[Ερώτηση] Αποθήκευση σε pdf

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητοί συνάδελφοι, ευχαριστώ πολύ για τις πολύ σημαντικές σας οδηγίες, που βοηθούν πολύ, όμως και πάλιν σε μένα δεν εκτυπώνει αυτή την πολύ ωραία γραμματοσειρα που με ενδιαφέρει, καθώς και τους άλλους ενδιαφερόμενους.
Η προσπάθεια συνεχίζεται!!!!
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
... όμως και πάλιν σε μένα δεν εκτυπώνει αυτή την πολύ ωραία γραμματοσειρα που με ενδιαφέρει, καθώς και τους άλλους ενδιαφερόμενους...

Βασίλη το πρόβλημα είναι στην εκτύπωση του pdf ή στη δημιουργία;;

Αν είναι στην εκτύπωση να ξέρεις πως με το pdf παίζει μετά ρόλο και ο εκτυπωτής. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω λεπτομέρειες πάνω στο θέμα, αν θες προσπάθησε να εκτυπώσεις το ίδιο pdf σε διαφορετικούς εκτυπωτές.
Δεν πιστεύω να έχεις πολλούς.... οπότε πάνε σε φωτοτυπάδικα
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ουδέν αδύνατον υπό των μελών του Ψαλτολογίου
Αγαπητοί συνάδελφοι σας ευχαριστώ και ιδιαιτέρως με το παρόν για την πολύ σημαντική βοήθειά σας και την επιμονήν σας πως γίνεται, και άς έλεγα και εγώ πως δεν γίνεται. Όμως πίστεψα σε εσάς, και βρέθηκε τρόπος, και το πρόβλημά μου λύθηκε.

Να είατε πάντα όλοι καλά, και ο Θεός εί μετά πάντων ημών.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

ixadin

Ηχάδιν
Αγαπητοί συνάδελφοι, ευχαριστώ πολύ για τις πολύ σημαντικές σας οδηγίες, που βοηθούν πολύ, όμως και πάλιν σε μένα δεν εκτυπώνει αυτή την πολύ ωραία γραμματοσειρα που με ενδιαφέρει, καθώς και τους άλλους ενδιαφερόμενους.
Η προσπάθεια συνεχίζεται!!!!

Κάνετε τη χάρη και ανεβάστε αυτήν την γραμματοσειρά :mad:
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κάνετε τη χάρη και ανεβάστε αυτήν την γραμματοσειρά :mad:

Ο κυρ Βασίλης εννοεί αυτή την γραμματοσειρά που επισυνάπτω στο κάτω μέρος του μηνύματος.
Με το pdf creator plus, υπάρχει το εξής πρόβλημα. Όταν πάτησω εκτύπωση και επιλέξω το εν λόγω πρόγραμμα ως εκτυπωτή, ο creator ανοίγει και μου δείχνει σε προεπισκόπηση το αρχείο. Όλα καλά. Όμως μόλις του πατήσω create pdf, μου το αποθηκεύει, αλλά όταν πάω να το ανοίξω, τα αρχιγράμματα (και άλλα) εμφανίζονται μαύρα, ενώ στον Μελωδό ήταν κόκκινα, αλλά και στην προεπισκόπηση του προγράμματος.
Παραθέτω το πως εκτύπωσε το έγγραφο το acrobat pro 6.0:
View attachment Το Αντίφωνο του Δ Ήχου.pdf
Και το πως το ίδιο έγγραφο εκτυπώθηκε από τον pdf creator plus.
View attachment Το Αντίφωνο του Δ Ήχου 2.pdf
Φαίνεται μία διαφορά στην λεπτομέρεια των χαρακτήρων, καθώς και στα χρώματα όπως προέγραψα.
Επίσης, υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά σε δεδομένα. Το πρώτο είναι 185,7kb ενώ το δεύτερο είναι μόλις 78...
 

Attachments

  • 2004anna2000.rar
    65.7 KB · Views: 34
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Για windows το πιο μικρό, γρήγορο και αξιόπιοστο pdf converter που έχω βρεί είναι το dopdf.

