Διαμαρτυρία

groubesis

ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ι. ΡΟΥΜΠΕΣΗΣ
Αγαπητοι συνάδελφοι καλο σας απόγευμα,

ειμαι ιεροψάλτης εδω και 32 χρόνια σε κεντρικο παραλιακο ναο των νοτίω προαστίων. Διετέλεσα αριστερος ιεροψάλτης απο το 1992 μέχρι το 2004 και απο το 2004 μεχρι προτινος δεξιός.

Η διαμαρτυρία μου - καταγγελία μου έγκειται στο πιό κάτω γεγονός , το οποίο θα σας περιγράψω όσο πιό λακωνικά γίνεται.

Συνεκλήθη παράνομα μια επιτροπή ακρόασης ιεροψαλτών και λεω παράνομα γιατι δεν ήμουν κάποιος νεοδιοριζόμενος , αλλα εν ενεργεια δεξιος ιεροψάλτης και μουσικοδιδάσκαλος στον ίδιο ιερό ναο. Η σύγκληση της επιτροπής έγινε με σκοπό την αποπομπή μου με "νομότυπο τρόπο" , πράγμα το οποίο και έγινε και μάλιστα μου το ανακοίνωσαν προφορικά , ούτε κάν γραπτά...

Δε θα σταθω στο νομικό τμήμα της υπόθεσης , είναι δουλειά άλλων , θα σταθώ όμως στο γεγονός ότι εκλήθη σαν μέλος της Επιτροπής και κάποιος εν ενεργεία Πρόεδρος Ενωσης ιεροψαλτών , ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ , συνετέλεσε και συνήργησε στην αποπομπή μου , λαμβάνοντας μέρος σε επιτροπή με προαποφασισμένο αποτέλεσμα.

Και ερωτώ εγώ. Οι άνθρωποι πού με την ψήφο μας στέλνονται στα συνδικαλιστικά μας όργανα , δεν θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον προασπιστές και υπέρμαχοι των δικαιωμάτων , στη συγκεκριμένη περίπτωση των ιεροψαλτών?? Θα έπρεπε να είναι συμμέτοχοι σε οιασδήποτε μορφής μεθοδεύσεις , ώστε να χάσει τη θέση του κάποιος συνάδελφος?? Γνωρίζοντας τη γνώση και το ήθος του συναδέλφου??

Σας πληροφορώ ότι ο εν λόγω κύριος , δεν είχε ούτε την ευαισθησία να παραιτηθεί όταν ενημερώθηκε , οτι ειναι γνωστο , το ότι συμμετείχε σε παράνομη επιτροπή , με προαποφασισμένο αποτέλεσμα , ώστε να αποπεμφθει ιεροψάλτης!!

Δεν θα τον ονοματίσω , όχι γιατι φοβάμαι , καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται , αλλά γιατί μέχρι πρότινος , διατηρούσα στο πρόσωπό του κάποια εκτίμηση....

Δυστυχώς , η κρίση αξιών πού μαστίζει την πατρίδα μας στα τελευταία χρόνια , έχει φτάσει σε όλα τα επίπεδα και βαθμίδες. Κρίμα....

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΟΥΜΠΕΣΗΣ
 

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ1

Νέο μέλος
Αγαπητέ συνάδελφε θέλω να σε ρωτήσω πώς συμμετείχες σε μια "παράνομη" επιτροπή όντας τόσα χρόνια ιεροψάλτης στο ναό αυτό. Μήπως ποτέ δεν είχες διορισμό;;;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αγαπητέ συνάδελφε θέλω να σε ρωτήσω πώς συμμετείχες σε μια "παράνομη" επιτροπή όντας τόσα χρόνια ιεροψάλτης στο ναό αυτό. Μήπως ποτέ δεν είχες διορισμό;;;

Ποιος είπε ότι συμμετείχε; Και τι εννοείς "είχε" διορισμό; Ένας επί εικοσαετία ψάλτης δεν χρειάζεται χαρτί. Η πράξη είναι ισχυρότερη.
 

