Τop 5 ψαλτών

επαναλαμβάνω την πρότασή μου για top 10. Νομίζω είναι επιβεβλημένο. Μένουν "αναγκαστικά" πολλοί αγαπημένοι έξω και μεγάλοι ψάλτες. Θα ξαναψηφίσουμε, ούτως ή άλλως μόνο 50 είμαστε μέχρι τώρα...

Τα αποτελέσματα θα είναι πολύ πιο ξεκάθαρα και αντικειμενικά!
 
1)Αηδονίδης Χρόνης
2)Γκούνας Πάρης
3)Αμοργιανός Νικόλαος
4)Γαϊτάνος Πέτρος
5)Καράς Σίμων
 
1)Αηδονίδης Χρόνης
2)Γκούνας Πάρης
3)Αμοργιανός Νικόλαος
4)Γαϊτάνος Πέτρος
5)Καράς Σίμων

1.Μ. Χριστοδουλοπουλος
2.Στ. Γονιδης
3.Κ. Δασκαλουδης
4.Μ. Μητσιας
5.Ελ. Βιταλη

:wink::wink::wink:
 
1)Αηδονίδης Χρόνης
2)Γκούνας Πάρης
3)Αμοργιανός Νικόλαος
4)Γαϊτάνος Πέτρος
5)Καράς Σίμων

Συμπληρωνω τους best of the best....
1 Νικοδημος Καβαρνος[για τα απιστευτα ειδικα εφε....στα βιντεο!]
2 Ε.Χαρδαβελας[για τα ουρανια τεριρεμια...]
 
1)Αηδονίδης Χρόνης
2)Γκούνας Πάρης
3)Αμοργιανός Νικόλαος
4)Γαϊτάνος Πέτρος
5)Καράς Σίμων
Κατ΄ αρχήν, πιστεύω ότι καμία επιλογή στη δημοσκόπηση αυτή, ούτε μια άκυρη, δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με ειρωνεία. Ξεκάθαρα. Ίσως όμως έπρεπε να οργανωθεί καλύτερα η δημοσκόπηση. Θα πω την άποψή μου.

Ενώ στο θέμα του προσωπικού αισθητηρίου (τι σας αρέσει) δεν μου πέφτει λόγος, η καταχώρηση, ωστόσο, δεν μπορεί να θεωρηθεί έγκυρη, γιατί δύο από αυτούς που ψηφίσατε (Αηδονίδης, Γαϊτάνος) δεν είναι ψάλτες, δεν είναι αυτή κύρια ιδιότητά τους, ούτε καν ιδιότητα την οποία θα τους απέδιδε κάποιος μέσος μερικής πληροφόρησης άνθρωπος (πόσο μάλλον ένας ειδικός περί το ψάλλειν).

Σε αυτό ίσως φταίει η ίδια δημοσκόπηση: έπρεπε να βάλει περιορισμούς εξ αρχής στους υποψηφίους. Θεωρήσαμε δεδομένο ότι μιλάμε για ψάλτες και δη για μεγάλους ψάλτες. Το τι είναι μεγάλος ψάλτης είναι υποκειμενικό (γι' αυτό και η ποικιλία των επιλογών), αλλά το τί είναι ψάλτης όχι. Να που δεν είναι δεδομένο ούτε αυτό.

Επίσης, η παραπάνω επιλογή μαρτυρεί σύγχυση κριτηρίων και δεν μπορεί να μας βοηθήσει.

Επαναλαμβάνω ότι αυτές οι κρίσεις δεν αναφέρονται στο θέμα του προσωπικού γούστου, το οποίο είναι απόλυτα σεβαστό.

ΥΓ Ειρήσθω εν παρόδω ότι αν γίνει δεκτή η επιλογή στον πίνακα με τις πρώτες επιλογές θα είναι ο κ. Αηδονίδης, ενώ δεν είναι π.χ. ο Αστέρης, ο Καραμάνης, ο Παϊκόπουλοε κ.ά. Θα μου πείτε είναι κι αυτό μέσα στο "παιχνίδι". Ας είναι τουλάχιστον μόνο ψάλτες πάνω από αυτούς.
 
