Τop 5 ψαλτών

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
καλό καλό...

εσύ δεν έχεις εκδηλωθεί ακόμα :rolleyes:. αναμένουμε!

Ο Πρόλογος στις πρώτες επανεκδόσεις έργων Κ. Πρίγγου ( στο Δοξαστάριο) από τον μακαρίτη Ανδρ. Παπανδρέου από το 1969 και δώθε μιλούσε για -αν θυμάμαι καλά ''γίγαντας της Εκκλησιαστικής ημών Μουσικής'', τους απαριθμούσε, με μια πονηρή διευκρίνιση: ''η σειρά δεν αποτελεί και αξιολογική κρίση....'''- από μνήμης παράθεση! Αν εξαιρέσουμε το ότι αγνοούσε Αγιορείτες και άλλους που στέκουν ως μεγέθη, είναι αρκετά αντιπροσωπευτική. Όλοι ΄χτυπούσαν προσοχή΄ στον Πρίγγο, που κ αυτός ''χτυπούσε'' στον Ιάκωβο, και εκείνος στον Βιολάκη, κ.ο.κ.- για να μιλήσω στο λεξιλόγιό σου...


Δ.

ΥΓ. Ο Πρόλογος επισυνάπτεται χάρη στην πρόφρονα συνδρομή εκλεκτού φίλου.
 

Attachments

  • Πρόλογος Παπανδρέου.jpg
    407.7 KB · Views: 46
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
ΥΓ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: (μπορεί και να μην ισχύει): αφήστε την ψυχή σας να μιλήσει κι όχι τη λογική και την παράδοση!

Δὲν ἰσχύει! Ἠ λογικὴ, ὅπως καὶ τὸ συναίσθημα (καὶ πολλὰ ἄλλα) εἶναι συστατικὰ καὶ αὐτὰ τῆς ψυχῆς. Καὶ ἡ ἴδια ἡ ψυχὴ εἶναι αὐτὴ ποὺ ἐπιλέγει τὶ ποσοστὸ στὶς ἀποφάσεις της θὰ κατέχει ἡ λογικὴ, τὸ συναίσθημα, τὸ ἔνστικτο, ἡ πίστη κ.λ.π.

Ἐγὼ, ἄς ποῦμε, βὰζω μεγάλο ποσοστὸ συναισθήματος στίς κρίσεις μου (καὶ τὸ πληρώνω ακριβά πολλές φορές), γι' αὐτὸ καὶ δὲν ψήφισα ὅπως ὁ κ. Σαπουντζῆς ἤ ὁ Σολδᾶτος.

Ὁπότε μὴν προσπαθεῖς νὰ ἀλλάξεις (πρὸς τὸν Στανίτσα φαντάζομαι!) τὶς ἐπιλογές τοῦ καθενὸς... :p:)

χς
 
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
1. Ναυπλιώτης
2. Στανίτσας
3. διακο-Διονύσης
4. Ταλιαδώρος
5. Σάμου Ειρηναίος

Με όλα τα εμπόδια που μου προκύπτουν στη διαδικασία επιλογής και με μεγάλο ποσοστό λογικής (Χάρη). :D
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
1. Τσαμκιράνης
2. Νεραντζής
3. Φιρφιρής
4. Νεοχωρίτης
5. Στανίτσας

Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι είναι οι καλύτεροι, απλά οι κατά το κριτήριό μου καλύτεροι από όσους έχω ακούσει αρκετά.
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Στανιτσας 10
πριγκος 9
χρυσανθος 8
φορτωμας 7
βασιλικος 6[το ερεθισμα μου οταν πρωτοξεκινησα βυζ.μουσικη.οπως και πολλων αλλων...πρεπει να τον τιμησω!]
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Δὲν ἰσχύει!