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ1

Νέο μέλος
Αν είσαι Ιεροψάλτης θα έπρεπε να ξέρεις τη σημασία του διορισμού για κάθε ψάλτη. Εκτός αν είσαι της άποψης παίρνω μία θέση με κάθε δυνατό τρόπο και μέσο χωρίς την οποιαδήποτε κρίση και αναγνώριση και την κρατάω όπως μπορώ...αλα ελληνικά με λίγα λόγια.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιατί, ξέρετε όλοι οι ψάλτες να έχουνε διορισμό, να πληρώνονται με αποδείξεις και τα τοιαύτα, να έχουν ένσημα κλπ; Εγώ τώρα τα έχω αυτά. Στους δύο προηγούμενους ναούς που θήτευσα, όμως, όλα αυτά ακούγονταν σαν ανέκδοτο. Δε φταίει ο ψάλτης αν δεν προέβλεψε κανείς να τον διορίσει και δεν ξέρουμε τι ενέργειες έκανε ο ίδιος επί τούτου. Σε περίπτωση, φυσικά, που όντως δεν έχει διορισμό. Μετά από 20 χρόνια το θέμα του διορισμού είναι, άλλωστε, καθαρά τυπικό. Είναι ο ψάλτης του ναού.
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ συνάδελφε,δεν σας γνωρίζω και ούτε βέβαια εσείς. Δεν γνωρίζω την αφορμή ή την αιτία που οδηγήθηκαν στην αποπομπή σας από το αναλόγιον του συγκεκριμένου Ναού, και δεν μπορώ να αποφανθώ εάν έπρεπε ή οχι να διωχθείτε.Αυτό το γνωρίζετε εσείς και θέλω να πιστεύω ότι κακώς διωχθήκατε.Διαβάζοντας όμως τη κατάθεσή σας ,και προκειμένου να αποφανθούμε επί των πραγματικών στοιχείων όπως αυτά κατατέθηκαν στο πρακτικό αποπομπής σας, ώστε να έχουμε όλοι σαφή γνώση του θέματος,θα ήθελα , και να καταθέσετε ενώπιον ολων μας την αιτιολογική έκθεση με τα <<παραπτώματα>> που υποπέσατε ώστε να οδηγηθεί η επιτροπή στην καθαίρεσή σας από το αναλόγιον, ενώ παράλληλα καλό θα είναι χωρίς φόβο και πάθος να κατονομάσετε και τον συγκεκριμένο πρόεδρο που συνηγόρισε στην αποπομπή σας.Επιβάλλεται νομίζω για του λόγου το αληθές.Από πλευράς πάντως σύμπνοιας και υποστήριξης στο χώρο των ιεροψαλτών πολύ δύσκολα θα τη βρήτε,άλλωστε δεν είναι τυχαίο που ο κλάδος μας ποτέ δεν έγινε μία γροθιά για να πολεμήσει για τα δικαιώματα του ιεροψάλτου,ενώ είναι γνωστή και η άποψη του μεγαλύτερου ποσοστού των προισταμένων για μας , αλλά και το πως και πόσο δύνανται να αξιολογήσουν τους ιεροψάλτες, αφού στο σύνολό τους δεν έχουν γνώση του αντικειμένου.
Ευχαριστώ
Θεόδωρος Κοκκορίκος
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Δεύτερη φορά που θα το πώ εδώ μέσα. Στα σκυλάδικα τρίτης κατηγορίας υπάρχει μεγαλύτερη τάξη και συναδελφική κατανόηση από τον ιεροψαλτικό χώρο. Ο διαμαρτυρόμενος κύριος είναι 20!!!!!!!! χρόνια ψάλτης σε ένα ναό και εμείς ελέγχουμε αν έχει πράξη διορισμού και πώς διορίστηκε και μάλιστα τη στιγμή που στις περισσότερες Μητροπόλεις της Ελλάδος ο διορισμός του ψάλτη είναι λέξη άγνωστη. Αποστασιοποιούμαστε εντελώς από τα προβλήματα του άλλου και εκεί που πρέπει να κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια δεν το κάνουμε. Ε βέβαια, αν εσάς κύριοι σας απολύσουν μετά από 20 χρόνια χωρίς λόγο να πάτε να φιλήσετε το χέρι του Μητροπολίτη και να του πείτε και ευχαριστώ. Συγχαρητήρια στον συνάδελφο που κατέθεσε δημοσίως την περίπτωση του μήπως και ξυπνήσει κανείς.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αν είσαι Ιεροψάλτης θα έπρεπε να ξέρεις τη σημασία του διορισμού για κάθε ψάλτη. Εκτός αν είσαι της άποψης παίρνω μία θέση με κάθε δυνατό τρόπο και μέσο χωρίς την οποιαδήποτε κρίση και αναγνώριση και την κρατάω όπως μπορώ...αλα ελληνικά με λίγα λόγια.

