αρετών.


ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Δεχθείτε και απο εμένα, στην αγάπη σας, τις εκ μέσης καρδίας ευχές μου, μιάς και οι ανάγκες της διακονίας μου αυτές τις ημέρες ίσως δεν "επιτρέψουν" την πρόσβασή μου εδώ.

Ο ένανθρωπήσας Θεός, ας γεννιέται κάθε ημέρα μέσα μας, ας μας μεταμορφώνει και ας μας ανασταίνει.

Να είναι συμπαραστάτης και συνοδοιπόρος στους καθημερινούς μας αγώνες, στις αγωνίες μας, στους καιρούς της μοναξιάς, της απογοήτευσης, της κρίσης των αξιών.

Ας Του δώσουμε την φάτνη της καρδιάς μας.

Να εύχεσθε όλοι και όλες.

http://www.youtube.com/watch?v=Inor8a9btFA&feature=related
 
Last edited:
Εύχομαι κι εγώ ο γεννηθείς Χριστός να γεννηθεί και στις καρδιές μας... Καλή δύναμη σ' όλους τους συναδέλφους ιεροψάλτες για το Δωδεκαήμερο!
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Γιὰ νὰ γεννηθεῖ ὁ Χριστὸς μέσα μας πρέπει μὲ τὴ ζωή μας νὰ τὸν ἐπιλέξουμε καὶ νὰ τὸν ποθήσουμε, γιὰ νὰ τοῦ ἀνοίξουμε ὅταν λέγει: «ἰδοὺ ἕστηκα ἐπὶ τὴν θύραν καὶ κρούω· ἐάν τις ἀκούσῃ τῆς φωνῆς μου καὶ ἀνοίξῃ τὴν θύραν, καὶ εἰσελεύσομαι πρὸς αὐτὸν καὶ δειπνήσω μετ' αὐτοῦ καὶ αὐτὸς μετ' ἐμοῦ» (Ἀπ. γ’, 20)· «καὶ ὑμεῖς ὅμοιοι ἀνθρώποις προσδεχομένοις τὸν κύριον ἑαυτῶν πότε ἀναλύσῃ ἐκ τῶν γάμων, ἵνα ἐλθόντος καὶ κρούσαντος εὐθέως ἀνοίξωσιν αὐτῷ» (Λκ. ιβ’, 36). Ὁ ἀγαθὸς μᾶς βεβαιώνει: «Ἐάν τις ἀγαπᾷ με, τὸν λόγον μου τηρήσει, καὶ ὁ πατήρ μου ἀγαπήσει αὐτόν, καὶ πρὸς αὐτὸν ἐλευσόμεθα καὶ μονὴν παρ' αὐτῷ ποιήσομεν» (Ἰω. ιδ’, 23), «ἄχρις οὗ μορφωθῇ Χριστὸς ἐν ὑμῖν!» (Γλ. δ’, 19), δηλαδή «κατοικῆσαι τὸν Χριστὸν διὰ τῆς πίστεως ἐν ταῖς καρδίαις ὑμῶν» (Ἐφ. γ’, 17).

Διαφορετικά ἔρχεται ἡ διαπίστωση: «ἄρα ἐπλανήθημεν ἀπὸ ὁδοῦ ἀληθείας, καὶ τὸ τῆς δικαιοσύνης φῶς οὐκ ἔλαμψεν ἡμῖν, καὶ ὁ ἥλιος οὐκ ἀνέτειλεν ἡμῖν» (Σ. Σολ. ε’, 6).

 

dimiandr

Aνδρινοπουλου Δημητρα
Ευχομαι ολόψυχα σε όλους καλα Χριστούγεννα, υγεία και καθε ευλογία απο τον Θεό για τους ανθρώπους που αγαπάτε και όλο τον κόσμο. Και να βλέπουμε πάντοτε στον Χριστό μας που δίνει στον κόσμο τόση Θεία Αγάπη, το ίδιο το νόημα της ζωής. ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου και σε όλο τον κόσμο. Οι άγιες ημέρες και η νέα χρονιά να γίνουν νέα αφετηρία αναγέννησης και προόδου σωματικής (υγείας) και πνευματικής και ιδιαίτερα ψαλτικής. Να είστε όλοι και όλες καλά.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πολλες Ευχες σε ΟΛΑ τα μελη του ''Ψαλτολογιον'' , για Καλα Χριστουγεννα και Καλο Νεο Ετος .
Ιδιαιτερες ευχες σε οσα μελη εορταζουν .

