«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Δυστυχώς, δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Ανεβάζω εδώ το κείμενο που έγραψα. Είναι μόνο οι μουσικοί χαρακτήρες. Εάν μπορεί κάποιος να δει τι γίνεται και πως θα μπορούσα να βάλω το κείμενο για να το ολοκληρώσω, θα του ήμουν ευγνώμων.
 

Attachments

  • Ἰωάννου Παλάση.docx
    34.3 KB · Views: 36

papline

Παλαιό Μέλος
Δυστυχώς, δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Ανεβάζω εδώ το κείμενο που έγραψα. Είναι μόνο οι μουσικοί χαρακτήρες. Εάν μπορεί κάποιος να δει τι γίνεται και πως θα μπορούσα να βάλω το κείμενο για να το ολοκληρώσω, θα του ήμουν ευγνώμων.

Μετά αρκετή ώρα ψαξίματος δεν βρήκα τι φταίει, είναι περίεργο αυτό που συμβαίνει με το αρχείο σου. Παρ' όλα αυτά η λύση για να το ολοκληρώσεις (σε μένα δούλεψε) είναι γράψεις το ποιητικό κείμενο παρ' όλο που σου αλλάζει τη γραμματοσειρά και χαλάει η στοίχιση και στη συνέχεια αφού επιλέξεις το όλο το κείμενο να ορίσεις τη γλώσσα του κειμένου Ελληνικά (από την καρτέλα του word αναθεώρηση) ή από την γραμμή κατάστασης στο κάτω μέρος το Word.
Δοκίμασε το πρώτα σ' ένα μικρό κομμάτι πριν το γράψεις όλο.
Αύριο θα το ξαναδώ.
 

Anastasio

Μέλος
Πως μπορώ στην θέση του ισοκρατήματος να βάλω το 'απαλά' ή το 'σιγά' ?
Ευχαριστώ.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Πως μπορώ στην θέση του ισοκρατήματος να βάλω το 'απαλά' ή το 'σιγά' ?
Ευχαριστώ.

Στην παρούσα έκδοση δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Μετά αρκετή ώρα ψαξίματος δεν βρήκα τι φταίει, είναι περίεργο αυτό που συμβαίνει με το αρχείο σου. Παρ' όλα αυτά η λύση για να το ολοκληρώσεις (σε μένα δούλεψε) είναι γράψεις το ποιητικό κείμενο παρ' όλο που σου αλλάζει τη γραμματοσειρά και χαλάει η στοίχιση και στη συνέχεια αφού επιλέξεις το όλο το κείμενο να ορίσεις τη γλώσσα του κειμένου Ελληνικά (από την καρτέλα του word αναθεώρηση) ή από την γραμμή κατάστασης στο κάτω μέρος το Word.
Δοκίμασε το πρώτα σ' ένα μικρό κομμάτι πριν το γράψεις όλο.
Αύριο θα το ξαναδώ.
Ευχαριστώ πολύ.
Έκανα ό,τι μπορούσα. Έχει κάποια προβληματάκια η στοίχιση σε μερικά σημεία. Αλλά δεν τολμώ να επέμβω περισσότερο για να μην χαλάσει τελείως.
 

Attachments

  • Ἰωάννου Παλάση.pdf
    720.5 KB · Views: 70

papline

Παλαιό Μέλος
Πως μπορώ στην θέση του ισοκρατήματος να βάλω το 'απαλά' ή το 'σιγά' ?
Ευχαριστώ.

Μήπως μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε μουσικό κείμενο που να περιλαμβάνει τα παραπάνω επειδή στα βιβλία και τα κείμενα που έχω στην κατοχή μου ότι βρήκα δε μου άρεσε ο τρόπος γραφής.
Ευχαριστώ.
 

YANNIS

Μέλος
Πως μπορώ τα ισοκρατήματα να τα κάνω ώστε να μην έχουν τόση απόσταση από το μουσικό κείμενο; Παραθέτω το "Ο Μονογενής Υιός" του Χατζημάρκου.
 

Attachments

  • Ο Μονογενής Υιός.pdf
    116.8 KB · Views: 56

Anastasio

Μέλος
Μήπως μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε μουσικό κείμενο που να περιλαμβάνει τα παραπάνω επειδή στα βιβλία και τα κείμενα που έχω στην κατοχή μου ότι βρήκα δε μου άρεσε ο τρόπος γραφής.
Ευχαριστώ.

Ορίστε ένα κείμενο.
(Περιέχει μαζί με το ισοκράτημα το 'Σιγά' και 'Δυνατά', αλλά νομίζω οτι θα έπρεπε να είχε και το 'Κανονικά').
 

Attachments

  • MEGALOS POLYXRONISMOS PATRIARXOY.pdf
    210.6 KB · Views: 55

papline

Παλαιό Μέλος
Πως μπορώ τα ισοκρατήματα να τα κάνω ώστε να μην έχουν τόση απόσταση από το μουσικό κείμενο; Παραθέτω το "Ο Μονογενής Υιός" του Χατζημάρκου.

