Απορίες μουσικής καταγραφής σε πρόσφατα εκδοθέν βιβλίο

Status
Not open for further replies.

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ναι, κάθε φορά που δεν συμφέρει εσάς ή κάποιον δήθεν "σωστό ψάλτη", έχω αποδεδειγμένη ακρισία και οιηματική αμνημοσύνη....
nice preaching-lecture man....
Έχει σταματήσει πλέον να με ενδιαφέρει τι πιστεύει ο κάθε τυχάρπαστος...
αν δεν με πιστεύετε, ψάξτε το...
τόσα άτομα τον έζησαν τον Στανίτσα....
ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν θα υπάρχει που (ίσως) να άκουσε κάτι τέτοιο;;;;;;;
κι αν δεν το βρείτε, δεν με ενδιαφέρει....
εσείς χάνετε...
Το πα και το ξαναλέω, δεν είχα καταλάβει καν τι εννοούσε, οπότε δεν με ενδιέφερε να το αποθηκεύσω.
Αν δεν το κατανοείτε αυτό, τότε δεν υπήρχε λόγος καν να γράψετε εξ'αρχής.

Ευχαριστώ! :)

Αυτό με τον Στανίτσα, κάπου το διάβασα 3-4 χρόνια πριν, αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα πού, διότι τότε δεν αποθήκευα τίποτα πχ ιστοσελίδες στα αγαπημένα (αφήστε που το συγκεκριμένο δεν το είχα καταλάβει τι εννοούσε και έτσι δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον για να το αποθηκεύσω).
Το άλλο με τους Σμυρναίους μου το είπε o Γ.Μιχαλάκης, ως μαρτυρία ανθρώπου που έζησε τέτοιο περιστατικό.

Ευχαριστώ! :)

Ελπίζω ότι χορεύεις καλύτερα σαρακατσάνικα, γιατί από μνήμη ομολόγησες ότι δεν θυμάσαι ούτε το πώς ούτε κυρίως το Τι... Επομένως, ψάξε και βρες τι είπε ο Άρχων πρώτα και προσπάθησε να το καταλάβεις. Όταν το βρεις και εφ' όσον το καταλάβεις, γράψε τί πιστεύεις. Όσο δεν πράττεις αυτό και αντιθέτως όσο επιμένεις, τόσο περισσότερο θα γελοιποιείσαι και θα εκτίθεσαι. Δικαίωμά σου , μπορεί και να μου πεις. Δεν είναι δικαίωμά σου όμως να λες αρλούμπες για κανένα, ειδικά δε για πολύ σημαντικά πρόσωπα. Σου υπενθυμίζω την αιδώ και τον νόμο...που αργά ή γρήγορα θα επιβληθεί...

δ
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ελπίζω ότι χορεύεις καλύτερα σαρακατσάνικα, γιατί από μνήμη ομολόγησες ότι δεν θυμάσαι ούτε το πώς ούτε κυρίως το Τι... Επομένως, ψάξε και βρες τι είπε ο Άρχων πρώτα και προσπάθησε να το καταλάβεις. Όταν το βρεις και εφ' όσον το καταλάβεις, γράψε τί πιστεύεις. Όσο δεν πράττεις αυτό και αντιθέτως όσο επιμένεις, τόσο περισσότερο θα γελοιποιείσαι και θα εκτίθεσαι. Δικαίωμά σου , μπορεί και να μου πεις. Δεν είναι δικαίωμά σου όμως να λες αρλούμπες για κανένα, ειδικά δε για πολύ σημαντικά πρόσωπα. Σου υπενθυμίζω την αιδώ και τον νόμο...που αργά ή γρήγορα θα επιβληθεί...