Στις 16-12-2004 η χορωδια Β.Μ. ''Εργαστηρι Ψαλτικης'' που ιδρυσε και διευθυνει ο πρωτοψαλτης Αθανασιος Παϊβανας εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' , εδωσε συναυλια στην Κορινθο με Χριστουγεννιατικους υμνους . Επισυναπτω τα ηχητικα της συναυλιας αυτης , σαν Χριστουγεννιατικο δωρακι του χοραρχη και δικο μου ,
σε ολα τα μελη του ''Ψαλτολογιον'' .
 

Attachments

  • 01=H - H_PARTHENOS.mp3
    1 MB · Views: 93
  • 02=DEFTE - DEFTE XRISTOFOROI.mp3
    1.7 MB · Views: 76
  • 03=YPODEXAI - YPODEXAI.mp3
    1.9 MB · Views: 74
  • 04=DEFTE - DEFTE IDOMEN.mp3
    1.1 MB · Views: 75
  • 05=DOXA EN YPSISTOIS - DOXA EN YPSISTOIS.mp3
    1.3 MB · Views: 73
  • 06=KATABASIES - KATABASIES.mp3
    3.2 MB · Views: 84
  • 07=OTE - OTE KAIROS.mp3
    3 MB · Views: 77
  • 08=DOXOLOGIA - DOXOLOGIA-ASMATIKON.mp3
    4.4 MB · Views: 94
  • 09=DOULOI - DOULOI KYRION.mp3
    2.6 MB · Views: 89
  • 10=OTI - OI FOBOUMENOI.mp3
    3.4 MB · Views: 82
  • 11=H - H GENNHSIS.mp3
    804.5 KB · Views: 67

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Σας εύχομαι καλά Χριστούγεννα με υγεία σε ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ σε εσάς και την οικογένεια σας
Εύχομαι η γέννηση του θεανθρώπου να σας δώσει φώτιση και δύναμη
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Εύχομαι η καρδιά μας να γίνει η ζεστή και ταπεινή φάτνη που θα γεννηθεί ο Χριστός..



ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο νοητός Ήλιος της Δικαιοσύνης να λάμπει μέσα στην καρδιά μας και να μας υπενθυμίζει τον σωστό δρόμο της αλήθειας και του Φωτός. Να μας βοηθήσει να βγούμε από τον λήθαργο, τον οποίο μας έχουν ύπουλα επιβάλει οι δαίμονες της αυταπάτης του καταναλωτισμού και της ατομικότητας.

Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους!!!
 

amentzelos

Μέλος
Εύχομαι σε όλα τα μέλη του forum καλά Χρστούγεννα με υγεία ατομική και οικογενιακή.
 
Last edited:

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Εύχομαι σε όλα τα μέλη Καλά Ανέμελα Λαμπρά Ανεπανάληπτα Χ Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Γ Ε Ν Ν Α ! ! ! :)
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
…ἵνα πάντες ἓν ὦσιν…

Αυτή είναι η ευχή μου για όλο τον κόσμο και βέβαια για το χώρο της ψαλτικής ίνα πάντες εν ωσιν και να δοξολογούμε τον Θεό όλοι μαζί, σε ένα χορό άπαντες.

Τι ομορφότερη στιγμή από το να βλέπεις όλους τους γνωστούς από τους κλασσικούς μέχρι τους πρόσφατα κεκοιμημένους αδελφούς μας, Σ. Καρά, Ι. Σακελλαρίδη, Θ. Στανίτσα αλλά και σύσσωμο το Ψαλτολόγιον με όλα τα μέλη και τους επισκέπτες του να ψέλνουν σε ένα χορό. Όλοι μαζί ενωμένοι με χοράρχη και οδηγό μας την αγάπη για το Χριστό μας. Μακάρι να αξιωθούμε όλοι μαζί να Τον δοξολογούμαι στους αιώνας των αιώνων.