περιγράφεις την ιδανική πρακτική πρόσληψης, όπως αυτή αναγράφεται στον κανονισμό των ιεροψαλτών...
ΟΜΩΣ, η συνήθης τακτική είναι να κουβεντιάζει ο πρόεδρος του εκκλησιαστικού συμβουλίου με τον ψάλτη που θέλει να πάρει στο ναό, να συζητούν τις υποχρεώσεις αμφοτέρων και πολύ σπάνια να υπογράφουν και κανα χαρτί....
Ας μην αναφερθώ σε διορισμούς...

Τώρα, για τον συνάδελφο, που το πρώτο του μήνυμα είναι η εν λόγω καταγγελία, ας απευθυνθεί στο σύλλογο ιεροψαλτών του οποίου είναι μέλος για να βρεί λύση....
Όσον αφορά για την επιτροπή ακροάσεως, πρέπει να υπάρχει πρακτικό που να γράφει ποιόν-ποιους ακροάστηκαν τα μέλη για τη θέση του ιεροψάλτη...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αγαπητέ συνάδελφε,δεν σας γνωρίζω και ούτε βέβαια εσείς. Δεν γνωρίζω την αφορμή ή την αιτία που οδηγήθηκαν στην αποπομπή σας από το αναλόγιον του συγκεκριμένου Ναού, και δεν μπορώ να αποφανθώ εάν έπρεπε ή οχι να διωχθείτε.Αυτό το γνωρίζετε εσείς και θέλω να πιστεύω ότι κακώς διωχθήκατε.Διαβάζοντας όμως τη κατάθεσή σας ,και προκειμένου να αποφανθούμε επί των πραγματικών στοιχείων όπως αυτά κατατέθηκαν στο πρακτικό αποπομπής σας, ώστε να έχουμε όλοι σαφή γνώση του θέματος,θα ήθελα , και να καταθέσετε ενώπιον ολων μας την αιτιολογική έκθεση με τα <<παραπτώματα>> που υποπέσατε ώστε να οδηγηθεί η επιτροπή στην καθαίρεσή σας από το αναλόγιον, ενώ παράλληλα καλό θα είναι χωρίς φόβο και πάθος να κατονομάσετε και τον συγκεκριμένο πρόεδρο που συνηγόρισε στην αποπομπή σας.Επιβάλλεται νομίζω για του λόγου το αληθές.Από πλευράς πάντως σύμπνοιας και υποστήριξης στο χώρο των ιεροψαλτών πολύ δύσκολα θα τη βρήτε,άλλωστε δεν είναι τυχαίο που ο κλάδος μας ποτέ δεν έγινε μία γροθιά για να πολεμήσει για τα δικαιώματα του ιεροψάλτου,ενώ είναι γνωστή και η άποψη του μεγαλύτερου ποσοστού των προισταμένων για μας , αλλά και το πως και πόσο δύνανται να αξιολογήσουν τους ιεροψάλτες, αφού στο σύνολό τους δεν έχουν γνώση του αντικειμένου.
Ευχαριστώ
Θεόδωρος Κοκκορίκος

Βρίσκω πολύ σωστή την παραπάνω τοποθέτηση, και επαυξάνω.

Αφού κάνατε τον κόπο και διαμαρτυρηθήκατε δημόσια για αυτό που σας συνέβη, κάντε έναν επιπλέον και παραθέστε μας και τα παραπάνω, ώστε να έχουμε σωστή εικόνα του πράγματος.

Αναμένουμε απάντηση και του συλλόγου ιεροψαλτών, καθώς, από τα γραφόμενά σας, "συμφώνησε" στο να διωχθείτε από το αναλόγιό σας.
 
P

PANROUST

Guest
Αγαπητοι συνάδελφοι καλο σας απόγευμα,

ειμαι ιεροψάλτης εδω και 32 χρόνια σε κεντρικο παραλιακο ναο των νοτίω προαστίων. Διετέλεσα αριστερος ιεροψάλτης απο το 1992 μέχρι το 2004 και απο το 2004 μεχρι προτινος δεξιός.

Η διαμαρτυρία μου - καταγγελία μου έγκειται στο πιό κάτω γεγονός , το οποίο θα σας περιγράψω όσο πιό λακωνικά γίνεται.

Συνεκλήθη παράνομα μια επιτροπή ακρόασης ιεροψαλτών και λεω παράνομα γιατι δεν ήμουν κάποιος νεοδιοριζόμενος , αλλα εν ενεργεια δεξιος ιεροψάλτης και μουσικοδιδάσκαλος στον ίδιο ιερό ναο. Η σύγκληση της επιτροπής έγινε με σκοπό την αποπομπή μου με "νομότυπο τρόπο" , πράγμα το οποίο και έγινε και μάλιστα μου το ανακοίνωσαν προφορικά , ούτε κάν γραπτά...