Last edited:
η καταχώρηση, ωστόσο, δεν μπορεί να θεωρηθεί έγκυρη, γιατί δύο από αυτούς που ψηφίσατε (Αηδονίδης, Γαϊτάνος) δεν είναι ψάλτες, δεν είναι αυτή κύρια ιδιότητά τους, ούτε καν ιδιότητα την οποία θα τους απέδιδε κάποιος μέσος μερικής πληροφόρησης άνθρωπος (πόσο μάλλον ένας ειδικός περί το ψάλλειν).

ΥΓ Ειρήσθω εν παρόδω ότι αν γίνει δεκτή η επιλογή στον πίνακα με τις πρώτες επιλογές θα είναι ο κ. Αηδονίδης, ενώ δεν είναι π.χ. ο Αστέρης, ο Καραμάνης, ο Παϊκόπουλοε κ.ά. Θα μου πείτε είναι κι αυτό μέσα στο "παιχνίδι". Ας είναι τουλάχιστον μόνο ψάλτες πάνω από αυτούς.

Γιώργο, (γράφω χαμογελώντας) ο Γαϊτάνος σε πείραξε;;;;

εδώ ψήφισαν
5.Ελ. Βιταλη

τι να λέμε τώρα;;
μετά καθόμαστε εσύ κ εγω κ συζητούμε για 5άδε, 7άδα, 12άδα κλπ.....
 
Γιώργο, (γράφω χαμογελώντας) ο Γαϊτάνος σε πείραξε;;;;

εδώ ψήφισαν

τι να λέμε τώρα;;
μετά καθόμαστε εσύ κ εγω κ συζητούμε για 5άδε, 7άδα, 12άδα κλπ.....

Κε Νικο,εχω απο πριν ψηφισει και δεν ξαναψυφιζω,προς το παρον.
Την 5αδα αυτη,την εγραψα,για να ''πειραξω'' λιγο την 5αδα του Ν/Α.
Λετε να καταγραφονται ως ψαλτες,ο Χριστοδουλοπουλος με τον Γονιδη;..:wink:
Αλλα,αν βλεπω τραγουδιστες να προτειμουνται,απο γνησιους ψαλτες,ε,τι θα κανω και εγω,θα το ριξω στο καλαμπουρι!...:wink:
Ελπιζω ο Ν/Α να μην παρεξηγηθηκε:)
 
Ηλία, καλά έκανες κ με περιπαιχτική διάθεση έγραψες ό,τι εγραψες....
το μηνυμα μου είχε σκοπό να δείξει στον Γιώργο ότι υπήρχε μια διάθεση περιπαιχτική, οπότε δε θα έπρεπε να τον ενοχλεί η αναγραφή ψαλτών-τραγουδιστών ή τραγουδιστών-ψαλτων, όταν ήδη υπήρχε στη λιστα κ το όνομα της κατα τα άλλα μεγάλης ερμηνεύτριας, πλην όμως όχι Ψάλτου...
:cool::cool:
Γιώργο ελπίζω να μη με παρεξήγησες........
 
Αξίζουν συγχαρητήρια στον "εγκέφαλο" (εννοώ αυτόν που είχε την ιδέα) της δημοσκόπησης καθώς και στους συντελεστές. Εξήχθησαν ορισμένα συμπεράσματα χρήσιμα, αν μη τι άλλο.
Αλλά νομίζω πως πλέον το ζήτημα έχει λήξει. Συμπεράσματα αρνητικά και θετικά. Το αρνητικό ήταν ότι εξ αρχής το κριτήριο της ψηφοφορίας δεν ήταν σαφές: δεν ορίστηκε π.χ. εάν ψηφίζουμε αυτόν που έχει ωραία φωνή ή αυτόν που δεν έχει ωραία αλλά συνέβαλε στην ανάδειξη της Βυζαντινής Μουσικής με τον Α ή Β τρόπο. Το σημαντικό αλλά και ουσία ταυτόχρονα είναι ότι "μες τις άκρες" αυτή η δημοσκόπηση επίσημα (τρόπον τινά) ανέδειξε ένα αποτέλεσμα. Και το αποτέλεσμα αυτό είναι συγκεκριμένο. Δεν επιθυμώ να λήξω το θέμα (Αυτό θα το κάνουν αυτοί που έβαλαν "Ευλογητός" και όποτε αυτοί κρίνουν). Απλώς κατά την δική μου κρίση η έκβασή της δεν αλλάζει εύκολα πλέον....
 