Επειδή υπάρχουν χαρακτήρες αρκετά ψηλοί γι' αυτό η θέση των ισοκρατημάτων είναι σχετικά ψηλά για να βρίσκονται σε κάθε περίπτωση πάνω από αυτούς. Αν θέλεις να τους κατεβάσεις η μόνη λύση είναι με την τακτοποίηση από τους αυτοματισμούς να επιλέγεις έναν-έναν τους χαρακτήρες των ισοκρατημάτων και να τους κατεβάσεις.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Πως μπορώ τα ισοκρατήματα να τα κάνω ώστε να μην έχουν τόση απόσταση από το μουσικό κείμενο; Παραθέτω το "Ο Μονογενής Υιός" του Χατζημάρκου.

Μόλις διαπίστωσα ότι όντως τα ισοκρατήματα δεν είναι στη σωστή θέση και θα έπρεπε να είναι χαμηλότερα. Αν θέλεις ανέβασε ή στείλε μου το αρχείο του word για να μπορέσω να το ελέγξω.
 

YANNIS

Μέλος
Μόλις διαπίστωσα ότι όντως τα ισοκρατήματα δεν είναι στη σωστή θέση και θα έπρεπε να είναι χαμηλότερα. Αν θέλεις ανέβασε ή στείλε μου το αρχείο του word για να μπορέσω να το ελέγξω.

Ορίστε το .doc αρχείο.
 

Attachments

  • Ο Μονογενής Υιός.doc
    56.5 KB · Views: 54

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ορίστε το .doc αρχείο.

Τα ισοκρατήματα σας τα βγάζει πολύ ψηλά γιατί έχετε δώσει διάστιχο μονό (στο Word: Παράγραφος --> Διάστιχο). Το μονό διάστιχο χρειάζεται μόνο για να φαίνονται οκόκληρα κάποια αρχιγράμματα. Αλλιώς η προεπιλογή 58 στ. εμφανίζει σωστότερα το κείμενο και τα ισοκρατήματα σε πολύ καλή απόσταση, που μάλιστα τακτοποιείται αυτόματα, όταν υπάρχουν χαρακτήρες που «έχουν ύψος».
 

YANNIS

Μέλος
Τα ισοκρατήματα σας τα βγάζει πολύ ψηλά γιατί έχετε δώσει διάστιχο μονό (στο Word: Παράγραφος --> Διάστιχο). Το μονό διάστιχο χρειάζεται μόνο για να φαίνονται οκόκληρα κάποια αρχιγράμματα. Αλλιώς η προεπιλογή 58 στ. εμφανίζει σωστότερα το κείμενο και τα ισοκρατήματα σε πολύ καλή απόσταση, που μάλιστα τακτοποιείται αυτόματα, όταν υπάρχουν χαρακτήρες που «έχουν ύψος».

Το δοκίμασα όπως είπατε, έβαλα διάστιχο "Ακριβώς" με 58 στ. αλλά δε μου εμφανίζει τα ισοκρατήματα καθόλου και για να τα εμφανίσω, πατάω το κάτω βελάκι από την τακτοποίηση 15 φορές για να τα φέρω εκεί που θέλω, ενώ δε θέλω να μπαίνω σ' αυτή τη διαδικασία γιατί χάνεται πολύς χρόνος.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Το δοκίμασα όπως είπατε, έβαλα διάστιχο "Ακριβώς" με 58 στ. αλλά δε μου εμφανίζει τα ισοκρατήματα καθόλου και για να τα εμφανίσω, πατάω το κάτω βελάκι από την τακτοποίηση 15 φορές για να τα φέρω εκεί που θέλω, ενώ δε θέλω να μπαίνω σ' αυτή τη διαδικασία γιατί χάνεται πολύς χρόνος.

Το πρόβλημα δεν είναι στο διάστιχο αλλά στο μέγεθος των γραμματοσειρών. Δεν ξέρω πώς έγινε αλλά ενώ σε όλο το μουσικό κείμενο το μέγεθος της γραμματοσειράς είναι 25 στα ισοκρατήματα είναι 30 με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτή η απόσταση.
 

YANNIS

Μέλος
Το πρόβλημα δεν είναι στο διάστιχο αλλά στο μέγεθος των γραμματοσειρών. Δεν ξέρω πώς έγινε αλλά ενώ σε όλο το μουσικό κείμενο το μέγεθος της γραμματοσειράς είναι 25 στα ισοκρατήματα είναι 30 με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτή η απόσταση.

