Αναγραφή των Ιεροψαλτών στα "Δίπτυχα"

Τον περασμένο Μάιο, κατά τη διάρκεια των εργασιών του 1ου Συμποσίου Ιεροψαλτικής Διακονίας και Τέχνης, που διεξήχθη στην Κομοτηνή, ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδας, κ Κωνσταντίνος Ζορμπάς, στο πλαίσιο προσπάθειας για την αναβάθμιση του ρόλου του ψάλτη, ανήγγειλε την πρόθεση της Ομοσπονδίας για αναγραφή των ιεροψαλτών όλων των ενοριών των εν Ελλάδι Ιερών Μητροπόλεων στα "Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλάδος", όπως συμβαίνει και με τους εφημερίους των ενοριών. Είχε πει ότι θα απέστελλαν έντυπα σε όλες τις Μητροπόλεις, στα οποία κάθε ενορία θα κατέγραφε το ονοματεπώνυμο του δεξιού και του αριστερού ιεροψάλτη. Γνωρίζει κανείς αν έχει ήδη αρχίσει να γίνεται πράξη η καταγραφή αυτή; Ή απλά αργούνε τόσο πολύ να φτάσουν τα νέα στην ακριτική Θράκη;
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Τον περασμένο Μάιο, κατά τη διάρκεια των εργασιών του 1ου Συμποσίου Ιεροψαλτικής Διακονίας και Τέχνης, που διεξήχθη στην Κομοτηνή, ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδας, κ Κωνσταντίνος Ζορμπάς, στο πλαίσιο προσπάθειας για την αναβάθμιση του ρόλου του ψάλτη, ανήγγειλε την πρόθεση της Ομοσπονδίας για αναγραφή των ιεροψαλτών όλων των ενοριών των εν Ελλάδι Ιερών Μητροπόλεων στα "Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλάδος", όπως συμβαίνει και με τους εφημερίους των ενοριών. Είχε πει ότι θα απέστελλαν έντυπα σε όλες τις Μητροπόλεις, στα οποία κάθε ενορία θα κατέγραφε το ονοματεπώνυμο του δεξιού και του αριστερού ιεροψάλτη. Γνωρίζει κανείς αν έχει ήδη αρχίσει να γίνεται πράξη η καταγραφή αυτή; Ή απλά αργούνε τόσο πολύ να φτάσουν τα νέα στην ακριτική Θράκη;

Αγαπητέ μου αν το θέμα δεν έχει παραπεμφθεί στις "καλένδες" τότε μάλλον έρχεται με χελώνα,γιατί δεν έχει φανεί πουθενά ακόμα.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Συγχωρέστε μου την παρέμβαση, όπως επίσης συγχωρέστε με αν στενοχωρήσω κάποιους, αλλά την ιδέα την βρίσκω από μη απαραίτητη έως ανεδαφική και μη εφαρμόσιμη. Οι περισσότερες Ενορίες αλλάζουν Ιεροψάλτες "σαν τα πουκάμισα" κάθε τόσο, πιο συχνά από τις μεταθέσεις και τις μετατάξεις Ιερέων. Η (μη) εφαρμογή του... "Κανονισμού" ας είναι καλά, και... :D Φανταστείτε τον χαμό που θα επικρατεί κάθε τόσο να ενημερώνονται τα Δίπτυχα για τις αλλαγές... Ιδίως στην Επαρχία αλλά και αλλού, με τις μικρές και "προβληματικές" Ενορίες, όπου ο ένας πάει και ο άλλος έρχεται... Εδώ πολλές φορές δεν υπάρχει σωστή και έγκαιρη ενημέρωση για τους Ιερείς που αλλάζουν δυσκολότερα, φανταστείτε με τους ιεροψάλτες...

Εξάλλου, σε τι προάγει αυτή η καταχώρηση στα Δίπτυχα τον ρόλο των Ιεροψαλτών, προσωπικά δεν το αντιλαμβάνομαι με το φτωχό μου μυαλό. Υπάρχουν Νεωκόροι που είναι σε καλύτερη εργασιακή/ασφαλιστική μοίρα από πολλούς Ιεροψάλτες, καίτοι δεν αναγράφονται πουθενά και ούτε και πρόκειται να αναγραφούν ενδεχομένως... Θα μου πείτε "θεσμικό το ζήτημα"... Ακόμα και έτσι να είναι, καλό θα ήταν να τακτοποιηθεί πρώτα θεσμικά αλλού, και τα Δίπτυχα μπορούν περιμένουν... :wink:

Κάτι πιο ουσιαστικό στον ορίζοντα από απλές καταχωρήσεις έχουμε; :D
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Συγχωρέστε μου την παρέμβαση, όπως επίσης συγχωρέστε με αν στενοχωρήσω κάποιους, αλλά την ιδέα την βρίσκω από μη απαραίτητη έως ανεδαφική και μη εφαρμόσιμη. Οι περισσότερες Ενορίες αλλάζουν Ιεροψάλτες "σαν τα πουκάμισα" κάθε τόσο, πιο συχνά από τις μεταθέσεις και τις μετατάξεις Ιερέων. Η (μη) εφαρμογή του... "Κανονισμού" ας είναι καλά, και... :D Φανταστείτε τον χαμό που θα επικρατεί κάθε τόσο να ενημερώνονται τα Δίπτυχα για τις αλλαγές... Ιδίως στην Επαρχία αλλά και αλλού, με τις μικρές και "προβληματικές" Ενορίες, όπου ο ένας πάει και ο άλλος έρχεται... Εδώ πολλές φορές δεν υπάρχει σωστή και έγκαιρη ενημέρωση για τους Ιερείς που αλλάζουν δυσκολότερα, φανταστείτε με τους ιεροψάλτες...

Εξάλλου, σε τι προάγει αυτή η καταχώρηση στα Δίπτυχα τον ρόλο των Ιεροψαλτών, προσωπικά δεν το αντιλαμβάνομαι με το φτωχό μου μυαλό. Υπάρχουν Νεωκόροι που είναι σε καλύτερη εργασιακή/ασφαλιστική μοίρα από πολλούς Ιεροψάλτες, καίτοι δεν αναγράφονται πουθενά και ούτε και πρόκειται να αναγραφούν ενδεχομένως... Θα μου πείτε "θεσμικό το ζήτημα"... Ακόμα και έτσι να είναι, καλό θα ήταν να τακτοποιηθεί πρώτα θεσμικά αλλού, και τα Δίπτυχα μπορούν περιμένουν... :wink:

Κάτι πιο ουσιαστικό στον ορίζοντα από απλές καταχωρήσεις έχουμε; :D

Σωστός.
 
Στην Ελλάδα έχουμε την τάση να αντιμετωπίζουμε καχύποπτα κάθε τι καινοτόμο και τις περισσότερες φορές να το απορρίπτουμε αβίαστα. Υποστηρίζουμε πάντοτε ότι υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα από το εκάστοτε καινοφανές - και πράγματι υπάρχουν - οπότε καλύτερα να "σοβαρευόμαστε" και να ασχολούμαστε μόνο με τα ουσιώδη...
Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό στην πρόταση της ΟΜΣΙΕ. Δεν νομίζω να κινδυνεύει κανένας ψάλτης από την αναγραφή του ονόματός του στα "Δίπτυχα". Ούτε βέβαια υποστηρίζω ότι απλά και μόνο με την αναγραφή θα βελτιωθεί το επίπεδο των ιεροψαλτών της Ελλάδας. Αλλά, αγαπητοί συνάδελφοι, ας μην είμαστε αρνητικοί. Ακόμη και μέτρα που φαντάζουν εντελώς ανούσια, ίσως κάτι έχουν να προσφέρουν τελικά.
Δεν παριστάνω τον συνήγορο της Ομοσπονδίας ούτε του προέδρου της. Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν είναι ανέφικτη η ιδέα τους. Όπως συμβαίνει με τους ιερείς και με τα λοιπά στελέχη των Μητροπόλεων, έτσι θα καταχωρηθούν και οι ιεροψάλτες. Εφόσον προκύπτει κάποια αλλαγή στους ιεροψάλτες της ενορίας, αυτή θα δηλώνεται άπαξ του ενιαυτού. Δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολο. Έχετε δίκιο για τις μικρές και "προβληματικές" Ενορίες, όπου ο ένας πάει και ο άλλος έρχεται... Δεν είναι λίγοι όμως και εκείνοι που υπηρετούν σταθερά ένα στασίδι για μεγάλο χρονικό διάστημα, έως και ισοβίως.
Μέχρι τώρα, οι ενορίες των Ι. Μητροπόλεων χαρακτηρίζονται μόνο από τους εφημερίους τους. Μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένο να αναφέρονται τόσο οι εφημέριοι όσο οι ιεροψάλτες, γιατί όχι και ο νεωκόρος. Πώς να το κάνουμε! Ίσως σιγά σιγά αρχίσουμε να θεωρούμαστε απαραίτητοι!
Εγώ κατέθεσα την προσωπική μου άποψη. Ίσως κάποιος από τους συνδικαλιστές συναδέλφους να προσέγγιζε πιο εμπεριστατωμένα το ζήτημα.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Κάτι πιο ουσιαστικό στον ορίζοντα από απλές καταχωρήσεις έχουμε; :D

Δες το συνδικαλιστικά: Αν εκτός από το όνομα, αναγράφεται και το τηλέφωνο, θα έχουμε πιο συχνά προτάσεις για μετακίνηση και έτσι θα ανέβουν οι μισθοί... :D:D:D
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...και έτσι θα ανέβουν οι μισθοί... :D:D:D

Και μετά κτύπησε το ξυπνητήρι...