Ηλία, καλά έκανες κ με περιπαιχτική διάθεση έγραψες ό,τι εγραψες....
το μηνυμα μου είχε σκοπό να δείξει στον Γιώργο ότι υπήρχε μια διάθεση περιπαιχτική, οπότε δε θα έπρεπε να τον ενοχλεί η αναγραφή ψαλτών-τραγουδιστών ή τραγουδιστών-ψαλτων, όταν ήδη υπήρχε στη λιστα κ το όνομα της κατα τα άλλα μεγάλης ερμηνεύτριας, πλην όμως όχι Ψάλτου...
:cool::cool:
Γιώργο ελπίζω να μη με παρεξήγησες........

Πάλαι ποτέ σε εκπομπή της Ε(Ρ)Τ με Ύμνους, Θρήνους και Εγκώμια της Μ. Παρασκευής η ανεπανάληπτη Ελένη Βιτάλη έψαλλε ΜΟΝΑΔΙΚΑ το Σε τον αναβαλλόμενον. Απ' έξω το έψαλλε, αν και κρατούσε τη ''Ζωοδόχο Πηγή'' (!) αν δε με απατά η μνήμη μου! Όποιος την άκουσε, θα καταλάβαινε πολύ καλά ότι Έψαλλε, και κατά το δη λεγόμενον μας τα φορούσε ( τα γυαλιά...) εμάς τους άδοντας και ψάλλοντας. Φωνή με διαστήματα ατρεκή και εκτέλεση υποδειγματική...

Δ.
 
Δημήτρη, μάλλον δεν κατάλαβα καλά τη δημοσκόπηση.......:confused:
Να ψηφίσουμε κατ αυτό τον τρόπο κ τον οιονδήποτε ήρθε στο αναλόγιό μας κ έψαλε υποδειγματικά "ταις πρεσβείαις.....":D
Προσωπικα, θεωρώ τη Βιτάλη-Λαβίδα ως την καλύτερη φωνή κ καλυτερη τραγουδίστρια..... αλλά ως εκεί....
αυτό τουλάχιστον, μου το επιτρέπεις, φαντάζομαι...
 
Γιώργο ελπίζω να μη με παρεξήγησες........
Έλα βρε, κοριτσάκια είμαστε;

Πάντως ως...προέδρος της εφορευτικής έπρεπε να εξηγήσω γιατί θεωρώ άκυρη την ψήφο του Ν/Α. (Δικαιούται βέβαια να κάνει ένσταση)...

ΥΓ τω φίλω Δημητρίω αφιερούται
 
Last edited:
Ηλία, καλά έκανες κ με περιπαιχτική διάθεση έγραψες ό,τι εγραψες....
το μηνυμα μου είχε σκοπό να δείξει στον Γιώργο ότι υπήρχε μια διάθεση περιπαιχτική, οπότε δε θα έπρεπε να τον ενοχλεί η αναγραφή ψαλτών-τραγουδιστών ή τραγουδιστών-ψαλτων, όταν ήδη υπήρχε στη λιστα κ το όνομα της κατα τα άλλα μεγάλης ερμηνεύτριας, πλην όμως όχι Ψάλτου...
:cool::cool:
Γιώργο ελπίζω να μη με παρεξήγησες........