Δε θα σταθω στο νομικό τμήμα της υπόθεσης , είναι δουλειά άλλων , θα σταθώ όμως στο γεγονός ότι εκλήθη σαν μέλος της Επιτροπής και κάποιος εν ενεργεία Πρόεδρος Ενωσης ιεροψαλτών , ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ , συνετέλεσε και συνήργησε στην αποπομπή μου , λαμβάνοντας μέρος σε επιτροπή με προαποφασισμένο αποτέλεσμα.

Και ερωτώ εγώ. Οι άνθρωποι πού με την ψήφο μας στέλνονται στα συνδικαλιστικά μας όργανα , δεν θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον προασπιστές και υπέρμαχοι των δικαιωμάτων , στη συγκεκριμένη περίπτωση των ιεροψαλτών?? Θα έπρεπε να είναι συμμέτοχοι σε οιασδήποτε μορφής μεθοδεύσεις , ώστε να χάσει τη θέση του κάποιος συνάδελφος?? Γνωρίζοντας τη γνώση και το ήθος του συναδέλφου??

Σας πληροφορώ ότι ο εν λόγω κύριος , δεν είχε ούτε την ευαισθησία να παραιτηθεί όταν ενημερώθηκε , οτι ειναι γνωστο , το ότι συμμετείχε σε παράνομη επιτροπή , με προαποφασισμένο αποτέλεσμα , ώστε να αποπεμφθει ιεροψάλτης!!

Δεν θα τον ονοματίσω , όχι γιατι φοβάμαι , καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται , αλλά γιατί μέχρι πρότινος , διατηρούσα στο πρόσωπό του κάποια εκτίμηση....

Δυστυχώς , η κρίση αξιών πού μαστίζει την πατρίδα μας στα τελευταία χρόνια , έχει φτάσει σε όλα τα επίπεδα και βαθμίδες. Κρίμα....

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΟΥΜΠΕΣΗΣ
Μία λογική παρατήρηση σύμφωνα με τα συμπεράσματα όπου έχω βγάλει από τον κανονισμό ιεροψαλτών:
1.Εφόσον δεν είστε νεοδιοριζόμενος (άρα έχετε χαρτί διορισμού),παρακαλώ ανεβάστε μας το διοριστήριο σας στο ''ψαλτολόγιο''(δεξιού ψάλτη) όπου σας έδωσε η Μητρόπολη.Για να μας πείσετε ότι η επιτροπή ήταν παράνομη...Αν δεν έχετε διοριστήριο,δεν πάει να είστε 50 χρόνια δεξιός ψάλτης,δεν αναγνωρίζονται τα χρόνια σας και δεν σημαίνει ότι έχετε διορισμό.Κατανοητόν;
2.Εφόσον σας κάλεσαν να πάτε για να σας εξετάσει η επιτροπή (και σας εξέτασε),γιατί δεχτήκατε και πήγατε εφόσον έχετε διοριστήριο;
Δεν υπήρχε λόγος.

Πάμε παρακάτω (επειδή δεν τα λέτε όλα όπως πρέπει):
Πήγατε στην επιτροπή ακροάσεως (και δεν ήταν παράνομη),για να πάρετε χαρτί διορισμού δεξιού ψάλτη επειδή δεν είχατε διοριστεί από πριν.Έτσι δεν είναι;Αν δεν είναι έτσι να δούμε το χαρτί διορισμού σας...
Αν γνωρίζετε σε όλες τις επιτροπές ακροάσεων,από τα 5 μέλη της επιτροπής ο ένας είναι πάντα ο πρόεδρος του Συλλόγου.Δεν το γνωρίζατε;Δείτε εδώ.Εκλήθη γιατί έπρεπε να εκλήθη ο πρόεδρος του Συλλόγου σύμφωνα με τον νόμο.Μέχρι εδώ καλά;
Αυτός ο κάποιος ( ο εν ενεργεία Πρόεδρος Ενωσης ιεροψαλτών) που εκλήθη στην επιτροπή,ήταν ο πρόεδρος του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών...και όχι ο κάποιος ο εν ενεργεία Πρόεδρος Ενωσης ιεροψαλτών...μήπως δεν γνωρίζετε και ποιος είναι ο πρόεδρο του Συλλόγου σας;
Και τελειώνω με μία παρατήρηση και ερώτημα:
Έμαθα ότι ο πρόεδρος (ένας από τα 5 μέλη της επιτροπής) της επιτροπής όπου περάσατε και σαν εξέτασαν για να πάρετε διοριστήριο (όπου δεν είχατε ποτέ),ήταν ο δάσκαλό σας όπου σας είχε δώσει πτυχίο και δίπλωμα βυζ.μουσικής και γνώριζε καλά τις μουσικές και φωνητικές σας δυνατότητες κτλ.κτλ.κτλ...
Μήπως πρέπει το φταίξιμο να το δώσετε αλλού και όχι στον πρόεδρο στου Συλλόγου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Βρίσκω πολύ σωστή την παραπάνω τοποθέτηση, και επαυξάνω.

