Δοξολογία Σ. Καρά Ήχος Α' Επτάφωνος - Πανήγυρις Γενεσίου του Προδρόμου Ι.Μ. Διονυσίου 2007

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Δεξιά Βατοπαιδινοί, αριστερά Μπουραζερίτες...

Η πολυαναμενόμενη δοξολογία - όνειρο του Σίμωνα Καρρά σε πλ. Α...
Αφιερώνεται στους κ. Ψωμιάδη και Κιαμηλίδη.
 

Attachments

  • BATOPAIDINOI+MPOURAZERITES_DOXOLOGIA SIMWNOS KARRA.mp3
    21.4 MB · Views: 1,115
Last edited by a moderator:

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Η πολυαναμενόμενη δοξολογία - όνειρο του Σίμωνα Καρρά σε πλ. Α...

Όπως το είπες, πραγματικά όνειρο!!!Απίστευτο μέλος!!!Μήπως την έχει κάποιος να την ανεβάσει;;;Εγώ την έχω μόνο από την "Μέθοδο", στην οποία υπάρχουν μόνο κάποιοι στίχοι...:(
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Όπως το είπες, πραγματικά όνειρο!!!Απίστευτο μέλος!!!Μήπως την έχει κάποιος να την ανεβάσει;;;Εγώ την έχω μόνο από την "Μέθοδο", στην οποία υπάρχουν μόνο κάποιοι στίχοι...:(

Ανδρέα!!!
Έννοείς σε μουσικό κείμενο????
Γράψε μου συγκεκριμμένα στοιχεία για να ερευνήσω το αρχείο μου , αφου ο Αγαπητός Αθανάσιος (τον οποίο και ευχαριστώ ) την αφίερώνει και σε μένα.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Last edited:

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Ανδρέα!!!
Έννοείς σε μουσικό κείμενο????

Ναι κ.Βασίλη, αυτό ακριβώς ψάχνω...Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να την ανεβάζατε, έννοω ολόκληρη την δοξολογία και όχι μόνο αυτούς τους στίχους που περιέχονται στην "Μέθοδο" του Καρά...Α,και κάποιο λαθάκι που εντόπισα: σε πλ. Α...
Ο Καράς την έχει ως ήχο Πρώτο επτάφωνο, και μάλιστα παραθέτει και ένα ωραιότατο απήχημα...:wink:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Όπως το είπες, πραγματικά όνειρο!!!Απίστευτο μέλος!!!Μήπως την έχει κάποιος να την ανεβάσει;;;Εγώ την έχω μόνο από την "Μέθοδο", στην οποία υπάρχουν μόνο κάποιοι στίχοι...:(
Βασίλης Κιαμηλίδης;27117 said:
Ανδρέα!!!
Έννοείς σε μουσικό κείμενο????
Γράψε μου συγκεκριμμένα στοιχεία για να ερευνήσω το αρχείο μου , αφου ο Αγαπητός Αθανάσιος (τον οποίο και ευχαριστώ ) την αφίερώνει και σε μένα.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Η συγκεκριμένη πανέμορφη δοξολογία, η οποία αγαπήθηκε πολύ από τους σύγχρονους Αγιορείτες πατέρες, δεν είναι ολόκληρη μελοποιημένη από τον δάσκαλο Σίμωνα Καρά...επειδή στις εκδόσεις του υπήρχαν μόνο λίγοι στίχοι, ο σύγχρονος Αγιορείτης μελοποιός Θεοφάνης ιεροδιάκονος ο Βατοπαιδινός (πρόκειται για μεγάλη μελουργική προσωπικότητα των ημερών μας στον Άθω) συμπλήρωσε κατά την συνήθεια των παλαιών, όλους τους στίχους της δοξολογίας...
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Η συγκεκριμένη πανέμορφη δοξολογία, η οποία αγαπήθηκε πολύ από τους σύγχρονους Αγιορείτες πατέρες, δεν είναι ολόκληρη μελοποιημένη από τον δάσκαλο Σίμωνα Καρά...επειδή στις εκδόσεις του υπήρχαν μόνο λίγοι στίχοι, ο σύγχρονος Αγιορείτης μελοποιός Θεοφάνης ιεροδιάκονος ο Βατοπαιδινός (πρόκειται για μεγάλη μελουργική προσωπικότητα των ημερών μας στον Άθω) συμπλήρωσε κατά την συνήθεια των παλαιών, όλους τους στίχους της δοξολογίας...