 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Και από μένα ευχές για Ευλογημένα Χριστούγεννα σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου.
Ιδιαίτερες Ευχές σε όλους τους εορτάζοντες, και ιδιαιτέρως στους κ.κ.

Χρήστο Τσακίρογλου,
Χρίστο Ψωμιάδη,
Χρήστο Μουσελίμη,
Χρήστο Πανάγου,
Χρήστο Κλωναρίδη,
Ιεροδιάκονο Πατέρα Χρήστο Βλάχο,
π. Χρῆστο Πυτιρίνη,
Χρῆστο Καζίλα,
Χρῆστο Κονταξῆ,
Χρῆστο Πιπέρο.

Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Last edited:

christos_v

Παλαιό Μέλος
Και από μένα ευχές για Ευλογημένα Χριστούγεννα σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου.
Ιδιαίτερες Ευχές σε όλους τους εορτάζοντες, και ιδιαιτέρως στους κ.κ.
...
Ιεροδιάκονο Πατέρα Χρήστο Βλάχο.

Βασίλης Κιαμηλίδης

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Αντεύχομαι με τη σειρά μου τα βέλτιστα, σε εσάς προσωπικώς, στους εορτάζοντες που και εσείς αναφέρατε, αλλά και σε όλους ανεξαιρέτως!

Άυριο με τη χάρι του Θεού!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Και από μένα ευχές για Ευλογημένα Χριστούγεννα σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου.
Ιδιαίτερες Ευχές σε όλους τους εορτάζοντες, και ιδιαιτέρως στους κ.κ.

Χρήστο Τσακίρογλου,
Χρίστο Ψωμιάδη,
Χρήστο Μουσελίμη,
Χρήστο Πανάγου,
Χρήστο Κλωναρίδη,
Ιεροδιάκονο Πατέρα Χρήστο Βλάχο.

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εὐχαριστῶ πολύ κ. Βασίλη πού ἀναφερθήκατε καί στόν διάκονό μας π. Χρῆστο, πού εἶναι τά πρῶτα του Χριστούγεννα ὡς μέλος τοῦ Ψαλτολογίου.
Νά συμπληρώσω στούς ἀγαπητούς προαναφερθέντες, τούς π. Χρῆστο Πυτιρίνη, Χρῆστο Καζίλα καί Χρῆστο Κονταξῆ. Μνημονεύω καί τόν Χρῆστο Πιπέρο, πού ὅπως καί τόν κ. Χρῆστο Κονταξῆ τούς γνώρισα καί ἀπό κοντά φέτος. Λυπᾶμαι ὅμως πού εἶδα τώρα ὅτι ὁ Χρῆστος Πιπέρος θά εἶναι Guest.
Δέν ξέρω, μοῦ τό ἔλεγαν καί οἱ συνεφημέριοι μου, ὅτι τίς τελευταῖες μέρες διεπίστωναν κάποια νευρικότητα, ταραχή, ἀνεξήγητη ἐπιθετικότητα ἀπό κάποιους. Τό βλέπω καί ἀπό μερικούς στό φόρουμ. Μήπως τίς ἅγιες ἡμέρες μᾶς πειράζει περισσότερο ὁ «ἐξ᾿ ἀπό ᾿δῶ»; Τί γιορτάζουμε ἀγαπητοί μου; Καί τί νόημα ἔχει;
Νά θυμηθοῦμε τήν ἑπόμενη τῶν Χριστουγέννων τούς Μανόλη Θεοδωράκη, Μανώλη Γιαννόπουλο καί Μανώλη Χναράκη, τόν γιατρό μας καί μέγα συλλέκτη καί διασώστη τοῦ ψαλτικοῦ μας πλούτου.
Καθώς καί τούς Στέφανο Σουλδάτο (27 Δεκεμβρίου) καί Μάρκελλο Πιράρ (29 Δεκεμβρίου).