Ο Νίκος Θεοτοκάτος πρότεινε αυτό. Εγώ το δοκίμασα. Είναι καλό (win&word). Πάντως η παραπάνω γραμματοσειρά επιτρέπεται να εσωματωθεί σε pdf.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στο dopdf τα αποτελέσματα είναι ακόμη χειρότερα, πάντα σε σχέση με το acrobat pro που είναι πιστό (αν εξαιρέσουμε μόνο την υποχρεωτική βιβλιοδεσία με την οποία μειώνει τα περιθώρια αριστερά της σελίδας. :(

Απ' ότι καταλαβαίνω, η μετατροπή ενός word και η μετατροπή ενός αρχείου του μελωδού, είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Οι εικονικοί εκτυπωτές όλο και κάτι χάνουν, εκτός από αυτόν της adobe. Θα δοκιμάσω και την δωρεάν έκδοση του pdf creator που πρότεινε ο Χάρης και βλέπουμε...
 

Attachments

  • document.pdf
    831.7 KB · Views: 28
Last edited:

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Aλήθεια κυρία Ντόβα τη δουλειά σας τη κάνατε;
Καλημέρα
Κατ΄αρχάς να ευχαριστήσω όλους που τρέξατε να με βοηθήσετε με τις προτάσεις σας.
Αυτό όμως το χρονικό διάστημα είμαι πάρα πολύ φορτωμένη και δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο για να ασχοληθώ.
Μόλις μπορέσω, θα σας καταθέσω και τα δικά μου αποτελέσματα
Ευχαριστώ
Ελένη
 

ixadin

Ηχάδιν
Για windows το πιο μικρό, γρήγορο και αξιόπιοστο pdf converter που έχω βρεί είναι το dopdf.

Μια σημαντική παρατήρηση: όταν μας βγαίνει το παράθυρο για το που να σώσουμε το αρχείο, πατάμε το Embed Font (δηλαδή να ενσωματωθούν οι γραμματοσειρές)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ρε σεις, δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, απλώς έγραψα μια λύση για windows που χρησιμοποιώ εγώ. Αν το θέμα είναι ότι έχετε ένα έγγραφο στο word και οι pdf converters που δοκιμάζετε δεν το κάνουν σωστά pdf παρά αλλάζουν κάποιες γραμματοσειρές και η εμφάνιση δεν είναι καλή (κάτι τέτοιο κατάλαβα), δοκιμάστε τα εξής -με ελεύθερα πάντα προγράμματα-:
1. Μετατρέψτε την κάθε σελίδα από το κείμενο του word σε εικόνα με αυτό το πρόγραμμα
2. Μετατρέψτε όλες τις εικόνες σε ένα pdf με αυτό το πρόγραμμα

Επειδή είμαι σε linux αυτή τη στιγμή κι ακόμα δεν έχω εγκαταστήσει windows μέσα στο linux, βαριέμαι να κάνε επανεκκίνηση και να μπω κανονικά σε windows κι έτσι δεν το έχω τεστάρει αν δουλεύει καλά. Ας το δοκιμάσει όμως κάποιος να μας πει. Αν όχι, θα βρούμε άλλο τρόπο: από τη στιγμή που κάτι φαίνεται στην οθόνη, τελείωσε, γίνεται pdf οπωσδήποτε, στην τελευταία των περιπτώσεων κάνουμε σύλληψη της οθόνης (screen capture) σε εικόνα και μετά pdf, αυτό δουλεύει 100%.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Aλήθεια κυρία Ντόβα τη δουλειά σας τη κάνατε;

Τελικά μετά από τόσο καιρό, τώρα μπόρεσα να ασχοληθώ και με τον υπολογιστή.
Ξαναφόρτωσα το PDF Creator, φαίνεται πως από τη άγνοιά μου, κάποια εντολή είχα χαλάσει.
Τώρα αντιγράφει κανονικά και την γραμματοσειρά που με ενδιαφέρει, μόνο που, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους, δεν είναι καθαρά τα φθογγόσημα σε μικρό ποσοστό προβολής. Πρέπει να προβάλλει κανείς την σελίδα, πάνω από το 100%, για να είναι καθαρή ή παρουσία.
Ανεβάζω δύο δείγματα για να τα δείτε.
Το "Πληρωθήτω.." σε ήχο Β΄, γραμμένο με το πρόγραμμα π.Εφραίμ-Σουλδάτου
 

Attachments

  • Πληρωθήτω το στόμα ημών ήχος Β΄.pdf
    154.2 KB · Views: 43
Last edited:

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Και το Κοντάκιο "Προστασία των Χριστιανών.." ήχος Β΄, γραμμένο με τον Μελωδό
 

Attachments

  • Προστασία των Χριστιανών..ήχος Β΄.pdf
    51.1 KB · Views: 27
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
2. Μετατρέψτε όλες τις εικόνες σε ένα pdf με αυτό το πρόγραμμα.