δ
Δεν ΕΙΧΑ καταλάβει τι εννοούσε...
τώρα όμως το καταλαβαίνω...
και θυμάμαι πολύ καλά τι είχα διαβάσει...
είχε πει ότι οι Σμυρναίοι εκτελούσαν κάτι σαν τρίσημο, αλλά αυτό δεν του άρεσε και το θεωρούσε λάθος...
(γενικά το Σμυρνέικο το ύφος δεν άρεσε στους Πολίτες ψάλτες, διότι έψελναν με τρόπο που έμοιαζε λίγο με χορό-τραγούδι.)

Θεωρώ ότι εσείς έχετε περισσότερες πιθανότητες από μένα να βρείτε αυτήν την μαρτυρία του Στανίτσα.

Ευχαριστώ! :)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν ΕΙΧΑ καταλάβει τι εννοούσε...
τώρα όμως το καταλαβαίνω...
και θυμάμαι πολύ καλά τι είχα διαβάσει...
είχε πει ότι οι Σμυρναίοι εκτελούσαν κάτι σαν τρίσημο, αλλά αυτό δεν του άρεσε και το θεωρούσε λάθος...
(γενικά το Σμυρνέικο το ύφος δεν άρεσε στους Πολίτες ψάλτες, διότι έψελναν με τρόπο που έμοιαζε λίγο με χορό-τραγούδι.)

Θεωρώ ότι εσείς έχετε περισσότερες πιθανότητες από μένα να βρείτε αυτήν την μαρτυρία του Στανίτσα.

Ευχαριστώ! :)

Με ορό της αληθείας...είσαι για τη μπουζού....

Αφ ενός μεν τότε (που είχες το ηχητικό) δεν κατάλαβες, ενώ σήμερα που δεν έχεις τίποτα, θυμάσαι πολύ καλά (τί έλεγε) και τί είχες διαβάσει....(δε θυμάσαι, γιατί ηχητικό αναρτήθηκε...εκτός κ αν έγινε απομαγνητοφώνηση ιδιωτική...κ όχι στο ψ, αλλά και πάλι δεν έχεις τίποτε στα χέρια σου, αλλά επικαλείσαι τη μνήμη σου)... Ιδού η όντως αποδεδειγμένη ακρισία και η οιηματική αμνημοσύνη σου!

Δε λέει αυτό: ''είχε πει ότι οι Σμυρναίοι εκτελούσαν κάτι σαν τρίσημο, αλλά αυτό δεν του άρεσε και το θεωρούσε λάθος...''

Ψάξε και βρες, γιατί δεν είναι έτσι τα πράματα, και επιμένεις να εκτίθεσαι..

Βρες,

δ
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Με ορό της αληθείας...είσαι για τη μπουζού....

Αφ ενός μεν τότε (που είχες το ηχητικό) δεν κατάλαβες, ενώ σήμερα που δεν έχεις τίποτα, θυμάσαι πολύ καλά (τί έλεγε) και τί είχες διαβάσει....(δε θυμάσαι, γιατί ηχητικό αναρτήθηκε...εκτός κ αν έγινε απομαγνητοφώνηση ιδιωτική...κ όχι στο ψ, αλλά και πάλι δεν έχεις τίποτε στα χέρια σου, αλλά επικαλείσαι τη μνήμη σου)... Ιδού η όντως αποδεδειγμένη ακρισία και η οιηματική αμνημοσύνη σου!

Δε λέει αυτό: ''είχε πει ότι οι Σμυρναίοι εκτελούσαν κάτι σαν τρίσημο, αλλά αυτό δεν του άρεσε και το θεωρούσε λάθος...''

Ψάξε και βρες, γιατί δεν είναι έτσι τα πράματα, και επιμένεις να εκτίθεσαι..

Βρες,

δ
Ίσως βάλατε λάθος σύνδεσμο, γιατί μου έβγαλε το "όμμα της καρδίας μου"...

και μην λέτε για την μνήμη μου, γιατί όσοι με γνωρίζουν, ξέρουν ότι φημίζομαι για την μνήμη μου.....
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ίσως βάλατε λάθος σύνδεσμο, γιατί μου έβγαλε το "όμμα της καρδίας μου"...