Ὁπότε μὴν προσπαθεῖς νὰ ἀλλάξεις (πρὸς τὸν Στανίτσα φαντάζομαι!) τὶς ἐπιλογές τοῦ καθενὸς... :p:)


κυρίως προς τους μοριάδες προσπαθώ να τις αλλάξω γιατί πολλούς πατριαρχικούς (φουλ) βλέπω!!!

ΥΓ: Παπαδημητρίου Νίκος! Παρουσιάσου... ν' ανεβάσουμε λίγο τα ποσοστά!!
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δεν ψηφίζω γιατί το θεωρώ αδικία και ψαλτοβίζιον.
Συγκρίνουμε εκτός από αναπαυμένους και μη και τους ζώντας μεταξύ των.
Δεν αναφέρθηκαν ονόματα μεγάλων ψαλτάδων, Βουτσινάς, Κλωναρίδης, Σουρλατζής κ.α. πολλών.
Δεν είναι κομμάτια οι καλλιτέχνες να βάζουμε μπόνους ούτε πασαρέλα.
Είναι αιρετικό (ΑΝΤΙΟορθόδοξο) γιατί στα μάτια του θεού άλλος είναι καλύτερος.
Είναι αντιμουσικό γιατί η μουσική δεν είναι αυτό που μου αρέσει σε εμένα (π.χ. η φωνή αλλά άλλα πράγματα). Μπορεί π.χ. και ο Σαββόπουλος που δεν έχει φωνή να είναι μουσικός.
Είναι βλαχιά να κρίνουν οι άσχετοι τους επιστήμονες.
Γιαυτό παρακαλώ αφαιρέστε αυτό το θέμα.
Κάνει κακό.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν ψηφίζω γιατί το θεωρώ αδικία και ψαλτοβίζιον.
Συγκρίνουμε εκτός από αναπαυμένους και μη και τους ζώντας μεταξύ των.
Δεν αναφέρθηκαν ονόματα μεγάλων ψαλτάδων, Βουτσινάς, Κλωναρίδης, Σουρλατζής κ.α. πολλών.
Δεν είναι κομμάτια οι καλλιτέχνες να βάζουμε μπόνους ούτε πασαρέλα.
Είναι αιρετικό (ΑΝΤΙΟορθόδοξο) γιατί στα μάτια του θεού άλλος είναι καλύτερος.
Είναι αντιμουσικό γιατί η μουσική δεν είναι αυτό που μου αρέσει σε εμένα (π.χ. η φωνή αλλά άλλα πράγματα). Μπορεί π.χ. και ο Σαββόπουλος που δεν έχει φωνή να είναι μουσικός.
Είναι βλαχιά να κρίνουν οι άσχετοι τους επιστήμονες.
Γιαυτό παρακαλώ αφαιρέστε αυτό το θέμα.
Κάνει κακό.


Πριν το σβήσεις,....απλώς το παραθέτω, χωρίς παρεξήγηση, γιατί είναι ενδιαφέρουσα η οπτική....


Δ.
 
Last edited:
Δεν ψηφίζω γιατί το θεωρώ αδικία και ψαλτοβίζιον.
Δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι γουστάρεις.

Συγκρίνουμε εκτός από αναπαυμένους και μη και τους ζώντας μεταξύ των.
Δεν αναφέρθηκαν ονόματα μεγάλων ψαλτάδων, Βουτσινάς, Κλωναρίδης, Σουρλατζής κ.α. πολλών..
Δεν εμπόδισε κανένας να αναφερθούν αυτά και πολλά άλλα ονόματα.

Δεν είναι κομμάτια οι καλλιτέχνες να βάζουμε μπόνους ούτε πασαρέλα.
Είναι αιρετικό (ΑΝΤΙΟορθόδοξο) γιατί στα μάτια του θεού άλλος είναι καλύτερος..
Το πόσα αντιορθόδοξα έχετε κάνει γαργάρα ας μη το συζητήσουμε.