Νίκο,

Το πρόγραμμα αυτό μπορεί να μετατρέψει ΔΥΟ Ή ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ εικόνες μέσα σε ΕΝΑ "πολυσέλιδο" PDF? Το κατέβασα το πρόγραμμα, αλλά δεν βλέπω πως γίνετε.

Ευχαριστώ.

Απόστολος
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Να σαι καλά Μιχάλη, το κατεβάζω και θα το δοκιμάσω, ελπίζω να μην είναι σαν το acrobat 9 pro που κατέβασα τελευταία και μου κλείδωνε πέρα του ότι ήταν και πολύ βαρύ πρόγραμμα.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Να σαι καλά Μιχάλη, το κατεβάζω και θα το δοκιμάσω, ελπίζω να μην είναι σαν το acrobat 9 pro που κατέβασα τελευταία και μου κλείδωνε πέρα του ότι ήταν και πολύ βαρύ πρόγραμμα.
Αγαπητέ Διονύση, δεν γνωρίζω πόσο βαριά είναι η έκδοση του acrobat pro 9 στην δοκιμαστική της μορφή (βέβαια παίζει ρόλο και η "πλάτη" πάνω στην οποία κάθεται), αλλά στην full έκδοση τουλάχιστον για έναν υπολογιστή όπως τον δικό μου (cpu 2.4GH και 2GB ram με win xp) που δεν τον λες και σύγχρονο με τα σημερινά δεδομένα, τρέχει σαν νερό, σε αντίθεση με την έκδοση 6, η οποία ήταν όντως πιο βαριά (με την έννοια της καθυστέρησης στο άνοιγμα τουλάχιστον, δεν πρόσεξα για το πόσους πόρους απορροφά απ' το σύστημα). Σε μία δοκιμή που έκανα έχοντας ανοίξει με το 9 pro έναν κώδικα με εικόνες ανάλυσης 300 dpi, "έτρωγε" 54 MB από τη μνήμη μου.
Πέρα από αυτά πάντως, έχω πλέον καταλήξει ότι για μετατροπές εγγράφων με απαιτήσεις όπως αρχεία του μελωδού ή άλλες σύνθετες εργασίες σε pdf, η πιο αξιόπιστη λύση είναι το acrobat pro. Σε όλα τα υπόλοιπα προγράμματα υπήρξαν απώλειες, οι οποίες δεν ξέρω σε ποιον βαθμό φτάνουν στην μετατροπή εγγράφων πιο σύνθετων, όπως σελιδοποιητές τύπου word perfect της corel κλπ. ή σε σχεδιασμό τύπου cad.
Γενικά παρατηρώ, ότι τα δωρεάν προγράμματα που είναι αξιόπιστα γίνονται αμέσως αρκετά δημοφιλή, ώστε με ένα ψάξιμο στο internet να μην υπάρχει περίπτωση να μην πέσει κανείς πάνω τους. Δυστυχώς ή ευτυχώς για κάποιες εφαρμογές πρέπει να βάλει κανείς το χέρι στην τσέπη, πολλές φορές μάλιστα πολύ βαθιά.
 

Anastasio

Μέλος
Χαίρετε.
Έχω ένα πρόβλημα στην μετατροπή word σε pdf. Μία συγκεκριμένη γραμματοσειρά (ATHONITE NORMAL) ενώ μετατρέπεται κανονικά, όταν της έχω βάλει και σκιά δεν απεικονίζεται σωστά στο pdf. Χρησιμοποιώ το adobe acrobat 9 pro και office 2007. Παρακάτω επισυνάπτω και το προβληματικό pdf.
Γνωρίζει κάποιος για ποιό λόγο συμβαίνει αυτό?
 

Attachments

  • ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ.pdf
    22.4 KB · Views: 26
Last edited:

takissaid

New member
Καλημέρα και από εμένα είμαι νέο μέλος και ασχολούμαι με τη προφορική αλλά ποιο πολύ με τη κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων. Έψαχνα αυτό με τα γράμματα που δεν εμφανίζονται σωστά στα pdf αρχεία και εμφανίστηκε μπροστά μου το forum. Προφανώς έχει λυθεί το θέμα σας αλλά να ενημερώσω αν και δεν ήταν λάθος ο σύνδεσμος και η πρόταση για το https://filehippo.com/ . Αλλά για να έχετε περισσότερα δωρεάν προγράμματα και για Windows θα τα βρείτε εδώ, opensoft.gr όλα μαζεμένα και μετά καταλήγετε στο url που θα τα κατεβάσετε.
 
Top