και μην λέτε για την μνήμη μου, γιατί όσοι με γνωρίζουν, ξέρουν ότι φημίζομαι για την μνήμη μου.....

Ξέρω πολύ καλά τί σύνδεσμο παρέθεσα...

Για τη μπουζού είσαι...

Αν αυτό το λες μνήμη... Αφ ενός μεν τότε (που είχες το ηχητικό) δεν κατάλαβες, ενώ σήμερα που δεν έχεις τίποτα, θυμάσαι πολύ καλά (τί έλεγε) και τί είχες διαβάσει....(δε θυμάσαι, γιατί ηχητικό αναρτήθηκε...εκτός κ αν έγινε απομαγνητοφώνηση ιδιωτική...κ όχι στο ψ, αλλά και πάλι δεν έχεις τίποτε στα χέρια σου, αλλά επικαλείσαι τη μνήμη σου)...

Τον λύκο τον βλέπουμε τον τουρό θα κυνηγήσουμε;
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ξέρω πολύ καλά τί σύνδεσμο παρέθεσα...

Για τη μπουζού είσαι...

Αν αυτό το λες μνήμη... Αφ ενός μεν τότε (που είχες το ηχητικό) δεν κατάλαβες, ενώ σήμερα που δεν έχεις τίποτα, θυμάσαι πολύ καλά (τί έλεγε) και τί είχες διαβάσει....(δε θυμάσαι, γιατί ηχητικό αναρτήθηκε...εκτός κ αν έγινε απομαγνητοφώνηση ιδιωτική...κ όχι στο ψ, αλλά και πάλι δεν έχεις τίποτε στα χέρια σου, αλλά επικαλείσαι τη μνήμη σου)...

Τον λύκο τον βλέπουμε τον τουρό θα κυνηγήσουμε;
συνεννόηση, μπουζού......κι!!!
Δεν ψάχνω τίποτα...δεν θα χάσω τον χρόνο μου για ανούσια πράγματα...
αν δεν επισυνάψετε ή παραθέσετε σε σύνδεσμο, την μαρτυρία, θα συνεχίζω να έχω δίκιο και θα συνεχίζετε να έχετε άδικο...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
συνεννόηση, μπουζού......κι!!!
Δεν ψάχνω τίποτα...δεν θα χάσω τον χρόνο μου για ανούσια πράγματα...
αν δεν επισυνάψετε ή παραθέσετε σε σύνδεσμο, την μαρτυρία, θα συνεχίζω να έχω δίκιο και θα συνεχίζετε να έχετε άδικο...

Αρλούμπες!
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Περιμένω την παράθεση της γνώμης του Άρχοντα, από όπου και αν προέρχεται.
Εγώ θα συνεχίζω να έχω δίκιο, γιατί τουλάχιστον επικαλούμαι κάτι ως απόδειξη, εν αντιθέσει με σας...
Είναι πολύ απλά τα πράγματα: βάλτε το αρχείο, αν είναι όντως ηχητικό αρχείο, για να με ταπώσετε.
Δεν νομίζω να ζητάω τίποτα δύσκολο...

Ευχαριστώ! :)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Περιμένω την παράθεση της γνώμης του Άρχοντα, από όπου και αν προέρχεται.
Εγώ θα συνεχίζω να έχω δίκιο, γιατί τουλάχιστον επικαλούμαι κάτι ως απόδειξη, εν αντιθέσει με σας...
Είναι πολύ απλά τα πράγματα: βάλτε το αρχείο, αν είναι όντως ηχητικό αρχείο, για να με ταπώσετε.
Δεν νομίζω να ζητάω τίποτα δύσκολο...

Ευχαριστώ! :)

Ουκ αν λάβοις….
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ουκ αν λάβοις….

παρά του έχοντος;;;
η καφρίλα στο απόγειο της δόξας της...
thanks but no thanks...
ε, καλά, δεν έγινε και τίποτα....
δεν είμαι εγώ ο loser της υπόθεσης...