Αφού κάνατε τον κόπο και διαμαρτυρηθήκατε δημόσια για αυτό που σας συνέβη, κάντε έναν επιπλέον και παραθέστε μας και τα παραπάνω, ώστε να έχουμε σωστή εικόνα του πράγματος.

Αναμένουμε απάντηση και του συλλόγου ιεροψαλτών, καθώς, από τα γραφόμενά σας, "συμφώνησε" στο να διωχθείτε από το αναλόγιό σας.
Και γιατί να αναμένεις απάντηση από τον σύλλογο,όταν ο κύριος που κάνει καταγγελία εδώ δεν μπήκε στον κόπο να στείλει έγγραφη επίσημη διαμαρτυρία στον σύλλογό του για να του απαντήσει και ο σύλλογος επίσημα;
Κοίτα τι λέει ο καταγγέλλων στο μνμ του
πράγμα το οποίο και έγινε και μάλιστα μου το ανακοίνωσαν προφορικά , ούτε κάν γραπτά...
Αυτός τι έκανε;
Απλώς μπήκε σε μία ιστοσελίδα για να κάνει την διαμαρτυρία του.Μήπως περιμένει και επίσημη απάντηση εδώ;
Για να χαλαρώσουμε λιγάκι...και να το σταματήσουμε εδώ γιατί θα το συνεχίσω για το τι έγινε στην επιτροπή και θα γελάνε και οι πέτρες...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...Αν δεν έχετε διοριστήριο,δεν πάει να είστε 50 χρόνια δεξιός ψάλτης,δεν αναγνωρίζονται τα χρόνια σας και δεν σημαίνει ότι έχετε διορισμό.Κατανοητόν;....

Αν αυτό είναι επίσημη θέση του συλλόγου και όχι προσωπική σου τοποθέτηση, τότε καλύτερα να παραιτηθούν όλοι αύριο το πρωί, γιατί είναι για κλάματα. Μόνον όμως εάν .....
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Σύμφωνα με τον κ. Ρουστέμη λοιπόν και ο κ. Ταλιαδώρος δε θεωρείται ψάλτης της Αγίας Σοφίας αφού δεν έχει διοριστήριο. Ο κανονισμός ιεροψαλτών ψηφίστηκε το 2006 και δεν προβλέπει τι γίνεται στην περίπτωση των ψαλτών που έψαλλαν σε κάποιο ναό ήδη πριν το 2006.
 
P

PANROUST

Guest
Αν αυτό είναι επίσημη θέση του συλλόγου και όχι προσωπική σου τοποθέτηση, τότε καλύτερα να παραιτηθούν όλοι αύριο το πρωί, γιατί είναι για κλάματα. Μόνον όμως εάν .....
Οταμ δεν έχεις χαρτί διορισμου ,φαίνεσαι από αλλού οτι εψελνες εκει κ πόσα χρόνια ;
Όταν δεν έχεις διοριστήριο στημ μητρόπολη όπου ψέλνεις κ έρθει η κακιά η ώρα να σε διώξουν ,μπορείς να βρεις το δικιο σου?
Αφήστε τις παραιτήσεις κ κοιτάξτε τα δικά σας εκει.
Το οτι ψέλνεις σε ένα ναο 20 χρόνια δεν σου αναγνωρίζονται αυτα τα χρόνια επίσημα κ ο καθένας μπορεί να σε διώξει όποτε θέλει.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση του κυρίου πήγε να περάσει από εξετάσεις για να παρει το χαρτι και πήρε 5 αρνητικούς ψήφους.
Οι δύο από τους πέντε ήταν απο τον πρόεδρο της επιτροπής κ από τον προϊστάμενο του ναού (δες στο πρωτο μνμ μου) όπου είδη έψελνε χρόνια.
Ποιος φταίει ο προεδρος του συλλόγου ;
Γεμίσαμε με έξυπνους όπου απαιτούν πράγματα ...
 