Ευχαριστώ πάρα πολύ που βρήκατε τη λύση στη χαζομάρα που έκανα. Να ζητήσω μια μικρή χάρη; Μήπως θα μπορούσατε να αναρτήσετε το "Φως ιλαρόν" που γράψατε σε μορφή doc, (όχι docx), για να μπορώ να το ανοίξω; Ευχαριστώ και πάλι για όλα.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πάρα πολύ που βρήκατε τη λύση στη χαζομάρα που έκανα. Να ζητήσω μια μικρή χάρη; Μήπως θα μπορούσατε να αναρτήσετε το "Φως ιλαρόν" που γράψατε σε μορφή doc, (όχι docx), για να μπορώ να το ανοίξω; Ευχαριστώ και πάλι για όλα.

Το ανεβάζω αλλά είναι γραμμένο με την παλιά έκδοση στην οποία το ποιητικό κείμενο είναι γραμμένο σε πλαίσιο κειμένου. Αν προσπαθήσεις να ξανά γράψεις το ποιητικό κείμενο θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα σε κάποια σημεία. Στα σημεία αυτά βάλε ένα κενό (space) πριν το μουσικό χαρακτήρα. Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.
 

Attachments

  • Φως_Ιλαρόν.doc
    2.4 MB · Views: 34

DimitrisF

~ ~ ~ + ~ ~ ~
Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω αμέσως.
Μου κάνει εντύπωση, πάντως, γιατί σε άλλο, νέο έγγραφο word (στον ίδιο υπολογιστή) δεν τα εμφανίζει λάθος.
Τώρα που τελείωσα το μουσικό κείμενο, μου κάνει κόλπα και με τα γράμματα. "Γυρίζει" μόνο του σε Calibri και "φεύγουν" οι μουσικοί χαρακτήρες δεξιά.

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Η γραμματοσειρά γυρίζει μόνη της σε Calibri
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Έχω το ίδιο πρόβλημα. Η γραμματοσειρά γυρίζει μόνη της σε Calibri

Μου το ξαναέκανε σε άλλα έγγραφα. Διαπίστωσα ότι κάτι γίνεται με την επικεφαλίδα αλλά δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς. Νομίζω ότι το πρόβλημα λύνεται αν πατήσεις "αλλαγή παραγράφου" μετά την επικεφαλίδα (και όχι enter).
 

DimitrisF

~ ~ ~ + ~ ~ ~
Μου το ξαναέκανε σε άλλα έγγραφα. Διαπίστωσα ότι κάτι γίνεται με την επικεφαλίδα αλλά δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς. Νομίζω ότι το πρόβλημα λύνεται αν πατήσεις "αλλαγή παραγράφου" μετά την επικεφαλίδα (και όχι enter).

Νομίζω ότι βρήκα πως λύνεται το πρόβλημα.
Πρέπει να ανοίξουμε το MK 2.4 και κατόπιν να πατήσουμε το κουμπί Word, για να ανοίξει το ΜΚ την Word.
Επίσης εάν θέλουμε να γράψουμε επικεφαλίδα, στίχους κ.λπ. μπορούμε να τα εισάγουμε αφού τελειώσουμε το μουσικό κείμενο. Καλό είναι να φυλάξουμε ένα αντίγραφο του αρχείου της word, ώστε εάν πάει κάτι στραβά κατά την εισαγωγή κειμένου (επικεφαλίδες κ.λπ.) να μπορούμε να πάμε πίσω.
:wink:
 

papline

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι βρήκα πως λύνεται το πρόβλημα.
Πρέπει να ανοίξουμε το MK 2.4 και κατόπιν να πατήσουμε το κουμπί Word, για να ανοίξει το ΜΚ την Word.
Επίσης εάν θέλουμε να γράψουμε επικεφαλίδα, στίχους κ.λπ. μπορούμε να τα εισάγουμε αφού τελειώσουμε το μουσικό κείμενο. Καλό είναι να φυλάξουμε ένα αντίγραφο του αρχείου της word, ώστε εάν πάει κάτι στραβά κατά την εισαγωγή κειμένου (επικεφαλίδες κ.λπ.) να μπορούμε να πάμε πίσω.
:wink:

Το πρόβλημα εμφανίζεται στις εκδόσεις word 2007-2010-2013. Δεν κατάλαβα που οφείλεται ακριβώς αλλά έχει να κάνει με το "Βασικό Συλ". Στην περίπτωση που χρησιμοποιείτε τις παραπάνω εκδόσεις θα πρέπει τα αρχεία να δημιουργούνται με το ΜΚ. Δηλαδή όταν θέλουμε να δημιουργήσουμε ένα νέο αρχείο, χωρίς να έχουμε ανοίξει το word ανοίγουμε το ΜΚ οπότε και ανοίγει αυτόματα το word ή αν έχουμε ανοιχτό το ΜΚ κλείνουμε το word και πατάμε μέσα στο ΜΚ το κουμπί "word". Αρχεία που έχουμε δημιουργήσει με το ΜΚ δεν παρουσιάζουν πρόβλημα, δηλαδή μπορούμε να αποθηκεύουμε κανονικά και να τα ξανά ανοίγουμε για να τα επεξεργαστούμε.
 
Top