Είναι αντιμουσικό γιατί η μουσική δεν είναι αυτό που μου αρέσει σε εμένα (π.χ. η φωνή αλλά άλλα πράγματα). Μπορεί π.χ. και ο Σαββόπουλος που δεν έχει φωνή να είναι μουσικός..
Οι απόψεις σου για τη μουσική, τη φωνή και το αισθητικό κριτήριο είναι τελείως υποκειμενικές.

Είναι βλαχιά να κρίνουν οι άσχετοι τους επιστήμονες..
Λίγα με τους Βλάχους γιατί θα ανοίξω το στόμα μου και θα πω πράγματα που δε θέλω είσαι και μεγάλος άνθρωπος.
Κανείς άσχετος δεν κρίνει κανένα επιστήμονα. Απλά εκφράζουμε τις προτιμήσεις μας. Άμα δε σου αρέσει μην το κάνεις δε σε βίασε κανείς.

Γιαυτό παρακαλώ αφαιρέστε αυτό το θέμα.
Κάνει κακό.
Μακάρι να έδειχνες την ίδια ευαισθησία και σε άλλα θέματα που κάνουν όντως κακό.
Κρίμα
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Λίγα με τους Βλάχους γιατί θα ανοίξω το στόμα μου και θα πω πράγματα που δε θέλω είσαι και μεγάλος άνθρωπος.
Για άνοιξε.

Όσο για τα άλλα ελπίζω να έχω γίνει κατανοητός.
Δεν μου αρέσουν εκτιμήσεις για το αν είναι καλύτερος ο Βασιλικός απ τον Κυριαζή τον Ταλιαδώρο κλπ.
Είναι μαχόμενοι, ο καθένας παλεύει με τις δυνάμεις και τα μέσα που έχει.
Δεν μπορώ εγώ να προσηλώσω την κοινή γνώμη σε κάποιον όπως κάνουν οι πληρωμένες εταιρείες δημοσκοπήσεων.
Δεν έγιναν γκάλοπ στην Πόλη, είναι καινούργιο φρούτο εκτός παράδοσης.
Είναι μόδα κοσμική.
Τι θα πει το παιδάκι που πάει μαθητής στον Βασιλικό όταν τα γκάλοπ ιεροψαλτών βγάζουν καλύτερο το δάσκαλο της διπλανής γειτονιάς (π.χ. τον Λαμπρόπουλο);

Γιαυτό κύριοι συντονιστές, αν θέλετε ένα φόρουμ που θα ασχολείται με το άν ο Τάδε ψάλτης π.χ. Πειραιώς είναι καλύτερος απ τον διπλανό του, δικαιώμά σας .
Απλά πείτε το να αποχωρήσουμε.
 
Ο Θεός, που ξέρει το δίκαιο και το άδικο, να σε συγχωρέσει αδερφέ.
Συγγνώμη που τσατίστηκα με την προσβολή της φυλετικής μου ταυτότητας.
Δε χρειάζεται να αποχωρήσεις, αποχωρώ εγώ.
Υγεία και καλή δύναμη στην υποστήριξη της Παράδοσης
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Για άνοιξε.

Όσο για τα άλλα ελπίζω να έχω γίνει κατανοητός.
Δεν μου αρέσουν εκτιμήσεις για το αν είναι καλύτερος ο Βασιλικός απ τον Κυριαζή τον Ταλιαδώρο κλπ.
Είναι μαχόμενοι, ο καθένας παλεύει με τις δυνάμεις και τα μέσα που έχει.
Δεν μπορώ εγώ να προσηλώσω την κοινή γνώμη σε κάποιον όπως κάνουν οι πληρωμένες εταιρείες δημοσκοπήσεων.
Δεν έγιναν γκάλοπ στην Πόλη, είναι καινούργιο φρούτο εκτός παράδοσης.
Είναι μόδα κοσμική.
Τι θα πει το παιδάκι που πάει μαθητής στον Βασιλικό όταν τα γκάλοπ ιεροψαλτών βγάζουν καλύτερο το δάσκαλο της διπλανής γειτονιάς (π.χ. τον Λαμπρόπουλο);

Γιαυτό κύριοι συντονιστές, αν θέλετε ένα φόρουμ που θα ασχολείται με το άν ο Τάδε ψάλτης π.χ. Πειραιώς είναι καλύτερος απ τον διπλανό του, δικαιώμά σας .
Απλά πείτε το να αποχωρήσουμε.



