Εξηρεύξατο η καρδία μου... Βουγιουκλή

Κατόπιν προτροπής κάποιων συναδέλφων που παρέλαβαν το προσφάτως εκδοθέν βιβλίο μου << Βυζαντινό μουσικό ανθολόγιο >>, να υπάρχει απο μέρος μου, παράλληλα με το έντυπο, και κάποιο ηχητικό υλικό απο το βιβλίο, ώστε να συνυπάρχει η οπτικοακουστική δυνατότητα σε κάποια πράγματα, έκανα μία προσπάθεια το καλοκαίρι και ηχογράφησα το πλέον αντιπροσωπευτικό κατ εμέ μελούργημα του βιβλίου, την εκλογή κάποιων στίχων απο τον Θεομητορικό πολυέλεο <<Εξηρεύξατο η καρδία μου λόγον αγαθόν...>> και συν Θεώ ελπίζω να ηχογραφήσω στο μέλλον και κάποια άλλα μελίσματα της έκδοσης. Το συγκεκριμένο είναι ένα μελώδημα που φέρει αρκετά μεγάλο βαθμό δυσκολίας, λόγω της έντονης μουσικής πλοκής που παρουσιάζει, ήτοι των τονικών μεταβολών, παραχορδών και μεταθέσεων που παρεμβάλλονται στους διαφόρους στίχους και κατα γένος και κατα ήχο αλλα και κατα τόνο. Θερμές ευχαριστίες στον αγαπητό φίλο επι 25ετία, εκλεκτό συνάδελφο, μουσικό και εκπαιδευτικό Γιάννη Κατσούλη, για την όλη ηχογράφηση και ηχητική επεξεργασία και για την βοήθεια με την σύμπραξη των αγαπητών π. Θεοδώρου Παρισίδη, Παναγιώτη Συρόπουλου και Χρήστου Πετσίνα στα ισοκρατήματα, χάρις στην οποία επετεύχθη η τονική συμβατότητα όλων των αλλαγών, δεδομένης της δύσκολης και παράχορδης θέσεως που τοποθετήθηκαν για να εξυπηρετήσουν όλη την πλοκή του μέλους. Θερμές ευχαριστίες επίσης όπως πάντα στον αγαπητό μου μαθητή Παντελεήμων Νάκο, για την εν συνεχεία ολική διαμόρφωση του βίντεο και την ενσωμάτωση όλων των μουσικών κειμένων των στίχων του πολυελέου.

ΕΞΗΡΕΥΞΑΤΟ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΗΣ
 
Top