:):cool:
 
Το γεγονός ότι δεν συμφωνούν μερικοί δεν σημαίνει ότι είναι και άκυρη η ψήφος μου. Πέραν αυτού αν υπήρχαν συγκεκριμένοι οροι τότε πιθανόν να επέλεγα και άλλη πεντάδα. :cool:
 
Το γεγονός ότι δεν συμφωνούν μερικοί δεν σημαίνει ότι είναι και άκυρη η ψήφος μου. Πέραν αυτού αν υπήρχαν συγκεκριμένοι οροι τότε πιθανόν να επέλεγα και άλλη πεντάδα. :cool:
Εγώ θα την θεωρούσα (αν μετρούσε η άποψή μου) άκυρη, διότι ο τίτλος του θέματος είναι αρκετά ξεκάθαρος, αν μη τι άλλο σε ένα ψαλτικό forum. Όταν λέμε Top 5 ψαλτών, δεν εννοούμε top 5 ανθρώπων που έψαλλαν κάποια στιγμή στην καριέρα τους, αλλά ψάλτες (αγαπητέ κ πρόεδρε της εφορευτικής δεν θα συμφωνήσω με το "μεγάλους" που αναφέρεις, ως εξ αρχής υποκειμενικό, πέραν του ότι δεν διευκρινίζεται στον τίτλο της δημοσκόπησης :wink:). Ψάλτης είναι αυτός που έστω και για κάποια εποχή στη ζωή του ανέλάβε αναλόγιο, δηλαδή υπηρέτησε την Εκκλησία μέσω αυτού του διακονήματος και όχι την καλλιτεχνική του πορεία, κάτι καθ' όλα σεβαστό, αλλά παρά ταύτα άσχετο με το παρόν.
Τι να κάνουμε και εγώ όταν βρεθεί ανάγκη, επισκευάζω κάποιους τομείς της υδραυλικής εγκατάστασης του σπιτιού μου και μάλιστα με αποτελέσματα που ίσως και να θαύμαζαν οι επαγγελματίες, αλλά ποτέ δεν θα ονομαστώ υδραυλικός, γιατί απλά δεν είμαι. Για τον κ. Χρόνη Αηδονίδη δε νομίζω ότι το ήθος του θα επέτρεπε ποτέ να θεωρηθεί ψάλτης, ο δε Πέτρος Γαϊτάνος μου το είχε ομολογήσει (προς τιμήν του φυσικά) ο ίδιος, όταν είχαμε κάποτε μία συνεργασία. Εάν οι ίδιοι οι ψάλτες (δεν γνωρίζω αν είστε) δεν έχουμε το κριτήριο να διακρίνουμε τους ψάλτες από τους υπόλοιπους καλλιτέχνες (ιδιαιτέρως δε μέσα στο ψαλτολόγιον), πως περιμένουμε άραγε να μας κρίνει αντικειμενικά ο κόσμος ή έστω και να μας πάρει στα σοβαρά; Ο καθένας μπορεί να ψάλλει, στο δρόμο, στην πίστα, στο μπάνιο κλπ. αλλά όσο καλά και να ψάλλει (ακόμα κι αν εν συγκρίσει με ψάλτες είναι σκάλες ανώτερος), ψάλτης δεν είναι. Ο Γιώργος δεν έβαλε κανόνες, διότι (πιθανολογώ) απλά δεν χρειάζονταν...
 
Ν/Α ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ; ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ; ΨΗΦΙΣΕΣ 5 ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ, ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ; ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ: ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΑΦΕΣ ΟΤΙ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΨΑΛΤΕΣ!!!! ΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΟΛΟΙ ΨΗΦΙΖΑΝ ΨΑΛΤΕΣ;;;; ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ.
 
Last edited:
Όπα!!!Ο Ν.Αμοργιανός δεν είναι τραγουδιστής παρόλλου που και τραγουδάει εκτός αναλογίου και είναι και συνθέτης.Είχε δάσκαλο το Πέτα.
 