...τι μέρα είναι είπαμε; :D:D:D

Περισσότερες πιθανότητες έχεις να ανέβεις στο Έβερεστ παρά να ανέβεις μισθολογικά... :eek:
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
κτύπησε...... Έβερεστ

Τι να σου πω, ο συνειρμος ηρθε αβιαστα! Αν ημουν στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη, ενα Εβερεστ θα το χτυπουσα οπωσδηποτε! Μας ανοιξες την ορεξη μεσημεριατικα! :D:D:D

Τωρα σοβαρα. Στην Ελλαδα απο ιδρυσεως κρατους, μονο οταν κατι παει να χαθει και μονο τοτε δημιουργειται ντορος και κατακραυγη...
Ετσι, μεχρι να φτασει η ωρα ωστε να μπορουμε να συναγωνιστουμε την Καρετα καρετα στα ειδη υπο εξαφανιση...., Φωνη βοωντος εν τη ερημω....
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Όντως καλή η πρόταση, αλλά δεν επείγει, νομίζω. Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους κι εγώ, λέγοντας ότι οη εφαρμογή του νόμου για τους ψάλτες είναι πιο επείγουσα.
 
Last edited:

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Δεν συμφωνω με αυτην την ιδεα με την εννοια οτι ιδη τωρα με το να γραφουν τα Διπτυχα τον Ιερο Κληρο τα Τυπικα μας γινονται πολυ δυσχρηστα.
Αν ομως δημιουργηθουν 2 ξεχωριστα βιβλια, δηλαδη το Τυπικο και το αλλο για τις Ενοριες εκει βεβαιως να μπουν και οι Ψαλτες
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Το 2002 νομίζω έγινε κάτι τέτοιο, άλλο βιβλίο οι ακολουθίες, άλλο τα δίπτυχα.
(Πολύ καλό ήταν).
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Το 2002 νομίζω έγινε κάτι τέτοιο, άλλο βιβλίο οι ακολουθίες, άλλο τα δίπτυχα.
(Πολύ καλό ήταν).

Αλλ' επειδή το μεν πρώτο έγινε ανάρπαστο, και το δε δεύτερο κατέληξε να κοσμεί τα ράφια (έτσι λένε οι κακές οι γλώσσες δλδ.... :D) ξαναγυρίσαμε στην παλιά, καλή:)confused:) λύση του ενός τόμου, ο οποίος μάλιστα κάποιες χρονιές είχε γίνει πολύ ογκώδης.

Ευτυχώς τελευταία (νομίζω) τα πολλά-πολλά κόπηκαν και έτσι συμμαζεύτηκε κάπως...

Αυτά τα ολίγα, μην γινόμαστε και ΑΔ-κατήγοροι... :p:p:p
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αλλ' επειδή το μεν πρώτο έγινε ανάρπαστο, και το δε δεύτερο κατέληξε να κοσμεί τα ράφια (έτσι λένε οι κακές οι γλώσσες δλδ.... :D) ξαναγυρίσαμε στην παλιά, καλή:)confused:) λύση του ενός τόμου, ο οποίος μάλιστα κάποιες χρονιές είχε γίνει πολύ ογκώδης.

Ευτυχώς τελευταία (νομίζω) τα πολλά-πολλά κόπηκαν και έτσι συμμαζεύτηκε κάπως...

Αυτά τα ολίγα, μην γινόμαστε και ΑΔ-κατήγοροι... :p:p:p

Ρόλος του Σταύρου, βεβαίως βεβαίως....
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ρόλος του Σταύρου, βεβαίως βεβαίως....

Ο οποίος ρόλος, όπως πήρε το μάτι μου κάπου αλλού...
Παντελίδης Ανδρέας;49397 said:
.... Σταύρε Πανσεβάσμιε ....
τείνει να αναβαθμιστεί... :cool::cool::cool:

Αλλά εσύ, καθώς και κάποιοι άλλοι εκλεκτοί φίλοι, μπορείτε να συνεχίσετε να με λέτε απλά "Σταύρο"...

:p:D:p:D:p
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
ο οποίος μάλιστα κάποιες χρονιές είχε γίνει πολύ ογκώδης.