Ἀγαπητέ μας Δημήτρη Κουμπαρούλη· σέ σένα καί τήν οἰκογένειά σου ἰδιαιτέρως εὐχόμεθα. Νά ξέρεις δέ ὅτι πρῶτα φορά αἰσθανόμαστε πῶς εἶναι καί τά Χριστούγεννα στό νότιο ἡμισφαίριο. Στήν Κρήτη, ἄν δέν εἶχε συννεφιά, θά εἶχαν 25 βαθμούς τά Χριστούγεννα. Καί σέ μᾶς ζέστη. Σημεῖα τῶν καιρῶν...;;;

Ὁ ἐν σπηλαίῳ γεννηθείς καί έν φάτνῃ ἀνακλιθείς Σωτῆρας καί Λυτρωτής μας νά μᾶς φυλάει ἀπό κάθε κακό καί διά τοῦ παραδείγματος Του, τῆς ταπεινώσεως καί ἀγάπης, νά μᾶς ὁδηγήσει στή λύτρωση καί τήν Βασιλεία Του!!!

ΥΓ. Συνημμένο τό Χριστουγεννιάτικο Μήνυμα του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου (2009) γιά πνευματική τροφοδοσία καί περισυλλογή.

Χρόνια πολλά σέ ὅλους καί ὅλες!!!
(καί συγγνώμη ἄν λησμονήσαμε κάποιον ἤ κάποια ἐκ τῶν ἑορταζόντων)


 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Δι ευχών σας Γέροντα, να είμαι άξιος στην εν τω αμπελώνι του Κυρίου διακονία μου, εν προκοπή βίου και πίστεως.
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Δεν είναι ούτε τετριμμένο, αλλά ούτε και κάτι απλά εθιμοτυπικό, το να εύχεται ο καθένας από εμάς το .... Χρόνια Πολλά.

Πηγάζει από την καρδιά, του καθενός, να ευχηθεί εκ βάθους ψυχής!!!

Όλοι εμείς εδώ στο φόρουμ (και όχι μόνο) ''κρυβόμαστε'' πίσω από την οθόνη ενός υπολογιστή.
Οι περισσότεροι σχεδόν από μας δεν γνωριζόμαστε καν ...!!!

Και όμως είναι τόσο ανθρώπινο, τόσο αναγκαίο ορισμένες φορές, να εκφράσουμε και να εξωτερικεύσουμε τα συναισθήματά μας, τις σκέψεις μας, τις αγωνίες μας.
Και αυτό διότι υποσυνείδητα μέσα μας κάτι περιμένουμε....σε κάτι ελπίζουμε!!! Περιμένουμε κάτι καλύτερο, κάτι όμορφο, κάτι το οποίο θα μας αλλοιώσει και θα μας μεταλλάξει.
Κάτι τέτοιο περιμένω προσωπικά και εγώ .....
Κάθε σπιτικό έχει τα δικά του προβλήματα... Σκέψεις, αγωνίες, στενοχώριες...
Γι' άλλους προβλήματα δυσεπίλυτα και μη αντιμετωπίσιμα και γι' άλλους ηπιότερα!!!

Για όλη αυτή τη θλίψη που έχουμε και βιώνουμε καθημερινά, μόνον ο διάβολος χαίρει ... Διότι είναι δικό του έργο και μόνον γι' αυτό ''εργάζεται''.
Για να μας βλέπει όλους, τόσο θλιμμένους ...!

Ελπίζω λοιπόν και εγώ ο '' Μικρός Χριστούλης '' που γεννιέται σε λίγες ώρες να μας αλλοιώσει κατά το δυνατόν περισσότερο και όπως όλα τα παιδιά μας τραγούδησαν σήμερα μέσα από τα Κάλαντα, να γίνει '' ... κάθε σπίτι μια φωλιά του Μικρού Χριστού ''.

Χρόνια Πολλά και Ευλογημένα σε όλους !!!
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας


Τι ομορφότερη στιγμή από το να βλέπεις όλους τους γνωστούς από τους κλασσικούς μέχρι τους πρόσφατα κεκοιμημένους αδελφούς μας, Σ. Καρά, Ι. Σακελλαρίδη, Θ. Στανίτσα αλλά και σύσσωμο το Ψαλτολόγιον με όλα τα μέλη και τους επισκέπτες του να ψέλνουν σε ένα χορό.



Σε τι ύφος θα ψάλλουν όμως???
 
Top