P

PANROUST

Guest
Συγγνώμη αλλά δεν θα συνεχίσω.
Είναι κάποιοι που δεν θέλουν να καταλάβουν.Κακοπροαίρετα .
Ο διορισμός δεν σου δίνει την ταυτότητα αν λέγεσαι ψάλτης ...
Και το θέμα εδω εχει να κάνει αλλο...
 
Εάν δεν υπάρχει παρασκήνιο- θεωρίες συνωμοσίας- για να διώξουν τον καταγγελοντα έχω να κάνω τα εξής σχόλια:

- 5 αρνητικές ψήφοι σημαίνουν ότι τα χρόνια που ψέλνει στο Ναό, όποιος ενορίτης δεν είναι κουφός πρέπει να αυτομόλησε σε άλλη ενορία.
- Ο δάσκαλός του του έδωσε πτυχίο και δίπλωμα, αλλά δεν μπορεί να τον ακούει να ψέλνει.
- Το Ψ δεν είναι ούτε δικαστήριο ούτε επόπτης εργασίας. Μόνο απόψεις θα πάρετε εδώ. Επειδή όμως δεν σας γνωρίζουμε ανεβάστε δυο τρεις ηχογραφήσεις σας (πχ αυτά που σας ζήτησε η επιτροπή) ώστε η διαμαρτυρία σας, τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ, να έχει μια βάση.
 
Φ

ΦΥΤΡΟΣ ΝΙΚΟΣ

Guest
2 χρονια παλεψα να κρατησω και γω ενα αναλογιο εκει στα νοτια προαστια και ο ιερεας επειδη ηθελε να δειξει καποιο εργο που εκανε για τον ναο επρεπε να βρει λεφτα ........και αρχισε να κοβει οπου εβρισκε...εδιωξε νεοκορησα που ηταν εκει 6 χρονια βλεπετε επερνε 300 ευρο εδιωξε και μενα που επερνα 180 οριστε μανι μανι 500 στην θεση της κυριας εβαλε μια αλλη κυρα που ηταν ποιο αρεστη.. και στην δικια μου θεση εβαλε κατι παιδια παπα αφιλοκερδος φυσικα και χωρις πολλα πολλα αφου ειναι παιδια συναδελφου .......................
και ο λογος φυσικα ηταν οτι δεν ειχα διορισμο.....ειναι απλα τα πραγματα ειμαστε εξαρτηματα για να κανουν την δουλεια τους ...εξαρτηματα ανακυκλωσημα ας το παρουμε χαμπαρι αυτο...
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Τέτοιου είδους φαινόμενα έχουν συμβεί πολλάκις στο παρελθόν και συμβαίνουν ακόμη και τώρα. Εφ' όσον ο Ιεροψάλτης δεν μπόρεσε να υπαχθεί στο Δημόσιο ως δημόσιος υπάλληλος (όπως οι Ιερείς) θα συμβαίνουν εσαεί και εις τον αιώνα των αιωνων, αμήν!

ΥΓ.
1. Όχι ό,τι θα υπήρχε και τότε αξιοκρατία στην πρόσληψη, αλλά θα ήταν πιο μόνιμη η θέση. Τουλάχιστον γλυτώσαμε από το άγχος της εφεδρείας, κινητικότητας, διαθεσιμότητας και πάει λέγοντας :eek::mad:...!
2. Τώρα όμως που υπάρχει η πιθανότητα να γίνει ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας (μπορεί να το διατάξει το ΔΝΤ, άλλο που δεν θα το θελαν οι περισσότεροι (άθεοι) πολιτικοί) θα αρχίσουν τα <<πανηγύρια>>..
3. Ένα διοριστήριο (όπως και 1 πτυχίο ή 1 δίπλωμα) δεν κάνει τον ιεροψάλτη, όπως και τα ράσα δεν κάνουν τον παπά και τον δεσπότη...
4. Δυστυχώς με την κρίση αντί να κάνουμε προσπάθεια να αποτινάξουμε τα κακώς κειμενα του παρελθόντος μένουμε στις κακές πρακτικές και συνήθειες του παρελθόντος γιατί έτσι μας συμφέρει (αυτό είναι γενικότερο σχόλιο)...

Ίδωμεν, πάντα γεια!
 
Last edited:
Top