Την περιμένω ακόμα.....:cool:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Η συγκεκριμένη πανέμορφη δοξολογία, η οποία αγαπήθηκε πολύ από τους σύγχρονους Αγιορείτες πατέρες, δεν είναι ολόκληρη μελοποιημένη από τον δάσκαλο Σίμωνα Καρά...
Ορθότερα-δεν έχει δημοσιευτεί ολόκληρη. Μάλλον την έχει μελοποιήσει ολόκληρη, απλά δεν έχει δημοσιευτεί μέχρι τώρα-όπως και ο μεγαλύτερος όγκος του έργου του.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ορθότερα-δεν έχει δημοσιευτεί ολόκληρη.
Μάλλον την έχει μελοποιήσει ολόκληρη, απλά δεν έχει δημοσιευτεί μέχρι τώρα-όπως και ο μεγαλύτερος όγκος του έργου του.
Αγαπητέ κ. Βασίλη Ζάχαρη χαίρε!!!!
Ενημερωτικά, έχω την πληροφόρηση από έγκυρη πηγή, πως ο κ. Γεώργιος Ρεμούνδος μάλλον πρέπει να την έχει καταγράψει ολόκληρη. Εάν κάποιος μπορεί να έχει έμμεση μέσω κοινού γνωστού ή άμεση επικοινωνία, ( εσύ ο κ. Βασ. Ζάχαρης, ή ο κ. Χριστάκης Ψωμιάδης, και φυσικά και όποιος άλλος ) ας τον ερωτήσει σχετικά.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Συνάντησα τον Βαρθολομαίο Βατοπαιδινό και μου επεκύρωσε όσα λέει παραπάνω ο Χρίστος Ψωμιάδης.
 

greek487

Tasos N.
Αγαπητοι φιλοι και συναδελφοι,

Αυτη τη δοξολογια την προτοακουσα απο συναυλια που εκανε η ΕΒΧ προς τιμην του Μακαριοτατου Αρχιεπισκοπου Αθηνας και πασης Ελλαδος κ. Σεραφειμ στα 30 του χρονια ως Αρχιεπισκοπος. Το ειχα γραψει σε κασσετα απο το ραδιοφωνο. Που να υπαρχει τωρα....:confused:

Θυμαμαι οτι το εψαλλαν στο ιδιο μελος αλλα με μερικες μικροδιαφορες. Τα εχασα οταν την πρωτοακουσα που ηταν τοσο ομορφη και κλασσικη και νομιζα μεχρι σημερα οτι θα ηταν καμια συνθεση ενος μεγαλου παλαιου μαιστορα η πρωτοψαλτη.

Το κειμενο φυσικα θα το εχει ο αρχοντας κ. Λυκουργος Αγγελοπουλος.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Η εν λόγω δοξολογία εδώ από Βατοπαιδινούς πατέρες στην φετινή αγρυπνία του Αγ. Ιωάννου του Θεολόγου (Παρασκευή 20 προς Σάββατο 21 Μαΐου ν.η.). Η ιστοσελίδα την αποδίδει στον π. Θεοφάνη χωρίς να αναφέρεται καθόλου στον Σ. Καρά.

Υ.Γ. Μήπως ξέρει κανείς πώς μπορούμε να την κατεβάσουμε;
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Η εν λόγω δοξολογία εδώ από Βατοπαιδινούς πατέρες στην φετινή αγρυπνία του Αγ. Ιωάννου του Θεολόγου (Παρασκευή 20 προς Σάββατο 21 Μαΐου ν.η.). Η ιστοσελίδα την αποδίδει στον π. Θεοφάνη χωρίς να αναφέρεται καθόλου στον Σ. Καρά.

Υ.Γ. Μήπως ξέρει κανείς πώς μπορούμε να την κατεβάσουμε;
Ὁρίστε.​
 

Attachments

  • Δοξολογία στην Αγρυπνία του αγίου Ιωάννου Θεολόγου στο Βατοπαίδι Πεμπτουσία.mp3
    14.9 MB · Views: 235
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Η εν λόγω δοξολογία εδώ από Βατοπαιδινούς πατέρες στην φετινή αγρυπνία του Αγ. Ιωάννου του Θεολόγου (Παρασκευή 20 προς Σάββατο 21 Μαΐου ν.η.). Η ιστοσελίδα την αποδίδει στον π. Θεοφάνη χωρίς να αναφέρεται καθόλου στον Σ. Καρά.


Η συγκεκριμένη πανέμορφη δοξολογία, η οποία αγαπήθηκε πολύ από τους σύγχρονους Αγιορείτες πατέρες, δεν είναι ολόκληρη μελοποιημένη από τον δάσκαλο Σίμωνα Καρά...επειδή στις εκδόσεις του υπήρχαν μόνο λίγοι στίχοι, ο σύγχρονος Αγιορείτης μελοποιός Θεοφάνης ιεροδιάκονος ο Βατοπαιδινός (πρόκειται για μεγάλη μελουργική προσωπικότητα των ημερών μας στον Άθω) συμπλήρωσε κατά την συνήθεια των παλαιών, όλους τους στίχους της δοξολογίας...
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=27548&postcount=5
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Συνάντησα τον Βαρθολομαίο Βατοπαιδινό και μου επεκύρωσε όσα λέει παραπάνω ο Χρίστος Ψωμιάδης.

Μήπως επιτέλους μπορούμε να έχουμε και το αντίστοιχο κείμενο (αφού υπάρχει);
 

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Την προηγούμενη δευτέρα ανέβηκε στο Βατοπαίδι ένας φίλος και ζήτησε τη δοξολογία σε μουσικά. Αν κ πήρε ευλογία από τον Γέροντα, τελίκα δεν του τη δώσανε...Μήπως έχει κανείς άλλος "μεγαλύτερο μέσον" και επιτέλους την βρούμε;
 
Top