Άξιον εστί από δύο 16χρονους.

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πολὺ φιλοδοξοι.

Ὑπάρχουν καὶ πιὸ βατὰ μέλη γιὰ τὶς ἰκανότητές τους.

Ἄς ἔχουν ὑπομονὴ κάποτε θὰ γίνουν ψάλτες, ὄρεξη νὰ 'χουν.
 

Stamatis demer

New member
Πολὺ φιλοδοξοι.

Ὑπάρχουν καὶ πιὸ βατὰ μέλη γιὰ τὶς ἰκανότητές τους.

Ἄς ἔχουν ὑπομονὴ κάποτε θὰ γίνουν ψάλτες, ὄρεξη νὰ 'χουν.
Φιλοδοξία αδερφέ μου δεν υπάρχει. Όρεξη και υπομονή όμως κάμποση. 🙏
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Tὸ νὰ δημοσιεύεις αὐτὴ τὴν ἠχογράφηση, μόνο φιλόδοξο μπορεῖ νὰ χαρακτηρισθεῖ. Νομίζω ὅτι πρὶν τὴν ἀνεβάσεις, τὴν ἄκουσες.

Τώρα γιὰ τὰ ὑπόλοιπα χρειάζονται εἴκοσι χρόνια ψαλτικῆς ἐμπειρίας, στὰ 36 τους ἄς τοὺς ξανακούσουμε, ζωντανοί νὰ 'μαστε ...
 

Stamatis demer

New member
Tὸ νὰ δημοσιεύεις αὐτὴ τὴν ἠχογράφηση, μόνο φιλόδοξο μπορεῖ νὰ χαρακτηρισθεῖ. Νομίζω ὅτι πρὶν τὴν ἀνεβάσεις, τὴν ἄκουσες.

Τώρα γιὰ τὰ ὑπόλοιπα χρειάζονται εἴκοσι χρόνια ψαλτικῆς ἐμπειρίας, στὰ 36 τους ἄς τοὺς ξανακούσουμε, ζωντανοί νὰ 'μαστε ...
Αυτή την ηχογράφηση την δημοσίευσα για να δω τη γνώμη του κόσμου, όχι για συγχαρητήρια. Ξέρω ότι χρειάζονται βελτίωση. Απλά ας δούμε την θετική πλευρά, ότι 2 νέα παιδιά προσπαθούν να ενταχθούν στον κόσμο της ψαλτικής τέχνης. Επιπλέον, αν θες μπορώ να ανεβάσω πιο "απλά" μέλη και να πεις τη γνώμη σου.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καλὰ κάνουν καὶ προσπαθοῦν, ἁπλῶς ἦταν ἄστοχο τὸ ἀνέβασμα κατὰ τὴ γνώμη μου.

Καὶ δὲν χρειάζονται βελτίωση μόνο, χρειάζονται γνώσεις, ἀκούσματα καὶ πολύχρονη ἐμπειρία. Δὲν ὑπάρχει λόγος βιασύνης καὶ ἡ πρόωρη δημόσια ἔκθεση θεωρῶ πὼς δὲν κάνει καλό.
 

Stamatis demer

New member
Καλὰ κάνουν καὶ προσπαθοῦν, ἁπλῶς ἦταν ἄστοχο τὸ ἀνέβασμα κατὰ τὴ γνώμη μου.

Καὶ δὲν χρειάζονται βελτίωση μόνο, χρειάζονται γνώσεις, ἀκούσματα καὶ πολύχρονη ἐμπειρία. Δὲν ὑπάρχει λόγος βιασύνης καὶ ἡ πρόωρη δημόσια ἔκθεση θεωρῶ πὼς δὲν κάνει καλό.
Σεβαστή η γνώμη σου αδερφέ μου, απλά μου ακούστηκε ωραίο στα αυτιά μου και σκέφτηκα να το μεταδώσω. 🙏
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πολύ καλό ακούγεται για την ηλικία τους και μεγαλώνοντας θα το διορθώσουν.
Ὀμως εκτός από τά τραγουδάκια του Μιχαλάκη υπάρχουν και δύσκολα κλασικά που μικροί και μεγάλοι δεν μπορούν να ερμηνεύσουν.
π.χ. αυτά που έψαλλε ο Φιρφιρής , πολύ ορθά για μένα και πολλούς, 90% των σημερινών πρωτοψαλτών άντε να τά συλλαβίσουν.
Ποιός θα τά διδάξει αφού οι σημερινοί δάσκαλοι δεν τά ξέρουν και δέν πρόκειται να τα μάθουν;
Γιαυτό και αρχαίοι σοφοί έστρεφαν την ελπίδα τους στα παιδιά, το ίδιο κι εμείς, ότι θα γίνουν καλύτερά μας
 

Stamatis demer

New member
Πολύ καλό ακούγεται για την ηλικία τους και μεγαλώνοντας θα το διορθώσουν.
Ὀμως εκτός από τά τραγουδάκια του Μιχαλάκη υπάρχουν και δύσκολα κλασικά που μικροί και μεγάλοι δεν μπορούν να ερμηνεύσουν.
π.χ. αυτά που έψαλλε ο Φιρφιρής , πολύ ορθά για μένα και πολλούς, 90% των σημερινών πρωτοψαλτών άντε να τά συλλαβίσουν.
Ποιός θα τά διδάξει αφού οι σημερινοί δάσκαλοι δεν τά ξέρουν και δέν πρόκειται να τα μάθουν;
Γιαυτό και αρχαίοι σοφοί έστρεφαν την ελπίδα τους στα παιδιά, το ίδιο κι εμείς, ότι θα γίνουν καλύτερά μας
Συμφωνώ αδερφέ μου 🙏
 
Top