Ο Θεός, που ξέρει το δίκαιο και το άδικο, να σε συγχωρέσει αδερφέ.
Συγγνώμη που τσατίστηκα με την προσβολή της φυλετικής μου ταυτότητας.
Δε χρειάζεται να αποχωρήσεις, αποχωρώ εγώ.
Υγεία και καλή δύναμη στην υποστήριξη της Παράδοσης

Ειρήνη Υμίν και Ημίν!

Και οι δύο είστε πολύ χρήσιμοι στο φόρουμ. Μην αρπάζεστε. Νικόλαε, καταλαβαίνω την ευαισθησία σου, και τη συμμερίζομαι. Κανείς να μην αποχωρήσει, κανείς δεν περισσεύει! Δημήτρη, έχεις ένα πολύ ωραίο site, και γενικώς εδώ συμμετέχεις δυναμικά. Συνέχισε και από εδώ.

Δ.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δεν νομίζω οτι κανείς πρέπει να πάρει τέτοιες δημοσκοπήσεις περισσότερο σοβαρά από όσο χρειάζεται. Άλλωστε τα κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά. Το είδα απλά σαν μια σφυγμομέτρηση σχετικά με το ποιούς ψάλτες προτιμά ο καθένας που ψηφίζει και τίποτα άλλο. Ούτε στατιστικές είναι (το δείγμα άλλωστε είναι μικρό), ούτε πληρωμένες, ούτε εκφράζουν το φόρουμ σαν σύνολο (το ποσοστό που ψηφίζει άλλωστε είναι πολύ μικρό αναλογικά). Αλίμονο εάν γίνουν αφορμή αντιπαραθέσεων. Αλίμονο εάν μια διαδικτυακή ψηφοφορία χρησιμεύει για την πραγματική αξιολόγηση ιεροψαλτών στην καθημερινή ζωή.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Χαιρόμουν μ᾿ αὐτά τά θέματα τῶν δημοσκοπήσεων καί σκεπτόμουν ὅτι εἶναι εὐχάριστη (ἅμα καί διασκεδαστική) ἀπασχόληση τῶν ψαλτῶν/μελῶν καί κύριως ἀποτρεπτικά ἄλλων διαμαχῶν, πού ἐνδεχομένως προσφέρουν ἄλλα θέματα.

Μήπως τά «μάτιαξα»;

Γιά συνέλθετε!!!

ΥΓ. Οἱ παρατηρήσεις τοῦ Διαχειριστοῦ, ἀξιοπρόσεκτες!!!


 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αφού συμφωνήσω κι εγώ με τον dimitri ότι τέτοιες "δημοσκοπήσεις" είναι ή μπορεί να καταλήξουν ψαλτική "κιτσαρία", εν τούτοις, θα συμμετέχω, αν και θα αδικήσουμε πολλούς ψάλτες, μια και είναι απλώς ενδιαφέρον (και τίποτα περισσότερο) να δει κανείς τις τάσεις που υπάρχουν, έστω και στο περιορισμένο μέρος του Ψαλτολογίου (είναι περίεργο κάποια ονόματα να κατατάσσονται μετά από κάποια άλλα, αλλά αυτό οφείλεται σε καθαρά υποκειμενικούς παράγοντες):

1. Θεοδοσόπουλος
2. Στανίτσας
3. π. Θωμάς
4. π. Δανιήλ
5. Φιρφιρής (αν και αδικούμε Τσαμκιράνη, Πετρόχειλο, π. Δαμασκηνό και μυριάδες άλλους)
 
Top