:D Το οποίο βέβαια αν σου πέσει απ τα χέρια κάνει ωραιότατο θόρυβο και ... σπάει και πόδι (εξαρτάται απ' το ύψος του αναλογίου)


Ειδικά αν έχεις κοντά κάποιον καρδιακό ... τα πράγματα τότε γίνονται πιο δύσκολα.:D
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
:D Το οποίο βέβαια αν σου πέσει απ τα χέρια κάνει ωραιότατο θόρυβο και ... σπάει και πόδι (εξαρτάται απ' το ύψος του αναλογίου)

Ειδικά αν έχεις κοντά κάποιον καρδιακό ... τα πράγματα τότε γίνονται πιο δύσκολα.:D

ΟΜΩΣ... (για να μην λέει ο ΔΣ ότι γκρινιάζω και λέω μόνο τα κακά...:D:p) είναι βολικότατο, φαρδύ και ανθεκτικό για να στηρίζεις πάνω του άλλα ευμεγέθη βιβλία για να τα "ψηλώνεις". Ομολογουμένως, το αντίστοιχο του Παπαχρήστου δεν έχει τέτοια κομφόρ.... :D
 
Η τοποθέτησή μου στην ΓΣ της ΟΜΣΙΕ τον περασμένο Ιούνιο την οποία καταθέτω και εδώ, είναι ότι δεν βλάπτει βέβαια μια τέτοιου είδους καταχώριση των ιεροψαλτών στα δίπτυχα, αλλά από την άλλη δεν προσφέρει και κάποια ωφέλεια. Τη θεωρώ ανούσια και ανέφικτη προς το παρόν. Μην ξεχνάμε ότι η καταχώριση των ιερέων στα δίπτυχα γίνεται και για λόγους "ασφαλείας", δηλάδη για να μπορεί ανά πάσα στιγμή να ελέγξει π.χ. ο ιερέας της Μητροπολεως Ηλείας εάν ο ιερέας, τον οποίο δεν γνωρίζει και που του εμφανίστηκε στην ενορία του για την τέλεση ενός μυστηρίου, είναι κανονικός και σε ποιά μητρόπολη ανήκει. Ελέχεται δηλ. έτσι η κανονικότητα και διασφαλίζεται η εγκυρότητα του τελουμένου μυστηρίου, πράγμα που δεν συμβαίνει με τους Ιεροψάλτες δίοτι δεν τελούμε μυστήρια. Εξάλλου η ρευστότητα και η ευκολία συνήθως της μετακίνησής μας από ναό σε ναό, αφοπλίζει μια τέτοια καταγραφή. Μια χρησιμότητα ίσως είχε και σίγουρα θα προσφερε κάτι ένα τέτοιο εγχείρημα αν προσλάμβανε κάποια "επισημότητα" η θέση των Ιεροψαλτών από θεσμικής άποψης, π.χ. ταξινόμηση στις κατηγορίες που προβλέπει ο Κανονισμος Ιεροψαλτών και ασφάλιση όλων στο ΙΚΑ. Τότε θα είχαμε, φρονώ, μια πιο σταθερή κατάσταση και ίσως μπορούσε να γίνει αυτή η καταγραφή. Πάντως στην παρούσα φάση η εφαρμογή του Κανονισμού στην πράξη και η επί τα βελτίω τροποποίησή του νομίζω πως κρίνεται εκ των ων ουκ άνευ επιτακτικότερη και ουσιωδέστερη της καταγραφής στα δίπτυχα.
 
Επιτέλους μια δημοσίευση που αγγίζει το ζήτημα χωρίς προκαταλήψεις και "μειδιάματα". Μέσα στο γενικό κλίμα του αρνητισμού και της αμυντικής στάσης απέναντι σε ελάσσονα - κατά τη γνώμη μας - ζητήματα, η άποψη του κ Γεωργούλη θέτει τα πράγματα σε μια σωστή βάση.
Συμφωνώ ότι θα πρέπει με κάποιο τρόπο να εξασφαλίσουμε δεδομένα που να μας κατοχυρώνουν θεσμικά. Η εφαρμογή του Κανονισμού Ιεροψαλτών σε πανελλαδικό επίπεδο κρίνεται απαραίτητη. Ταυτόχρονα όμως οι ιεροψάλτες θα εμπίπτουν σε μία εκ των πέντε αξιολογικών κατηγοριών, γεγονός ικανό να εγείρει αντιρρήσεις καθώς ως γνωστό πολλοί επιφανείς πρωτοψάλτες υπολείπονται σε τίτλους σπουδών, ενώ ταυτόχρονα "νεοσσοί" της ψαλτικής κατέχουν πτυχία και διπλώματα. Επιπλέον, εκτός από το θεσμικό κομμάτι, ας κοιτάξουμε και το κανονικό. Φρονώ ότι θα ήταν ωφέλιμο για όλους μας να ενταχθούμε στον κατώτερο κλήρο, μέσω της χειροθεσίας μας σε ιεροψάλτες (ή αναγνώστες).
Όταν εξασφαλίσουμε πανελλαδική εφαρμογή του Κανονισμού και χειροθεσία όλων των ιεροψαλτών που προσλαμβάνονται στους ναούς, τότε η θέση μας θα προσλάβει την δέουσα επισημότητα.
 
Top