Μα εσυ πάντα έχεις δίκιο...

εκ του αποτελέσματος έχω δίκιο, δεν είναι αξίωμα....
έχω δίκιο μέχρι ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΣ του εναντίου...
αυτό είναι το πνεύμα του νόμου...

Μας τα χεις πρήξει καιρό τώρα.
1) να πάρετε αντιφλεγμονώδη και
2) να βάλετε πάγο
Θα συνεχίζω να σας τα πρήζω, όσο επιμένετε να είστε Υπουργοί Οικονομικών...
Υ.Γ. Γυναίκα βρήκες ; ή ακόμα...
τώωωωωωωωωραααα.....
την προηγούμενη φορά που με ρωτήσατε σας είχα απαντήσει:
Χαχα, σας πρόλαβα....
τι σημαίνει αυτό άραγες;;;


Ευχαριστώ! :)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
παρά του έχοντος;;;
η καφρίλα στο απόγειο της δόξας της...
thanks but no thanks...
ε, καλά, δεν έγινε και τίποτα....
δεν είμαι εγώ ο loser της υπόθεσης...



εκ του αποτελέσματος έχω δίκιο, δεν είναι αξίωμα....
έχω δίκιο μέχρι ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΣ του εναντίου...
αυτό είναι το πνεύμα του νόμου...


1) να πάρετε αντιφλεγμονώδη και
2) να βάλετε πάγο
Θα συνεχίζω να σας τα πρήζω, όσο επιμένετε να είστε Υπουργοί Οικονομικών...

τώωωωωωωωωραααα.....
την προηγούμενη φορά που με ρωτήσατε σας είχα απαντήσει:
Χαχα, σας πρόλαβα....
τι σημαίνει αυτό άραγες;;;


Ευχαριστώ! :)

Εκτίθεσαι και γελοιοποιείσαι… αλλά ξέρ᾽ν τα σκ᾽λιά από Τιτάρτη κι Παρασκευή;
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Εκτίθεσαι και γελοιοποιείσαι...

είστε οι πρώτοι διδάξαντες και ηθικοί αυτουργοί....
στα χνάρια σας πατώ...
τα ποδαράκια μου τοποθετώ στα ίχνη που άφησαν οι...πατουσάρες σας....
ωσάν νεοσσός που βγαίνει απ'τ'αυγό του και ακολουθεί τους γονείς του....

τι να ξερ'ν κι τα σκ'λιά;;;
μαναχά από Σαββατουκύριακου....
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
είστε οι πρώτοι διδάξαντες και ηθικοί αυτουργοί....
στα χνάρια σας πατώ...
τα ποδαράκια μου τοποθετώ στα ίχνη που άφησαν οι...πατουσάρες σας....
ωσάν νεοσσός που βγαίνει απ'τ'αυγό του και ακολουθεί τους γονείς του....

τι να ξερ'ν κι τα σκ'λιά;;;
μαναχά από Σαββατουκύριακου....

Προκειμένου να ᾽᾽απαντήσεις᾽᾽ αποδέχεσαι ότι εκτίθεσαι και γελοιοποιείσαι, για άλλη μια φορά εκτιθέμενος...
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Προκειμένου να ᾽᾽απαντήσεις᾽᾽ αποδέχεσαι ότι εκτίθεσαι και γελοιοποιείσαι, για άλλη μια φορά εκτιθέμενος...

εκ του αποτελέσματος...
επέλεξα να πέσω στο επίπεδό σας, οπότε με παρέσυρε το ρέμα, μάνα μου δεν είναι ψέμα....
ας μην κάνατε εσείς την αρχή (θυμάστε, έτσι;;; ή η μνήμη σας δεν είναι και τόσο καλή;;)
Μπορούσατε να το λήξετε το θέμα.
Απορώ (όχι αν αισθάνεστε τύψεις) γιατί δεν το κάνατε...
 
Status
Not open for further replies.
Top