«Ο τόπος όπου στέκονται οι ψάλτες»

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Σιγά σιγά τεκμηριώνεται και με μελέτες το προφανές κιτς αλλά όχι προφανές για την πλειονότητα των αποτελούμενων το σύγχρονο στρατευόμενο εκκλησιαστικό σώμα. Αποκαλύπτεται ο φτηνός επαρχιωτισμός των εν Ελλάδει "ειδικών" σε τυπικά και λειτουργικά θέματα των τελευταίων δεκαετιών ίσως και μισού και πλέον αιώνα..
Στην Ενορία μου στον Πειραιά θυμάμαι άλλαξαν τα αναλόγια στον τοίχο επί Καλλινίκου περί το 1991, η αλλαγή στην αρχή είχε γέλιο θύμιζε και θυμίζει ταινίες του ΘΒ
Σχόλιο του άρχοντα κ Μιλτιάδη Παππά, έπειτα από αναδημοσίευση μου του παρόντος στο fb, το οποίο δείχνει μια ιστορικότητα των αλλαγών αυτών ακόμα και στην Μεγάλη Εκκλησία:

1678958503828.png
 
Last edited:

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
ἀπὸ τὴν ἐν λόγῳ ἐργασία: "Τέλος, κρίνεται εντελώς ξένη προς την ελληνική παράδοση η απόκρυψη του ψάλτη ή των ψαλτών, πρακτική που μπορεί να οδηγήσει και σε άλλες αλλοιώσεις και παρασπονδίες. Η εν λόγω τοποθέτηση δεν μπορεί να ερμηνεύεται παρά ως υποβάθμιση των ψαλτών, ως «εξορία» και εξοβελισμός από το κέντρο της τελετουργίας. Αν οι ψάλτες σήμερα τοποθετηθούν στο πλάϊ, γιατί αύριο να μην ανεβούν και στον γυναικωνίτη;"


Διάφορα ἄλλα στοιχεία μπορεῖτε νὰ βρεῖτε καὶ στὸ κεφάλαιον 9 "Ὁ ἐπιβλητικὸς Ἄμβων, καὶ ὁ χῶρος τῶν Ψαλτῶν" τῆς ἐργασίας μου γιὰ τὸ ἀθέατον τῆς Ἁγίας Τράπεζας.

Τοὺς ψάλτες στὴν Ἀθήνα τοὺς ἀνέβασε στὸν Γυναικωνίτη, ὁ Μελέτιος Μεταξάκης.

Ἐδῶ οἱ παλαιόπιστοι Ῥώσσοι ψάλλοντας τὸ Χερουβικόν ἐνωμένοι οἱ δύο Χοροὶ στὸ κέντρον.

1713902437548.png

Ἐδὼ ἕνας παλαιὸς Ναὸς μὲ τὰ Ἀναλόγια σχεδὸν δίπλα-δίπλα.


1713901695846.png


Ἀκόμη καὶ στὴν Δύση, οἱ Ψάλτες ἦσαν στὸ κέντρον, μὲ κεντρικότατο μάλιστα Ἀναλόγιον (στὴν φωτογραφία, βλέπουμε σύνολον 3 Ἀναλόγια... Δεξιό, ἀριστερό, καὶ κεντρικό).


1713901718590.png

1713902234373.png
Μὲ Ἀναλόγιον στὸ κέντρον, μέσα ἀπὸ τὸ Τέμπλον (Rood Screen), στὸν χῶρο τῶν Ψαλτῶν (στοὺς δυτικούς) καὶ πρὸ τοῦ Βήματος.


Τὸ θέμα ἔχει νὰ κάνει ὅτι (ἐλάχιστοι ἐν γνώσει, οἱ περισσότεροι ἐν ἀγνοίᾳ καὶ λόγῳ ἀντιγραφῆς ἀφοῦ βλέπουν ἀπὸ τοὺς πρώτους) θέλουν νὰ γίνει ...εὐάερος ὁ Σολέας. Τὸ θέμα φυσικὰ ἅπτεται τῆς Συνόδου τοῦ Τριδέντου (1545-1563) καὶ τῶν διδαγμάτων-ἐπιπτώσεων αὐτῆς.
 
Last edited:
Top