Εγώ θα την θεωρούσα (αν μετρούσε η άποψή μου) άκυρη, διότι ο τίτλος του θέματος είναι αρκετά ξεκάθαρος, αν μη τι άλλο σε ένα ψαλτικό forum. Όταν λέμε Top 5 ψαλτών, δεν εννοούμε top 5 ανθρώπων που έψαλλαν κάποια στιγμή στην καριέρα τους, αλλά ψάλτες (αγαπητέ κ πρόεδρε της εφορευτικής δεν θα συμφωνήσω με το "μεγάλους" που αναφέρεις, ως εξ αρχής υποκειμενικό, πέραν του ότι δεν διευκρινίζεται στον τίτλο της δημοσκόπησης :wink:). Ψάλτης είναι αυτός που έστω και για κάποια εποχή στη ζωή του ανέλάβε αναλόγιο, δηλαδή υπηρέτησε την Εκκλησία μέσω αυτού του διακονήματος και όχι την καλλιτεχνική του πορεία, κάτι καθ' όλα σεβαστό, αλλά παρά ταύτα άσχετο με το παρόν.
Τι να κάνουμε και εγώ όταν βρεθεί ανάγκη, επισκευάζω κάποιους τομείς της υδραυλικής εγκατάστασης του σπιτιού μου και μάλιστα με αποτελέσματα που ίσως και να θαύμαζαν οι επαγγελματίες, αλλά ποτέ δεν θα ονομαστώ υδραυλικός, γιατί απλά δεν είμαι. Για τον κ. Χρόνη Αηδονίδη δε νομίζω ότι το ήθος του θα επέτρεπε ποτέ να θεωρηθεί ψάλτης, ο δε Πέτρος Γαϊτάνος μου το είχε ομολογήσει (προς τιμήν του φυσικά) ο ίδιος, όταν είχαμε κάποτε μία συνεργασία. Εάν οι ίδιοι οι ψάλτες (δεν γνωρίζω αν είστε) δεν έχουμε το κριτήριο να διακρίνουμε τους ψάλτες από τους υπόλοιπους καλλιτέχνες (ιδιαιτέρως δε μέσα στο ψαλτολόγιον), πως περιμένουμε άραγε να μας κρίνει αντικειμενικά ο κόσμος ή έστω και να μας πάρει στα σοβαρά; Ο καθένας μπορεί να ψάλλει, στο δρόμο, στην πίστα, στο μπάνιο κλπ. αλλά όσο καλά και να ψάλλει (ακόμα κι αν εν συγκρίσει με ψάλτες είναι σκάλες ανώτερος), ψάλτης δεν είναι. Ο Γιώργος δεν έβαλε κανόνες, διότι (πιθανολογώ) απλά δεν χρειάζονταν...
Χρήστο, συμφωνώ απόλυτα και προφανώς είναι θέμα ουσίας και όχι λογοκρισίας, ούτε σχολιασμού του γούστου κάποιου μέλους. Ελπίζω να το καταλαβαίνει ο Ν/Α - του οποίου βέβαια περιμένουμε τη νέα ψήφο τουλάχιστον για τους δύο που δεν είναι ψάλτες.

ΥΓ Υπάρχει κάποιος συμβολισμός στη μέρα που επέλεξες να επανεμφανιστείς ύστερα από καιρό;;; :wink:
 
ΥΓ Υπάρχει κάποιος συμβολισμός στη μέρα που επέλεξες να επανεμφανιστείς ύστερα από καιρό;;; :wink:
Γιατί τα καλύτερα τα γράφεις με μικρά γράμματα;
 
Πανικός ούτε το φανταζόμουν ότι θα προξενούσε τόσο θόρυβο το γεγονός ότι έχω συμπεριλάβει πρόσωπα στη λίστα μου τα οποια ξεκίνησαν από τη βυζαντινή μουσική την σπούδασαν και την μελέτησαν δεν παίζει κανένα ρολο? Επίσης πως γνωρίζουμε ότι αυτοί οι άνθωποι δεν έχουν ψάλει ποτε σε αναλόγιο ή δεν υπηρέτησαν κάπου πολύ πιο πριν γίνουν γνωστεί? και δυστυχώς όλοι της λίστας μου ξαφνικά έγιναν τραγουδιστές. Ευτυχώς υπάρχουν "οι φυλακες" της Βυζαντινής μουσικής που ξέρουν και μπορούν να ξεχωρίζουν ποιοι είναι ψάλτες και ποιοι όχι. γιαυτο το λόγο λοιπόν αποσύρω την ψήφο μου για να συνεχίζει να είναι πρωτοπόρος ο Ναυπλιώτης μια που κινδύνευε να καταρρεύσει από την κορυφή της κατάταξης λόγο της δικης μου πεντάδας.
 
Back
Top